Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Του είχα στείλει τις φωτό, τις μελέτησε και το έκανε έτσι. Ρελέ έχει βάλει. Πως το σύνδεσε... Αυτός ξέρει. Θα φέρω άλλον με περισσότερη εμπειρία σε smart γιατί θέλω κι αλλα.

Για το Shelly το σκεφτόμουν γιατί έχει και μέτρηση κατανάλωσης. Βέβαια δεν θα κάτσω να σκάσω κιόλας αλλά...

Δεν χρειάζεσαι ηλ/γο με εμπειρία σε Smart, στοιχειώδη γνώση αυτοματισμού θέλει: θα χρησιμοποιήσει το εκάστοτε shelly/sonoff ως βοηθητική επαφή για να οπλίσει ένα ρελέ ισχύος το οποίο θα ανάβει το θερμοσίφωνο. Και όταν ξεοπλίζει, θα σβήνει. Απλό όλοι πρέπει να μπορούν να το κάνουν. Μπορεί να έχει κάνει κάτι λάθος στην συνδεσμολογία.

Αλλά λόγω του ανωτέρω, δεν μπορεί να μετρήσει το shelly κατανάλωση, γιατί θα μετρά μόνο της επαφής του ρελέ, δηλαδή τίποτα :)

Μπορείς να βάλεις άλλη έξυπνη συσκευή μέτρησης, είχα δει παλαιότερα κάποιες της meazon, σίγουρα θα υπάρχουν πολλές περισσότερες πλέον ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mechpanos είπε

Δεν χρειάζεσαι ηλ/γο με εμπειρία σε Smart, στοιχειώδη γνώση αυτοματισμού θέλει: θα χρησιμοποιήσει το εκάστοτε shelly/sonoff ως βοηθητική επαφή για να οπλίσει ένα ρελέ ισχύος το οποίο θα ανάβει το θερμοσίφωνο. Και όταν ξεοπλίζει, θα σβήνει. Απλό όλοι πρέπει να μπορούν να το κάνουν. Μπορεί να έχει κάνει κάτι λάθος στην συνδεσμολογία.

Αλλά λόγω του ανωτέρω, δεν μπορεί να μετρήσει το shelly κατανάλωση, γιατί θα μετρά μόνο της επαφής του ρελέ, δηλαδή τίποτα :)

Μπορείς να βάλεις άλλη έξυπνη συσκευή μέτρησης, είχα δει παλαιότερα κάποιες της meazon, σίγουρα θα υπάρχουν πολλές περισσότερες πλέον ;)

Βοηθητική επαφή εννοείς το σενάριο που ο διακόπτης είναι πάντα πάνω και παίζεις μόνο με το sonoff. Εγώ δεν ήθελα κάτι τέτοιο μίας και ήθελα να το χειρίζονται και άτομα που δεν έχουν επαφή με το θέμα. Και όχι δεν θα ήταν δύσκολο να πατήσουν το κουμπί του sonoff για να ανάψει αλλά... ήθελα κάτι πιο οικείο. Ήθελα λοιπόν να υπάρχει δυνατότητα για χειροκίνητη και αυτόματη χρήση. Με διακόπτη 3 θέσεων κλπ. Επίσης ζήτησα (αν γίνεται) να ανάβει το λαμπάκι στον πίνακα όταν λειτουργεί ο θερμοσίφωνας. Είτε χειροκίνητα είτε μεσώ sonoff. Έδωσα φώτο, κείμενα από το forum με περιγραφές και το sonoff το ίδιο για να πειραματιστεί.

 

Διακόπτη 3 θέσεων δεν έβαλε και από ότι κατάλαβα (μπορεί να λέω και βλακείες) όταν άναψε χειροκίνητα ο θερμοσίφωνας.... δεν πήγε το ρεύμα στην διαδρομή θα έπρεπε και έκανε βραχυκύκλωμα. Ακούστηκε ένας μεγάλος θόρυβος, έκαψε τις ασφάλειες (εκείνες τις βιδωτές) στις δύο από τις τρεις  φάσεις (τριφασικό ρεύμα) και έριξε και τον διακόπτη στο ρολόι. 

