Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, eleanor είπε

Σ'ευχαριστώ φίλε!

Πρέπει η σύζυγος να έχει ανοιχτή την εφαρμογή και τότε της έρχεται μήνυμα για αποδοχή. Δεν μπορείς να το στείλεις τώρα και να το ανοίξει αυτή σε μισή ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και καλό μήνα . Εσείς εδώ παιδιά που το κατέχετε το θέμα , πρόκειται να κάνω ανακαίνιση ένα σπίτι όλα τα ηλεκτρολογικα , αλλά σε πρώτη φάση δε θα κάνω κάτι smart . Τι να προσέξω ώστε να είναι smartproof το σπίτι στα ηλεκτρολογικα και να μην χρειαστεί επιπλέον τρύπες κτλ στο μέλλον ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
11 λεπτά πριν, kostakiss είπε

Καλησπέρα και καλό μήνα . Εσείς εδώ παιδιά που το κατέχετε το θέμα , πρόκειται να κάνω ανακαίνιση ένα σπίτι όλα τα ηλεκτρολογικα , αλλά σε πρώτη φάση δε θα κάνω κάτι smart . Τι να προσέξω ώστε να είναι smartproof το σπίτι στα ηλεκτρολογικα και να μην χρειαστεί επιπλέον τρύπες κτλ στο μέλλον ;

το λιγοτερο ουδετερο σε ολους τους διακοπτες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ειναι πιο εύκολα να ενσωματωθεί σε Home Assistant; Τα Shelly ή τα sonoff;

Διάβασα στο description του sonoff mini ότι έχει Developers mode για συνεργασία με open source πλατφόρμες στις οποίες ανήκει και το HA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Τι ειναι πιο εύκολα να ενσωματωθεί σε Home Assistant; Τα Shelly ή τα sonoff;

Διάβασα στο description του sonoff mini ότι έχει Developers mode για συνεργασία με open source πλατφόρμες στις οποίες ανήκει και το HA

Δεν ξερω για τα shelly αλλα τα sonoff που εχουν tasmota etc ειναι γελοιο. Υποθέτω οτι και τα shelly θα ειναι το ιδιο ευκολο αν δουλευουν και αυτα με mqtt

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2019 στις 9:33 ΜΜ, eleanor είπε

Μήπως κάποιος γνωρίζει πως μπορώ να λειτουργήσει το sonoff με δύο κινητά;Το δικό μου το ρύθμισα και λειτουργεί αλλά πέρασα την εφαρμογή στο κινητό της συζύγου και δεν ξέρω πώς να το κάνω.

 

Έχω βάλει στα δύο κινητά την εφαρμογή και έχω κάνει log in με το ίδιο user name και password και έτσι δεν χρειάζεται να κάνω share.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, enterhere είπε

Έχω βάλει στα δύο κινητά την εφαρμογή και έχω κάνει log in με το ίδιο user name και password και έτσι δεν χρειάζεται να κάνω share.

Εγώ όταν το έκανα αυτό, καθε φορά που έμπαινα από την μια με πετούσε από την άλλη. Έπρεπε να κάνω πάλι login

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το ενδιαφέρον wifi κουμπί για έλεγχο λειτουργιών HTTP /MQTT.

https://www.tindie.com/products/nicethings/hugo-esp8266-4-button-wifi-remote/

Να παίζει άραγε με τις yeelight RGB που δεν έχουν κάτι σχετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papars είπε

Βρήκα αυτό το ενδιαφέρον wifi κουμπί για έλεγχο λειτουργιών HTTP /MQTT.

https://www.tindie.com/products/nicethings/hugo-esp8266-4-button-wifi-remote/

Να παίζει άραγε με τις yeelight RGB που δεν έχουν κάτι σχετικό;

Αν κατάλαβα καλά αυτό που κάνουν, Υπάρχουν aqara διακόπτες wifi για τις yeelight.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Αν κατάλαβα καλά αυτό που κάνουν, Υπάρχουν aqara διακόπτες wifi για τις yeelight.

