Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

κανα καλο controller για ταινίες led έχουμε? καλο θα ήταν να ειναι wifi αλλα δεν με νοιάζει και πολύ. δεν θελω να πληρωσω hue και στις άλλες κινέζικες κατασκευες που βλέπω σκέφτομαι μην έχουμε τιποτα δράματα. το τροφοδοτικο βεβαια δεν εχει σχέση με τον controller αλλα λέμε τωρα.

Υπάρχει και αυτό: https://shelly.cloud/wifi-smart-shelly-rgbw-2/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν μπορω να βρω καποιον  wi fi controller που να βγαινει σε usb   , για να πεταξω τους κινεζικους μετασχηματιστες  μην εχουμε κανα θεμα.

Εχω φτιαξει αρκετα ,πχ πισω απο την τηλεοραση ,πορτατιφ .

Εdit 

Βρηκα αυτο ,https://www.banggood.com/1m-5V-DC-To-12V-DC-USB-Power-Cable-Data-Adapter-Charger-Plug-withwith-LED-2_1mm-x-5_5mm-p-1052777.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

θα του δωσω μια ευκαιρια.

Επεξ/σία από takinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, takinio είπε

Δεν μπορω να βρω καποιον  wi fi controller που να βγαινει σε usb   , για να πεταξω τους κινεζικους μετασχηματιστες  μην εχουμε κανα θεμα.

Εχω φτιαξει αρκετα ,πχ πισω απο την τηλεοραση ,πορτατιφ .

Εdit 

Βρηκα αυτο ,https://www.banggood.com/1m-5V-DC-To-12V-DC-USB-Power-Cable-Data-Adapter-Charger-Plug-withwith-LED-2_1mm-x-5_5mm-p-1052777.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

θα του δωσω μια ευκαιρια.

Δεν αναφέρει πουθενά τι ρεύμα μπορεί να δώσει.  Μια απλή θύρα USB δίνει μισό αμπέρ - λιγότερο θα δίνει αυτό.  Σου φτάνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, papars είπε

Δεν αναφέρει πουθενά τι ρεύμα μπορεί να δώσει.  Μια απλή θύρα USB δίνει μισό αμπέρ - λιγότερο θα δίνει αυτό.  Σου φτάνει;

Εχεις δικιο ,τρια μετρα λεντοταινια δεν προκειται να τα αναψει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 12:29 ΜΜ, takinio είπε

Παιδια ,προτεινεται αυτο το rasberry για να μπουμε σιγα σιγα στο HA ?

https://www.e-shop.gr/raspberry-pi-4-model-b-bundle-kit-p-PER.819140

Ειχα διαβασει καπου εδω μεσα ,οτι τωρα τελευταια εχει καποια θεματακια .

καλησπερα κι απο μενα εχω  το raspberry pi 3 model B+ ειναι δοκιμασμενο και δεν κολλαει πουθενα μπορει να εχει 1 GB RAM αλλα ακομα το 4 ειναι φρεσκο οποτε αν θες  δοκιμασε  το 3 και θα με θυμηθεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και ίσως δεν είναι το κατάλληλο σημείο για να ρωτήσω αλλά έχει να κάνει με έναν αυτοματισμό που σκέφτομαι

θεωρείτε ότι θα υπάρχει πρόβλημα για τις συσκευές να τις κλείνω τελείως? Δηλαδή να μην μένουν σε κατάσταση αναμονής

Αναφέρομαι σε Τηλεόραση,Ραδιόφωνο,Αποκωδικοποιητές,ίσως ακόμα και σε στο extender που έχω.

