Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Θα μπαίνει σε όποιο έχει καλύτερο σήμα ή όπως λέει ο φίλος παραπάνω θα πρέπει να αποσυνδεθώ πρώτα για να βρει το καλύτερο σήμα.

Υπάρχει κάποια ρύθμιση σχετική?

Θα έχεις συσκευές που μετακινείς όλη την ώρα; Θα συνδέεται σε όποιο πιάσει καλύτερα και θα κλειδώσει σε αυτό μέχρι να αποσυνδεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 H  συσκευη που θα κινείτε είναι το κινητό μου. Απλά όταν μπαίνω σπίτι προς το παρόν συνδέετε σε αυτό που έχω τώρα. Μάλλον αν ακολουθήσω αυτό που λες θα συνδεθεί στο repeater σου θα είναι στο σαλόνι και θα έχει ποιο δυνατό σήμα. Το κινητό όμως θα πρέπει να βρίσκεται στο ίδιο δίκτυο με τις υπόλοιπες ασύρματες συσκευές ώστε να μπορεί να τους χειρίζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, userAnon είπε

 H  συσκευη που θα κινείτε είναι το κινητό μου. Απλά όταν μπαίνω σπίτι προς το παρόν συνδέετε σε αυτό που έχω τώρα. Μάλλον αν ακολουθήσω αυτό που λες θα συνδεθεί στο repeater σου θα είναι στο σαλόνι και θα έχει ποιο δυνατό σήμα. Το κινητό όμως θα πρέπει να βρίσκεται στο ίδιο δίκτυο με τις υπόλοιπες ασύρματες συσκευές ώστε να μπορεί να τους χειρίζεται

Αν θέλεις να αλλάζει η σύνδεση αυτόματα στο πιο δυνατό router θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο με τεχνολογία “ Mesh “ και θες τουλάχιστον 2 για να γίνει σωστή δουλειά.

Ολα τα άλλα είναι απλά ταλαιπωρία γιατί θα πρέπει ουσιαστικά να χάσει το σήμα για να σε πάει στο επόμενο.

 

https://www.amazon.de/TP-Link-Deco-M4-WLAN-Heimnetz-Komplettlösung-Multi-Arbeitsmodi/dp/B07KJ2TDMR/ref=sr_1_14?keywords=Mesh+Router&qid=1567115388&s=gateway&smid=A3JWKAKR8XB7XF&sr=8-14

Επεξ/σία από airborn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/8/2019 στις 12:27 ΜΜ, userAnon είπε

Όποιος μπορεί μια βοήθεια τι να επιλέξω παρακαλώ

Έχω πλεον αρκετές ασύρματες συσκευές στο διαμέρισμα. (Φωτα, dimmer, τέντες πατζούρια, θερμοστάτη,ari condition, θυροτηλεόραση)

Προς το παρόν εχουν συνδεθεί όλα με google home και δουλεύουν μια χαρά.

Το πρόβλημα που έχω και χρειάζομαι βοήθεια είναι ότι το router της Cosmote βρίσκεται στο κέντρο του διαμερίσματος (100 τμ) και ενώ μέσα στο σπίτι το wifi σήμα είναι καλό

στην μπροστινή βεράντα σχεδόν εξαφανίζεται. 

Η ερώτηση λοιπόν είναι τι θεωρείται ότι είναι καλύτερο να αγοράσω, αρχικά για να έχω καλό σήμα και στην βεράντα αλλά και σε σχέση με το μέλλον όπου σκέφτομαι κάποια στιγμή (από του χρόνου και έπειτα) να έβαζα home assistant.

Ιδανικά θα ήθελα να έχουν το ίδιο ssid γιατί όλες οι συσκευές είναι σεταρισμένες με την ονομασία του ρουτερ της Cosmote

Καλύτερα λοιπόν να πάω για wifi repeater ή για access point και ποιο?

Mesh router π.χ. Linksys. Σου λύνει τα χέρια.

Edit: Με πρόλαβε ο ακριβώς απο πάνω. Σόρυ δεν το είχα δει.

Για να συνδράμω με ιδέες στο topic.....την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα ένα orbit b-hyve hose timer που ουσιαστικά είναι μία ηλεκτρική bluetooth βάνα που ανοιγοκλείνει είτε χειροκίνητα απο το app, είτε με βάση κάποιο αυτόματο πρόγραμμα είτε χειροκίνητα πατόντας ένα κουμπί πάνω στην συσκευή. Για 5 γλαστρούλες είναι βέβαια overkill αλλά μου αρέσει να παίζω.

