Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά έχω ένα pi 2 Και ένα pi 3 που χρησιμοποιώ σαν media players. Δεν είναι συνδεδεμένα σε τροφοδοτικό αλλά στην usb των τηλεοράσεων και όταν ανάβουν οι tv ανάβουν και αυτά.

Δεν έχω στήσει ακόμα HA αλλά όταν θα το στήσω θα είναι στο pi3 πολύ απλά για να το συνδέσω στην usb του microserver μου (που δεν σβήνει ποτέ) και να παίζει από εκεί. Εφόσον δεν θα συνδέσω usb modules κλπ, δεν θα έχει θέμα. Έτσι θα γλιτώσω μια ακόμα θέση στο πολύπριζο (έχω γεμίσει) αλλά κυρίως δεν θα έχω κι αλλά καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, acmegr7 είπε

Για παράδειγμα ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!! Και είναι από τα πιο light άρθρα!

Ειδικά για το ΗΑ έχουν χτυπήσει κάρτες και κάρτες. 

Στη τελική άποψη σου και άποψη μου. Α και του ΗΑ ότι δε το έχει ακόμα προτεινόμενο. 

Δεν είναι θέμα άποψης, είναι θέμα γεγονότων και αν δεν γνωρίζουμε ή δεν είμαστε σίγουροι, καλό θα είναι να μην μιλάμε για να μην παραπληροφορούμε τον κόσμο.

Τα γεγονότα είναι ότι στον σχεδιασμό του pi4 παρέλειψαν να υιοθετήσουν το πλήρες πρότυπο φόρτισης του usb-c (για λόγους κόστους; ποιος ξέρει!) που βγάζει άχρηστη μια σειρά ακριβών φορτιστών, όπως ενός macbook για παράδειγμα. Τώρα ποιος θα πάει να θέσει σε λειτουργία το pi του με φορτιστή από laptop/mac, είναι ένα θέμα.

Εμένα πάντως με το τροφοδοτικό του pi 3 και αντάπτορα σε usb c δεν έχει κανένα πρόβλημα. Άλλωστε ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ούτως ή άλλως η χρήση του δικού του τροφοδοτικού, το οποίο είναι σχεδιασμένο να δίνει τάση 5.1volt, για να αντισταθμίζει την πτώση τάσης στις καλωδιώσεις και να μην έχουμε το φαινόμενο undervoltage που υπάρχει σε πολλούς no name ή γενικής χρήσης φορτιστές κινητών.
Άρα δεν είναι προβληματικό το board, μόνο και μόνο γι' αυτό.

Πάμε τώρα στο HA. Επειδή δεν έχει βγάλει stable image το homeassistant ακόμα, δεν σημαίνει ότι δεν κάνει για αυτό το pi4. Σε αυτά συνήθως περνάει ένα διάστημα να γίνει  beta testing και να διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχουν προβλήματα. Ωστόσο υπάρχει ήδη διαθέσιμη έκδοση RC (release candidate) ενώ όποιος θέλει, μπορεί να κάνει χειροκίνητη εγκατάσταση πάνω σε Raspbian (my case).

Επαναλαμβάνω το pi4 είναι η λογική επιλογή καθώς προσφέρει: 2πλάσια σχεδόν, επεξεργαστική ισχύ, 2πλάσια έως 4πλάσια μνήμη, αναβαθμισμένη επικοινωνία δικτύου και αναβαθμισμένες θύρες USB. Δεν είναι λογική η επιλογή της προηγούμενης πλατφόρμας, όταν έχουν σχεδόν ίδιο κόστος αγοράς. Κάποιοι που φόρτωναν πολλά modules το ha τους σκέφτονταν να πάνε σε NUC, ενώ το pi4 τα σηκώνει άνετα τώρα.

Θα επέλεγα pi3 μόνο για εφαρμογές όπου θα χρειαζόμουν απόλυτο έλεγχο ενέργειας και θερμοκρασίας χωρίς ενεργητική ψύξη, μόνο για αυτό, κανέναν άλλο λόγο.

