Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Το Google home δεν υποστηρίζει όλες τις εντολές του e-welink. Για παράδειγμα, εγώ έχω σεταρει τον θερμοσίφωνα στο Google home αλλά μπορώ μόνο να τον ανοίξω και να τον κλείσω ενώ μέσω της e-welink μπορώ να βάλω και χρονική διάρκεια ή ρουτίνα ενεργοποίησης καθημερινής. Ίσως το πρόβλημα σου επιπτει σε αυτούς τους περιορισμούς.

Καλησπέρα φίλε μου κι ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό, δηλαδή μετά απο αρκετές προσπάθειες κι ενώ μέσα στην εφαρμογή του google home βλέπω και λειτουργώ τα φώτα δεν μπορώ να το κάνω φωνητικά, για αρχή παλέυω να φτιάξω ένα φως να ανοίγει και να κλέινει μέσω φωνής και πιστεύω μετά θα φτιάξω και όλα τα άλλα απλά μέχρι τώρα δεν τα έχω καταφέρει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, stavros_m είπε

Καλησπέρα φίλε μου κι ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό, δηλαδή μετά απο αρκετές προσπάθειες κι ενώ μέσα στην εφαρμογή του google home βλέπω και λειτουργώ τα φώτα δεν μπορώ να το κάνω φωνητικά, για αρχή παλέυω να φτιάξω ένα φως να ανοίγει και να κλέινει μέσω φωνής και πιστεύω μετά θα φτιάξω και όλα τα άλλα απλά μέχρι τώρα δεν τα έχω καταφέρει....

Έχεις βάλει το φως σε κάποιο δωμάτιο? Του έχεις δώσει συγκεκριμένο όνομα? Εγώ για να ανοίξω τον θερμοσίφωνα λέω ok google, turn on the heater γιατί είναι δηλωμένος στο μπάνιο με όνομα heater.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, crazysax είπε

μίλησα μαζί τους και μου άλλαξαν άμεσα σε Amazon.de .

Τώρα έχω μερικά θέματα ακόμα .

Πρώτον τα γερμανικά που υπάρχουν  σε μερικές σελίδες στην εφαρμογή και στο site (όπως είναι ta skills ) παρόλο που έχω βάλει Αγγλικά στα settings και στα δυο .

Μπορούν να αλλάξουν από κάπου?

Και δεύτερο και κυριότερο τώρα έγινε enable to IHC EU αλλά όταν κάνω ψάξιμο συσκευών δεν βρίσκει το rm pro+ .Ti πρέπει να κάνω?

Τα γερμανικά δεν αλλάζουν. Δεν έχω βρει τρόπο τουλάχιστον. 

Μήπως δε σου το εμφανίζει γιατί η εφαρμογή βλέπει σαν host το alexa.amazon.com και όχι το de;

Πήγαινε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, στο about και δες τι σου βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Έχεις βάλει το φως σε κάποιο δωμάτιο? Του έχεις δώσει συγκεκριμένο όνομα? Εγώ για να ανοίξω τον θερμοσίφωνα λέω ok google, turn on the heater γιατί είναι δηλωμένος στο μπάνιο με όνομα heater.

Ναί φίλε μου έχω δώσει όνομα το έχω βάλει σε δωμάτιο, πχ έχω συνδέση μια ledοταινία την οποία λειτουργώ κανονικά και απο το app της e we link και από το google home αλλά όταν  λέω ok google turn on light ή living room light  μου λέει sorry και πως μπορώ να του δώσω περισσότερες πληροφορίες απο την εφαρμογή (google home)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως πρέπει να δώσεις άλλη εντολή? Εγώ όταν έλεγα ok google, open the heater μου έλεγε τα ίδια σχόλια. Ήταν θέμα αγγλικών και δεν καταλάβαινε σωστά αυτό που θες να πεις. Δοκίμασες και με power on?

Edit: στο χειροκίνητο είπες ανοίγει? Αν ναι, κάτι παίζει με την εντολή και θέλει κάτι άλλο 

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Μήπως πρέπει να δώσεις άλλη εντολή? Εγώ όταν έλεγα ok google, open the heater μου έλεγε τα ίδια σχόλια. Ήταν θέμα αγγλικών και δεν καταλάβαινε σωστά αυτό που θες να πεις. Δοκίμασες και με power on?

Edit: στο χειροκίνητο είπες ανοίγει? Αν ναι, κάτι παίζει με την εντολή και θέλει κάτι άλλο 

Ναι στο χειροκίνητο ανοίγει, απ οτι μου λένε τ αγγλικά μου είναι αρκετά καλα άλλωστε καταλαβαινει ότι άλλο της πω από καιρό μέχρι δεν ξέρω κι εγώ τι, έχω προσπαθείσει αρκετές εντολές και τις περισσότερες φορές σε πολύ ήσυχο περιβάλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, djuan1988 είπε

Τα γερμανικά δεν αλλάζουν. Δεν έχω βρει τρόπο τουλάχιστον. 