Που παίζει με αυτές χωρίς gateway; 

https://www.gearbest.com/smart-lighting/pp_1664464.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, 2 ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει

1. Έχω κάνει εγκατάσταση το Home Assistant σε pi3+. Σκέφτομαι να αγοράσω μερικούς αισθητήρες aqara. (έχω διαβάσει ότι συνεργάζονται καλά με το ΗΑ). Είναι καλύτερα να τα συνδέσω μέσω του conbee II ή μέσω του αντίστοιχου hub ?

2. Επειδή θα πρέπει να βάλω συναγερμό στο σπίτι ψάχνω κάποιον τεχνικό που να γνωρίζει και από το ΗΑ. (θέλω στο τέλος να συνδεθεί με αυτό. Έχετε κάποιον να συστήσετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Καλημέρα, 2 ερωτήσεις για όποιον γνωρίζει

1. Έχω κάνει εγκατάσταση το Home Assistant σε pi3+. Σκέφτομαι να αγοράσω μερικούς αισθητήρες aqara. (έχω διαβάσει ότι συνεργάζονται καλά με το ΗΑ). Είναι καλύτερα να τα συνδέσω μέσω του conbee II ή μέσω του αντίστοιχου hub ?

2. Επειδή θα πρέπει να βάλω συναγερμό στο σπίτι ψάχνω κάποιον τεχνικό που να γνωρίζει και από το ΗΑ. (θέλω στο τέλος να συνδεθεί με αυτό. Έχετε κάποιον να συστήσετε?

Καλημέρα. 

Για το 1 εγώ έχω το pi3b+ με το hub της xiaomi και με αισθητήρες xiaomi & aqara και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Θα πρότεινα όμως να πας στο conbee γιατί το hub που λες νομίζω δε μπορούν να το βάλουν ακόμα στο ha.

Για το 2 θα βάλεις μόνο αυτό; Όχι parallel δλδ με υπάρχουσα εγκατάσταση συναγερμού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, acmegr7 είπε

Καλημέρα. 

Για το 1 εγώ έχω το pi3b+ με το hub της xiaomi και με αισθητήρες xiaomi & aqara και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Θα πρότεινα όμως να πας στο conbee γιατί το hub που λες νομίζω δε μπορούν να το βάλουν ακόμα στο ha.

Για το 2 θα βάλεις μόνο αυτό; Όχι parallel δλδ με υπάρχουσα εγκατάσταση συναγερμού;

δεν γνωρίζω τι εννοείς με το parallel

ίσως δεν το διατύπωσα καλά. Χρειάζομαι πρόταση + εγκατάσταση του συναγερμού + το connected. Αλλά ιδανικά θα ήθελα να τα αναλάβει όλα κάποιος συνολικά

Το "μειονέκτημα" στην εγκατάσταση του connected (από όσο γνωρίζω) είναι ότι δεν μπορεί να συνδεθεί ταυτόχρονα και με κάποιο κέντρο εταιρείας ασφάλειας 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, papars είπε

Που παίζει με αυτές χωρίς gateway; 

https://www.gearbest.com/smart-lighting/pp_1664464.html

θελει gateway ή το conbee σε rpi με ΗΑ

4 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλημέρα. 

Για το 1 εγώ έχω το pi3b+ με το hub της xiaomi και με αισθητήρες xiaomi & aqara και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Θα πρότεινα όμως να πας στο conbee γιατί το hub που λες νομίζω δε μπορούν να το βάλουν ακόμα στο ha.

Για το 2 θα βάλεις μόνο αυτό; Όχι parallel δλδ με υπάρχουσα εγκατάσταση συναγερμού;

εχω και το hub και σε HA. οπως σου ειπε και ο φιλος παιζει μια χαρα με το gateway οπως και στο ΗΑ. αν δεν βαριεσαι να κανεις τους αυτομαστισμους στην περιπτωση του conbee προτιμησε το. το hub μονο σαν φωτακι το εκμεταλλευεσαι στο HA. ο "συναγερμος" παει στραφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...