Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

για να μη περιμένεις ότι θα δεις απάντηση που θα σε βοηθήσει, να σου πω από τώρα ότι δεν έχω ιδέα!

Το μόνο που θέλω να ρωτήσω είναι ότι αν ο θερμοστάτης λέει ON αλλά τα σώματα OFF, τι γίνεται; nooboquestion το ξέρω! 😁

οι κεφαλές είναι ανοιχτές συνέχεια. έχουν πρόγραμμα για να ρυθμίζονται πχ ανα εβδομάδα και κλείνουν μονο όταν πιάσουν την ζητούμενη θερμοκρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

μήπως είδε κανείς αυτό?

Χρειάζομαι καμιά γνώμη ή συμβουλη για το παρακάτω σκεπτικό

Σε νεο σπίτι με 2 διαμερισματα και κοινό λέβητα έχουμε σύστημα με θερμιδομετρητη. Ενω είχα παραγγείλει από τον Απρίλιο τον θερμοστάτη της Nest για διάφορους λόγους θα επιστραφεί.

Σκέφτομαι να τοποθετήσω ηλεκτρονικά προγραμματιζόμενες θερμοστατικές κεφαλές στο κάθε σωμα, ώστε και να ρυθμίζεται σωστά η θερμοκρασία σε κάθε δωμάτιο αλλά και για οικονομία μιας και όταν πιάνουν την ζητούμενη θερμοκρασία θα σταματούν τη ροή του νερού.  Για θερμοστάτη σκέφτομαι να πάρω κάποιον απλό αξιόπιστο wifi (να μπορώ πχ να τον ανοιγοκλείνω απομακρυσμένα κλπ) αλλά τελικά νομίζω ότι δεν χρειάζομαι κάποιον "εξυπνο". Άρα θεωρητικά μήπως είναι καλύτερο να στην περίπτωση μου να κοιτάω για έξυπνες θερμοστατικές κεφαλές?

Τι λέτε ?

Αν βάλεις έξυπνες κεφαλές με κλασικό θερμοστάτη περιορίζεσαι κάπως, γιατί έχεις σαν κριτήριο ανοίγματος ή κλεισίματος του λέβητα τη θερμοκρασία ενός και μόνο χώρου σε συνδυασμό με χειροκίνητο ή προγραμματιζόμενο on-off, ενώ ιδανικά θες ο θερμοστάτης να μην κοιτάει καθόλου τη θερμοκρασία αλλά να ανάβει τον λέβητα όταν τουλάχιστον μια κεφαλή έχει ενεργοποιηθεί και ζητάει θέρμανση.

Αυτό μπορείς να το πετύχεις είτε με σετ έξυπνου θερμοστάτη+κεφαλών, ή με ενδιάμεσο σύστημα (ΗΑ π.χ.) που θα κοιτάει το status των κεφαλών (και ίσως κάποιο virtual master switch ή πρόγραμμα) και θα ανοιγοκλείνει τον λέβητα ανάλογα (το οποίο το πετυχαίνεις είτε με οποιονδήποτε smart θερμοστάτη, είτε με απλό που μπορεί να πάρει εντολή από κάποιο smart relay, είτε μόνο με κάποιο smart relay αν είσαι πολύ μερακλής).

Για το αν αξίζουν οι smart κεφαλες εξαρτάται από τη χρήση, αν θες και εχεις ορεξη να αυξομειώνεις ή και να κλείνεις δωμάτια για οικονομία κατα το δοκούν λογικά αξίζουν, αν θες απλά να έχεις ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλο το σπίτι μάλλον αρκούν οι απλές θερμοστατικές (όχι ότι δε θα είναι πρακτικές οι smart, αλλα αν τελικά βολεύονται όλοι με μια στάνταρ θερμοκρασία και σπάνια γίνονται αλλαγές μάλλον είναι overkill).

ΥΓ: το σενάριο που λέει ο acmegr7 πρόσεξέ το, ανάλογα με το σύστημα θέρμανσης μπορεί να υπάρχει πρόβλημα αν δουλεύει με κλέιστά όλα τα σώματα, γιαυτό κατα κανόνα μένει ένα σώμα χωρίς κεφαλή, συγκεκριμένα αυτό του χώρου που βρίσκεται ο θερμοστάτης. Είναι ένα πρόβλημα που δεν έχεις αν πας σε full smart λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mezger είπε

Αν βάλεις έξυπνες κεφαλές με κλασικό θερμοστάτη περιορίζεσαι κάπως, γιατί έχεις σαν κριτήριο ανοίγματος ή κλεισίματος του λέβητα τη θερμοκρασία ενός και μόνο χώρου σε συνδυασμό με χειροκίνητο ή προγραμματιζόμενο on-off, ενώ ιδανικά θες ο θερμοστάτης να μην κοιτάει καθόλου τη θερμοκρασία αλλά να ανάβει τον λέβητα όταν τουλάχιστον μια κεφαλή έχει ενεργοποιηθεί και ζητάει θέρμανση.

