Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, userAnon είπε

Λέει κάποιος στα σχόλια ότι μπει να συνδεθεί και θερμοσιφωνας. Μπορεί πιστεύεις?

Επίσης μπορείς να μου δώσεις το λινκ που περιγράφει πώς συνδέεται στο home assistant?

Ότι μπαίνει το sonoff basic σε θερμοσίφωνα μπαίνει. Σε καμια περίπτωση όμως Μόνο

 του. Θέλει και ρελέ. Στην ουσία το sonoff θα λειτουργεί σαν διακόπτης. Τίποτα παραπάνω.

 

10 ώρες πριν, skyrios είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Σχετικά με τον διακόπτη αναφέρεσαι σε κάτι τέτοιο; Λόγω άγνοιας, αυτό σε τι θα βοηθήσει;

Όσο αναφορά τον φωτισμό σκεφτόμουν να βάλω ένα διφωτο στο σαλόνι (+ έξτρα φωτιστικό εδάφους) ενώ για την τραπεζαρία επειδή θέλω αρκετό φώς εκεί έλεγα για 3 ή 4 λάμπες.

Πιστεύεις θα έχω θέμα με αυτό το setup; Είναι 10-12τμ το καθένα.

Η αρχική μου κατεύθυνση ήταν το Cher pendant της Philips αλλά το σκέφτομαι μιας και είναι αρκετά ακριβό. (Το αντίστοιχο ceiling της yeelight ίσως δεν μπαίνει επειδή έχει γύψινο σχέδιο στο ταβάνι).

Ευχαριστώ και πάλι. 

Θα απαντήσω με γνώμονα όσα έχω διαβάσει εδώ. Οι έξυπνες λάμπες καλό είναι να λειτουργουν συνεχώς με τον διακόπτη στο on και να τις ανοιγοκλείνεις από το κινητό κλπ. Εκτός από το γεγονός ότι όταν ο διακόπτης θα είναι κλειστός η λάμπα θα είναι offline, λένε ότι φθείρεται όταν την χρησιμοποιείς μονιμα σαν μια κλασική λάμπα ανοιγοκλείνοντας τον διακόπτη. 

 

Γι'αυτό τον λόγο προτείνουν πρόσθετους wifi διακόπτης (λογικά aqara) που απλά στέλνουν μέσω wifi εντολή on/off στην λάμπα.

 

Αν δεν χρειάζεσαι χρώματα κλπ τότε καλύτερα να πας απλά σε έξυπνο διακόπτη πχ σαν αυτόν που είπες πριν

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ότι μπαίνει το sonoff basic σε θερμοσίφωνα μπαίνει. Σε καμια περίπτωση όμως Μόνο

 του. Θέλει και ρελέ. Στην ουσία το sonoff θα λειτουργεί σαν διακόπτης. Τίποτα παραπάνω.

Ναι.ρωταω τον φίλο που παραπάνω έχει βάλει έναν θερμοστατη 

13 ώρες πριν, manosfp είπε

 Αυτο

1 ώρα πριν, sellman15 είπε

καλησπερα.

Μια ερωτηση:

εχω αγορασει τα sonoff T1 διακοπτης. Ξερει κανεις τη συνδεσμολογια για αλερετουρ?

Πρέπει να φτιάξεις scenes

Δες εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, skyrios είπε

Ντρέπομαι λίγο να ρωτήσω για λάμπες (γιατί βλέπω το έχετε πάει σε άλλο επίπεδο :) ) αλλά χρειάζομαι λίγο βοήθεια. 

Μετακομίζουμε και αποφάσισα να βάλω smart λάμπες στο σαλόνι και τραπεζαρία (είναι παλιάς διαρρύθμισης-χωριστα με συρόμενη πόρτα).

Διάβασα καλά λόγια για τις Philips αλλά οι τιμές είναι μάλλον εξωπραγματικές. Σχετικά με τις yeelight, έχει κανείς γνώμη; Είναι αξιόπιστες για χρήση σαν κύριες πηγές φωτός σε αυτούς τους χώρους;

Ευχαριστώ! 

