Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, mojito44 είπε

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν γινεται το συγεκριμενο  να το βαλουμε σε πολυμπριζο ωστε να γνει το πολυμπριζο smart και να κλεινει οταν πιανει συγκεκριμενες θερμοκρασιες ο αισθητηρας.https://www.banggood.com/SONOFF-TH16-DIY-16A-3500W-Smart-Home-WIFI-Wireless-Temperature-Humidity-Thermostat-Switch-p-1234627.html?utm_design=41&utm_source=emarsys&utm_medium=Neworder171109&utm_campaign=trigger-emarsys&utm_content=winna&sc_src=email_2675773&sc_eh=0d95dc5a5e97bce81&sc_llid=17548471&sc_lid=105229698&sc_uid=8syhSm0mQ8&cur_warehouse=CN

Φαντάζομαι ότι θέλεις να συνδέσεις κάποιο αερόθερμο ή κάτι τέτοιο.

Θεωρητικά γίνεται. Θα πρέπει να συνδέσεις το TH16 με πρίζα στο πολύμπριζο και την συσκευή που θέλεις να κλείνει στο ΤΗ16.Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κόψεις το καλώδιο της συσκευή για να την συνδέσεις στο ΤΗ16. Μετά μέσα από την πρόγραμμα της sonoff θα πρέπει να ορίσεις να κλείνει το ΤΗ16 όταν πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία

Αν δεν θέλεις να κόψεις την πρίζα της συσκευής μπορείς να πάρεις μια  πρίζα, να την συνδέσεις σε αυτή και να κανεις τον αντίστοιχο προγραμματισμό.

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, έχω αρχίσει και ασχολούμαι και γω με το smart home! Επειδή αρκετά φωτιστικά μου έχουν αρκετά περίεργες λάμπες που δεν εχω βρει αντίστοιχες smart ( βαρελάκια led) + οτι οι υπόλοιπες ειναι πολλές gu10 άρα μεγάλο κόστος αντικατάστασης, ψάχτηκα λιγο για διακόπτες. Δεν με ενδιαφέρει το dimmable, μου αρκει να ανοιγοκλείνω είτε με τον διακόπτη είτε με alexa.

Με βάση αυτά που διάβασα στο τόπικ για απλους διακόπτες χρειάζομαι μονο ουδέτερο και για αλερετουρ φαση+ουδετερο. Απο οτι βλεπω στους διακόπτες μου δεν εχω ουδέτερο σωστα? Τι ειναι πιο ευκολο να υλοιποιήσω?το sonoff wall switch ή το απλό switch?spacer.pngspacer.pngspacer.png

test.jpg

73504674_490083748517103_1028095731916865536_n.jpg

Επεξ/σία από jordaninio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, userAnon είπε

Φαντάζομαι ότι θέλεις να συνδέσεις κάποιο αερόθερμο ή κάτι τέτοιο.

Θεωρητικά γίνεται. Θα πρέπει να συνδέσεις το TH16 με πρίζα στο πολύμπριζο και την συσκευή που θέλεις να κλείνει στο ΤΗ16.Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να κόψεις το καλώδιο της συσκευή για να την συνδέσεις στο ΤΗ16. Μετά μέσα από την πρόγραμμα της sonoff θα πρέπει να ορίσεις να κλείνει το ΤΗ16 όταν πιάσει την ζητούμενη θερμοκρασία

Αν δεν θέλεις να κόψεις την πρίζα της συσκευής μπορείς να πάρεις μια  πρίζα, να την συνδέσεις σε αυτή και να κανεις τον αντίστοιχο προγραμματισμό.

να κοψω την πριζα απο το πολιμπριζο για να γινει ολο το πολυμπριζο σμαρτ δεν γινεται ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, mojito44 είπε

να κοψω την πριζα απο το πολιμπριζο για να γινει ολο το πολυμπριζο σμαρτ δεν γινεται ? 

Αν βαλεις το πολυμπριζο στην σμαρτ μπριζα θα γινει σμαρτ και το πολυμπριζο. θα μπορεις να το ανοιγοκλεινεις μεσω της μπριζας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mojito44 είπε

Αυτο το ξερω σε ευχαριστω.Αρα θα μπορω να βαλω και αυτο το sonoff για να ανοιγοκλεινει με βαση την θεμροκρασια.?

Αν δεν έχεις πρόβλημα να κλείνει όλο το πολύμπριζο ναι τότε μπορείς να βάλεις το ΤΗ16 πριν το πολύμπριζο.

Αν το κάνεις έτσι γλυτώνεις μια συσκευή (της έξυπνης πρίζας που λέμε).

Ανάλογα όμως με τις ανάγκες σου αν θέλεις κάποιος άλλος (σχετικά εύκολα) να μπορεί να ανοιγοκλείνει τις συσκευές χειροκίνητα αυτό γίνεται καλύτερα με την πρίζα. Ο ΤΗ16 έχει ένα μικρό κουμπί που δεν είναι και τόσο εύχρηστο.

