Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Αν μιλάμε για τα κλασσικά ελληνικά κουτιά εσωτερικής διακλάδωσης, το θεωρώ δύσκολο έως αδύνατο.
Σε εμένα πάντως, τα 2 Shelly 2.5 που έχω βάλει δεν χώρεσαν χωρίς πατέντα.

Παρέλαβα μόλις. Το πρώτο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι δεν χωράνε τα καλώδια στις κλέμμες του shelly.  Δεν προσπάθησα καν να τον βάλω στο κουτί.  Είναι αδύνατον χωρίς σκάψιμο.

Εν το μεταξύ πήρα μερικά κουτιά μήπως και αλλάξω τα δικά μου αλλά βλέπω ότι ούτε σε αυτά θα χωρέσει - συν ότι η διαδικασία για την αλλαγή είναι μεγάλη.  Και τα κίτρινα κουτιά είναι μεγαλύτερα και βαθύτερα από τα δικά μου μέσα στο ντουβάρι ...

Θα βάλω ποτηροτρύπανο και να εύχομαι να είναι διπλό το τούβλο τις μεσοτοιχίας - δίπλα είναι μπάνιο με πλακάκια ...

shelly-2-5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα. Απ ότι γνωρίζω η στατική ΙΡ δίνεται στην αρχική εγκατάσταση με την χρήση USB ακολουθώντας το παράδειγμα του LAN σε συνδυασμό με το static IP.

Αν θες να παρακολουθείς την θερμοκρασία της cpu της συσκευής ακολούθησε το παράδειγμα CPU TEMPERATURE.

Για το DHT δοκίμασε αυτό.

Ευχαριστώ.

Σέταρα στατικό IP μέσω router με αντιστοίχηση στο MAC address του RPi και τέλος.

Θα δοκιμάσω κι αυτά με το DHT.

Για την απορία μου με τις generic συσκευές όπως η wifi λάμπα πώς γίνεται (ή πιο απλά αν βρω wifi πρίζα) που δεν είναι στα γνωστά που έχει έτοιμα addons; Φαντάζομαι θα χρειαστεί κάποιο packet sniffer να δεις τι στέλνει η κάθε εφαρμογή κινητού για την κάθε συσκευή, και αντίστοιχα να φτιάξεις δικό σου script;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, papars είπε

Παρέλαβα μόλις. Το πρώτο πρόβλημα που βλέπω είναι ότι δεν χωράνε τα καλώδια στις κλέμμες του shelly.  Δεν προσπάθησα καν να τον βάλω στο κουτί.  Είναι αδύνατον χωρίς σκάψιμο.

Εν το μεταξύ πήρα μερικά κουτιά μήπως και αλλάξω τα δικά μου αλλά βλέπω ότι ούτε σε αυτά θα χωρέσει - συν ότι η διαδικασία για την αλλαγή είναι μεγάλη.  Και τα κίτρινα κουτιά είναι μεγαλύτερα και βαθύτερα από τα δικά μου μέσα στο ντουβάρι ...

Θα βάλω ποτηροτρύπανο και να εύχομαι να είναι διπλό το τούβλο τις μεσοτοιχίας - δίπλα είναι μπάνιο με πλακάκια ...

shelly-2-5.jpg

Καλή τύχη εύχομαι, με όσο το δυνατόν λιγότερα μερεμέτια!
Εγώ πάντως κατάφερα να "περιορίσω" τα σκαψίματα.

Αν χρειαστείς βοήθεια με MQTT σεττάρισμα σε Home Assistant πες μου.

Στις 21/10/2019 στις 11:20 ΜΜ, icsd08063 είπε

Τελικά το ΣΚ αυτό που μας πέρασε ολοκλήρωσα το project με τα 2 shelly2.5 για τον φωτισμό του εξωτερικού χώρου.

Στήθηκε και home assistant μαζί με MQTT πάνω στο Synology και πλέον όλα είναι in house automated και δεν μιλάνε με τους δικούς τους server.
Να και μερικά screenshots (προφανώς το energy reporting είναι λάθος, έχει ήδη επισημανθεί και - θεωρητικά  - θα διορθωθεί σε επόμενο fw):

2.png

3.png

4.png

 

Επεξ/σία από icsd08063
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Καλή τύχη εύχομαι, με όσο το δυνατόν λιγότερα μερεμέτια!
Εγώ πάντως κατάφερα να "περιορίσω" τα σκαψίματα. Πως τα κατάφερες ......... 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

19 λεπτά πριν, mmar6 είπε
22 ώρες πριν, icsd08063 είπε

Καλή τύχη εύχομαι, με όσο το δυνατόν λιγότερα μερεμέτια!
Εγώ πάντως κατάφερα να "περιορίσω" τα σκαψίματα. Πως τα κατάφερες ......... 