Αυτό μπορείς να το πετύχεις είτε με σετ έξυπνου θερμοστάτη+κεφαλών, ή με ενδιάμεσο σύστημα (ΗΑ π.χ.) που θα κοιτάει το status των κεφαλών (και ίσως κάποιο virtual master switch ή πρόγραμμα) και θα ανοιγοκλείνει τον λέβητα ανάλογα (το οποίο το πετυχαίνεις είτε με οποιονδήποτε smart θερμοστάτη, είτε με απλό που μπορεί να πάρει εντολή από κάποιο smart relay, είτε μόνο με κάποιο smart relay αν είσαι πολύ μερακλής).

Για το αν αξίζουν οι smart κεφαλες εξαρτάται από τη χρήση, αν θες και εχεις ορεξη να αυξομειώνεις ή και να κλείνεις δωμάτια για οικονομία κατα το δοκούν λογικά αξίζουν, αν θες απλά να έχεις ομοιόμορφη θερμοκρασία σε όλο το σπίτι μάλλον αρκούν οι απλές θερμοστατικές (όχι ότι δε θα είναι πρακτικές οι smart, αλλα αν τελικά βολεύονται όλοι με μια στάνταρ θερμοκρασία και σπάνια γίνονται αλλαγές μάλλον είναι overkill).

ΥΓ: το σενάριο που λέει ο acmegr7 πρόσεξέ το, ανάλογα με το σύστημα θέρμανσης μπορεί να υπάρχει πρόβλημα αν δουλεύει με κλέιστά όλα τα σώματα, γιαυτό κατα κανόνα μένει ένα σώμα χωρίς κεφαλή, συγκεκριμένα αυτό του χώρου που βρίσκεται ο θερμοστάτης. Είναι ένα πρόβλημα που δεν έχεις αν πας σε full smart λύση.

Σκοπεύω να βάλω αυτόν τον θερμοστάτη και όλα μαζί όντως θα συνεργάζονται με τον ΗΑ. Επίσης θα δίνουν στον ΗΑ και τις αντίστοιχες θεμροκρασίες (έτσι θεωρητικά αποφεύγω και τους σένσορες θερμοκρασίς που ήθελα να βάλω). Έχεις δίκιο στο ότι μπορεί να είναι overikill. Από την άλλη όμως θέλω να έχω την δυνατότητα να ρυθμίζω πχ στα υπνοδωμάτια να ανοίγουν οι κεφαλές μετά τις 20:30 πχ ενω στο σαλόνι από τις 18:00. Οπότε μπορώ να λέω στο ΗΑ να κλείνει τον θεμροστάτη στις 10:00 πχ. Γενικά βάζω κάτι παραπάνω κυρίως για να μπορώ να καλύψω τα διαφορετικά σενάρια που μπορεί να προκύψουν μελλοντικά. Ο θερμοστάτης θα είναι σε διάδρομο χωρις καλοριφέρ, οπότε δεν θα έχει καμία σχέση με τις θερμοκρασίες στο υπόλοιπο σπίτι. Τέλος στα μπάνια (πετσετοκρεμάστρες) δεν θα βάλω τίποτα.

Απλά νομίζω ότι τελικά είναι πιο αποτελεσματικό να υπάρχουν οι έξυπνες κεφαλές ειδικά αν υπάρχει δυνατότητα θερμιδομέτηρησης.

Αν γνωρίζεις επιβεβαιώσε μου και εσύ. Έστω ότι θα έχω τον θερμοστάτη στους 24, και ρυθμίσω τις κεφαλές στους 22. Ο θερμοστάτης δεν θα κλείνει όμως επειδή θα κλείνουν οι κεφαλές λογω θερμιδομέτρησης δεν θα "γράφει" σωστά? (εξαιρουμένων των μπάνιων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, userAnon είπε

