Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, elvor είπε

Έχει βάλει κανείς το shelly 2.5; Χωράει όντως μέσα σε διακόπτη;

2 σελίδες πίσω πήγαινε. Χωράει αλλά οριακά σε πολλές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Broadlink RM Pro+ και μπορω και χειριζομαι το AC απομακρυσμενα.

Ποιον αισθητηρα θερμοκρασιας θα μπορουσα να συνδυασω προκειμενου να μπορω να αυτοματοποιησω το ανοιγμα κλεισιμο αναλογα την θερμοκρασια που θελω ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ReBeLoS είπε

Εχω το Broadlink RM Pro+ και μπορω και χειριζομαι το AC απομακρυσμενα.

Ποιον αισθητηρα θερμοκρασιας θα μπορουσα να συνδυασω προκειμενου να μπορω να αυτοματοποιησω το ανοιγμα κλεισιμο αναλογα την θερμοκρασια που θελω ?

εχεις εγκατεστημενο το Home Assistant? απο μονο του δεν μπορει να συνδυαστει με καποιον αισθητηρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, spy_vlsi είπε

εχεις εγκατεστημενο το Home Assistant? απο μονο του δεν μπορει να συνδυαστει με καποιον αισθητηρα

δυστηχως δεν εχω Raspberry που αποσο γνωριζω χρειαζεται.

Ειπα  μηπως και υπηρχε καποιος αισθητηρας θερμοκρασιας ωστε να φτιαξω ενα σεναριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για καποιο λόγο σημερα δεν εχω ιντερνετ, κάθομαι λοιπόν στο μπαλκόνι και 21:00 βλεπω να ξεκινα τα αυτόματο πότισμα που εχω προγραμματίσει απο την εφαρμογή σε sonoff.

Κουφάθικα πως διάολο πηρε εντολή και πότισε χωρίς ιντερνετ. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, jordaninio είπε

Καλημερα! εχω αρχισει να ψηνομαι και γω σιγα σιγα. Ερωτηση. εχω δυο toyotomi με Wifi enabled. με alexa echo plus συνδεονται απευθειας?

Δεν νομίζω. Πρέπει να έχει λογισμικό για διασύνδεση με Alexa η Toyotomi και με μια πρώτη ματιά δεν βλέπω μοντέλα της που να διαθέτουν τέτοια δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/7/2019 στις 10:26 ΜΜ, divo είπε

 εισαι σε lan mode μαλλον. το οτι δεν εχεις ιντερνετ δε σημαινει οτι δεν εχεις συνδεση με wifi. μου το βγαζει κι εμενα το ewilink οταν εχει διακοπη. εκτος και αν το εχεις συνδεσει με bridge   και δουλευει με 433

Σύνδεση wifi εχω, ολα τα sonoff ομως αναβοσβήνουν.

Το οτι εχω σύνδεση wifi τι ακριβως λεει, οι εντολές απο που έρχονται;

Που ειναι αποθηκευμένες, στον σέρβερ της εταιρεια ή στα ιδια τα sonoff;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, divo είπε

Ειναι συνδεδεμενα με bridge? Μηπως οι εντολες αποθηκεύονται στο τηλεφωνο; Για να αναβοσβήνουν δεν εχουν internet, οποτε αν ηταν στο σερβερ δεν θα μπορουσε να παρει εντολη. Απο την άλλη το ρουτερ δεν έχει ιντερνετ, το wifi όμως ειναι συνδεδεμένο και δημιουργεί δίκτυο. αν οι εντολες ειναι στο τηλεφωνο ισως τις παιρνει απο εκει. Αυτο ειναι. το εχει στα tutorial.

What is LAN mode?

  The new feature allows you to stay connected to your devices on the same LAN, even when WAN or outward network connection is down

Το feature αυτο δεν το ήξερα, βεβαια η απορία μου παραμένει, γιατί το τηλέφωνο προφανώς ειναι συνδεμένο σε άλλο δίκτυο απο αυτό με τα sonoff, λόγω έλλειψης ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δείχνει τίποτα είναι σαν να μην υπάρχουν.

 

Screenshot_2019-07-06-13-10-37-934_com.coolkit.png.96389b74c358365029b1968640424aac.png

Τεσπα το βράδυ αν είμαι σπίτι θα βγάλω εκτός και τον ρουτερ να δω τι θα γίνει.

Off Παρεπιπτόντως Τρίτη μέρα χωρίς σύνδεση οτε, και μπαίνω απο τη δευτερη που εχω σε wind η οποία για να κανω ενα ποστ να ανοίξω μια σελίδα μου βγάζει το λαδι, τώρα εχει, τώρα δεν έχει, ιδιο μποξακι ιδιο καφαο, ίδια εσωτερική χαχααααα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, divo είπε

καλωδιακή εχει; Αν θες βοηθεια στειλε μνμ😉😁.

Θα περιμένω μεχρι την Τρίτη μετά θα σου πω, πάντως σε ευχαριστώ πολύ

Στο θεμα μας τωρα τα sonoff(αυτά τα σκατούλακια των τριών ευρώ) είναι απίστευτα, τις εντολές τις αποθηκεύουν ατομικά το καθε ενα, δουλεύουν δηλαδή και αυτόνομα χωρίς σύνδεση, χωρίς wifi, μόνο ρεύμα.

Εχουν μέσα timer, τα πάντα, απίστευτο.

Και να φανταστείς το άγχος μου πάντα ηταν, τι θα συμβεί αν ξεκινήσει το πότισμα και στο ενδιάμεσο πέσει το Router ή η σύνδεση, θα πλημμύριζαν τα πάντα (και άντε να είσαι και διακοπές χαχαααα), και έλεγα να το δοκιμάσω, να το δοκιμάσω.

Μπράβο στην εταιρεία αυτη, θα μας κατασπαράξουν οι Κινέζοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...