Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, kama28 είπε

κοιτα αν μπορεσεις παρε ενα αλλο modem  router η παρε  ενα σκετο router η access point και καντο γεφυρα με το modem router σου αν ειναι σκετο ρουτερ ,ο λογος ειναι οτι τα modem router των παροχων ποιοτικα ειναι για βασικες δουλειες ουτε καν για streaming επειδη τα πιο πολλα router  εχουν ενα client cap δηλαδη αντεχουν ενα συγκεκριμενο οριο συσκευων αλλες μεχρι 20 - 30 - 60 - 100 - 200 αναγκαστικα πεταει συσκευες εξω για να μοιρασει το bandwidth καταλληλα φαντασου οτι αν εχεις πχ 50αρα γραμμη και εχεις 10 clients το μοιραζει δια 10 αρα 5 mbps  αλλα το ρουτερ δεν εχει την αντοχη που εχουν τα πιο ακριβα της αγορας 

Αυτό είχα στο μυαλό μου αλλά.... Να βάλω άλλο modem δεν είναι επιλογή μιας και η 50αρα μου είναι VoIP και ο πάροχος δεν δίνει τους κωδικούς τηλεφωνίας για να μπουν σε άλλο modem. Επίσης ο πάροχος δεν επιτρέπει bridge. Μπορώ να πάρω ένα σκέτο router (χωρίς να κάνω bridge) που απλά θα παίρνουν όλα ip από εκει αλλά δεν ξέρω αν θα δουλεύουν αλλά που θέλω (πχ ddns κλπ).

 

Θέλει ψαξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εμενα 50αρα ειναι εχω κανει bridge αφου ολο μου το σπιτι ηταν εξαρχης πανω στο παλιο modem router και ηξερα οτι το ρουτερ του παροχου θα κουραστει με  τα clients που εχω στην κυριολεξια ειναι 50 αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν μου απαγορευσε  τιποτα ο  παροχος αν θες δοκιμασε απο καποιον γνωστο να παρεις ενα ρουτερ και να το κανεις bridge  αφου εχεις γυρισει τις σχετικες ρυθμισεις στις ρυθμισεις μεσω browser αν δεις οτι πιασει τοτε μπορεις ευκολα να παρεις ενα δικο σου και να γυρισεις  ολο το traffic απο εκει 

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.Θελω σιγα σιγα να κανω το σπιτι smart και για αρχη σκεφτομαι να παραγγείλω το amazon echo  dot  για φωνητικες εντολες σε τηλεοραση αιρκοντισιον ηχομπαρα θερμοστατη φωτα.Δεν το κατεχω καλα το θεμα γι αυτο καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.Η τηλεοραση ειναι μια lg smart tv του 2017  την οποια δεν θελω μονο να ανοιγοκλεινω η να ανεβοκατεβαζω την φωνη,θελω να χω πληρη ελεγχο,οσο αυτο ειναι εφικτο να αλλαζω καναλια να αλλαζω πηγη σηματος κτλ κτλ.Πρεπει να αγορασω καποιο hub;Πχ τo logitec harmony η καποιο αλλο;Πως ακριβως λειτουργει;Το ιδιο θα ήθελα να πετυχω και με τα αιρκοντισιον.Εχω 2 ιδια με wifi.Αυτη τη στιμη τα χω συνδεδεμενα στο ρουτερ και με μια εφαρμογη τα διαχειριζομαι απο το κινητο.Πως μπορω να τα ελεγχω με την alexa;Θα τα προσθεσω απλα στο app της alexa που θα εχω στο κινητο και τελος;η απαιτειτε και κατι αλλο;

