Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Είμαι σε φάση αγοράς ενός xiaomi mi box S. Μπαίνω λοιπόν στο μαγαζί για να το παραγγείλω και βλέπω το παρακάτω

image(667).png

Παίζει αυτό με τις φωνητικές εντολές στα ελληνικά; Οκ έχω google home ρυθμισμένο (αν και όντως η alexa που αρέσει περισσότερο) αλλά θα παίζουν οι φωνητικές στα ελληνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

Θεωρητικά αν αγοραστεί ένα SONOFF WiFi Smart Switch DUAL μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ηλεκτρικό ρολό αφού έχει 2 εξόδους (άνοιγμα/κλείσιμο), σωστά;

spacer.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το banggood έχει βγάλει σε προσφορά τα sonoff -15% με το κουπόνι SONOFF15.  Βέβαια με τις παραπλανητικές αρχικές τιμές, καθώς και τις τρελές εκπτώσεις -47% σε ορισμένα προϊόντα, θέλει προσοχή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ghortman είπε

Καλησπέρα,

Θεωρητικά αν αγοραστεί ένα SONOFF WiFi Smart Switch DUAL μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ηλεκτρικό ρολό αφού έχει 2 εξόδους (άνοιγμα/κλείσιμο), σωστά;

spacer.png

Με αυτό νομίζω ότι θα δουλέψει το ρόλο μεν αλλά όταν χρησιμοποιείς τον διακόπτη του ρολού για να το ανεβάσεις ή να το κατεβάσεις,στην εφαρμογή του sonoff ,δεν θα φαίνεται αν πραγματικά το ρολό είναι πάνω ή κάτω.Εκτιμηση μου είναι ότι με αυτό  ή με δύο μαραφέτια ένα για άνοδο ένα για κάθοδο θα κάνεις δουλειά σου και θα φαίνεται στην εκάστοτε εφαρμογή πάντα σωστά η θέση του ρολού .

Επεξ/σία από Kostasm45
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Kostasm45 είπε

Με αυτό νομίζω ότι θα δουλέψει το ρόλο μεν αλλά όταν χρησιμοποιείς τον διακόπτη του ρολού για να το ανεβάσεις ή να το κατεβάσεις,στην εφαρμογή του sonoff ,δεν θα φαίνεται αν πραγματικά το ρολό είναι πάνω ή κάτω.Εκτιμηση μου είναι ότι με αυτό  ή με δύο μαραφέτια ένα για άνοδο ένα για κάθοδο θα κάνεις δουλειά σου και θα φαίνεται στην εκάστοτε εφαρμογή πάντα σωστά η θέση του ρολού .

Συμφωνώ μαζί σου αν και ειδικότερα για το μεγάλο ρολό της μπαλκονόπορτας, που η χρησιμότητά του είναι συγκεκριμένη (ανοιχτό το πρωί κ κλειστό το βράδυ), δεν βλέπω το πρόβλημα αφού θα είναι γνωστό το state. Δηλαδή και με 2 τέτοια για κάθε ρολό (με RF) θα είμαι λογικά εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2019 στις 3:42 ΜΜ, fingolfingr είπε

Καλησπέρα,

Είμαι σε φάση αγοράς ενός xiaomi mi box S. Μπαίνω λοιπόν στο μαγαζί για να το παραγγείλω και βλέπω το παρακάτω

image(667).png

Παίζει αυτό με τις φωνητικές εντολές στα ελληνικά; Οκ έχω google home ρυθμισμένο (αν και όντως η alexa που αρέσει περισσότερο) αλλά θα παίζουν οι φωνητικές στα ελληνικά;

Γενικά εντολές στα ελληνικά διαβάζει κανονικά. Πχ αν του πω "παίξε το τάδε  κομμάτι στο Spotify" το κάνει, όπως και αναζήτηση στα ελληνικά. Τώρα για το αν ανοιγοκλεινεις τα φώτα δν ξέρω. Στην εφαρμογή mihome δν συνδέεται το boxaki. Μέσω Google assistant από κινητό δεν τα πήγαινε καλά. Επίσης πληροφοριακά το συγκεκριμένο box στο plex ζορίζεται λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αγοράσω Alexa ή Google ??

