Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Δύο ερωτήσεις:

1) Σχετικά με το ΗΑ, έχετε κάποια εφαρμογή συγκεκριμένη για να το ελέγχετε από το κινητό ή το tablet; Αυτή θέλει κάτι από μεριάς modem για να παίξει απομακρυσμένα;

2) Τώρα που πλησιάζει η black friday λέτε να βγει καμιά προσφορά που να αξίζει; Πχ από amazon.  Καμιά Hue πχ. 

Για το 2, ξέρω ότι το Amazon βγάζει κάθε χρόνο προσφορές στο black Friday.  Ειδικά ότι αφορά hue, echo, routers. Τέλος του μήνα εδώ θα είμαστε να τα συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, fingolfingr είπε

1) Σχετικά με το ΗΑ, έχετε κάποια εφαρμογή συγκεκριμένη για να το ελέγχετε από το κινητό ή το tablet; Αυτή θέλει κάτι από μεριάς modem για να παίξει απομακρυσμένα;

Καταρχάς μια χαρά είναι ο browser που αν θες κάνεις customize μια καρτέλα στο lovelace να περιέχει μόνο τα βασικά που χρειάζεσαι και έχεις στα αγαπημένα αυτή.

Για απομακρυσμένη πρόσβαση:
ή α) θα στήσεις vpn (με άνοιγμα πόρτας στο router), θα συνδέεσαι στο VPN σου και μετά browser σαν να ήσουν στο LAN
ή β) θα ανοίξεις port στο modem/router αποκλειστικά για το HA για να γλιτώσεις το βήμα σύνεσης στο VPN
ή γ) θα πληρώνεις μηνιαία συνδρομή στο nabu casa (5 Ευρώ το μήνα) που απλοποιεί τα πάντα, δίνει τη δυνατότητα για χρήση Google Assistant και Alexa από παντού  και είναι και πιο ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Δύο ερωτήσεις:

1) Σχετικά με το ΗΑ, έχετε κάποια εφαρμογή συγκεκριμένη για να το ελέγχετε από το κινητό ή το tablet; Αυτή θέλει κάτι από μεριάς modem για να παίξει απομακρυσμένα;

2) Τώρα που πλησιάζει η black friday λέτε να βγει καμιά προσφορά που να αξίζει; Πχ από amazon.  Καμιά Hue πχ. 

Ariela app στο Play Store ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Screenshot_2019-11-08-13-46-15-285_com.surodev.ariela.png.192653984631bd7d77f4e6114b00865d.pngScreenshot_2019-11-08-13-46-49-015_com.surodev.ariela.png.1a4c24c7b47fbb966de4118ac8668db4.png

3 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Ολοιδιο με τη mobile εκδοση του frontend του ΗΑ φαινεται αυτο (ειδικα με lovelace frontend).

Yep :)

Αν έχεις φτιάξει mobile friendly lovelace frontend δειχνει απίθανο.

Θα ποστάρω όταν μπορέσω screenies απο το δικό μου για να καταλάβετε πως είναι στημένο

Screenshot_2019-11-08-13-47-17-536_com.surodev.ariela.png

Επεξ/σία από tsakfot
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tsakfot είπε

Screenshot_2019-11-08-13-46-15-285_com.surodev.ariela.png.192653984631bd7d77f4e6114b00865d.pngScreenshot_2019-11-08-13-46-49-015_com.surodev.ariela.png.1a4c24c7b47fbb966de4118ac8668db4.png

Yep :)

Αν έχεις φτιάξει mobile friendly lovelace frontend δειχνει απίθανο.

Θα ποστάρω όταν μπορέσω screenies απο το δικό μου για να καταλάβετε πως είναι στημένο

Screenshot_2019-11-08-13-47-17-536_com.surodev.ariela.png

Όντως είναι ωραίο. Μόλις άρχισα να διαμορφώνω το δικό μου. Αν μπορείς πες μου ποια custom cards είναι αυτά και βάλε και μερικά screens ακόμα

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, userAnon είπε

Όντως είναι ωραίο. Μόλις άρχισα να διαμορφώνω το δικό μου. Αν μπορείς πες μου ποια custom cards είναι αυτά και βάλε και μερικά screens ακόμα

ότι χρειάζεσαι υπάρχει εδώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο βοήθεια παρακαλώ.