 

Δεν ξέρω βέβαια γιατί δεν έπεσε άπλα ο γενικός. Ίσως να έχει θέμα και αυτός. Σε κάθε περίπτωση.... πρέπει να το ξαναδώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Βοηθητική επαφή εννοείς το σενάριο που ο διακόπτης είναι πάντα πάνω και παίζεις μόνο με το sonoff. Εγώ δεν ήθελα κάτι τέτοιο μίας και ήθελα να το χειρίζονται και άτομα που δεν έχουν επαφή με το θέμα. Και όχι δεν θα ήταν δύσκολο να πατήσουν το κουμπί του sonoff για να ανάψει αλλά... ήθελα κάτι πιο οικείο. Ήθελα λοιπόν να υπάρχει δυνατότητα για χειροκίνητη και αυτόματη χρήση. Με διακόπτη 3 θέσεων κλπ. Επίσης ζήτησα (αν γίνεται) να ανάβει το λαμπάκι στον πίνακα όταν λειτουργεί ο θερμοσίφωνας. Είτε χειροκίνητα είτε μεσώ sonoff. Έδωσα φώτο, κείμενα από το forum με περιγραφές και το sonoff το ίδιο για να πειραματιστεί.

Διακόπτη 3 θέσεων δεν έβαλε και από ότι κατάλαβα (μπορεί να λέω και βλακείες) όταν άναψε χειροκίνητα ο θερμοσίφωνας.... δεν πήγε το ρεύμα στην διαδρομή θα έπρεπε και έκανε βραχυκύκλωμα. Ακούστηκε ένας μεγάλος θόρυβος, έκαψε τις ασφάλειες (εκείνες τις βιδωτές) στις δύο από τις τρεις  φάσεις (τριφασικό ρεύμα) και έριξε και τον διακόπτη στο ρολόι. 

Δεν ξέρω βέβαια γιατί δεν έπεσε άπλα ο γενικός. Ίσως να έχει θέμα και αυτός. Σε κάθε περίπτωση.... πρέπει να το ξαναδώ.

Βοηθητικό είναι το κύκλωμα που δεν σηκώνει το ίδιο το φορτίο, αλλά βοηθάει έναν άλλο διακόπτη να σηκώσει το φορτίο. Έτσι το sonoff επειδή δεν μπορεί να σηκώσει τα 2000watt που είναι ο θερμοσίφωνας, οπλίζει ένα ρελέ που εκείνο σηκώνει τα φορτία (ρελέ ισχύος).

Τώρα αυτό που θες, μπορεί να γίνει ως εξής, παράλληλα με το sonoff μπορεί να ενεργοποιεί κάποιος το ρελέ με έναν χειροκίνητο διακόπτη. Αν όμως τον ξεχάσεις αναμένο δεν θα μπορείς να τον σβήσεις από το sonoff... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση θέλω να πάρω ένα raspbery pi και να το έχω σαν tv box χωρίς kodi plex και τα λοιπά θέλω να έχω ένα usb να το βάζω και να βλέπω ταινίες η να μπαίνω στο διαδίκτυο γίνατε; και αν ναι πόσα gb usb μπορεί να τρέξει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, small dj είπε

Να κάνω μια ερώτηση θέλω να πάρω ένα raspbery pi και να το έχω σαν tv box χωρίς kodi plex και τα λοιπά θέλω να έχω ένα usb να το βάζω και να βλέπω ταινίες η να μπαίνω στο διαδίκτυο γίνατε; και αν ναι πόσα gb usb μπορεί να τρέξει; 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Βοηθητικό είναι το κύκλωμα που δεν σηκώνει το ίδιο το φορτίο, αλλά βοηθάει έναν άλλο διακόπτη να σηκώσει το φορτίο. Έτσι το sonoff επειδή δεν μπορεί να σηκώσει τα 2000watt που είναι ο θερμοσίφωνας, οπλίζει ένα ρελέ που εκείνο σηκώνει τα φορτία (ρελέ ισχύος).