Το είχα ξανααναφέρει παλιότερα, οπότε εδώ η απάντηση.

Αναφορά σε κείμενο

 

Έχω βάλει 2 Shelly 2.5 στο σπίτι.

Το ένα Shelly 2.5, καθώς ήμουν ακόμη νουμπάς, κατέληξα να το βάλω σε κουτί γυψοσανίδας, με αρκετό κόψιμο ωστόσο (και λιμάρισμα) έτσι ώστε να μπούνε όλα τα καλώδια που ήδη υπήρχαν χωρίς εννοείται να τραυματιστούν. Αντικατέστησα ουσιαστικά το ήδη υπάρχον κουτί. Στη πράξη, "έσκαψα" ελάχιστα.
Το δέυτερο, μιας και θα έμπαινε σε τοίχο που είναι από πέτρα, απλά έσπασα πολύ προσεκτικά τη βάση του κουτιού και πήγα πιο βαθιά (στη πράξη, πήγα όσο με έπαιρνε λόγω πέτρας).

Και στις δύο περιπτώσεις έκανα δουλειά, απλά στη πρώτη άνοιξα μερεμέτι λόγω μικρού βαψίματος.
Επειδή και εγώ μετρούσα αν θα χωρέσουν τα shelly ή όχι πίσω από τους διακόπτες μου, κατέληξα στο ότι θα χωρέσουν οριακά. Και φυσικά έκανα λάθος :P.
Θα πρέπει να υπολογίσεις τα καλώδια που θα έρχονται/φεύγουν από το shelly. Και για να είσαι και σωστός, θα πρέπει να πάρεις ίδιου διαμέτρου καλώδια με αυτά που έχεις. Στην δική μου περίπτωση, 1Χ1,5mm2 που σημαίνει ευλύγιστα μεν, όχι πολύ δε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ερώτηση σε σχέση με σύστημα συναγερμού και google assistant

Το σπίτι το οποιο τώρα κατασκευάζουμε έχει έτοιμες υποδοχές σε παραθυρα-πόρτες και λοιπούς αισθητήρες για να μπει συστημα συναγερμου. Όμως αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιο ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ που συνεργάζεται με το Google Assistant ? Γνωρίζω ότι πχ το Aqara της Χiaomi ως σύστημα το κάνει αλλά είναι wireless. Για ενσύρματο γνωρίζετε κάτι; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Telumetar είπε

Παίδες ερώτηση σε σχέση με σύστημα συναγερμού και google assistant

Το σπίτι το οποιο τώρα κατασκευάζουμε έχει έτοιμες υποδοχές σε παραθυρα-πόρτες και λοιπούς αισθητήρες για να μπει συστημα συναγερμου. Όμως αναρωτιέμαι υπάρχει κάποιο ΕΝΣΥΡΜΑΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ που συνεργάζεται με το Google Assistant ? Γνωρίζω ότι πχ το Aqara της Χiaomi ως σύστημα το κάνει αλλά είναι wireless. Για ενσύρματο γνωρίζετε κάτι; 

Με ενδιαφέρει και εμένα full η απάντηση στην ερώτηση αυτή μιας και εμένα το σπίτι έχει έτοιμες, ενσύρματες αναμονές σε όλα τα παράθυρα και τις πόρτες.
Δεν θέλω να πάω σε ασύρματη λύση σε καμία περίπτωση.

Προσωπικά, με ενδιαφέρει το integration με home assistant έτσι ώστε να εντάξω την εγκατάσταση του συναγερμού στην ήδη υπάρουσα λύση που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, icsd08063 είπε

Με ενδιαφέρει και εμένα full η απάντηση στην ερώτηση αυτή μιας και εμένα το σπίτι έχει έτοιμες, ενσύρματες αναμονές σε όλα τα παράθυρα και τις πόρτες.
Δεν θέλω να πάω σε ασύρματη λύση σε καμία περίπτωση.

Προσωπικά, με ενδιαφέρει το integration με home assistant έτσι ώστε να εντάξω την εγκατάσταση του συναγερμού στην ήδη υπάρουσα λύση που έχω.

Ρίχτε μια ματιά σε αυτό https://konnected.io/

Δε το έχω αλλά ίσως είναι η λύση που ψάχνετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, icsd08063 είπε

Με ενδιαφέρει και εμένα full η απάντηση στην ερώτηση αυτή μιας και εμένα το σπίτι έχει έτοιμες, ενσύρματες αναμονές σε όλα τα παράθυρα και τις πόρτες.
Δεν θέλω να πάω σε ασύρματη λύση σε καμία περίπτωση.