Image result for orbit bhyve timer

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, airborn είπε

Αν θέλεις να αλλάζει η σύνδεση αυτόματα στο πιο δυνατό router θα πρέπει να αγοράσεις κάποιο με τεχνολογία “ Mesh “ και θες τουλάχιστον 2 για να γίνει σωστή δουλειά.

Ολα τα άλλα είναι απλά ταλαιπωρία γιατί θα πρέπει ουσιαστικά να χάσει το σήμα για να σε πάει στο επόμενο.

https://www.amazon.de/TP-Link-Deco-M4-WLAN-Heimnetz-Komplettlösung-Multi-Arbeitsmodi/dp/B07KJ2TDMR/ref=sr_1_14?keywords=Mesh+Router&qid=1567115388&s=gateway&smid=A3JWKAKR8XB7XF&sr=8-14

Ευχαριστώ. Πολλά τα χρήματα για να έχω σήμα στην βεράντα ρε γμτ.. Με ένα μηχάνημα πχ Google Wifi δεν θα κάνω δουλειά?

 

* edit: Αυτό θα έκανε? https://www.skroutz.gr/s/14995134/Ignition-Entertainment-Portal-Wifi.html#reviews

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που οι περισσότεροι το ξέρετε αλλά εγώ δεν το κατέχω? Δεν είμαι ηλεκτρολόγος και ρωτάω για να μάθω. Δεν μπορούμε να βάλουμε έξυπνους διακόπτες γιατί οι διακόπτες μας δεν έχουν ουδέτερο, σωστά? Ένας ουδέτερος όμως ούτως ή αλλως δεν καταλήγει π.χ. στον πολυέλαιο η σε κάποια λάμπα οροφής? Αν δηλαδή βάλουμε ένα wifi sonoff switch πριν την λάμπα δεν θα παίξει?

Όπως καταλαβαίνετε ζητείται ηλεκτρολόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που οι περισσότεροι το ξέρετε αλλά εγώ δεν το κατέχω? Δεν είμαι ηλεκτρολόγος και ρωτάω για να μάθω. Δεν μπορούμε να βάλουμε έξυπνους διακόπτες γιατί οι διακόπτες μας δεν έχουν ουδέτερο, σωστά? Ένας ουδέτερος όμως ούτως ή αλλως δεν καταλήγει π.χ. στον πολυέλαιο η σε κάποια λάμπα οροφής? Αν δηλαδή βάλουμε ένα wifi sonoff switch πριν την λάμπα δεν θα παίξει?

Όπως καταλαβαίνετε ζητείται ηλεκτρολόγος.

Λογικά θα παίζει. Και λέω λογικά γιατί ούτε εγώ είμαι ηλεκτρολόγος. Αλλά αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να λειτουργεί μόνο μέσω app. Ενώ με τον διακόπτη... Λειτουργεί και απο το κουμπί.

 

Το πιο σωστό που έχω διαβάσει εδώ (το οποίο με έσωσε πραγματικά) είναι ότι αν ο διακόπτης έχει από κάτω πρίζα, τότε θα έχει και ουδέτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα πέρασα επιτέλους το shelly 1 στον χωνευτό πριζοδιακόπτη. 
Επειδή ηταν διακόπτης και μπρίζα, 2 σε 1, ο ουδέτερος ηταν εκει και βόλεψε.
Με Home assistant και esphome ελέγχω τον φωτισμό του δωματίου κ μελλοντικά σκέφτομαι να το προγραμματίσω με esphome για αυτοματισμούς, πιο ανεξάρτητο απο το home assistant.
Δυστυχώς το βάθος της τρύπας στον τοίχο δεν ειναι μεγάλο και δεν χοράνε να μπουν ολα μεσα, για την ώρα κρέμονται έξω.
Πρέπει να σκαψω asap κ δεν ξερω πως.
Πάντως τρομερό μαραφέτι το shelly1

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, zx1234r said:

Για να συνδράμω με ιδέες στο topic.....την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα ένα orbit b-hyve hose timer που ουσιαστικά είναι μία ηλεκτρική bluetooth βάνα που ανοιγοκλείνει είτε χειροκίνητα απο το app, είτε με βάση κάποιο αυτόματο πρόγραμμα είτε χειροκίνητα πατόντας ένα κουμπί πάνω στην συσκευή. Για 5 γλαστρούλες είναι βέβαια overkill αλλά μου αρέσει να παίζω.