Τώρα αυτό που θες, μπορεί να γίνει ως εξής, παράλληλα με το sonoff μπορεί να ενεργοποιεί κάποιος το ρελέ με έναν χειροκίνητο διακόπτη. Αν όμως τον ξεχάσεις αναμένο δεν θα μπορείς να τον σβήσεις από το sonoff... 

Τα γνωρίζω αυτά. Υπάρχει μεγάλη ανάλυση σχετικά αρκετές σελίδες πισω (σελίδα 74 και μετά) και όπως είπα και πιο πριν ρελέ ισχύος είχε βάλει. 

Τι πήγε στραβά... Θα το βρει ο επόμενος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2019 στις 9:43 ΠΜ, fingolfingr είπε

Και μία ερώτηση και από εμένα:

Πριν κάποιους μήνες είχα φέρει ηλεκτρολόγο για να βάλει ένα sonoff basic στον θερμοσίφωνα. Τελικά μετά από 1-2 μέρες χρήσης έπεσαν όλες οι ασφάλειες (και εκείνες στο ρολόι) οπότε το αφαίρεσα και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα. Καλοκαίρι ήταν, ζεστό νερό είχαμε από τον ηλιακό :P Τώρα που χειμωνιάζει λοιπόν το ξαναβλέπω το θέμα.

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: Έχει βάλει κανείς shelly 1PM για απομακρυσμενη χρήση θερμοσίφωνα; Και ρωτάω για το shelly γιατί θα έχω αρκετά shelly στο σπίτι οπότε θα βόλευε να τα έχω σε μία εφαρμογή. Επίσης μπορεί να μετράει και κατανάλωση. Το ίδιο κάνει και το sonoff pow r2 αλλά.... είναι κάπως θηρίο ενώ το shelly μπορεί εύκολα να κρυφτεί πίσω από την πλάτη του πίνακα.

Επίσης.... αν κάποιος πάει σε προσωπικό βοηθό, τι βολεύει καλύτερα; Alexa ή google; Ή να πάρω μία maic και να τελειώνω :P

Για ρίξε μια ματιά εδω

Δουλεύει άψογα,τοσο απομακρυσμένα μεσω ineternet οσο και παραδοσιακά μεσω του 3πλου διακόπτη(1η θεση δινει τον έλεγχο στο sonoff,2η θεση ειναι ανοιχτό,3η θεση ειναι κλειστό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mechpanos είπε

Στην Google όμως έχουμε την ελπίδα για σύντομη υποστήριξη Ελληνικών...στην Alexa? Και γενικά πώς τα πάει με τα ελληνικά; Σκέφτομαι κι εγώ να πάρω κάτι, προσεχώς.

Αυτός είναι ο ένας λόγος που προτίμησα Google Home. Οι άλλοι δύο είναι:

-Έχω Chromecast στην τηλεόραση και στο στερεοφωνικό μου. Το Google Home συνεργάζεται πολύ απλά και εύκολα μαζί τους.

-Έχω Google Assistant και στο κινητό μου και προτιμώ να έχω το ίδιο σύστημα σε όσες περισσότερες συσκευές γίνεται. 

Κατά τα άλλα έχει σχετικά εύκολο και σε κάθε περίπτωση λειτουργικό δέσιμο με το Home Assistant, κάτι σημαντικό για εμένα.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ Alexa, είμαι σίγουρος πως λειτουργεί και αυτή μια χαρά αλλά δεν μπορώ να την αξιολογήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατέβασα στο κινητό και την alexa και το google home. Και στα 2 περασα τις συσκευές μου. Η alexa μου φάνηκε πιο.... βολική για εμένα. Βέβαια, από ότι καταλαβαίνω, πρεπει να μαθεις και πως θα της μιλάς. Πχ της είπα να κλείσει τα φώτα στο σαλόνι και εκλεισε τα παντα στο σαλόνι. Φωτα, κλιματιστικό, τηλεοραση.... Αλλα ήταν ωραία εμπειρία.

 

Από την αλλη βέβαια.... δεν ξερω κατα πόσον αν πάρω ενα echo dot θα το χρησιμοποιώ. Οπότε προς το παρόν μένω με την εφαρμογή.