Σκοπεύω να βάλω αυτόν τον θερμοστάτη και όλα μαζί όντως θα συνεργάζονται με τον ΗΑ. Επίσης θα δίνουν στον ΗΑ και τις αντίστοιχες θεμροκρασίες (έτσι θεωρητικά αποφεύγω και τους σένσορες θερμοκρασίς που ήθελα να βάλω). Έχεις δίκιο στο ότι μπορεί να είναι overikill. Από την άλλη όμως θέλω να έχω την δυνατότητα να ρυθμίζω πχ στα υπνοδωμάτια να ανοίγουν οι κεφαλές μετά τις 20:30 πχ ενω στο σαλόνι από τις 18:00. Οπότε μπορώ να λέω στο ΗΑ να κλείνει τον θεμροστάτη στις 10:00 πχ. Γενικά βάζω κάτι παραπάνω κυρίως για να μπορώ να καλύψω τα διαφορετικά σενάρια που μπορεί να προκύψουν μελλοντικά. Ο θερμοστάτης θα είναι σε διάδρομο χωρις καλοριφέρ, οπότε δεν θα έχει καμία σχέση με τις θερμοκρασίες στο υπόλοιπο σπίτι. Τέλος στα μπάνια (πετσετοκρεμάστρες) δεν θα βάλω τίποτα.

Απλά νομίζω ότι τελικά είναι πιο αποτελεσματικό να υπάρχουν οι έξυπνες κεφαλές ειδικά αν υπάρχει δυνατότητα θερμιδομέτηρησης.

Αν γνωρίζεις επιβεβαιώσε μου και εσύ. Έστω ότι θα έχω τον θερμοστάτη στους 24, και ρυθμίσω τις κεφαλές στους 22. Ο θερμοστάτης δεν θα κλείνει όμως επειδή θα κλείνουν οι κεφαλές λογω θερμιδομέτρησης δεν θα "γράφει" σωστά? (εξαιρουμένων των μπάνιων)

Χωρίς να έχω εμπειρία με θερμιδομέτρηση (από την αρχή λειτουργίας και μόνο), εφόσον το νερό θα χάνει θερμότητα μόνο απο τις πετσετοκρεμάστρες, θα γυρίζει πολύ πιο ζεστό και θα χρεώνεσαι αντίστοιχα πολύ λιγότερο. 

Αργότερα και ανάλογα την όρεξη μπορείς να το πας ενα βημα παραπερα και να κλεινει τελείως όταν όλες οι κεφαλές έχουν πιάσει θερμοκρασία - με τη λογική ότι στην πορεία θα έχουν ζεσταθεί αρκετά και τα μπάνια - ή να κάνεις και πιο πολύπλοκα πράγματα με αισθητήρες στα παράθυρα, παρουσίας κλπ κλπ.

Γενικά αφού θα έχεις ΗΑ καλως πας σε εξυπνες κεφαλές, θα έχεις ένα ευέλικτο σύστημα, πλήρη πληροφόρηση και λογικά αρκετή οικονομία 👍

Spoiler

Βασικά περιέγραψες σχεδόν ακριβώς αυτό που θέλω να κάνω εν καιρώ στο σπίτι μου, και το setup - θερμοστατης στο χωλ περίπου στο 24, σώματα περίπου στο 22, πετσετοκρεμαστρα στο μπάνιο always on  (απλα προς το παρόν θα παιξω με απλες θερμοστατικες, οι οποιες ηταν απαραιτητες γιατι ειχα στο σπίτι μου τον Βεζούβιο και τον βόρειο πόλο ταυτόχρονα).

Μια μικρή ένσταση στην τιμή του θερμοστάτη, φαίνεται φασον με πολύ φτηνότερους που υπάρχουν στο aliexpress - βασικά φαίνεται να υπάρχει και ο ίδιος στη μισή τιμή σχεδόν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τις είχα δει τις τιμές στο aliexpress όμως πρέπει να έχω τον θερμοστάτη εδώ μέχρι την Παρασκευή γιατί την Δευτέρα έρχεται ο καυστηρατζής οπότε έδωσα κάτι παραπάνω..

Τις θερμοστατικές θα ψάξω μήπως τις βρω και φθηνότερα. Αναγκαστικά για αρχή θα βάλω (την παρασκευή) απλές μηχανικές και τις έξυπνες θα τις παραγγείλω εν καιρώ (τις θέλω zigbee)

Πολύ σε ευχαριστώ γιατί ήθελα επιβεβαίωση ότι καλά το σκεφτόμουν έτσι (για να καταλάβεις τι είναι η θερμιδομέτρηση το διάβασα το σάββατο που παρεπιμπτώντος μας είπε ο κατασκευαστής ότι έχουμε :)) 

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια απλή ερωτηση? Επειδη προσφατα εχω παρει το google assistant για οτιδηποτε θελω να ανοιξει πρεπει να λεω turn on? Δεν μπορω απλα να πω πχ cinema time? πρεπει να πω turn on cinema time?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να τ

18 λεπτά πριν, TLabri είπε

Παιδια να κανω μια απλή ερωτηση? Επειδη προσφατα εχω παρει το google assistant για οτιδηποτε θελω να ανοιξει πρεπει να λεω turn on? Δεν μπορω απλα να πω πχ cinema time? πρεπει να πω turn on cinema time?