Είπα τα υπόλοιπα να τα πούμε στο νήμα του pi, αλλά τέλος πάντων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Σχετικά με την αλλαγή κουτιών και τα shelly.... πριν λίγο καιρό είχα φέρει ηλεκτρολόγο για το sonoff στον θερμοσίφωνα. Μιας και είχα και μερικά shelly να κάθονται, πιάσαμε την κουβέντα σχετικά με την τοποθέτηση τους. Μου είπε ότι ναι μεν μπορούν αν χωρέσουν πίσω από τις πρίζες όπως είναι (στις δικές μου) αλλά θα είναι εντελώς οριακά. Και επειδή στο σπίτι υπάρχουν παιδιά, αν και δύσκολο, μπορεί να κουνηθούν και να φύγει κανένα καλώδιο μιας και θα είναι οριακά. Μου είπε λοιπόν ότι μπορεί να σκαφτεί το πίσω μέρος του κουτιού (το ξέραμε αυτό) και εκεί να μπει ένα μικρό κουτί για να τοποθετηθεί μέσα το shelly. Έτσι τα καλώδια θα έχουν μια σχετική άνεση. Έχει κανείς καμία ιδέα τι κουτάκια εννοούσε;

Δεν προχωρήσαμε σε τοποθέτηση μιας και ήθελα να παραγγείλω μερικά shelly ακόμα. Τα οποία καθυστέρησαν λόγω shelly botton. Όταν έρθουν θα τον φωνάξω.

Έχω βάλει 2 Shelly 2.5 στο σπίτι.

Το ένα, καθώς ήμουν ακόμη νουμπάς, κατέληξα να το βάλω σε κουτί γυψοσανίδας, με αρκετό κόψιμο ωστόσο (και λιμάρισμα) έτσι ώστε να μπούνε όλα τα καλώδια που ήδη υπήρχαν χωρίς εννοείται να τραυματιστούν. Αντικατέστησα ουσιαστικά το ήδη υπάρχον κουτί.
Το δέυτερο, μιας και θα έμπαινε σε τοίχο που είναι από πέτρα, απλά έσπασα πολύ προσεκτικά τη βάση του κουτιού και πήγα πιο βαθιά (στη πράξη, πήγα όσο με έπαιρνε λόγω πέτρας).

Και στις δύο περιπτώσεις έκανα δουλειά, απλά στη πρώτη άνοιξα μερεμέτι.
Επειδή και εγώ μετρούσα αν θα χωρέσουν τα shelly ή όχι πίσω από τους διακόπτες μου, κατέληξα στο ότι θα χωρέσουν οριακά. Και φυσικά έκανα λάθος :P.
Θα πρέπει να υπολογίσεις τα καλώδια που θα έρχονται/φεύγουν από το shelly. Και για να είσαι και σωστός, θα πρέπει να πάρεις ίδιου διαμέτρου καλώδια με αυτά που έχεις. Στην δική μου περίπτωση, 1Χ1,5mm2 που σημαίνει ευλύγιστα μεν, όχι πολύ δε.

Η κατάσταση με τα ηλεκτρολογικά (και κυρίως τις δουλειές των ηλεκτρολόγων) πάντως είναι λίγο χάος. Δυστχώς, δεν υπάρχει χώρος για τετοια πράγματα έτσι όπως είναι φτιαγμένα τα σπίτια στην Ελλάδα. Μόνο σε καινούρια και αυτό με πρόβλεψη από την αρχή.

Εδώ και λίγο καιρό πάντως τα σέτταρα και με HA με MQTT (αποσυνδέοντας τα από το cloud τους).
Δες αν θέλεις σχετικό post μου.
Ότι θέλεις με ρωτάς.

Στις 21/10/2019 στις 11:20 ΜΜ, icsd08063 είπε

Τελικά το ΣΚ αυτό που μας πέρασε ολοκλήρωσα το project με τα 2 shelly2.5 για τον φωτισμό του εξωτερικού χώρου.

Στήθηκε και home assistant μαζί με MQTT πάνω στο Synology και πλέον όλα είναι in house automated και δεν μιλάνε με τους δικούς τους server.
Να και μερικά screenshots (προφανώς το energy reporting είναι λάθος, έχει ήδη επισημανθεί και - θεωρητικά  - θα διορθωθεί σε επόμενο fw):

2.png

3.png

4.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Έχω βάλει 2 Shelly 2.5 στο σπίτι.