 

ΥΓ: Αυτό που είδα και με το google και με την alexa σε συνδιασμό με το rm mini 3 είναι ότι αυτόματα βλέπουν μόνο τις συσκευές που εχουν πλήρη υποστηριξη από την εταιρία. Πχ lg tv. Όχι αυτά που εχεις κανεις εκμάθηση στο mini. Βέβαια μπορείς να τα βάλεις και αυτά με scenes Κλπ αλλα θελει χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Κατέβασα στο κινητό και την alexa και το google home. Και στα 2 περασα τις συσκευές μου. Η alexa μου φάνηκε πιο.... βολική για εμένα. Βέβαια, από ότι καταλαβαίνω, πρεπει να μαθεις και πως θα της μιλάς. Πχ της είπα να κλείσει τα φώτα στο σαλόνι και εκλεισε τα παντα στο σαλόνι. Φωτα, κλιματιστικό, τηλεοραση.... Αλλα ήταν ωραία εμπειρία.

 

πως το καταφερες αυτο?αφου καθε λεξη ειναι μια εντολη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, slk200gr είπε

πως το καταφερες αυτο?αφου καθε λεξη ειναι μια εντολη 

εικάζω ότι θα προχώρησε σε δημιουργία groups πρώτα (ανά δωμάτιο) και μετά η Alexa δεν θα άκουσε σωστά την εντολή. Άρα κάτι του τύπου "Alexa, turn the living room lights off" θα το εξέλαβε ως "Alexa, turn the living room off".

Γιατί, όντως, αυτόματα από μόνη της δεν μπορεί να πάρει κάποια τέτοια "πρωτοβουλία" και θα έλεγε το κλασικό "I'm not sure..." ή "I can't find a device named..."

Επεξ/σία από dBpanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dBpanos είπε

εικάζω ότι θα προχώρησε σε δημιουργία groups πρώτα (ανά δωμάτιο) και μετά η Alexa δεν θα άκουσε σωστά την εντολή. Άρα κάτι του τύπου "Alexa, turn the living room lights off" θα το εξέλαβε ως "Alexa, turn the living room off".

Γιατί, όντως, αυτόματα από μόνη της δεν μπορεί να πάρει κάποια τέτοια "πρωτοβουλία" και θα έλεγε το κλασικό "I'm not sure..." ή "I can't find a device named..."

Αυτό.

33 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

καλησπέρα... πιο sonoff βαζετε για τον θερμοσίφωνα θέλει κάποιο συγκεκριμένο η κάνει και το απλο ? 

Και το απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2019 στις 5:23 ΠΜ, fingolfingr είπε

Τα γνωρίζω αυτά. Υπάρχει μεγάλη ανάλυση σχετικά αρκετές σελίδες πισω (σελίδα 74 και μετά) και όπως είπα και πιο πριν ρελέ ισχύος είχε βάλει. 

Τι πήγε στραβά... Θα το βρει ο επόμενος.

Υποψιάζομαι ότι από άλλη φάση έδωσε είσοδο στον θερμοσίφωνα μέσω του ρελέ και από άλλη φάση μέσω του διακόπτη. Έτσι, όταν άνοιξαν και τα δύο (ρελέ + διακόπτης) βρέθηκαν "αγκαλίτσα" 2 φάσεις και - πίστεψέ με - αυτό δεν είναι ωραίο :-)

Μένει η θεωρία μου να αποδειχθεί από τον επόμενο ηλεκτρολόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, chdeal είπε

Υποψιάζομαι ότι από άλλη φάση έδωσε είσοδο στον θερμοσίφωνα μέσω του ρελέ και από άλλη φάση μέσω του διακόπτη. Έτσι, όταν άνοιξαν και τα δύο (ρελέ + διακόπτης) βρέθηκαν "αγκαλίτσα" 2 φάσεις και - πίστεψέ με - αυτό δεν είναι ωραίο :-)

Μένει η θεωρία μου να αποδειχθεί από τον επόμενο ηλεκτρολόγο.

Ηλεκτρολόγος δεν είμαι. Αλλά για να καουν 2 ασφάλειες των 50Α (μια σε κάθε φάση) έτσι απλά... λογικά κάτι πήγε πολύ... πολύ στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...