Το ίδιο ισχύει και με θέματα ασφάλειας. Εξαρτάται από την τοποθέτηση, αλλά αν το πολύμπριζο είναι (όπως συνήθως) κάπου κάτω στο πατωμα το να υπάρχουν κομένα καλώδια που εύκολα μπορεί να ξηλωθούν (με ένα τραβηγμα πχ) μπορεί να υπάρξει πρόβλήμα άρα και πάλι η πρίζα είναι καλύτερη λύση και το ΤΗ16 κάπου κρυμμένο. Τουλαχιστον εγώ έτσι θα το έκανα. (είναι και άσχημο να είναι μες την μέση :)) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, jordaninio είπε

Καλημέρα, έχω αρχίσει και ασχολούμαι και γω με το smart home! Επειδή αρκετά φωτιστικά μου έχουν αρκετά περίεργες λάμπες που δεν εχω βρει αντίστοιχες smart ( βαρελάκια led) + οτι οι υπόλοιπες ειναι πολλές gu10 άρα μεγάλο κόστος αντικατάστασης, ψάχτηκα λιγο για διακόπτες. Δεν με ενδιαφέρει το dimmable, μου αρκει να ανοιγοκλείνω είτε με τον διακόπτη είτε με alexa.

Με βάση αυτά που διάβασα στο τόπικ για απλους διακόπτες χρειάζομαι μονο ουδέτερο και για αλερετουρ φαση+ουδετερο. Απο οτι βλεπω στους διακόπτες μου δεν εχω ουδέτερο σωστα? Τι ειναι πιο ευκολο να υλοιποιήσω?το sonoff wall switch ή το απλό switch?spacer.pngspacer.pngspacer.png

test.jpg

73504674_490083748517103_1028095731916865536_n.jpg

Κάτι δεν έχεις διαβάσει καλά. Φάση (=μαύρο) έχουν όλοι οι διακόπτες γιατί αυτό δίνει ρεύμα. Όσον αφορά την επιστροφή (=κόκκινο) 1 έχουν οι απλοί/μονοί και 2 έχουν οι aller-retour. Ουδέτερο (=μπλε) έχουν μόνο οι πολύ καινούργιες πολυκατοικίες.

https://www.aliexpress.com/i/4000094260157.html 

Καλό θα ήταν να αναλάβει ηλεκτρολόγος το  project σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ξαναέχασα το Hassio στο RP3.  Ping έχω αλλά δεν υπάρχει πρόσβαση.  Και αυτή τη φορά δε του είχα βάλει σενάρια αφού τα έχασα πριν μερικές μέρες. Μόνο ένα θερμόμετρο του είχα επάνω για δοκιμή.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι στο καλό φταίει.

Στο μεταξύ περιμένω μερικά shelly - έχω μεγάλη περιέργεια αν θα χωράνε στα κουτιά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση καθώς καινούριος στο σπορ του home assistant (πριν 3+ χρόνια είχα ξεκινήσει να παίζω με custom esp, mqtt, node red etc αλλά το παράτησα). Βλέπω έχουν γίνει άλματα από τότε μέχρι σήμερα, οπότε για να μην ανακαλύπτω πάλι τον τροχό έβαλα το hass.io σε ένα rpi3 που είχα και καθόταν. Οι απορίες είναι οι ακόλουθες:

1) Χαζή μάλλον ως ερώτηση, αλλά πως δίνω στατικό ip στο rpi? Είδα κάτι για ένα usb αλλά μου φαίνεται πολύ μπελάς. Δεν έχει στις ρυθμίσεις κάτι; Ethernet έχω και όχι ασύρματο. Στην ανάγκη θα το κάνω μέσω router. Αν μπω με ssh θα μπορώ με κλασικές εντολές Linux να το δώσω;

2) Δεν είναι ότι έχω τίποτα ιδιαίτερο ως τώρα σε smart, αλλά βρήκα φτηνή WiFi led λάμπα και συγκεκριμένα αυτή https://www.skroutz.gr/s/19900698/Revogi-E27-13W-RGBW-Ηχείο-Smart-LTW311.html

Generic συσκευές πως μπορώ να τις προσθέσω; Η παραπάνω ερώτηση δεν περιορίζεται μόνο σε αυτήν την λάμπα, αλλά ισχύει για άλλες συσκευές που δεν είναι από γνωστούς κατασκευαστές και δεν υπάρχουν έτοιμα να μπουν.

