Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παραπάνω το έχω και βλέπω τις ενδείξεις του στην σχετική εφαρμογή μόνο αν είμαι σχεδόν δίπλα του. Δεν έχω καταλάβει αν μπορεί με BT να συνδεθεί με κάτι άλλο. π.χ. hassio

Τη θερμοκρασία στον δικό μου χώρο τη βλέπω βέβαια μέσα από το θερμοστάτη χώρου του boiler (wiser heat) που τη δείχνει και στο google home.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, papars είπε

Το παραπάνω το έχω και βλέπω τις ενδείξεις του στην σχετική εφαρμογή μόνο αν είμαι σχεδόν δίπλα του. Δεν έχω καταλάβει αν μπορεί με BT να συνδεθεί με κάτι άλλο. π.χ. hassio

https://www.home-assistant.io/components/mitemp_bt/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, divo είπε

το μαυρο συνδεεται με  τη πριζα και ειναι λογικο, ειναι αυτο που λειπει Ν. ο κοινος διακοπτης εχει δυο καλωδια με το ιδιο χρωμα, συνηθως το καφε. Ακριβως ετσι ηταν και το δικο μου.

 @electro17 το μαυρο συνδεεται με τον διακοπτη?

σπιτι μου οτι εχω σ αλε ρετουρ εχουν ιδιο χρωμα καλωδιων 

IMG_20190630_010348.jpg

Καλησπερα ξανα,ναι απο τον τοιχο κατεβαινουν 3 καλωδια:2 καφε κ ενα μαυρο,το μαυρο ηταν συνδεμενο και στον διακοπτη και στην πριζα απο κατω,η πριζα πρεπει να ειναι αλε ρετουρ γτ υπαρχει κ 2ος διακοπτης μεσα στο δωματιο,ο οποιος εχει 3 καφε καλωδια μεσα.ξερεις μηπως τι μπορω να κανω; ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, papars είπε

Υπάρχει κάτι που να δείχνει κατανάλωση ρεύματος γενική όχι πχ από μία πρίζα, που να συνδέετε με google home και hassio;

https://community.home-assistant.io/t/calculate-realtime-kwh-units-of-electricity-consumption-from-power-w-sensor/93573

ισως κατι τετοιο(?)

Γινεται σιγουρα με influxDB και Grafana αλλα δεν εχω ασχοληθει

Επεξ/σία από spy_vlsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, papars είπε

Υπάρχει κάτι που να δείχνει κατανάλωση ρεύματος γενική όχι πχ από μία πρίζα, που να συνδέετε με google home και hassio;

Shelly EM. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει αλλά από ότι φαίνεται το κάνει αυτό που θέλεις

 

https://shelly.cloud/shelly-energy-meter-with-contactor-control-wifi-smart-home-automation/

Στις 29/6/2019 στις 9:21 ΠΜ, WizeMan είπε

Μόλις παρέλαβα και το 2ο batch. :D Let the serious home automation begin!

IMG_0001.thumb.jpg.65e0adf0c5771a99046af1ea7cccc67b.jpg

Σήμερα εγκαταστάθηκα σχεδόν όλα τα Shelly (6 Shelly 2.5 και 3 Shelly 1)

2 x Shelly 2.5 στα ηλεκτρικά ρολά του κυρίως μπαλκονιού

1 x Shelly 2.5 σε διπλό διακόπτη για τα φώτα του κυρίως μπαλκονιού

1 x Shelly 2.5 σε διπλό διακόπτη για σποτ νιπτήρα και φώτα μπαλκονιού κουζίνας

1 x Shelly 2.5 σε διπλό διακόπτη για σποτ μπάρας σαλονοκουζίνας και κρυφού φωτισμού πάγκου κουζίνας

1 x Shelly 2.5 σε διπλό διακόπτη για φώτα κυρίως μπάνιου

2 x Shelly 1 σε δυο σποτιέρες στο σαλόνι

1 x Shelly 1 για τα φώτα στο μικρό WC.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να βάλω στο διακόπτη του κεντρικού φωτισμού της κουζίνας (δεν πέρναγε ουδέτερος και ήθελε παρέμβαση στο κουτί δηλαδή μερεμέτια). Το ίδιο ισχύει για τα υπνοδωμάτια όπου εκεί ήθελε περισσότερη ιστορία γιατί είχε αλε ρετουρ και δεν μπήκα στη διαδικασία.