Προσωπικά, με ενδιαφέρει το integration με home assistant έτσι ώστε να εντάξω την εγκατάσταση του συναγερμού στην ήδη υπάρουσα λύση που έχω.

Προσωπικά έχω συναγερμό (ενσύρματο) από caddx. Πριν λίγο καιρό που έβαλα πρόσθετη κάρτα για να παίζει μέσω Ethernet μου είπαν ότι υπάρχει και κάρτα για να παίζει μέσω zigbee. Και από εκει με Google home. Για ha δύσκολο το κόβω εκτός από το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο υπνοδωματιο υπαρχουν 2 κλασσικοι διακοπτες allez retour, ενας μολις μπαινεις στο δωματιο (ο οποιος εχει neutral καλωδιο) και ενας ακριβως πανω απο το κρεβατι ο οποιος δεν εχει neutral καλωδιο. Ο διακοπτης πανω απο το κρεβατι εχει καλυφθει με καδρο, με αποτελεσμα αν καποιος θελει να κλεισει το φως ενω εχει ηδη ξαπλωσει να πρεπει ειτε να σηκωθει ειτε να αναηκωσει το καδρο.

Αυτο που θελω να πετυχω με μικρο κοστος και χρονο (οχι σκαψιματα..) ειναι:

  • Ο διακοπτης με το που μπαινεις να συνεχισει να μοιαζει και να λειτουργει σαν κλασσικος διακοπτης (αποκλειουμε τους εξυπνους διακοπτες με μικρα κουμπια γιατι δεν βολευουν για καθημερινη χρηση)
  • Ειτε να μπει καποιος διακοπτης διπλα στο κρεβατι με αυτοκολλητο στον τοιχο, ειτε με φωνητικη εντολη ή παλαμακια να μπορω απ'το κρεβατι να σβησω το φως. Για το δευτερο,  θα ηθελα να το κανω χωρις να χρειαστει να εχω ξεχωριστο google home ηχειο ή να χειριστω το κινητο.

 

Νομιζω αν ειχα neutral καλωδιο πανω απο το κρεβατι θα ηταν ευκολο, γιατι θα εβαζα εναν rf δεκτη ( ο οποιος ουτως ή αλλως καλύπτεται απο το καδρο) εκει τον οποιο θα ενεργοποιουσα με αυτοκολλητο κλασσικο διακοπτη διπλα στο κρεβατι, αλλα δυστυχως δεν εχει...

Επεξ/σία από panos4tw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, panos4tw είπε

Στο υπνοδωματιο υπαρχουν 2 κλασσικοι διακοπτες allez retour, ενας μολις μπαινεις στο δωματιο (ο οποιος εχει neutral καλωδιο) και ενας ακριβως πανω απο το κρεβατι ο οποιος δεν εχει neutral καλωδιο. Ο διακοπτης πανω απο το κρεβατι εχει καλυφθει με καδρο, με αποτελεσμα αν καποιος θελει να κλεισει το φως ενω εχει ηδη ξαπλωσει να πρεπει ειτε να σηκωθει ειτε να αναηκωσει το καδρο.

Αυτο που θελω να πετυχω με μικρο κοστος και χρονο (οχι σκαψιματα..) ειναι:

  • Ο διακοπτης με το που μπαινεις να συνεχισει να μοιαζει και να λειτουργει σαν κλασσικος διακοπτης (αποκλειουμε τους εξυπνους διακοπτες με μικρα κουμπια γιατι δεν βολευουν για καθημερινη χρηση)
  • Ειτε να μπει καποιος διακοπτης διπλα στο κρεβατι με αυτοκολλητο στον τοιχο, ειτε με φωνητικη εντολη ή παλαμακια να μπορω απ'το κρεβατι να σβησω το φως. Για το δευτερο,  θα ηθελα να το κανω χωρις να χρειαστει να εχω ξεχωριστο google home ηχειο ή να χειριστω το κινητο.

Νομιζω αν ειχα neutral καλωδιο πανω απο το κρεβατι θα ηταν ευκολο, γιατι θα εβαζα εναν rf δεκτη ( ο οποιος ουτως ή αλλως καλύπτεται απο το καδρο) εκει τον οποιο θα ενεργοποιουσα με αυτοκολλητο κλασσικο διακοπτη διπλα στο κρεβατι, αλλα δυστυχως δεν εχει...