3) Καθώς έχω και κάθονται διάφορα όπως θερμόμετρο τύπου dht11, αν το συνδέσω στα gpio του rpi μπορώ να τα βάλω ως sensor στο home assistant;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BrocasHelm είπε

Να κάνω μια ερώτηση καθώς καινούριος στο σπορ του home assistant (πριν 3+ χρόνια είχα ξεκινήσει να παίζω με custom esp, mqtt, node red etc αλλά το παράτησα). Βλέπω έχουν γίνει άλματα από τότε μέχρι σήμερα, οπότε για να μην ανακαλύπτω πάλι τον τροχό έβαλα το hass.io σε ένα rpi3 που είχα και καθόταν. Οι απορίες είναι οι ακόλουθες:

1) Χαζή μάλλον ως ερώτηση, αλλά πως δίνω στατικό ip στο rpi? Είδα κάτι για ένα usb αλλά μου φαίνεται πολύ μπελάς. Δεν έχει στις ρυθμίσεις κάτι; Ethernet έχω και όχι ασύρματο. Στην ανάγκη θα το κάνω μέσω router. Αν μπω με ssh θα μπορώ με κλασικές εντολές Linux να το δώσω;

2) Δεν είναι ότι έχω τίποτα ιδιαίτερο ως τώρα σε smart, αλλά βρήκα φτηνή WiFi led λάμπα και συγκεκριμένα αυτή https://www.skroutz.gr/s/19900698/Revogi-E27-13W-RGBW-Ηχείο-Smart-LTW311.html

Generic συσκευές πως μπορώ να τις προσθέσω; Η παραπάνω ερώτηση δεν περιορίζεται μόνο σε αυτήν την λάμπα, αλλά ισχύει για άλλες συσκευές που δεν είναι από γνωστούς κατασκευαστές και δεν υπάρχουν έτοιμα να μπουν.

3) Καθώς έχω και κάθονται διάφορα όπως θερμόμετρο τύπου dht11, αν το συνδέσω στα gpio του rpi μπορώ να τα βάλω ως sensor στο home assistant;

Καλησπέρα. Απ ότι γνωρίζω η στατική ΙΡ δίνεται στην αρχική εγκατάσταση με την χρήση USB ακολουθώντας το παράδειγμα του LAN σε συνδυασμό με το static IP.

Αν θες να παρακολουθείς την θερμοκρασία της cpu της συσκευής ακολούθησε το παράδειγμα CPU TEMPERATURE.

Για το DHT δοκίμασε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dBpanos είπε

Κάτι δεν έχεις διαβάσει καλά. Φάση (=μαύρο) έχουν όλοι οι διακόπτες γιατί αυτό δίνει ρεύμα. Όσον αφορά την επιστροφή (=κόκκινο) 1 έχουν οι απλοί/μονοί και 2 έχουν οι aller-retour. Ουδέτερο (=μπλε) έχουν μόνο οι πολύ καινούργιες πολυκατοικίες.

https://www.aliexpress.com/i/4000094260157.html 

Καλό θα ήταν να αναλάβει ηλεκτρολόγος το  project σου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

Αυτό δουλεύει??? τελευταία φορά που το έψαχνα για διακόπτη χωρίς ουδέτερο δεν δούλευαν σωστά 1-2 που υπήρχαν. Έχει και για διπλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα απλό weather station της digoo εδώ και κάποιους μήνες. Μετά την χθεσινή βροχή και αέρα χάθηκε η εξωτερική μονάδα. Κυριολεκτικά. :) Το καπάκι από της μπαταρίες είναι στην ταράτσα ενός διπλανού σπιτιού. Το υπόλοιπο....... ένας θεός ξέρει που έχει φτάσει. Ομοργα.

14 ώρες πριν, papars είπε

Στο μεταξύ περιμένω μερικά shelly - έχω μεγάλη περιέργεια αν θα χωράνε στα κουτιά μου.

Σχετικά με τα shelly..... αν και άσχετο με το δικό σου να πω ότι παρήγγειλα κάποια shelly πριν από ένα μήνα. Μέσα στην παραγγελία ήταν και μερικά shelly button για pre order. Tα button δεν ήταν έτοιμα την αναμενόμενη ημερομηνία και πήραν παράταση για 1/11. Πριν μερικές μέρες τους έστειλα μήνυμα και τελικά πήρε κι άλλη παράταση. Η παραγγελία θα φύγει "προς το τέλος του μήνα". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, papars είπε

Στο μεταξύ περιμένω μερικά shelly - έχω μεγάλη περιέργεια αν θα χωράνε στα κουτιά μου.

Αν μιλάμε για τα κλασσικά ελληνικά κουτιά εσωτερικής διακλάδωσης, το θεωρώ δύσκολο έως αδύνατο.
Σε εμένα πάντως, τα 2 Shelly 2.5 που έχω βάλει δεν χώρεσαν χωρίς πατέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

Αυτό δουλεύει??? τελευταία φορά που το έψαχνα για διακόπτη χωρίς ουδέτερο δεν δούλευαν σωστά 1-2 που υπήρχαν. Έχει και για διπλό?

Δεν έχω καταφέρει να αγοράσει ακόμα δείγμα, ωστόσο από 1 βίντεο που είδα στο YouTube, φαίνεται να λειτουργεί κανονικά. Προς το παρόν μονό βρίσκω μονάχα, αλλά εικάζω πως και ο διπλός είναι θέμα χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...