Στο amazon σε κάθε black friday , τα τελευταία χρόνια, γίνονται γενναίες εκπτώσεις στις philips hue. Αν η ακριβή τιμή είναι ο κύριος αποτρεπτικός παράγοντας και σκοπεύεις να τις αγοράσεις σύντομα, ίσως άξιζε να περιμένεις ένα μήνα και να αποφασίσεις τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, divo είπε

τον συγκεκριμενο δεν τον εχω δοκιμασει αλλα χρησιμοποιω αυτον εδώ και κανα χρονο, που φανταζομαι οτι ειναι της ιδιας κατηγοριας αλλα πολυ πιο φτηνός λογω flash sale .

Και πως σου φαίνεται? Θετικά ή αρνητικά στοιχεία μετά από ένα χρόνο χρήσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, divo είπε

ευχαριστημενος ειμαι κανει η δουλεια του. Αντικατεστησε εναν απλο με ροδακι. 

Το προγραμμα που δινει μαζι ειναι πολυ καλο και ανταποκρινεται αμεσα. εχει απομακρισμενη διαχείριση και προγραμματισμο εβδομαδας. 

Το καλο σε αυτον ειναι οτι εχει και κουμπακια μια και εχουμε ατομα στην οικογενεια που δεν τα πανε καλα με τα touch, προτειμανε παραδοσιακους τροπους.😁

Το θερμομετρο χωρου ειναι αξιόπιστο. Βεβαια μετα απο το πρωτο ρεγουλαρισμα που του κανεις χειροκηνητα. Τα εχει ολα ομως στο manual και πυστευω δεν θα εχεις προβλημα.

Σε νεο σπιτι που βαζω καλοριφερ παλι τον ιδιο εχω παραγγείλει

και μια και επεσε στο δρομο μου.

sonoff διακοπτης ΧΩΡΙΣ ΟΥΔΕΤΕΡΟ. ετσι μπορουμε να βαλουμε διακοπτες χωρις μερεμετια.

Καλημέρα,

Το έχεις βάλει μήπως στο ΗΑ?

Αν ναι πως;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pettakos είπε

Γνωρίζετε μήπως εάν τα sonoff είτε το basic είτε το 4ch pro λειτουργούν σε ηλεκτρικό κύκλωμα που ελέγχεται με ρελε καστανιας?

Τα ρελε καστανιάς απαιτούν μια προσωρινή ταση για την μια κατάσταση και ξανα για να ερθουν στην αρχική κατάσταση

Δεν τον εχω δοκιμάσει αλλά τα sοnoff νομίζω δεν έχουν λειτουργία μπουτον, αλλα και να ειχαν, ειναι δύσκολο να χειριστείς ενα τέτοιο ρελε γιατι δεν ξέρεις (αν δεν το βλέπεις) σε ποια κατάσταση βρίσκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, divo είπε

Αν μου πεις ποιο ειναι το ΗΑ θα σου πω. φανταζομαι οτι μιλας για το θερμοστατη.

Home Assistant. Αλλά μάλλον δε το χρησιμοποιείς. Θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά γενικότερα αν χρησιμοποιείς smart και αυτοματισμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Τα ρελε καστανιάς απαιτούν μια προσωρινή ταση για την μια κατάσταση και ξανα για να ερθουν στην αρχική κατάσταση

Δεν τον εχω δοκιμάσει αλλά τα sοnoff νομίζω δεν έχουν λειτουργία μπουτον, αλλα και να ειχαν, ειναι δύσκολο να χειριστείς ενα τέτοιο ρελε γιατι δεν ξέρεις (αν δεν το βλέπεις) σε ποια κατάσταση βρίσκεται.

δε σε νοιάζει να βλέπεις το ρελε που ούτως η άλλως θα είναι είτε στον πινάκα είτε χωμένο κόπου, το αποτέλεσμα είναι on or off του κυκλώματος (φωτισμού, βάνες ποτισματος, κ.λ.π.).