Μια λύση είναι ένα τέτοιο σετάκι λάμπας - διακόπτη από το ΙΚΕΑ:

https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/exupnos-fotismos/set-exupnou-fotismou/tradfri-set-rythmisis-fwtismoy-thermo/00356910

https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/exupnos-fotismos/set-exupnou-fotismou/tradfri-set-roostati-e27/10435926

Αφήνεις τους διακόπτες όπως είναι, βάζεις τον ασύρματο σε σημείο που να σε βολεύει και job done

Επεξ/σία από gippas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, gippas είπε

Μια λύση είναι ένα τέτοιο σετάκι λάμπας - διακόπτη από το ΙΚΕΑ:

https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/exupnos-fotismos/set-exupnou-fotismou/tradfri-set-rythmisis-fwtismoy-thermo/00356910

https://www.ikea.gr/proioda/fotismos/exupnos-fotismos/set-exupnou-fotismou/tradfri-set-roostati-e27/10435926

Αφήνεις τους διακόπτες όπως είναι, βάζεις τον ασύρματο σε σημείο που να σε βολεύει και job done

Απ'οτι καταλαβα μπορω να χρησιμοποιησω οποιοδηποτε απο τα 2 links, το ενα ειναι on/off και το αλλο on/off/dim, σωστα?

Το θεμα ειναι τον διακοπτη στην εισοδο του δωματιου θελω να συνεχισω να τον χρησιμοποιω, οποτε αν εχω σβησει το φως με τους κανονικους και πατησω το κουμπακι του διακοπτη του ικεα...τοτε η λαμπα μαλλον δεν θα αναψει γιατι δε θα πηγαινει ρεμα σε αυτη.

Εκτος αν λες να παρω 2 τετοια σετ ωστε να εχω 2 διακοπτες, ενα στην εισοδο, ενα διπλα στο κρεβατι~~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panos4tw είπε

Απ'οτι καταλαβα μπορω να χρησιμοποιησω οποιοδηποτε απο τα 2 links, το ενα ειναι on/off και το αλλο on/off/dim, σωστα?

Το θεμα ειναι τον διακοπτη στην εισοδο του δωματιου θελω να συνεχισω να τον χρησιμοποιω, οποτε αν εχω σβησει το φως με τους κανονικους και πατησω το κουμπακι του διακοπτη του ικεα...τοτε η λαμπα μαλλον δεν θα αναψει γιατι δε θα πηγαινει ρεμα σε αυτη.

Εκτος αν λες να παρω 2 τετοια σετ ωστε να εχω 2 διακοπτες, ενα στην εισοδο, ενα διπλα στο κρεβατι~~

Ναι, και τα δυο θα λειτουργήσουν, όπως είπες. Ακόμα και αν έχει σβήσει από τον δικό της διακόπτη η λάμπα μπορεί να ανάψει από κανονικό, απλά πρέπει να ανοίξεις-κλείσεις-ανοίξεις τον διακόπτη. Δεν ξέρω πόσο ταλαιπωρία θα θεωρούσες κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, gippas είπε

Ναι, και τα δυο θα λειτουργήσουν, όπως είπες. Ακόμα και αν έχει σβήσει από τον δικό της διακόπτη η λάμπα μπορεί να ανάψει από κανονικό, απλά πρέπει να ανοίξεις-κλείσεις-ανοίξεις τον διακόπτη. Δεν ξέρω πόσο ταλαιπωρία θα θεωρούσες κάτι τέτοιο.

Λεω το μαλλον αναποδο ομως...αν εχει σβησει απο τον κανονικο διακοπτη η λαμπα, θα αναψει  απο το δικο της? Αφου δεν θα πηγαινει ρευμα στο ντουι..

Το να ανοιξω/κλεισω/ξανανοιξω μια στο τοσο δε θα ηταν τοσο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panos4tw είπε

Λεω το μαλλον αναποδο ομως...αν εχει σβησει απο τον κανονικο διακοπτη η λαμπα, θα αναψει  απο το δικο της? Αφου δεν θα πηγαινει ρευμα στο ντουι..

Το να ανοιξω/κλεισω/ξανανοιξω μια στο τοσο δε θα ηταν τοσο προβλημα.

Όχι, αν δεν έχει ρεύμα προφανώς δεν ανάβει. Αλλά, αν κατάλαβα καλά, θες κάτι για να μπορείς να σβήσεις/ανάψεις το φως από το κρεβάτι. Υποθέτω πως η περίπτωση που θα έχει σβήσει το φως από τον διακόπτη και θα θες να το ανάψεις από το κρεβάτι δεν είναι τόσο συχνή. Αν πάλι θεωρείς πως είναι τότε ναι, μια λύση είναι να πάρεις και δεύτερο διακόπτη. Απ'όσο ξέρω όμως από τη μάνα του το σύστημα της ΙΚΕΑ δεν είναι σχεδιασμένο ώστε μια λάμπα να συνδέεται με δύο διακόπτες, οπότε θα πρέπει να πάρεις δύο λάμπες και δύο διακόπτες και να εφαρμόσεις μια λύση που περιγράφεται εδώ:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...