Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/8/2019 στις 7:03 ΜΜ, stefanosnik είπε

Παιδιά μια ερώτηση,  είχα στήσει  3 Alexa στο σπίτι και φώτα hue παντού, θέλω τώρα να  μπορώ να χειριστώ και την τηλεόραση, η μόνη λύση είναι το harmony ? Η άλλαξε κάτι Γιατί λογο δουλειάς  δεν έχω παρακολουθήσει την εξελίξει τους πράγματος...

Εγώ βρήκα στο public κάτι nedis ir universal transmitter γύρω στο 20ρικο. Πίστευα δεν θα παίξει αλλά πήρα έναν για δοκιμή. Το έβαλα στο σαλόνι και πιάνω και το air-condition και την τηλεόραση χωρίς πρόβλημα γιατί έχει κυκλικό blaster. Μετά πήρα και έναν για το δωμάτιο άλλη μια τηλεόραση και air-condition. Το μοναδικό κακό είναι πως η αλεξα δεν το βλέπει σωστά. Έπαιξε όμως μέσω ifttt και smart life app. Πολύ μικρό το κόστος και με βόλεψε αρκετά.

Επεξ/σία από zx1234r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, small dj είπε

Και μια άλλη ερώτηση από την εφαρμογή θα μπορώ να βλέπω ποτέ άνοιξε η πόρτα η ανίχνευσε κίνηση ο Αισθητήρας; 

Ποιος ειναι αυτος ο sonoff αισθητήρας που ανιχνεύει το άνοιγμα της πόρτας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω την aqara g2 και έχω μία απορία. Εφ' όσον είναι μαζί και gateway, αν συνδέσω πάνω της την aqara g1 που έχω αυτή θα γίνει πιο "έξυπνη"? Ας πούμε θα μπορεί η g1 πλέον συνδεδεμένη πάνω σε gateway να στέλνει notifications σε περίπτωση ανίχνευσης κίνησης?

Επίσης υπάρχει remote που να συνδέεται με το hub και να ανοίγει a/c και τηλεόραση (inventor 3ετιας και Samsung 65 3μήνου)? Ή είναι προτιμότερη η λύση με έξυπνα sockets σε κάθε συσκευή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, equi1908 είπε

Περιμένω την aqara g2 και έχω μία απορία. Εφ' όσον είναι μαζί και gateway, αν συνδέσω πάνω της την aqara g1 που έχω αυτή θα γίνει πιο "έξυπνη"? Ας πούμε θα μπορεί η g1 πλέον συνδεδεμένη πάνω σε gateway να στέλνει notifications σε περίπτωση ανίχνευσης κίνησης?

Επίσης υπάρχει remote που να συνδέεται με το hub και να ανοίγει a/c και τηλεόραση (inventor 3ετιας και Samsung 65 3μήνου)? Ή είναι προτιμότερη η λύση με έξυπνα sockets σε κάθε συσκευή?

Αν εννοείς xiaomi ναι υπάρχει.

https://m.banggood.com/Xiaomi-Mijia-Universal-IR-Remote-Controller-Smart-Home-APP-Remote-Switch-Support-Mi-AI-Speaker-Voice-Control-p-1215271.html?rmmds=search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Αυτο το έχω δει αλλά καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω ότι έχει διάφορα θέματα και ειδικά στο θέμα "εκπαίδευσης" για aircondition κτλ γράφουν τα χειρότερα.. Είδα και το broadlink αλλά βλέπω και όσους λένε για smart sockets οπότε προσπαθώ να καταλάβω τι είναι πιο βολικό-εύκολο-λειτουργικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, equi1908 είπε

Αυτο το έχω δει αλλά καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω ότι έχει διάφορα θέματα και ειδικά στο θέμα "εκπαίδευσης" για aircondition κτλ γράφουν τα χειρότερα.. Είδα και το broadlink αλλά βλέπω και όσους λένε για smart sockets οπότε προσπαθώ να καταλάβω τι είναι πιο βολικό-εύκολο-λειτουργικό

Εγω πάντως που έχω το harmony δεν το κατάφερα να δουλέψει σωστα ούτε με το air codition ούτε με την TV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, equi1908 είπε

Αυτο το έχω δει αλλά καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω ότι έχει διάφορα θέματα και ειδικά στο θέμα "εκπαίδευσης" για aircondition κτλ γράφουν τα χειρότερα.. Είδα και το broadlink αλλά βλέπω και όσους λένε για smart sockets οπότε προσπαθώ να καταλάβω τι είναι πιο βολικό-εύκολο-λειτουργικό

Εγώ έχω 2 rm mini 3 και δεν τα αλλάζω με τίποτα.

 

Όσο για τις πρίζες.... Δεν ξέρω κατά πόσον αυτό θα είναι σωστό για την συσκευή μιας και θα είναι σαν να την βγάζεις από την πρίζα κάθε φορα ενώ δουλευει. Χωρια που με το broadlink μπορείς να κάνεις κι άλλα πέρα από το άνοιξε κλείσε

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, equi1908 είπε

Αυτο το έχω δει αλλά καταλαβαίνω από αυτά που διαβάζω ότι έχει διάφορα θέματα και ειδικά στο θέμα "εκπαίδευσης" για aircondition κτλ γράφουν τα χειρότερα.. Είδα και το broadlink αλλά βλέπω και όσους λένε για smart sockets οπότε προσπαθώ να καταλάβω τι είναι πιο βολικό-εύκολο-λειτουργικό