Η ηχομπαρα ειναι μια samsung που ειναι συμβατη με  με amazon alexa οποτε δε ξερω εαν χρειαζεται κατι εξτρα.Θερμοστατη εχω εναν απλο ψηφιακο με τον οποιο ανεβοκατεβασω χειροκινητα την θερμοκρασια στα καλοριφερ.;Εχω βρει αυτον https://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=49305&gclid=Cj0KCQjw6KrtBRDLARIsAKzvQIGxizBh7jOFrqvx1SHzA-Y5ImxnQp8t49to8zTZyDV-gbvsEukc3EgaAo72EALw_wcB.απλα βγαζω τον παλιο και βαζω τον καινουριο;Θα μου κανει την δουλεια που θελω;Χρειάζεται κατι άλλο;Όσο αναφορα το θερμοστατη βρηκα και αυτό https://www.ledin.gr/shop/smart-home/smartscheduler/exypnos-thermostatis-symvatos-me-amazon-alexa-amp-google-assistant-v-tac-sku-8467/ ομως για να πω την αληθεια δεν ξερω αν κανει για την δουλεια που θελω και πως τοποθετειτε.Τελος για τα το φωτισμο ξερω οτι υπαρχουν smart λαμπες συμβατες με amazon dot echo.Πρεπει απλα να αλλαξω τις απλες λαμπες που εχω σε ολα τα φωτιστικα  πχ στα ταβανια ,με αυτες ή μπορω να βαλω smart διακοπτες αντι για τους απλους που εχω τωρα χωρις να χρειαστει να αλλαξω λαμπες;Η τα λεω λαθος;

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων και συγνωμη εαν σας κουρασα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2019 στις 1:16 ΜΜ, kama28 είπε

και εμενα 50αρα ειναι εχω κανει bridge αφου ολο μου το σπιτι ηταν εξαρχης πανω στο παλιο modem router και ηξερα οτι το ρουτερ του παροχου θα κουραστει με  τα clients που εχω στην κυριολεξια ειναι 50 αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν μου απαγορευσε  τιποτα ο  παροχος αν θες δοκιμασε απο καποιον γνωστο να παρεις ενα ρουτερ και να το κανεις bridge  αφου εχεις γυρισει τις σχετικες ρυθμισεις στις ρυθμισεις μεσω browser αν δεις οτι πιασει τοτε μπορεις ευκολα να παρεις ενα δικο σου και να γυρισεις  ολο το traffic απο εκει 

Υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου να διαβάσω για να κάνω το ίδιο. Έχω τώρα 50αρα γραμμή με το speedport plus του Οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2019 στις 1:16 ΜΜ, kama28 είπε

και εμενα 50αρα ειναι εχω κανει bridge αφου ολο μου το σπιτι ηταν εξαρχης πανω στο παλιο modem router και ηξερα οτι το ρουτερ του παροχου θα κουραστει με  τα clients που εχω στην κυριολεξια ειναι 50 αυτη τη στιγμη που μιλαμε δεν μου απαγορευσε  τιποτα ο  παροχος αν θες δοκιμασε απο καποιον γνωστο να παρεις ενα ρουτερ και να το κανεις bridge  αφου εχεις γυρισει τις σχετικες ρυθμισεις στις ρυθμισεις μεσω browser αν δεις οτι πιασει τοτε μπορεις ευκολα να παρεις ενα δικο σου και να γυρισεις  ολο το traffic απο εκει 

Μέχρι τώρα δεν μου έχει χρειαστεί να κάνω bridge άλλα από όσο γνωρίζω πρέπει ο παροχος να κάνει ρυθμίσεις από την μεριά του στο modem και εσύ στο δικό σου. Εφόσον ο κοκκινος παροχος δεν κάνει bridge στο συγκεκριμένο....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την γκαραζοπορτα δεν βλέπω να είναι τόσο εύκολο.... Η πλακέτα δίνει την επιλογή γιΑ μπουτον αλλά κάνοντας γέφυρα να τα δοκιμάσω ώστε να τραβήξω γραμμή και να βάλω το sonoff εκεί  δεν κάνει τίποτα δεν κουνιέται καν... Δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ducatista είπε

Με την γκαραζοπορτα δεν βλέπω να είναι τόσο εύκολο.... Η πλακέτα δίνει την επιλογή γιΑ μπουτον αλλά κάνοντας γέφυρα να τα δοκιμάσω ώστε να τραβήξω γραμμή και να βάλω το sonoff εκεί  δεν κάνει τίποτα δεν κουνιέται καν... Δεν βλέπω να υπάρχει τρόπος....