Βρήκα ένα σχήμα (όσον αφορά τα shelly) που τα δουλεύουν με ρελε καστανιας. 

schema3.jpg

Επεξ/σία από pettakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Τα ρελε καστανιάς απαιτούν μια προσωρινή ταση για την μια κατάσταση και ξανα για να ερθουν στην αρχική κατάσταση

Δεν τον εχω δοκιμάσει αλλά τα sοnoff νομίζω δεν έχουν λειτουργία μπουτον, αλλα και να ειχαν, ειναι δύσκολο να χειριστείς ενα τέτοιο ρελε γιατι δεν ξέρεις (αν δεν το βλέπεις) σε ποια κατάσταση βρίσκεται.

Υπάρχει η λειτουργία "inching" που μπορεί να δώσει στιγμιαία τάση για να λειτουργήσει σωστά το ρελέ καστάνιας.  Συμφωνώ όμως ότι δεν υπάρχει τρόπος να δεις την κατάσταση αυτού του ρελέ. Βέβαια το sonoff μπορεί να το αντικαταστήσει αφού έχει resume - που θυμάται την κατάσταση αν γίνει διακοπή ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pettakos είπε

ίσως δεν ήμουν σαφής. Δεν θα καταργηθεί το καστανιας, παράλληλα με τα μπουτον θα δουλεύει είτε το sonoff είτε το shelly.

Μια χαρά θα παίξει σε inching το sonoff.  Το shelly δεν γνωρίζω αν έχει αυτή την επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαζή ερώτηση μιας και μιλάμε για inching. Θα μπορούσε να γίνει χρήση ενός sonoff mini (ή basic αν έχει αυτή την επιλογή) για να ανάβει κάποιος τα φώτα της σκάλας της πολυνκατοικιας? 

Πχ στην δική μου έχει 3 διακόπτες. Θα μπορούσε να συνδεθεί σε έναν από αυτούς ώστε να λειτουργεί απομακρυσμένα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, fingolfingr said:

Μια χαζή ερώτηση μιας και μιλάμε για inching. Θα μπορούσε να γίνει χρήση ενός sonoff mini (ή basic αν έχει αυτή την επιλογή) για να ανάβει κάποιος τα φώτα της σκάλας της πολυνκατοικιας? 

Πχ στην δική μου έχει 3 διακόπτες. Θα μπορούσε να συνδεθεί σε έναν από αυτούς ώστε να λειτουργεί απομακρυσμένα? 

 

Αν φτάνει το wifi σου μέχρι τη σκάλα γίνεται ναι! Έχω τοποθετήσει μια hue στον κοινόχρηστο χώρο για να φωτίζει συγκεκριμένες ώρες το πάρκινγκ!  😋

Επεξ/σία από cambo99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Μια χαζή ερώτηση μιας και μιλάμε για inching. Θα μπορούσε να γίνει χρήση ενός sonoff mini (ή basic αν έχει αυτή την επιλογή) για να ανάβει κάποιος τα φώτα της σκάλας της πολυνκατοικιας? 

Πχ στην δική μου έχει 3 διακόπτες. Θα μπορούσε να συνδεθεί σε έναν από αυτούς ώστε να λειτουργεί απομακρυσμένα? 

 

11 λεπτά πριν, cambo99 είπε

Αν φτάνει το wifi σου μέχρι τη σκάλα γίνεται ναι! Έχω τοποθετήσει μια hue στον κοινόχρηστο χώρο για να φωτίζει συγκεκριμένες ώρες το πάρκινγκ!  😋

Off topic άλλα μόλις μου πέρασε η εικόνα στο μυαλό μου  μιας μελλοντικής τυπικής πολυκατοικίας με δικό της ρουτερ/internet με αυτοματισμούς για φώτα, κήπο, θέρμανση, κάμερες κτλ κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...