Το ένα, καθώς ήμουν ακόμη νουμπάς, κατέληξα να το βάλω σε κουτί γυψοσανίδας, με αρκετό κόψιμο ωστόσο (και λιμάρισμα) έτσι ώστε να μπούνε όλα τα καλώδια που ήδη υπήρχαν χωρίς εννοείται να τραυματιστούν. Αντικατέστησα ουσιαστικά το ήδη υπάρχον κουτί.
Το δέυτερο, μιας και θα έμπαινε σε τοίχο που είναι από πέτρα, απλά έσπασα πολύ προσεκτικά τη βάση του κουτιού και πήγα πιο βαθιά (στη πράξη, πήγα όσο με έπαιρνε λόγω πέτρας).

Και στις δύο περιπτώσεις έκανα δουλειά, απλά στη πρώτη άνοιξα μερεμέτι.
Επειδή και εγώ μετρούσα αν θα χωρέσουν τα shelly ή όχι πίσω από τους διακόπτες μου, κατέληξα στο ότι θα χωρέσουν οριακά. Και φυσικά έκανα λάθος :P.
Θα πρέπει να υπολογίσεις τα καλώδια που θα έρχονται/φεύγουν από το shelly. Και για να είσαι και σωστός, θα πρέπει να πάρεις ίδιου διαμέτρου καλώδια με αυτά που έχεις. Στην δική μου περίπτωση, 1Χ1,5mm2 που σημαίνει ευλύγιστα μεν, όχι πολύ δε.

Η κατάσταση με τα ηλεκτρολογικά (και κυρίως τις δουλειές των ηλεκτρολόγων) πάντως είναι λίγο χάος. Δυστχώς, δεν υπάρχει χώρος για τετοια πράγματα έτσι όπως είναι φτιαγμένα τα σπίτια στην Ελλάδα. Μόνο σε καινούρια και αυτό με πρόβλεψη από την αρχή.

Εδώ και λίγο καιρό πάντως τα σέτταρα και με HA με MQTT (αποσυνδέοντας τα από το cloud τους).
Δες αν θέλεις σχετικό post μου.
Ότι θέλεις με ρωτάς.

Εγώ είμαι τούβλο οπότε.... έχω περιθώριο να σκάψω. Παρόλα αυτά επειδή οι διακόπτες με τις τέντες είναι σε εξωτερικό τοίχο, μου πρότεινε να βάλουμε τα κουτάκια αυτά που θα μπουν σαν συμπλήρωμα πίσω από τα υπάρχοντα ώστε να είναι άνετα τα καλώδια αλλά και να μην έχω θέμα με τυχόν υγρασία. 

 

Όσο για το ΗΑ..... Μιας και το pi3 το χρησιμοποιώ είπα να το τρέξω σε VM μιας και τρέχω esxi στον microserver μου. Δεν πήγαινε τόσο καλά. Όχι από θέμα απόδοσης απλά.... σαν να έλειπαν επιλογές. Δεν ασχολήθηκα πολύ. Προς το παρόν έχω άλλα προβλήματα να λύσω πριν πιάσω το HA. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 12:38 ΜΜ, crazysax είπε

Ήθελα να ρωτήσω για τον αυτοματισμό του θερμοσίφωνα αν βάλουμε Sonoff Rf αντί για Basic υπάρχει πρόβλημα?

Μου έχουν περισσέψει 2-3 από άλλη δουλειά ..

Παιδιά αν μπορείτε μια απάντηση εδώ . .

Για όσους βάζουν Shely κτλ δείτε και αυτά

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07FJ9C8J8/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

αν σας κάνουν για να μην αλλάζεται κουτιά ή κάνετε μερεμέτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, crazysax είπε

Παιδιά αν μπορείτε μια απάντηση εδώ . .

Για όσους βάζουν Shely κτλ δείτε και αυτά

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B07FJ9C8J8/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

αν σας κάνουν για να μην αλλάζεται κουτιά ή κάνετε μερεμέτια

Δεν βρίσκω λόγο γιατί να έχεις πρόβλημα, είναι απλά επιπλέον και RF. Το θέμα είναι να γίνει σωστά η σύνδεση (με ρελε κλπ)

Για το λινκ που έβαλες κάποιος κάνει παράπονα ότι είναι με στρογγυλεμένες άκρες και θα τις ήθελε τετραγωνισμένες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω το σπίτι λίγο σμαρτ... 