Κι εγώ στη θέση του button που λες εγώ βάλει ένα relay με ένα raspberry pi zero και δουλεύει άψογα. Λογικά γίνεται και με το sonoff. Θα το ενεργοποιείς για πχ 0.5 sec και θα το κλείνεις. Σαν να πατούσες ενα μπουτόν τύπου κουδουνιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, AbreLosOjos είπε

Κι εγώ στη θέση του button που λες εγώ βάλει ένα relay με ένα raspberry pi zero και δουλεύει άψογα. Λογικά γίνεται και με το sonoff. Θα το ενεργοποιείς για πχ 0.5 sec και θα το κλείνεις. Σαν να πατούσες ενα μπουτόν τύπου κουδουνιού.

Αυτή την σκέψη είχα και εγώ..  Πώς έκανες την σύνδεση πάνω από την πλακέτα η έβγαλες κουμπια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Πώς έκανες την σύνδεση πάνω από την πλακέτα η έβγαλες κουμπια;

Η μονάδα ελέγχου του μηχανισμού της γκαραζόπορτας έχει υποδοχή (δυο pins) για να συνδέεις διακόπτη. Σε αυτές τοποθέτησα καλώδιο (δύο σύρματα) και το πήγα σε ένα relay switch που έχω συνδέσει και ελέγχω μέσω node-red σε ένα pi-zero (δηλαδή το έχω συνδέσει π.χ. στο GPIO24). Μετά μέσω MQTT χειρίζομαι το relay από το Home Assistant.
Ίσως βέβαια να μην κατάλαβα ακριβώς την ερώτησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AbreLosOjos είπε

Η μονάδα ελέγχου του μηχανισμού της γκαραζόπορτας έχει υποδοχή (δυο pins) για να συνδέεις διακόπτη. Σε αυτές τοποθέτησα καλώδιο (δύο σύρματα) και το πήγα σε ένα relay switch που έχω συνδέσει και ελέγχω μέσω node-red σε ένα pi-zero (δηλαδή το έχω συνδέσει π.χ. στο GPIO24). Μετά μέσω MQTT χειρίζομαι το relay από το Home Assistant.
Ίσως βέβαια να μην κατάλαβα ακριβώς την ερώτησή σου.

Αυτό πέραν της σύνδεσης Σου αν το βραχυκύκλωσεις ανοίγει η πόρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ducatista είπε

Αυτό πέραν της σύνδεσης Σου αν το βραχυκύκλωσεις ανοίγει η πόρτα;

Ναι, όταν κλείσει το κύκλωμα, δίνεται εντολή στη μονάδα και ενεργοποιεί το μηχανισμό της πόρτας. Αλλά επειδή το sonoff basic έχει είσοδο και έξοδο 220 volt ίσως δεν γίνεται έτσι απλά με αυτό και πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Μέχρι τώρα δεν μου έχει χρειαστεί να κάνω bridge άλλα από όσο γνωρίζω πρέπει ο παροχος να κάνει ρυθμίσεις από την μεριά του στο modem και εσύ στο δικό σου. Εφόσον ο κοκκινος παροχος δεν κάνει bridge στο συγκεκριμένο....

μπορω να σ  πω μετα βεβαιωτητας οτι και στα 2 σπιτια της οικογενειας κανενας απο τους 2 παροχους δεν εκανε καμμια ρυθμιση απο μερια μου μονο γυρισα το ροθτερ σε wireless access point απο router modem

20 ώρες πριν, koumbouni είπε

Υπάρχει κάποιος οδηγός κάπου να διαβάσω για να κάνω το ίδιο. Έχω τώρα 50αρα γραμμή με το speedport plus του Οτε.

