Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω στο google για εξυπνους διακοπτες με μεγαλο touch area και δεν βρισκω τιποτα.

 

Εσεις με τους Sonoff δεν εχετε αυτο το προβλημα;  Σηκωνομαι το βραδυ να παω στο μπανιο και πρεπει να στοχεψω το μικρο φωτακι για να αναψει. Γενικοτερα πιστευω αυτοι οι διακοπτες πρεπει να λυνουν προβληματα και οχι να δημιουργουν, ποιο το οφελος του να εχει ενα τοσο μικρο κουμπι΄?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
52 λεπτά πριν, panos4tw είπε

Ψαχνω στο google για εξυπνους διακοπτες με μεγαλο touch area και δεν βρισκω τιποτα.

Εσεις με τους Sonoff δεν εχετε αυτο το προβλημα;  Σηκωνομαι το βραδυ να παω στο μπανιο και πρεπει να στοχεψω το μικρο φωτακι για να αναψει. Γενικοτερα πιστευω αυτοι οι διακοπτες πρεπει να λυνουν προβληματα και οχι να δημιουργουν, ποιο το οφελος του να εχει ενα τοσο μικρο κουμπι΄?

Low cost. Πάρε xiaomi aqara με zigbee. Είναι κανονικοί διακοπτες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panos4tw είπε

Ψαχνω στο google για εξυπνους διακοπτες με μεγαλο touch area και δεν βρισκω τιποτα.

Εσεις με τους Sonoff δεν εχετε αυτο το προβλημα;  Σηκωνομαι το βραδυ να παω στο μπανιο και πρεπει να στοχεψω το μικρο φωτακι για να αναψει. Γενικοτερα πιστευω αυτοι οι διακοπτες πρεπει να λυνουν προβληματα και οχι να δημιουργουν, ποιο το οφελος του να εχει ενα τοσο μικρο κουμπι΄?

Πάρε sonoff mini. Μπαίνει στους υπάρχοντες διακόπτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, manosfp είπε

Πάρε sonoff mini. Μπαίνει στους υπάρχοντες διακόπτες. 

Καλό το mini αλλά θα προτιμούσα Shelly. Στα δικά μου χέρια φαίνεται καλύτερο σαν κατασκευή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Το mini θέλει ουδετερο; επίσης δουλεύει σε αλερετουρ;

Θέλει ουδέτερο. Για αλερετουρ λογικά θα ακολουθεί την συνδεσμολογία που θα θελει και το Shelly. Δες μερικές σελίδες παραπισω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Το mini θέλει ουδετερο; επίσης δουλεύει σε αλερετουρ;

Το sonoff mini θέλει ουδέτερο. Δουλεύει και με  αλε ρετούρ διακόπτες,πρακτικά όμως είναι δύσκολο γιατί πρέπει να συνδέσεις τους δύο διακόπτες ή μπορείς να καταργήσεις τον ένα διακόπτη .Έχω τοποθετήσει μόνο σε μονούς διακόπτες σε κουτιά γυψοσανίδας, μέχρι τώρα δουλεύουν μια χαρά.Σε κουτί τοίχου ήθελε λίγο σκάψιμο για να χωρέσει. Ίσως τα shelly χωράνε πιο εύκολα αλλά είναι και πιο ακριβά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Το mini θέλει ουδετερο; επίσης δουλεύει σε αλερετουρ;

 Εδώ η συνδεσμολογία (two way control) σε αλερετούρ . Ρίξε και μια ματιά στο YouTube θα σε βοηθήσει να καταλάβεις ακόμα καλύτερα.

Επεξ/σία από Kostasm45
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως κάποιος γνωρίζει πως μπορώ να λειτουργήσει το sonoff με δύο κινητά;Το δικό μου το ρύθμισα και λειτουργεί αλλά πέρασα την εφαρμογή στο κινητό της συζύγου και δεν ξέρω πώς να το κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, eleanor είπε

Μήπως κάποιος γνωρίζει πως μπορώ να λειτουργήσει το sonoff με δύο κινητά;Το δικό μου το ρύθμισα και λειτουργεί αλλά πέρασα την εφαρμογή στο κινητό της συζύγου και δεν ξέρω πώς να το κάνω.

Από όσο έχω δει έχει επιλογή για share. Οπότε φτιάχνεις άλλο λογαριασμό για την γυναίκα και κανείς share την συσκευή με τον δικό της λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Από όσο έχω δει έχει επιλογή για share. Οπότε φτιάχνεις άλλο λογαριασμό για την γυναίκα και κανείς share την συσκευή με τον δικό της λογαριασμό.

Μπορείς να μου πεις την διαδικασία σε παρακαλώ? Είμαι λίγο σκραπας με την τεχνολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, eleanor είπε

Μπορείς να μου πεις την διαδικασία σε παρακαλώ? Είμαι λίγο σκραπας με την τεχνολογία...

Δεν το έχω κάνει για να ξέρω αν δουλεύει αλλά λογικα αν κάνεις τα παρακάτω θα δουλέψει.

1) φτιάχνεις νέο λογαριασμό για την εφαρμογή ewelink με ένα νέο mail. Τον λογαριασμό αυτό τον περνάς στην εφαρμογή στο κινητό της συζυγου

2) πας στην συσκευή που έχεις στον δικό σου λογαριασμό και στην γωνία κάτω αριστερά σου έχει επιλογή για κοινή χρήση

3) σου ζητάει να βάλεις το mail του λογαριασμού που θες να μοιράζεσαι την συσκευή

4) βάζεις το mail της συζύγου εκεί

5) λογικά μετά θα εμφανιστεί και στη δική της εφαρμογή. Ίσως να θέλει να πατήσεις τίποτα για επιβεβαίωση

 

 

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Δεν το έχω κάνει για να ξέρω αν δουλεύει αλλά λογικα αν κάνεις τα παρακάτω θα δουλέψει.

1) φτιάχνεις νέο λογαριασμό για την εφαρμογή ewelink με ένα νέο mail. Τον λογαριασμό αυτό τον περνάς στην εφαρμογή στο κινητό της συζυγου

2) πας στην συσκευή που έχεις στον δικό σου λογαριασμό και στην γωνία κάτω αριστερά σου έχει επιλογή για κοινή χρήση

3) σου ζητάει να βάλεις το mail του λογαριασμού που θες να μοιράζεσαι την συσκευή

4) βάζεις το mail της συζύγου εκεί

5) λογικά μετά θα εμφανιστεί και στη δική της εφαρμογή. Ίσως να θέλει να πατήσεις τίποτα για επιβεβαίωση

Σ'ευχαριστώ φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

Καλωδιο για φλασαρισμα σονοφ ΕΥ1 διακοπτες αυτο κανει ?

https://www.cableworks.gr/ilektronika/arduino-and-microcontrollers/modules/converter/ftdi-ft232rl-usb-to-ttl-serial-converter-adapter-module-switchable-3.3-and-5v-blue/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...