Τα ρολά παίζουν μπάλα καλά, κατι που κάνει είναι ότι στο open / close σταματάει μετά από λίγο μόνο του μάλλον θέλει Calibration αλλά είμαι πτώμα θα τα δω αύριο αυτά και θα σας πω τι παίζει.

Επεξ/σία από WizeMan
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, papars είπε

Υπάρχει κάτι που να δείχνει κατανάλωση ρεύματος γενική όχι πχ από μία πρίζα, που να συνδέετε με google home και hassio;

Αυτό που ανέφερε ο @WizeMan. Αλλά ίσως είναι καλύτερα αυτό https://shelly.cloud/product/shelly-4pro/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Αυτό που ανέφερε ο @WizeMan. Αλλά ίσως είναι καλύτερα αυτό https://shelly.cloud/product/shelly-4pro/

Το Shelly 4 Pro έχει απλά 4 κανάλια με μέτρηση για το κάθε ένα και μπαίνει στον πίνακα. Το ΕΜ μπορεί να μετράει έως 2 x 120 Amps. Η μια μόνο είσοδος μέτρησης θα μπορούσε πχ να φτάσει για όλο το σπίτι.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, WizeMan είπε

Τα ρολά παίζουν μπάλα καλά, κατι που κάνει είναι ότι στο open / close σταματάει μετά από λίγο μόνο του μάλλον θέλει Calibration αλλά είμαι πτώμα θα τα δω αύριο αυτά και θα σας πω τι παίζει.

Λογικά καπου θα έχει επιλογή για χρόνο. Επίσης, εφόσον κάνει για τα ρολά, λογικά θα κάνει και για τις τέντες που είναι ο καημός μου. Το κακό είναι ότι από ότι βλέπω δεν παίζει με ifttt αλλα δεν είναι τόσο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, WizeMan είπε

Τα ρολά παίζουν μπάλα καλά, κατι που κάνει είναι ότι στο open / close σταματάει μετά από λίγο μόνο του μάλλον θέλει Calibration αλλά είμαι πτώμα θα τα δω αύριο αυτά και θα σας πω τι παίζει.

δλδ μιλαμε για διακοπτη που εχει μονο πανω/κατω που αναλογα, πατωντας να ανεβουν τα ρολα το μπουτον μενει πατημενο και οταν σταματαει το μοτερ?

αν θες να ανεβασεις το μισο ρολο θα παιρνει αλλο scene με λιγοτερα sec?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostass__ είπε

δλδ μιλαμε για διακοπτη που εχει μονο πανω/κατω που αναλογα, πατωντας να ανεβουν τα ρολα το μπουτον μενει πατημενο και οταν σταματαει το μοτερ?

αν θες να ανεβασεις το μισο ρολο θα παιρνει αλλο scene με λιγοτερα sec?

Δεν το έχω τσεκάρει ακόμα το πως γίνεται. το σίγουρο είναι ότι μπορείς να του δώσεις εντολής να το ανοίξει π.χ. 80%. Αλλά πρέπει να θέλει καλιμπράρισμα. Έχει επιλογή στο web interface το Shelly αλλά δεν είχα χρόνο εχθές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, WizeMan είπε

Sonoff T1 EU

Να κάνω μια ερώτηση πάνω σε αυτούς τους διακόπτες. Τους 2 gang μπορώ να τους χρησιμοποιήσω και σαν aller retour; Γιατί στην περιγραφή δεν βλέπω να γράφουν αν είναι 1 way ή 2 way. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...