λογικα αν το γκουγκλαρεις θα βρεις αλλα επειδη κι εγω το ιδιο εχω θα σου πω τι εκανα , πολυ απλα πειρα ενα  παλιο tp link modem router π ειχα και γυρισα  την λειτουργια του απο τον φυλλομετρητη απο modem router σε wireless access point αλλαξα και την internal ip απο ΧΧΧ.ΧΧΧ.Χ.1 σε ΧΧΧ.ΧΧΧ.Χ.2 γιατι ενδεχομενως να εχει το ιδιο και το speedport και θα " τσακωνοντουσαν" μεταξυ τους τραβηξα ενα καλωδιακι μεχρι εκει που ηθελα το  ρουτερακι μου και ετοιμο  

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

στο σαλόνι εχω 1)tv lg65b7 oled/lg 43'' (ηταν δωρεάν με την b7)χωρίς σμαρτ ως οθονη πσ 2)home theater samsung HT-6750W 7.1 3)Desktop 4)nova,ote ,mibox s,fire tv συνδεδεμένα σε 4χ1 switcher 5)chromecast/ απευθείας στη τβ 6)google home mini / echo dot 3 7)παλιο aircodition 8)12 λαμπες(ταβανι) 9)παλιο θερμοστατη 10)κουζινα,βραστηρα,καφετιερα

στο μπανιο υπάρχει τροπος να ελεγχω θερμοκρασία ,καθαροτητα νερού ;

υπνοδωμάτιο 1)24''σονυ tv χωρίς σμαρτ 2)λαπτοπ )ψιλοπαλιο aircondition 4)1 λαμπα (ταβανι)5)φωτακι νυχτος 6)google home mini

για κινητό (αν παιζει καποιο ρολο) ειμαι μεταξυ xiaomi mi9tpro& samsung a70

μπορω να παιρνω τηλέφωνο η να απαντω με καποιο απο τα παραπάνω με βοήθεια των assistant ;

λογω αναπηρίας θελω οσα γινεται να τα χειριζομαι με τη φωνή ;τι θα χρειαστεί ;

Επεξ/σία από gergeo86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/2/2019 στις 1:29 ΜΜ, icsd08063 είπε

Με τη βοήθεια ενός ηλεκτρολόγου από τη δουλειά μου, καταλήξαμε σε αυτό για τη δική μου περίπτωση, έτσι ώστε να εγκατασταθεί το shelly 1 στον τελευταίο διακόπτη με τα δύο πλήκτρα (εφόσον εγκατασταθεί, θα δουλεύει μόνο το ένα πλήκτρο).
Αναφέρω επίσης ότι ο πρώτος διακόπτης (με το μονό πλήκτρο) είναι aller-retour ενώ ακριβώς κάτω από τη σειρά αυτή με τους διακόπτες έχω ένα socket πρίζας, εξού και το μπλε καλώδιο που περνά από εκεί.

773IMG2703.jpg

Αν υπάρχει κάποιος με γνώσεις να το επιβεβαιώσει θα ήταν ακόμη καλύτερα.

Τελικά το ΣΚ αυτό που μας πέρασε ολοκλήρωσα το project με τα 2 shelly2.5 για τον φωτισμό του εξωτερικού χώρου.

Στήθηκε και home assistant μαζί με MQTT πάνω στο Synology και πλέον όλα είναι in house automated και δεν μιλάνε με τους δικούς τους server.
Να και μερικά screenshots (προφανώς το energy reporting είναι λάθος, έχει ήδη επισημανθεί και - θεωρητικά  - θα διορθωθεί σε επόμενο fw):

 

2.png

3.png

4.png

Επεξ/σία από icsd08063
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση  πήρα πριν λίγες μέρες μια Philips 65 που έλεγε ότι συνδέετε και με alexa και google  .  Λοιπόν κατεβάσω την εφαρμογή που λέει στην tv κάνω τα βήματα λαινσε κάποια φάση μου λέει να πάω στα skills και να βρω αυτό" Philips Smart TV Voice Control" ενώ στο google το βρήκω όταν το ψάχνω  στα skills Δεν μου το βγάζει οπότε δεν μπορώ να τελειώσω και την εγκατάσταση.. έχετε καμία ιδέα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...