Ακόμα δεν έχω σκεφτεί πως θα μπορούσα να το αυτοματοποιήσω πρακτικά αλλά αν δεν δημιουργεί πρόβλημα δεν θα είχα πρόβλημα να ασχοληθώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποιες συσκευές σε smart πριζάκια με προγραμματισμό. Κάμερες κυρίως, το ρούτερ και άλλα. Τις έχω στο πριζάκι σε περίπτωση που κολλήσουν και δεν είμαι στο σπίτι να μπορώ να τα κάνω μια επανεκκίνηση.  Το μειονέκτημα είναι ο χρόνος που θέλουν να ανοίξουν και σε κάποιες συσκευές ίσως χάνονται κάποιες ρυθμίσεις αν μείνουν πολύ καιρό χωρίς ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 1:04 ΜΜ, _filippos_ είπε

Το raspberry pi 4 νομίζω πως ακομα δεν εχει φτάσει σε σταθερό επίπεδο για home assistant. 
Για να εισαι 100% σίγουρος προσανατολίσου σε raspberry pi 3B+

Παιδιά σας παρακαλώ, μην παραπληροφορείτε τον κόσμο. Το 4 είναι μια χαρά, σταθερότατο και 2φορές πιο γρήγορο από το 3, απλά αυτό που χρειάζεται οπωσδήποτε είναι ΨΥΞΗ!

Το home assistant δεν είναι δα και τίποτα το ιδιαίτερο σε απαιτήσεις ούτε απαιτεί ειδικά compiled τμήματα κώδικα για 4 (όπως απαιτεί πχ, το kodi για επιτάχυνση video, ή το retropie, για γραφικά).
Ετσι κι αλλιώς εγώ επειδή τρέχω κι άλλα μπλιμπλίκια στο Pi μου, το έχω εγκαταστήσει manually πάνω από το raspbian, δεν έβαλα το image. Κομπλέ.
Για περισσότερα, στο thread του raspberry pi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Παιδιά σας παρακαλώ, μην παραπληροφορείτε τον κόσμο. Το 4 είναι μια χαρά, σταθερότατο και 2φορές πιο γρήγορο από το 3, απλά αυτό που χρειάζεται οπωσδήποτε είναι ΨΥΞΗ!

Το home assistant δεν είναι δα και τίποτα το ιδιαίτερο σε απαιτήσεις ούτε απαιτεί ειδικά compiled τμήματα κώδικα για 4 (όπως απαιτεί πχ, το kodi για επιτάχυνση video, ή το retropie, για γραφικά).
Ετσι κι αλλιώς εγώ επειδή τρέχω κι άλλα μπλιμπλίκια στο Pi μου, το έχω εγκαταστήσει manually πάνω από το raspbian, δεν έβαλα το image. Κομπλέ.
Για περισσότερα, στο thread του raspberry pi.

Απλά κορυφή: https://grobotronics.com/raspberry-pi-4-model-b-flirc-case-aluminium.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/10/2019 στις 12:29 ΜΜ, takinio είπε

Παιδια ,προτεινεται αυτο το rasberry για να μπουμε σιγα σιγα στο HA ?

https://www.e-shop.gr/raspberry-pi-4-model-b-bundle-kit-p-PER.819140

Ειχα διαβασει καπου εδω μεσα ,οτι τωρα τελευταια εχει καποια θεματακια .

Για τώρα από ότι ξέρω υπάρχουν θέματα στο 4 κυρίως λόγο του φορτιστή. 

Επίσης στο ΗΑ δεν το έχουν ακόμα προτεινόμενο σαν hardware... 

Πήγαινε στο 3Β+ όπως λένε και άλλα παιδιά παραπάνω. Και εγώ αυτό έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι τώρα.

Επεξ/σία από acmegr7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ευκαιρία βαψίματος πέρασα ουδέτερο σε μερικούς διακόπτες και παράγγειλα μερικά shelly 2.5.

Μπορούσα να πάω και στα φτηνά sonoff mini που έχουν ένα  €10 τα δύο αλλά το shelly είναι ελαφρά μικρότερο και ίσως παίξει ρόλο.  Είναι μεγάλη μανούρα να αλλάξω κουτιά στους διακόπτες - κάτι που θα το ήθελα.

