Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να αναφέρω καταρχάς ότι είμαι σε ενοίκιο, οπότε ούτε δραστικές αλλαγές θέλω να κάνω (πχ σκάψιμο τοίχων), ούτε να πάρω κάτι ακριβό που να μείνει αν φύγω.

Από τη μία πλευρά κοιτάω τους διακόπτες για τα φώτα της sonoff πχ (ειδικά αν βάλω tasmota), και να κρατήσω τις απλές led λάμπες που έχω, από την άλλη κοιτάω φτηνές wifi λάμπες που να συνδέονται με home assistant (πχ αυτή https://www.e-shop.gr/xiaomi-philips-zeeray-smart-wi-fi-bulb-e27-white-p-PER.939780) που θεωρώ θα συνεργάζεται .

Ξέρω πως in the long run οι διακόπτες θα έπρεπε να αλλάξουν, αλλά όπως είπα δεν θέλω να κάνω δραστικές αλλαγές σε σπίτι που δεν είναι δικό μου (και επίσης δεν ξέρω αν περνάει ουδέτερος στους διακόπτες).

ΥΓ: Από ότι έχω καταλάβει για να μπει dimmer switch είναι απαραίτητο το ουδέτερο, αλλά στην παρούσα φάση δεν με πολυνοιάζει (ούτε και τα RGB bulbs).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

49 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Να αναφέρω καταρχάς ότι είμαι σε ενοίκιο, οπότε ούτε δραστικές αλλαγές θέλω να κάνω (πχ σκάψιμο τοίχων), ούτε να πάρω κάτι ακριβό που να μείνει αν φύγω.

Από τη μία πλευρά κοιτάω τους διακόπτες για τα φώτα της sonoff πχ (ειδικά αν βάλω tasmota), και να κρατήσω τις απλές led λάμπες που έχω, από την άλλη κοιτάω φτηνές wifi λάμπες που να συνδέονται με home assistant (πχ αυτή https://www.e-shop.gr/xiaomi-philips-zeeray-smart-wi-fi-bulb-e27-white-p-PER.939780) που θεωρώ θα συνεργάζεται .

Ξέρω πως in the long run οι διακόπτες θα έπρεπε να αλλάξουν, αλλά όπως είπα δεν θέλω να κάνω δραστικές αλλαγές σε σπίτι που δεν είναι δικό μου (και επίσης δεν ξέρω αν περνάει ουδέτερος στους διακόπτες).

ΥΓ: Από ότι έχω καταλάβει για να μπει dimmer switch είναι απαραίτητο το ουδέτερο, αλλά στην παρούσα φάση δεν με πολυνοιάζει (ούτε και τα RGB bulbs).

Υπάρχουν τα ceiling φωτιστικά οροφής της yeelight που συνεργάζονται με χειριστήριο και dimmer ασύρματα με Bluetooth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spy_vlsi είπε

Υπάρχουν τα ceiling φωτιστικά οροφής της yeelight που συνεργάζονται με χειριστήριο και dimmer ασύρματα με Bluetooth

Θα προτιμούσα να τα έχω όλα κεντρικοποιημένα σε home assistant πχ, και να μην χρειάζομαι διαφορετικές εφαρμογές για τις συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών. Μία λύση είναι να μείνω μόνο με xiaomi προϊόντα (έχω ήδη μια roborock s50) και να κρατήσω μόνο το mi home app, αλλά θα προτιμούσα να υπάρχει δυνατότητα για μια κεντρικοποιημένη λύση και για μελλοντική χρήση (πχ ήδη γλυκοκοιτάζω sonoff s20/s26 για τις πρίζες στο μπαλκόνι για led χριστουγεννιάτικο φωτισμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας .

Αγόρασα έναν θερμοστάτη Honeywell  T6R και δεν μπορεί να συνδεθεί με τίποτα στο wifi του σπιτιού .Το ρουτερ είναι το vdsl wind ZXHN H268N (2.4 HZ)

TO APP Honeywell Home λέει ότι δεν είναι συμβατό με τις συσκευές μου. Με το total connect comfort app δεν βγάζω άκρη . Μήπως πρέπει πάλι να κάνω μεταφορά λογαριασμού Ευρώπη όπως στην Alexa?