Τις προάλλες πήρα δυο wifi πριζάκια μάρκας elelight που λειτουργούν με το application το Smartlife....το οποίο το σύνδεσα και το application του Google Home και είναι όλα οκ..

Έχω και το weather station Digoo DG-EX001 δεν έχω καταφέρει ακόμα να το συνδεσω στο google home

Τώρα θα ήθελα να επεκταθώ και να αλλάξω μερικούς διακόπτες και να βάλω και κάποιον αισθητήρα κίνησης καθώς και αισθητήρα ανοίγματος πόρτας....

Όλα αυτά φαντάζομαι θα πρέπει να συνδεθούν σε ένα hubακι ή δεν είναι απαραίτητο...? Είδα το Broadlink RM PRO και την κάμερα  aqara g2 που είναι και hub... τι προτίνεται γενικά...?

Και Digoo...και sunoff....πανικός

Εάν θα είχε φωνητικές εντολές θα ήθελα να είναι στα ελληνικά....αλλά όχι με μεγάλο κόστος....

Είναι πολλές ακόμα επιλογές και έχω μπερδευτεί.... 

Τι προτείνεται? 

Επεξ/σία από F117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, F117 είπε

Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω το σπίτι λίγο σμαρτ... 

Τις προάλλες πήρα δυο wifi πριζάκια μάρκας elelight που λειτουργούν με το application το Smartlife....το οποίο το σύνδεσα και το application του Google Home και είναι όλα οκ..

Έχω και το weather station Digoo DG-EX001 δεν έχω καταφέρει ακόμα να το συνδεσω στο google home

Τώρα θα ήθελα να επεκταθώ και να αλλάξω μερικούς διακόπτες και να βάλω και κάποιον αισθητήρα κίνησης καθώς και αισθητήρα ανοίγματος πόρτας....

Όλα αυτά φαντάζομαι θα πρέπει να συνδεθούν σε ένα hubακι ή δεν είναι απαραίτητο...? Είδα το Broadlink RM PRO και την κάμερα  aqara g2 που είναι και hub... τι προτίνεται γενικά...?

Και Digoo...και sunoff....πανικός

Εάν θα είχε φωνητικές εντολές θα ήθελα να είναι στα ελληνικά....αλλά όχι με μεγάλο κόστος....

Είναι πολλές ακόμα επιλογές και έχω μπερδευτεί.... 

Τι προτείνεται? 

Φωνητικές εντολές στα ελληνικά λίγο δύσκολο για την ώρα. Η μοναδική assistant που υποστηρίζει ελληνικά είναι η Maic αλλά δεν θα σου πρότεινα να πας εκεί. Για τα υπόλοιπα καλά τα έχεις καταλάβει. Συνήθως κάθε κατασκευαστής έχει και το δικό του hub το οποίο δεν είναι τίποτα περισσότερο απο ένα zigbee receiver/transmitter προγραμματισμένο απο τον κατασκευαστή. Αν έχεις philips hue τότε θα έχεις και το αντίστοιχο hub. Αν έχεις προιόντα aqara/xiaomi/mijia έχουν και αυτά το δικό τους hub.

Για να καταλάβεις, εγώ ξεκίνησα με δύο λάμπες philips και έφτασα να έχω λάμπες, σένσορες και πρίζες απο διάφορους κατασκευαστές. Για να μην γεμίσω με hubs και χάσω την μπάλα, έφτιαξα ένα raspberry pi4 με home assistant, πήρα και ένα στικάκι usb zigbee και όλες τις συσκευές τις έχω κάνει pair εκεί. Μου έμεινε μόνο το Philips Hue bridge μόνο και μόνο επειδή όλες οι λάμπες είναι Philips.

Το home assistant είναι λίγο ζόρικο να στηθεί βέβαια και χρειάζεται χρόνο και ικανότητες. Εγώ όμως κάπου την πάτησα και μετά απο Update το έχασα τελείως οπότε για να μην το ξαναστείνω, έβαλα Mozilla Web of Things  που ήταν ΜΑΚΡΑΑΑΑΑΑΑΝ πιο εύκολο. Και οι αυτοματισμοί φτιάχνονται πολύ ευκολότερα.