Γενικά το πιο φιλικό είναι αξιόπιστο όπως προείπαν είναι το broadlink mini. Ναι δεν είναι σωστό να κλεινεις μια συσκευή κόβοντας της το ρεύμα. Μετά όμως γεμίζεις εφαρμογές. Το xiaomi δεν το έχω οπότε δεν μπορώ να σου πω πάρτο. To broadlink δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κι εγω το broadlink mini και απλα γι αυτο π κανει ειναι πολυ  καλο εχει μεχρι και κουμπι εκμαθησης εντολων αν ειναι καποια συσκευη αγνωστη , αψογη συνεργασια με ολα και επιπλεον εκτος απο ifttt , alexa και google assistant συνεργαζεται αψογα και με home assistant  οπως και το harmony αλλα ειναι λιγο ακριβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, small dj είπε

Screenshot_2019-08-23-13-07-03-863_com.banggood.client.png

Λιγάκι προσοχή με τους door sensor. 
Ο συγκεκριμένος στέλνει έναν RF κωδικό, κατα το άνοιγμα.
Για καλύτερη ασφάλεια καλό ειναι να δείτε door/window sensor που να στέλνει 2 κωδικούς RF, εναν κατα το άνοιγμα κι εναν κατα το κλείσιμο της πόρτας/παραθύρου.
Σαν αυτο εδώ που εχω κι εγώ σε συνδυασμό με tamotized Sonoff RF Bridge.

 

Επεξ/σία από _filippos_
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα σπιτι με το παλιο gateway xiaomi ψαχνουμε για smart διακοπτη για να μπει η κουζινα επανω.

Υπαρχει κατι για να δουλεψει με το xiaomi η εστω κατι  standalone ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/7/2019 στις 12:41 ΠΜ, papageord είπε

Σε lg τηλεοραση η alexa δουλευει μια χαρα, (αν βαλεις το region στην tv σε αγγλια . ξεκλειδωνει και τις 2 βοηθους) αλλα οτι και να κανω δεν μπορω να βαλω τον βοηθο της google να δουλεψει. Τις δοκιμαζω και τις 2 μεσω κινητου να δω ποια ειναι πιο καταλληλη για τις αναγκες μου.
Εχει δουλεψει σε καποιον google με lg ? 

Όταν λες σε LG tv, επειδή είναι πολύ γενικό αυτό και για να μη ψαχνόμαστε άδικα, σε ποιας χρονολογίας? web os?

Γιατί από ότι είδα με alexa παίζει από το WEBOS 4.0 / 2019

Μας το διευρκινίζεις σε παρακαλώ γιατί με ενδιαφέρει, αν είναι με απλή αλλαγή region να παίζει έκδοση WEBOS 3.0 

 

Στις 1/8/2019 στις 8:02 ΜΜ, crazysax είπε

μίλησα μαζί τους και μου άλλαξαν άμεσα σε Amazon.de .

Τώρα έχω μερικά θέματα ακόμα .

Πρώτον τα γερμανικά που υπάρχουν  σε μερικές σελίδες στην εφαρμογή και στο site (όπως είναι ta skills ) παρόλο που έχω βάλει Αγγλικά στα settings και στα δυο .

Μπορούν να αλλάξουν από κάπου?

Και δεύτερο και κυριότερο τώρα έγινε enable to IHC EU αλλά όταν κάνω ψάξιμο συσκευών δεν βρίσκει το rm pro+ .Ti πρέπει να κάνω?

Φίλε μου δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά αυτό που έκανα εγώ ήταν να κατεβάσω την εφαρμογή  IHC σε Android και να σετάρω την Alexa από εκεί

Υποθέτω πως για να κατεβάζεις την IHC EU έχεις ios συσκευή (όπως και εγώ ) γιατί στο apple store δεν υπάρχει διαθέσιμη η IHC και εκεί κάπου έγινε το μπέρδεμα καθώς η ALEXA μου ζητούσε την IHC και δεν συνδεόταν με την EU

Κάνε reset στο RM και μετά στήστο από την αρχή με android συσκευή και alexa αλλά όχι σε ios

 

Και σαν γενική ενημέρωση να πω πως το RM+ pro και η Alexa αλλά και το google home mini μέσω σεναρίων παίζουν άψογα με τον digoo hosa για φωνητικό arm/disarm/stay arm 

 

Επεξ/σία από crossmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/8/2019 στις 3:16 ΜΜ, crossmo είπε

Φίλε μου δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει αλλά αυτό που έκανα εγώ ήταν να κατεβάσω την εφαρμογή  IHC σε Android και να σετάρω την Alexa από εκεί

Υποθέτω πως για να κατεβάζεις την IHC EU έχεις ios συσκευή (όπως και εγώ ) γιατί στο apple store δεν υπάρχει διαθέσιμη η IHC και εκεί κάπου έγινε το μπέρδεμα καθώς η ALEXA μου ζητούσε την IHC και δεν συνδεόταν με την EU

Κάνε reset στο RM και μετά στήστο από την αρχή με android συσκευή και alexa αλλά όχι σε ios

Και σαν γενική ενημέρωση να πω πως το RM+ pro και η Alexa αλλά και το google home mini μέσω σεναρίων παίζουν άψογα με τον digoo hosa για φωνητικό arm/disarm/stay arm 

Φίλε μου δεν έχω ios , έχω Android συσκευή . Για ενημέρωση σας το πρόβλημα το έλυσα κάνοντας τελικά μεταφορά ξανά τον λογαριασμό μου  απο το amazon.de στο amazon.uk . Λειτουργούν όλα άψογα .... ( μέχρι στιγμής !!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...