Ξέρει κανείς κάποια λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θέλω να αγοράσω 4 σενσορες για θερμοκρασια και υγρασια. Οι 3 θα είναι μέσα στο σπίτι και ένας εκτος. Έχει δοκιμάσει κανείς https://www.banggood.com/Xiaomi-Mijia-Bluetooth... ή και https://www.banggood.com/Original-Xiaomi-Mijia-Smart-Home... μπορουν να στελνουν δεδομένα ταυτόχρονα? θα έχω κάποιο θέμα με Μι Ηοme και mainland China?

Επεξ/σία από rakeesh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Θα προτιμούσα να τα έχω όλα κεντρικοποιημένα σε home assistant πχ, και να μην χρειάζομαι διαφορετικές εφαρμογές για τις συσκευές διαφορετικών κατασκευαστών. Μία λύση είναι να μείνω μόνο με xiaomi προϊόντα (έχω ήδη μια roborock s50) και να κρατήσω μόνο το mi home app, αλλά θα προτιμούσα να υπάρχει δυνατότητα για μια κεντρικοποιημένη λύση και για μελλοντική χρήση (πχ ήδη γλυκοκοιτάζω sonoff s20/s26 για τις πρίζες στο μπαλκόνι για led χριστουγεννιάτικο φωτισμό).

Tα yeelight είναι θυγατρικά της Xiaomi. Όλα λειτουργούν μέσω του Xiaomi home. Tα έχω κ εγώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για να μην φάω τη μέρα ψάχνοντας.
Με ενδιαφέρει να συνδέσω στο σπίτι μου την alexa με smart λάμπες και να τις ελέγχω με τη φωνή.
Από ότι είδα υπάρχουν 2 επιλογές σε μάρκες, xiaomi ή philips.
Οι λάμπες philips είναι αρκετά πιο ακριβές και η σύνδεση γίνεται μέσω του bridge που τοποθετείς στο router, ενώ η xiaomi είναι πιο φτηνές, και η σύνδεση γίνεται μέσω της εφαρμογής τους και του σέρβερ, χωρίς κάποιο bridge ή οτιδήποτε. Σωστά μέχρι εδώ;

Με βάση τα παραπάνω θα πήγαινα για τα yeelight της xiaomi, αλλά διάβασα αρνητικά σχόλια που έχουν να κάνουν με προβλήματα στη σύνδεση με την Alexa. Υπάρχουν ακόμα αυτά τα προβλήματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papars είπε

Βλέπω στο Banggood το Xiaomi BT thermometer 2 στα €5,45 τελική.  Έχω το προηγούμενο που το πήρα διπλή τιμή και το βλέπει το HA στο RPi 3.

Υπάρχει κάποιο κουπόνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papars είπε

Βλέπω στο Banggood το Xiaomi BT thermometer 2 στα €5,45 τελική.  Έχω το προηγούμενο που το πήρα διπλή τιμή και το βλέπει το HA στο RPi 3.

 

1 ώρα πριν, spy_vlsi είπε

Υπάρχει κάποιο κουπόνι;

Τόσο μου το βγάζει χωρίς κουπόνι - το είδα στο email που μου στέλνουν κάθε τόσο.

xiaomi BT temp2.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχει καποιος vtac διακοπτες τοιχου που μοιαζουν σε sonoff? αν ναι μηπως εχει καποιος και home assistant γιατι θα θελα πολυ να τις βαλω μεσα εκει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερο χρησιμοποιώ την alexa στο κινητό αντί να χρησιμοποιώ τις εφαρμογές. Πχ για να ανοίξω ή να κλείσω το sonoff του θερμοσίφωνα. Για να ανοίξω την έξυπνη πρίζα που εχω δίπλα στο κρεβάτι κλπ

 

