Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρίς να είμαι και ειδικός , νομίζω ότι αν βάλεις δύο ούπα με βίδες στην πλαστική βάση τού διακόπτη , καθάρισες. Προφανώς θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός μήν τρυπήσεις κανένα καλώδιο .Στο κουτί που υπάρχει , μπορείς να δεις από πού έρχεται το ρεύμα και να τρυπήσεις σε άλλο σημείο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίδες ξέρει κανείς αν η εταιρεία Tuya είναι αξιόπιστη?

Στο link https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.aliexpress.com/item/4000027449969.html&ved=2ahUKEwiF97LT98vkAhVR_qQKHS48BFkQFjAAegQIBhAC&usg=AOvVaw0Znpq9C_hHxVuwrjCXBbF0&ampcf=1 είναι διακόπτης με δύο ή και τρείς θέσεις χωρίς να χρειάζεται ουδέτερος.Απ ότι κατάλαβα κάνει τα ίδια με τον t4 της sonoff  χρησιμοποιεί δικό του app διαφορετικό από το we link του sonoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους λύσεις χωρίς να χρειάζεται να ανοίξουμε κουτιά. Βλέπω ότι είναι συμβατό με deamable led λάμπες. Σε λειτουργία on off δηλαδή χωρίς να κάνω χρήση του dimmer θα δουλέψει με απλές led λάμπες ή θα τρεμοπαιζει το φώς?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kostasm45 είπε

Επιτέλους λύσεις χωρίς να χρειάζεται να ανοίξουμε κουτιά. Βλέπω ότι είναι συμβατό με deamable led λάμπες. Σε λειτουργία on off δηλαδή χωρίς να κάνω χρήση του dimmer θα δουλέψει με απλές led λάμπες ή θα τρεμοπαιζει το φώς?

ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΚΟΥΤΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, elvor είπε

Νέο shelly dimmer που δεν χρειάζεται ουδέτερο   https://shelly.cloud/product/wifi-smart-home-automation-shelly-dimmer/.

Και πώς δουλεύει με μπαταρία;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, slk200gr είπε

 

 

1 ώρα πριν, slk200gr είπε

ΜΕ ΠΟΙΟ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΚΟΥΤΙΑ?

Και με τον νέο Shelly sl και με τον t4 sonoff δεν χρειάζεται να "τραβήξεις" ουδέτερο στον διακόπτη , έχω καταλάβει κάτι λάθος 🤔

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Και με τον νέο Shelly sl και με τον t4 sonoff δεν χρειάζεται να "τραβήξεις" ουδέτερο στον διακόπτη , έχω καταλάβει κάτι λάθος 🤔

Εγώ δεν έχω καταλάβει, αν δεν τους τραβήξεις ουδέτερο, πώς δουλεύουν *με τι ενέργεια;;; Όπως όλοι γνωρίζουμε η φάση μόνο δεν παράγει ενέργεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Kostasm45 είπε

Και με τον νέο Shelly sl και με τον t4 sonoff δεν χρειάζεται να "τραβήξεις" ουδέτερο στον διακόπτη , έχω καταλάβει κάτι λάθος 🤔

Α οκ ναι δεν χρειαζονται ουδετερο , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Εγώ δεν έχω καταλάβει, αν δεν τους τραβήξεις ουδέτερο, πώς δουλεύουν *με τι ενέργεια;;; Όπως όλοι γνωρίζουμε η φάση μόνο δεν παράγει ενέργεια...

Ομολογώ ότι δεν γνωρίζω κι εγώ όταν τα είδα εξεπλάγην , αλλά δεν είναι μόνο αυτά στο ali είδα διακόπτες livolo ,κι εναν Tuya το λινκ το γραφω στο πιο πάνω ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή έχω δοκιμάσει αρκετούς διακόπτες dimmer, που δεν θέλουν και καλά ουδέτερο, δεν δούλεψαν καλά σχεδόν κατά 90%. Μόλις μπήκε το ουδέτερο όλα καλά . Είναι συνδυασμός βέβαια και αν η λάμπα ή οι λάμπες υποστηρίζονται από τις προδιαγραφές του διακόπτη. Μόνο το fibaro dimmer 2 μου δουλεύει άψογα χωρίς ουδέτερο, αλλά και αυτό σε άλλο συνδυασμό από led λάμπες είχε θέμα. Sonoff T4 δεν έχω δοκιμάσει ακόμη , καθώς θα ήθελα μόνο zwave ή ZigBee για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα πώς δουλεύουν! Το κλειδί βρίσκεται στην λέξη "dimmer", δηλαδή πρόκειται για διακόπτες που δεν ανοίγουν εντελώς το κύκλωμα, αλλά κρατώντας το ελαφρώς dimmαρισμένο τραβούν ένα τακ ενέργεια που είναι αρκετή για να τα κάνει να έχουν υποτυπώδη λειτουργία και να επικοινωνήσουν με την βάση, αλλά όχι να ανάψει η λάμπα. Έξυπνο αλλά δεν θα είναι όλες οι λάμπες συμβατές με αυτή την λειτουργία, πρέπει να είναι dimmable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, mechpanos said:

Κατάλαβα πώς δουλεύουν! Το κλειδί βρίσκεται στην λέξη "dimmer", δηλαδή πρόκειται για διακόπτες που δεν ανοίγουν εντελώς το κύκλωμα, αλλά κρατώντας το ελαφρώς dimmαρισμένο τραβούν ένα τακ ενέργεια που είναι αρκετή για να τα κάνει να έχουν υποτυπώδη λειτουργία και να επικοινωνήσουν με την βάση, αλλά όχι να ανάψει η λάμπα. Έξυπνο αλλά δεν θα είναι όλες οι λάμπες συμβατές με αυτή την λειτουργία, πρέπει να είναι dimmable.

 Εννοείται ότι πρέπει οι λάμπες να είναι dimmable ναι. Αλλά και πάλι δεν κάνουν όλες . Αρκετές έχουν θέμα flickering , αναβοσβήνουν, μένουν ανοικτές κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που δεν θέλουν ουδέτερο τον "τραβάνε" μέσα από το φορτίο.  Δηλαδή το κύκλωμα του διακόπτη έχει τόσο χαμηλή κατανάλωση που το ρεύμα που περνάει μέσα από την λάμπα δεν είναι αρκετό να την ανάψει.  Μέχρι πρόσφατα, τα κυκλώματα με wifi δεν είχαν τόσο χαμηλή κατανάλωση με αποτέλεσμα οι διακόπτες αυτού του τύπου (χωρίς ουδέτερο) να εργάζονται με παλμούς σε συχνότητα RF ή με BT πολύ χαμηλής κατανάλωσης.

Προφανώς βρέθηκε λύση και για εφαρμογές με wifi αλλά επειδή το ρεύμα που τραβάνε δεν είναι κοντά στο μηδέν υπάρχουν μειονεκτήματα:

α. Μπορεί η λάμπα να μένει αναμμένη αν είναι LED.  Με πυράκτωσης δε θα υπάρχει αυτό το φαινόμενο. Με LED τα αποτελέσματα θα διαφέρουν από λάμπα σε λάμπα.

β. Αν καεί η λάμπα ο διακόπτης νεκρώνει. Μικρό το κακό - θα είχε ενδιαφέρον να σου στέλνει μήνυμα ότι κάηκε η λάμπα...

 

Το θέμα είναι να βγουν φτηνές λύσεις σαν τα shelly που χρησιμοποιούν τους υπάρχοντες διακόπτες (κούνιες) και όχι touch

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...