Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι εγώ ειμαι ικανοποιημένος με τα shelly 1 & 2.5 και plug S , αν και το shelly 1 το εχω φλασάρει με ESPHome.
Τα shelly 2.5 & plug S με το αυθεντικό firmware λειτουργούν κι αυτά, απροβλημάτιστα με MQTT στο local network. Έχω απενεργοποιήσει το cloud για περισσότερη ιδιωτικότητα.
Οπότε ναι, μπορείς να το λειτουργήσεις μονον τοπικά ή εναλλακτικά με τους server της εταιρίας. Δεν γινεται και με τα 2 ταυτόχρονα.
Το μοναδικό που απέτυχε, για εμένα, είναι το shelly Η&Τ με μπαταρία, διότι με όσες ρυθμίσεις κι αν το δοκίμασα η μπαταρία δεν ξεπερνούσε τον ενάμιση μήνα χρήσης.
Απο χθές το χρησιμοποιώ με το αξεσουάρ για ρεύμα 5V/3V κ λειτουργεί καλά αλλά προσθέτει στο τελικό κόστος της συσκευής και για να ειμαι ειλικρινης πιο φθηνό μου βγηκε το d1mini με DHT22 και PIR sensor και Light sensor απο το aliexpress/banggood, με το μονο κόστος στην εμφάνιση του enclosure (που έκανα κάτι με χοντρό χαρτί).

Βλέπω πως συντομα θα βγάλουν και door/window lux sensor, με μπαταρία και wifi αλλά εαν κρίνω απο το H&T δεν θα το σύστηνα.
Το wifi ειναι πολυ ενεργοβόρο για να κρατήσει 12+ μήνες με μια CR123A μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2019 στις 6:52 ΜΜ, pettakos είπε

Θαυμασια, κοστος μεταφορικων δεν ειδα να αναφερει πουθενα.

Σε δική μου παραγγελία με 4 κομμάτια το κόστος μεταφορικών ήταν 5.4€. Ήρθαν σε 10 μέρες. 1-2 για επεξεργασία της παραγγελίας και 8 μέρες στον δρόμο.

Στις 6/9/2019 στις 6:33 ΜΜ, chdeal είπε

Υποψιάζομαι ότι από άλλη φάση έδωσε είσοδο στον θερμοσίφωνα μέσω του ρελέ και από άλλη φάση μέσω του διακόπτη. Έτσι, όταν άνοιξαν και τα δύο (ρελέ + διακόπτης) βρέθηκαν "αγκαλίτσα" 2 φάσεις και - πίστεψέ με - αυτό δεν είναι ωραίο :-)

Μένει η θεωρία μου να αποδειχθεί από τον επόμενο ηλεκτρολόγο.

Τελικά ήρθε ηλεκτρολόγος για να το φτιάξει από την αρχή. Ο προηγούμενος είχε κάνει αυτό ακριβώς που είπες. Προς το παρόν το έφτιαξε να λειτουργεί χειροκίνητα και θα ξαναπεράσει για τον αυτοματισμό.

 

Κάτι άσχετο. Κάποιος με βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις (πχ μπορεί να αλλάξει ένα διακόπτη ή μία πρίζα) θα μπορούσε να περάσει μόνος του τα shelly (εφόσον υπάρχει ήδη ουδέτερο βεβαίως); Και ρωτάω γιατί όταν είπα στον ηλεκτρολόγο για την εγκατάσταση των shelly μου είπε ότι μπορεί να το κάνει αλλά.... μου έδωσε την εντύπωση ότι αν περάσει όλα αυτά που θέλω θα μου στοιχίσει περισσότερο από τα ίδια τα shelly.

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε να δεις εγώ τα έβαλα μόνος μου τα Shelly,έχουν πλήρες οδηγίες και εάν πιάνουν τα χέρια σου το κανεις!Βεβαια το ρεύμα είναι ρεύμα και ποτε δεν είσαι σίγουρος εάν δεν ειδικεύεσαι σε αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από τα shelly υπάρχουν κ τα sonoff mini που κάνουν την ίδια δουλειά. Είναι σχετικά εύκολα στην εγκατάσταση σε μονο διακόπτη. Ήθελα ν ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν υπάρχει τρόπος να συνδεθεί σε διπλο διακόπτη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2019 στις 9:10 ΜΜ, fingolfingr είπε

Κάτι άσχετο. Κάποιος με βασικές ηλεκτρολογικές γνώσεις (πχ μπορεί να αλλάξει ένα διακόπτη ή μία πρίζα) θα μπορούσε να περάσει μόνος του τα shelly (εφόσον υπάρχει ήδη ουδέτερο βεβαίως); Και ρωτάω γιατί όταν είπα στον ηλεκτρολόγο για την εγκατάσταση των shelly μου είπε ότι μπορεί να το κάνει αλλά.... μου έδωσε την εντύπωση ότι αν περάσει όλα αυτά που θέλω θα μου στοιχίσει περισσότερο από τα ίδια τα shelly.