Για κάποιον που θέλει να το φτιάξει μόνος του υπάρχει και αυτό στην διάσταση 44x44x25mm https://www.tindie.com/products/jchrzaniuk/wallswitch-smart-light-switch/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papars είπε

Με ευκαιρία βαψίματος πέρασα ουδέτερο σε μερικούς διακόπτες και παράγγειλα μερικά shelly 2.5.

Μπορούσα να πάω και στα φτηνά sonoff mini που έχουν ένα  €10 τα δύο αλλά το shelly είναι ελαφρά μικρότερο και ίσως παίξει ρόλο.  Είναι μεγάλη μανούρα να αλλάξω κουτιά στους διακόπτες - κάτι που θα το ήθελα.

Για κάποιον που θέλει να το φτιάξει μόνος του υπάρχει και αυτό στην διάσταση 44x44x25mm https://www.tindie.com/products/jchrzaniuk/wallswitch-smart-light-switch/

Σχετικά με την αλλαγή κουτιών και τα shelly.... πριν λίγο καιρό είχα φέρει ηλεκτρολόγο για το sonoff στον θερμοσίφωνα. Μιας και είχα και μερικά shelly να κάθονται, πιάσαμε την κουβέντα σχετικά με την τοποθέτηση τους. Μου είπε ότι ναι μεν μπορούν αν χωρέσουν πίσω από τις πρίζες όπως είναι (στις δικές μου) αλλά θα είναι εντελώς οριακά. Και επειδή στο σπίτι υπάρχουν παιδιά, αν και δύσκολο, μπορεί να κουνηθούν και να φύγει κανένα καλώδιο μιας και θα είναι οριακά. Μου είπε λοιπόν ότι μπορεί να σκαφτεί το πίσω μέρος του κουτιού (το ξέραμε αυτό) και εκεί να μπει ένα μικρό κουτί για να τοποθετηθεί μέσα το shelly. Έτσι τα καλώδια θα έχουν μια σχετική άνεση. Έχει κανείς καμία ιδέα τι κουτάκια εννοούσε;

 

Δεν προχωρήσαμε σε τοποθέτηση μιας και ήθελα να παραγγείλω μερικά shelly ακόμα. Τα οποία καθυστέρησαν λόγω shelly botton. Όταν έρθουν θα τον φωνάξω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τα ιδια με τον φιλο που περασε ουδετερους.

Εγω εβαλά τους διακοπτες της sonoff, 2 διπλους σε σαλονι και 1 στην κρεβατοκαμαρα.

Κουτι γυψοσανιδας δεν βαλαμε, με 3 βιδες στον τοιχο τοποθετηθηκαν ασφαλεστατα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Για τώρα από ότι ξέρω υπάρχουν θέματα στο 4 κυρίως λόγο του φορτιστή. 

Επίσης στο ΗΑ δεν το έχουν ακόμα προτεινόμενο σαν hardware... 

Πήγαινε στο 3Β+ όπως λένε και άλλα παιδιά παραπάνω. Και εγώ αυτό έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος μέχρι τώρα.

Τι θέματα υπάρχουν; ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ! Μην κάνετε την τρίχα, τριχιά. Δεν έχει κανένα νόημα να πάρει κάποιος το 3, σήμερα παρά μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τι θέματα υπάρχουν; ΚΑΝΕΝΑ ΘΕΜΑ! Μην κάνετε την τρίχα, τριχιά. Δεν έχει κανένα νόημα να πάρει κάποιος το 3, σήμερα παρά μόνο σε πολύ ειδικές περιπτώσεις.

Για παράδειγμα ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!! Και είναι από τα πιο light άρθρα!

Ειδικά για το ΗΑ έχουν χτυπήσει κάρτες και κάρτες. 

Στη τελική άποψη σου και άποψη μου. Α και του ΗΑ ότι δε το έχει ακόμα προτεινόμενο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...