Υπάρχει θέμα που να τα αναφέρει;;

Πιο θα προτείνατε;;

Έχω μερικά sonoff σπίτι καθώς και μερικές μπριζες broadlink, και xiaomi alarm αλλά θέλω να το κάνω ακόμα πιο έξυπνο.

Τι θα αγοράζατε;;;

Σκέφτομαι να αγοραστεί Black Friday τώρα που πλησιάζει .

 

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lambros είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω Alexa ή Google ??

Υπάρχει θέμα που να τα αναφέρει;;

Πιο θα προτείνατε;;

Έχω μερικά sonoff σπίτι καθώς και μερικές μπριζες broadlink, και xiaomi alarm αλλά θέλω να το κάνω ακόμα πιο έξυπνο.

Τι θα αγοράζατε;;;

Σκέφτομαι να αγοραστεί Black Friday τώρα που πλησιάζει .

Ευχαριστώ

30 e παει η αλεξα ποσο φτηνα να την παρεις Bf?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

Ποιο θα περνάτε;;;

Κάπου άκουσα ότι στο αλεξα πρέπει να το δηλωσω διευθυνση εξωτερικόυ;;;

Τι πρέπει βήματα να κάνω όταν το παραλάβω;;;

Στο καθένα ξεχωριστά

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2019 στις 3:28 ΜΜ, lambros είπε

Ευχαριστώ

Ποιο θα περνάτε;;;

Κάπου άκουσα ότι στο αλεξα πρέπει να το δηλωσω διευθυνση εξωτερικόυ;;;

Τι πρέπει βήματα να κάνω όταν το παραλάβω;;;

Στο καθένα ξεχωριστά

Ευχαριστώ

Αν πάρεις αλέξα θα βάλεις φυσικά τον λογαριασμό που έχεις στο amazon. Μπορείς να δηλώσεις την τοποθεσία σου και να σου βγάζει και πληροφορίες για τον καιρό στην περιοχή σου ή την κίνηση προς τη δουλειά κάθε πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο μενα,

εχω καμποσο καιρο ασχολουμαι με το HA σε RPI3+ με Hassio και συνεχως το εμπλουτιζω με διαφορα πραγματακια.

Μακραν ο καλυτερος τροπος για την διαχειρηση του ΗΑ μεσω κινητου ειναι για μενα το Ariela Pro. Σου δινει πολλες επιλογες που διαφορετικα θελει πολυ κοπο να γινουν.

Αλλα και με το Tasker γινονται ωραια πραγματακια οπως στο βιντεακι παρακατω.

ΗΑ + Tasker

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο διακόπτης + δέκτης τι λέτε; Για λύσεις χωρίς ουδέτερο.

https://www.aliexpress.com/item/32992364595.html  (τυχαίο το λινκ,  υπάρχει και φτηνότερος πωλητής)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2019 στις 6:14 ΜΜ, spy_vlsi είπε

Γενικά εντολές στα ελληνικά διαβάζει κανονικά. Πχ αν του πω "παίξε το τάδε  κομμάτι στο Spotify" το κάνει, όπως και αναζήτηση στα ελληνικά. Τώρα για το αν ανοιγοκλεινεις τα φώτα δν ξέρω. Στην εφαρμογή mihome δν συνδέεται το boxaki. Μέσω Google assistant από κινητό δεν τα πήγαινε καλά. Επίσης πληροφοριακά το συγκεκριμένο box στο plex ζορίζεται λίγο.

Γιατί, παίρνει το Google Assistant εντολές στα ελληνικά; Από πότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...