Μένω σε οικογενειακή πολυκατοικία και στην πυλωτή υπάρχουν ένα δωμάτιο που λειτουργεί σαν αποθήκη. Στο κυρίως σπίτι έχει μπει συναγερμός άλλα στο δωμάτιο αυτό δεν μπήκε ποτέ για λόγους κόστους. Το πρόβλημα είναι ότι, ενώ κάποτε εκεί αποθηκεύαμε παλιά κρεβάτια, εργαλεία κλπ, με τα χρόνια αποθηκεύουμε όλο και πιο.... σχετικά χρήσιμα πράγματα. Πχ 1-2 παλιούς υπολογιστές. Δεν έχουν καμιά τρελή άξια άλλα.... δεν είναι για πέταμα. 

 

Πρόσφατα έμαθα ότι στην γύρω περιοχή έχουν ταράξει τις αποθήκες των πολυκατοικιών, οπότε το συγκεκριμένο δωμάτιο είναι εύκολη λεία. Μπορώ εύκολα να βάλω μια ip cam να γράφει (έχω μια foscam c1 που κάθεται) αλλά σκεφτόμουν να βάλω και κανένα αισθητήρα στην πόρτα ώστε να χτυπάει κάποια σιρίνα όταν ανοίξει η πόρτα. Ιδανικά ο αισθητήρας αυτός θα μπορούσε να δώσει σήμα σε άλλες συσκευές (ώστε πχ να ανάβουν τα φώτα στο δωμάτιο).

 

Μπορείτε να προτείνεται κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pantelikas είπε

Μήπως να κοιτούσες καλύτερα για καλύτερη κλειδαριά; Και βάλε την κάμερα για τον ερασιτέχνη κλέφτη

Καλά έτσι κι αλλιως δεν πήγαινα για να πιάσω τους επαγγελματίες. Κάτι πρόχειρο ψάχνω. Όσο για την κλειδαριά.... δεν έχει νόημα. Η πόρτα που έχει πάνω είναι της πλάκας και πολυκαιρισμένη οπότε.... Για αυτό και ψάχνω για κάτι απλό μόνο και μόνο για εκφοβισμό και για να έχω ενημέρωση όταν γίνει κάτι. Όχι πως θα κατέβω κάτω με το δίκανο αλλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Σε αυτή την τιμή.... έφυγε παραγγελία ήδη. Και αργότερα βλέπουμε για κάτι καλύτερο αν χρειαστεί

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Σε αυτή την τιμή.... έφυγε παραγγελία ήδη. Και αργότερα βλέπουμε για κάτι καλύτερο αν χρειαστεί

Ευχαριστώ

Το παραπάνω δεν έχει καμιά έξυπνη λειτουργία. Μην σε πάρω στο λαιμό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pantelikas είπε

Το παραπάνω δεν έχει καμιά έξυπνη λειτουργία. Μην σε πάρω στο λαιμό μου

Το κατάλαβα. Αλλά εφόσον θα μπει η κάμερα.... μπορώ να λαμβάνω ειδοποιήσεις από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται το συγεκριμενο  να το βαλουμε σε πολυμπριζο ωστε να γνει το πολυμπριζο smart και να κλεινει οταν πιανει συγκεκριμενες θερμοκρασιες ο αισθητηρας.https://www.banggood.com/SONOFF-TH16-DIY-16A-3500W-Smart-Home-WIFI-Wireless-Temperature-Humidity-Thermostat-Switch-p-1234627.html?utm_design=41&utm_source=emarsys&utm_medium=Neworder171109&utm_campaign=trigger-emarsys&utm_content=winna&sc_src=email_2675773&sc_eh=0d95dc5a5e97bce81&sc_llid=17548471&sc_lid=105229698&sc_uid=8syhSm0mQ8&cur_warehouse=CN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...