 

Υ.Γ. Για αισθητήρες κίνησης και ανοίγματος/κλεισίματος, κάνε μία βόλτα στο public. Προχθές είχα πάει στου Συντάγματος και είχε με 15€ τους σένσορες της Xiaomi. Εξαιρετική τιμή και εγγύηση απο infoquest. Πήρα και ένα μικρό wireless button το οποίο προγραμματίζεται μέχρι και πενταπλό κλικ. Δηλαδή του βάζω άλλη ενέργεια στο μονό κλικ, άλλη στο διπλό, άλλη στο τριπλό, άλλη στο τετραπλό και άλλη στο πενταπλό.

Υ.Γ. 2. Με το Mozilla Iot βρήκα οτι μπορώ να προγραμματίσω και dimming που πριν δεν μπορούσα όπως επίσης να ρυθμίσω και τα αριστερά-δεξιά πλήκτρα του tradfri wireless multi button. Έτσι πατάω αριστερά δεξιά και διαλέγω γκρουπ φωτών (πχ σαλόνι, υπνοδωμάτιο) και ρυθμίζω μετά φωτεινότητα ή χρώματα.

Επεξ/σία από zx1234r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αχμμμ...άρα το hub μιλάει μόνο με την συγκεκριμένη εταιρία.. .

Μπορείς να αποφύγει το hub κ να τα κάνει όλα το ρουτερ σου μέσω προγραμμάτος όπως το home..όπως αυτό το mozilla που λες?

Υγ. Δε θέλω να ασχοληθω με rasp κτλπ

Επεξ/σία από F117
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, F117 είπε

Αχμμμ...άρα το hub μιλάει μόνο με την συγκεκριμένη εταιρία.. .

Μπορείς να αποφύγει το hub κ να τα κάνει όλα το ρουτερ σου μέσω προγραμμάτος όπως το home..όπως αυτό το mozilla που λες?

Υγ. Δε θέλω να ασχοληθω με rasp κτλπ

Όχι ένα hub θα το χρειαστείς οπωσδήποτε. Έχει βγει ένα router που υποστηρίζει το Mozilla αλλά δεν ξέρω αν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, F117 είπε

Κατάλαβα....προς aqara προσανατολιζομαι

Δυστυχώς το smart home είναι εθισμός και αν βάλεις και Home assistant την πάτησες χοντρά. Δεν θα μείνεις σε έναν κατασκευαστή γιατί ο καθένας έχει τα δικά του προιόντα και ο καθένας προσπαθεί να σε τραβήξει στο οικοσύστημα του με το hub του. Η aqara π.χ. έχει καλούς και φθηνούς σένσορες αλλά δεν έχει ακόμα λάμπες. Η Phillips έχει πολύ καλές λάμπες αλλά αν στο μπάνιο έχεις 5 σποτάκια gu10 δεν θα δώσεις 150€.....θα πάρεις ικεα που έχουν 15 το ένα και άρα θα πάρεις άλλο ένα hub.

Για μένα, εφόσον τώρα ξεκινάς, πάρε ένα φθηνό rpi 3 ή 4, μία καρτούλα 16gb, μία φθηνή θηκούλα, ένα τροφοδοτικό και ένα zigbee usb controller και κάνε τη δουλειά σου εύκολα και γρήγορα. Το στήσιμο του θέλει με το ρολόι 10 λεπτά και δεν μπλέκεις με linux και εντολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, F117 είπε

δεν ψήνομαι για λάμπες...τουλαχιστον τώρα...ισως μια στο μέλλον στο υπνοδωμάτιο....

Το κόστος για αυτά που λές ειναι γύρω στα 80-100?

Ίσως παραπάνω γιατί γύρω στα 30-40 έχει μόνο το zigbee usb και κανα 50άρι το rpi χωρίς τα υπόλοιπα. Αν είναι να μείνεις σε μικρής κλίμακας smart home τότε δεν σε συμφέρει σε καμία περίπτωση. Αν όμως αρχίσεις και προσθέτεις πράγματα τότε θα σε βολέψει. Το καλό είναι πως λόγω του πρωτοκόλλου zigbee, το pairing των συσκευών με οποιοδήποτε gateway είναι πολύ εύκολη υπόθεσ οπότε και αργότερα να το κάνεις, δεν θα δυσκολευτείς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...