Η μόνη δυσκολία ειναι πως θα στριμώξεις τα καλώδια μέσα στο χωνευτό κουτάκι μαζί με τον διακόπτη.
Κατα τα άλλα ειναι εύκολη διαδικασία, ακολούθησε την συνδεσμολογία της φωτό.

imageproxy.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς καλά τα λέτε και όντως η διαδικασία φαίνεται να είναι ιδιαίτερα απλή. Για μένα όμως, ο μοναδικός παράγοντας που με αποτρέπει να το κάνω μόνος μου είναι ο ηλεκτρισμός. Είναι αόρατος, αθόρυβος και σκοτώνει χωρίς να προειδοποιήσει. Αν ήμουν εργένης δεν θα με πολυένοιαζε και θα καθόμουν να το δοκιμάσω αλλά η ζωή προχωράει. Προτιμώ να πληρώσω έναν επαγγελματία να το φτιάξει όπως νομίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zx1234r είπε

Εσείς καλά τα λέτε και όντως η διαδικασία φαίνεται να είναι ιδιαίτερα απλή. Για μένα όμως, ο μοναδικός παράγοντας που με αποτρέπει να το κάνω μόνος μου είναι ο ηλεκτρισμός. Είναι αόρατος, αθόρυβος και σκοτώνει χωρίς να προειδοποιήσει. Αν ήμουν εργένης δεν θα με πολυένοιαζε και θα καθόμουν να το δοκιμάσω αλλά η ζωή προχωράει. Προτιμώ να πληρώσω έναν επαγγελματία να το φτιάξει όπως νομίζει.

Δεν διαφωνώ μαζί σου. Σε τίποτα. Και επειδή έχω πάθει σαν παιδί ηλεκτροπληξία (σε παλιό σπίτι χωρίς τις κλασικές ασφάλειες που πέφτουν) μπορώ να πω ότι δεν είναι ωραία εμπειρία. Αλλά.... εφόσον μιλάμε για ηλεκτρισμό το βασικότερο είναι όταν θα "παίζεις" με τέτοια πράγματα να έχει κλειστή την ασφάλεια ή καλύτερα τον γενικό. Αν κάνεις αυτό... τότε αν κάτι δεν έχει συνδεθεί σωστά είτε θα καεί το shelly όταν πάρει ρεύμα είτε θα πέσει η ασφάλεια είτε απλά δεν θα γίνει τίποτα. 

 

Όσο για τον επαγγελματία..... επειδή όπως έχω γράψει παραπίσω, πλήρωσα "επαγγελματία" για εγκατάσταση sonoff στον θερμοσίφωνα και παραλίγο να κάψω το σπίτι στην 1η χρήση. Ο 2ος που ήρθε.... είχε βάλει άλλα 50 τέτοια οπότε ήξερε ακριβώς τι να κάνει. Οπότε πέρα από επαγγελματίας φαντάζομαι (δεν ξέρω) ότι θα πρέπει να έχει και κάποια γενική εικόνα σχετικά με το πως δουλεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα sonoff ... διακόπτες ,rf κτλ τα έχω βάλει στο σπίτι μη έχοντας κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα (ένα μήνα) .

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα  εμπιστεύεστε για μεγάλα φορτία όπως είναι ο θερμοσίφωνας ..419733535_2.PNG.448e023b4f195762864ca409d275856c.PNG

Επεξ/σία από crazysax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GUYS SOS !!!! 
Ψαχνω αμεσα  ΑΝ εχει καποιος απο εσας να του περισσευουν 2 ΔΙΠΛΟΙ sonoff διακοπτες τοιχου !!!!
Να μου στειλει ενα μηνυμα . Ελλαδα εχουν 60 ευρω οι δυο και ...αμαρτια που το λεω αλλα δεν τα διαθετω. Αν τους εχει κανει απ εξω αγορα ...
Ο ηλεκτρολογος αποφασισε να ερθει ΠΟΛΥ νωριτερα απο το αναμενομενο και δεν προλαβαινουν να μου ερθουν απο εξω on time.. !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, crazysax είπε

Τα sonoff ... διακόπτες ,rf κτλ τα έχω βάλει στο σπίτι μη έχοντας κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα (ένα μήνα) .

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα  εμπιστεύεστε για μεγάλα φορτία όπως είναι ο θερμοσίφωνας ..419733535_2.PNG.448e023b4f195762864ca409d275856c.PNG

Όχι πρέπει να βάλεις ένα ρελέ φορτίου din rail που αυτόν να ανοιγοκλείνεις με το sonoff

Μια βοήθεια κάποιος που έχει Αλεξα

Όταν την παραλάβω θα την κάνω pair με το ewelink.

Εκεί έχω βάλει διάφορους διακόπτες

Πως μπορώ να επιλέξω ποιον θα δουλεύει.

Θέλω 1 από τους 5 που έχω

Δεν θέλω τα παιδιά να μπορούν να ανοίξουν τους άλλους.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/9/2019 στις 8:35 ΜΜ, crazysax είπε

Τα sonoff ... διακόπτες ,rf κτλ τα έχω βάλει στο σπίτι μη έχοντας κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα (ένα μήνα) .

Θα ήθελα να ρωτήσω αν τα  εμπιστεύεστε για μεγάλα φορτία όπως είναι ο θερμοσίφωνας ..419733535_2.PNG.448e023b4f195762864ca409d275856c.PNG

Όπως απάντησαν ήδη θέλει ρελέ το οποίο θα οπλίζει με το sonoff.

Πχ Στο δικό μου υπάρχει διακόπτης 3 θέσεων (κάτω sonoff, μέση κλειστό, πάνω ανοιχτό). Το sonoff είναι κρυμμένο από πίσω και όταν είναι σε χρήση οπλίζει το ρελέ στα δεξιά. Και το αγαπημένο μου (και κόλλημα μου).... το λαμπάκι ανάβει όταν ο θερμοσίφωνας είναι ανοιχτός. Είτε χειροκίνητα είτε μέσω sonoff.

 

70935822_2506323802931950_7624879999211798528_n.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάμερες που μπορούμε να συνδέσουμε στο sonoff, χρειάζεται και κάτι άλλο εκτός της κάμερας, και αν ναι, τι χρειάζεται, κάποιο λινκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από την εφαρμογή της sonoff γράφει να ψάξεις στο amazon και λοιπά μαγαζιά για eWeLink IoT Camera. Όσο έψαξα (όχι πολύ) δεν βρήκα κάποια κάμερα που να αναφέρει ότι είναι συμβατή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...