Μήπως δε σου το εμφανίζει γιατί η εφαρμογή βλέπει σαν host το alexa.amazon.com και όχι το de;

Πήγαινε στις ρυθμίσεις της εφαρμογής, στο about και δες τι σου βγάζει.

βγάζει  de μετά την αλλαγή .

Μήπως πρέπει να κάνω επανεκκίνηση και τις 2 εφαρμογές/συσκευές ?

Επεξ/σία από crazysax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, stavros_m είπε

Καλησπέρα φίλε μου κι ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό, δηλαδή μετά απο αρκετές προσπάθειες κι ενώ μέσα στην εφαρμογή του google home βλέπω και λειτουργώ τα φώτα δεν μπορώ να το κάνω φωνητικά, για αρχή παλέυω να φτιάξω ένα φως να ανοίγει και να κλέινει μέσω φωνής και πιστεύω μετά θα φτιάξω και όλα τα άλλα απλά μέχρι τώρα δεν τα έχω καταφέρει....

Για δοκίμασε με διαφορετικά ονόματα, κάνε και unlink και re-link ξανά το Smart We Link στο Google Home.
Εγώ έχω διάφορα sonoff και ανοιγοκλείνουν όλα απροβλημάτιστα με φωνητικές εντολές.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, IVIetaCreatoR είπε

Για δοκίμασε με διαφορετικά ονόματα, κάνε και unlink και re-link ξανά το Smart We Link στο Google Home.
Εγώ έχω διάφορα sonoff και ανοιγοκλείνουν όλα απροβλημάτιστα με φωνητικές εντολές.

Καλημέρα, το έχω κάνει και αυτο ,έχω σβήσει / φτιάξει αρκετές φορές με link unlink το λαγαριασμό αλλά τίποτα, την πρώτη φορά που το έκανα τα ονόματα η΄ταν στα ελληνικά χωρίς να κάνω κα΄τι εγω πχ έλεγε σπίτι κι όχι home και ακόμα και μετά απο μετονομασία στα αγγλικά (σε home ) πάλι μου το έγβζε σπίτι το άλλαξα σε my home κι έτσι παρέμεινε και μετά απο αυτό με διάφορα ονοματα στις συσκευές όπως light πάντα με link unlink αλλά και πα΄λι τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, stavros_m είπε

Ναί φίλε μου έχω δώσει όνομα το έχω βάλει σε δωμάτιο, πχ έχω συνδέση μια ledοταινία την οποία λειτουργώ κανονικά και απο το app της e we link και από το google home αλλά όταν  λέω ok google turn on light ή living room light  μου λέει sorry και πως μπορώ να του δώσω περισσότερες πληροφορίες απο την εφαρμογή (google home)

Άλλαξε καλύτερα την ονομασία living room. Δώσε κάτι άσχετο και το πιθανό είναι να δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Μόλις έγινε εγκατάσταση dimmer και απλών wifi διακοπτων στο καινούργιο σπίτι. Δουλεύουν πολύ καλα (μανουαλ) γιατί ακόμα δεν έχω internet όμως δεν μου αρέσει που αναβοσβήνουν διαφορα χρώματα όλη την ώρα. Υπάρχει κάποιος τρόπος αρχικά να σταματήσουν να αναβοσβήνουν ή ακόμα καλύτερα να σταματήσουν να φωτίζουν??

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα ξανα στα μελη , εχω πλεον εγατεστημενο rpi3  με hassio και εχω περασει οσο το δυνατον περισσοτερα μεσα απο το σπιτι αλλα μου μενουν μερικες εκρεμοτητες στο αντιστοιχο community του home assistant δεν μπορουν να βοηθησουν κ πολυ και θα θελα να ρωτησω αν ξερει κανεις για διακοπτες vtac αν μπορουν να περασουν μεσα στο homeassistant εχει κανεις γνωση σε αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

ψάχνω αισθητήρα θερμοκρασίας/υγρασίας με την δυνατότητα ελέγχου μέσω web interface (από υπολογιστή και όχι κινητό).

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, giannis1711 είπε

με την δυνατότητα ελέγχου

Τη δυνατότητα ελέγχου εννοεις; 

Οι αισθητήρες δεν έχουνε δυνατότητα ελέγχου

Βαλε ενα sonoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, giannis1711 είπε

Καλησπέρα σας,

ψάχνω αισθητήρα θερμοκρασίας/υγρασίας με την δυνατότητα ελέγχου μέσω web interface (από υπολογιστή και όχι κινητό).

ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ο μοναδικος τροπος να το κανεις αυτο ειναι μονο μεσω home assistant  + sonoff th16 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...