Από που και πόσο?

Μόνο Bluetooth ή και WiFi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ThReSh είπε

Από που και πόσο?

Μόνο Bluetooth ή και WiFi?

Amazon.de. 89.7€. Η βανα έχει bluetooth και μαζί δίνουν και ενα τύπου bridge (το στικάκι που φαίνεται στην φωτο) και αυτό συνδέεται με wifi στο ρούτερ.  Αυτό που με εντυπωσίασε είναι πως η βανα ελέγχεται και απευθείας μέσω του app χωρίς την ύπαρξη του bridge με bluetooth. Απλά με το bridge έχεις και απομακρυσμένο έλεγχο. Ναι είναι ακριβό αλλά κάνει και για μεγάλους κήπους, όχι μόνο για τις 5 γλαστρουλες μου.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, zx1234r είπε

Mesh router π.χ. Linksys. Σου λύνει τα χέρια.

Edit: Με πρόλαβε ο ακριβώς απο πάνω. Σόρυ δεν το είχα δει.

Για να συνδράμω με ιδέες στο topic.....την προηγούμενη εβδομάδα αγόρασα ένα orbit b-hyve hose timer που ουσιαστικά είναι μία ηλεκτρική bluetooth βάνα που ανοιγοκλείνει είτε χειροκίνητα απο το app, είτε με βάση κάποιο αυτόματο πρόγραμμα είτε χειροκίνητα πατόντας ένα κουμπί πάνω στην συσκευή. Για 5 γλαστρούλες είναι βέβαια overkill αλλά μου αρέσει να παίζω.

Image result for orbit bhyve timer

Και έψαχνα για μία βρύση να μπορώ να την ανοίγω από μακριά , για μεγάλους κήπους το απόλυτο εργαλείο είναι αυτό εδώ,https://www.rachio.com/, το έχω 5 χρόνια και δουλεύει άριστα με πάρα πολλές δυνατότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, zx1234r είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι που οι περισσότεροι το ξέρετε αλλά εγώ δεν το κατέχω? Δεν είμαι ηλεκτρολόγος και ρωτάω για να μάθω. Δεν μπορούμε να βάλουμε έξυπνους διακόπτες γιατί οι διακόπτες μας δεν έχουν ουδέτερο, σωστά? Ένας ουδέτερος όμως ούτως ή αλλως δεν καταλήγει π.χ. στον πολυέλαιο η σε κάποια λάμπα οροφής? Αν δηλαδή βάλουμε ένα wifi sonoff switch πριν την λάμπα δεν θα παίξει?

Όπως καταλαβαίνετε ζητείται ηλεκτρολόγος.

Θα παιξει αλλα ειναι το ιδιο με το να βαλεις wifi λαμπα.Εάν καποιος κλεισει το διακοπτη δεν δουλευει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση έχει κάποιος αύξηση την κεραία σε ένα sonoff γιατί είναι πολύ μικρή να φανταστείτε το έχω πείσω από ένα καναπέ και το router είναι 5 μέτρα και δεν πιάνει ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fingolfingr και @panoskir ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα ανοίξω κάποια στιγμή τους διακόπτες και θα το δω ή θα φωνάξω κάποιον ηλεκτρολόγο γιατί δεν νιώθω άνετα να παίζω με το ρεύμα. Όπου έχει ουδέτερο θα παίξει έξυπνος διακόπτης και όπου δεν έχει θα παίξει sonoff πριν την λάμπα. Αν με χωρίσει η γυναίκα μου θα έχει απόλυτο δίκιο.

16 ώρες πριν, small dj είπε

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση έχει κάποιος αύξηση την κεραία σε ένα sonoff γιατί είναι πολύ μικρή να φανταστείτε το έχω πείσω από ένα καναπέ και το router είναι 5 μέτρα και δεν πιάνει ευχαριστώ 

Και εγώ το διαβάζω πολύ το θέμα αυτό γύρω γύρω στο ίντερνετ. Λένε να προσέξεις ώστε η κεραία να μην εφάπτεται με άλλη μεταλλική επιφάνεια ώστε να μην επηρεάζεται το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...