θα πρέπει να φτιάξεις μια ρουτίνα που θα την ονομάσεις όπως θες. οπως πχ I am home

. αλλά πρόσεχε γιατί κάποιες κοινότυπες ονομασίες δεν τις εκτελεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο εντελώς αλλά παρήγγειλα Shelly button. Στην ουσία είναι ένα περίβλημα με ένα Shelly 1 μεσα. Προφανως μπορώ να κάνω την ιδια δουλειά με ένα sonoff basic  και χαμηλότερο κόστος αλλά αυτό φαίνεται πιο.... Αναλογικό. Οπότε είναι πιο.... Αποδεκτό από την σύζυγο 😛 

 

Ένα θα μπει σε ένα λαμπαντερ στο σαλόνι ώστε να βγει η yeelight  που φοράει. Το άλλο θα μπει σε μια απλή λεντοταινια που έχω στην κουζίνα ώστε να δουλεύει αυτόματα. Αλλά 2 που παρήγγειλα.... Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζομαι ενα επιτοίχιο wifi διακόπτη για τον θερμοσίφωνα. έχουμε βάλει στον πινακα ρελε για τον θερμοσίφωνα (έχω σε αναμονη 3 καλώδια την φάση, τον ουδέτερο και την εντολή του ρελε)

δηλαδή κάτι τέτοιο αλλά ιδανικά δεν θέλω να περιμένω μέχρι τα Χριστουγεννα να έρθει και να έχει και 1 πλαίσιο γιατί δεν μπορώ να ανοίξω τρύπα για να μπει χωνευτο.

Φυσικα θα ήθελα να συνεργάζεται και με το Home Assistant και google home. Έχετε κάτι να προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Άσχετο εντελώς αλλά παρήγγειλα Shelly button. Στην ουσία είναι ένα περίβλημα με ένα Shelly 1 μεσα. Προφανως μπορώ να κάνω την ιδια δουλειά με ένα sonoff basic  και χαμηλότερο κόστος αλλά αυτό φαίνεται πιο.... Αναλογικό. Οπότε είναι πιο.... Αποδεκτό από την σύζυγο 😛 

Ένα θα μπει σε ένα λαμπαντερ στο σαλόνι ώστε να βγει η yeelight  που φοράει. Το άλλο θα μπει σε μια απλή λεντοταινια που έχω στην κουζίνα ώστε να δουλεύει αυτόματα. Αλλά 2 που παρήγγειλα.... Θα δούμε.

Μια ερωτηση ,πως γινεται η συνδεση λεντοταινιας με το shelly?

Εχω αρκετα sonoff λογικα θα ειναι η ιδια συνδεσμολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρέπομαι λίγο να ρωτήσω για λάμπες (γιατί βλέπω το έχετε πάει σε άλλο επίπεδο :) ) αλλά χρειάζομαι λίγο βοήθεια. 

Μετακομίζουμε και αποφάσισα να βάλω smart λάμπες στο σαλόνι και τραπεζαρία (είναι παλιάς διαρρύθμισης-χωριστα με συρόμενη πόρτα).

Διάβασα καλά λόγια για τις Philips αλλά οι τιμές είναι μάλλον εξωπραγματικές. Σχετικά με τις yeelight, έχει κανείς γνώμη; Είναι αξιόπιστες για χρήση σαν κύριες πηγές φωτός σε αυτούς τους χώρους;

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/10/2019 στις 9:20 ΠΜ, takinio είπε

Μια ερωτηση ,πως γινεται η συνδεση λεντοταινιας με το shelly?

Εχω αρκετα sonoff λογικα θα ειναι η ιδια συνδεσμολογια.

Η δική μου ( δεν είναι smart, χρώματα κλπ) έχει ένα απλό διακοπτάκι για να την ανοίγω. Σαν αυτά που βρίσκεις σε φωτιστικά. Βγάζεις αυτό, βάζεις το sonoff και είσαι έτοιμος. Εγώ απλά δεν πάω σε sonoff μόνο και μόνο για να είναι πιο χρηστικό από όλους τους άλλους στο σπίτι. Το sonoff έχει πάνω το κουμπάκι του οπότε μπορεί να δουλέψει άνετα.

 

ΥΓ: Τώρα βέβαια που το ξανασκεφτομαι.... ίσως να μην δουλέψει σε τόσο χαμηλά volt. Δεν ξέρω

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosfp είπε

Εγώ θα τον δοκίμαζα αν έμπαινε στο Home Assistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...