Τώρα που το amazon έχει σε προσφορά τα echo dot, σκεφτόμουν να πάρω ένα. Ίσως και δύο. Υπάρχουν καθόλου ιδιαιτερότητες που θα πρέπει να ξέρω; Υπάρχουν πράγματα που δεν θα δουλεύουνε στην Ελλάδα (εκτός από τα ελληνικά). Πχ αν διαβάζω καλά δεν θα υποστηρίζει spotify. Ισχύει;

 

Ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Καλησπέρα,

Τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερο χρησιμοποιώ την alexa στο κινητό αντί να χρησιμοποιώ τις εφαρμογές. Πχ για να ανοίξω ή να κλείσω το sonoff του θερμοσίφωνα. Για να ανοίξω την έξυπνη πρίζα που εχω δίπλα στο κρεβάτι κλπ

Τώρα που το amazon έχει σε προσφορά τα echo dot, σκεφτόμουν να πάρω ένα. Ίσως και δύο. Υπάρχουν καθόλου ιδιαιτερότητες που θα πρέπει να ξέρω; Υπάρχουν πράγματα που δεν θα δουλεύουνε στην Ελλάδα (εκτός από τα ελληνικά). Πχ αν διαβάζω καλά δεν θα υποστηρίζει spotify. Ισχύει;

Ευχαριστώ

Μια χαρά λειτουργεί* το spotify , απλά πρέπει να αλλάξεις την διεύθυνση στο amazon σε αγγλική.

Το ίδιο και πληροφορίες τύπου "how is the weather" όπου σου λέει για Αθήνα κανονικά.

*Μέχρι και πριν 1 μήνα που είχα, δεν νομίζω να άλλαξε κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλημέρα, σκέφτομαι να καταργήσω τον θερμοστατη του καλοριφέρ (SIEMENS 3ων χρόνων) και να το λειτουργήσω μόνο με αισθητήρες XIAOMI (με μεθόδο FLOAT) έχοντας ενδείξη θερμοκρασίας απο όλα τα δωμάτια ή και μόνο απο έναν (στο κεντρικότερο σημείο πχ χώλ).

Την εντολή θα την τερματίσω σε ενα ρελέ KNX για το ανοιγμα & κλείσιμο. Αν και στο σύστημα ΗΑ έχω και SonOff, zwave, zigbee εμπιστεύομαι περισσότερο το KNX για critical λειτουργίες. 

Το ερώτημα ειναι (η δοκιμη θα γίνει ετσι κι αλλιως) θα υπάρχει καλύτερος έλεγχος θερμοκρασίας - λειτουργίας του καυστήρα  ?  Τον Siemens τον βάζεις στο 23 και κλείνει στους 24,5 C !!!!
Δεν με ενδιαφέρει να υπάρχει χειρισμός απο εξωτερικό θερμοστάτη, η οικογένεια έχει εξοικειωθεί με το HA εδω και 2 χρόνια και άλλωστε πετυχαίνω καλύτερη οικονομία σε πετρέλαιο με το να έχω σταθερη θερμοκρασία στο σπίτι μεταξύ 18 - 23 βαθμούς για όλο τον χειμώνα απο το να το κλείνω τελείως και να το ξανα ανοίγω.

Σαν θερμοστάτη στο HA θα το υλοποιήσω με input slider και automation, το παρακάτω ειναι απο AirCondition & RM mini, κατι ανάλογο θα γίνει και για το καλοριφέρ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοραστεί θερμοστάτης με ZIGBEE, ZWAVE, WIFI, KNX, το θεωρώ χαζό με τόσες μετρήσεις και αυτοματισμούς να μην το υλοποιήσω μόνος μου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς ?

spacer.png

 

Επίσης διαβάσα όλο το νήμα απο την αρχή :P η συμβουλή μου ειναι ΟΧΙ ΗΑ σε PI για σοβαρή εγκατάσταση, μονο μικρό PC με κατανάλωση 25W το πολύ και ProxMox για καθημερινό backup ώστε νά έχετε το κεφάλι σας ήσυχο σε update και πειράγματα στο config.

 

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...