Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, netvoice είπε

Kαλημέρα, σκέφτομαι να καταργήσω τον θερμοστατη του καλοριφέρ (SIEMENS 3ων χρόνων) και να το λειτουργήσω μόνο με αισθητήρες XIAOMI (με μεθόδο FLOAT) έχοντας ενδείξη θερμοκρασίας απο όλα τα δωμάτια ή και μόνο απο έναν (στο κεντρικότερο σημείο πχ χώλ).

Την εντολή θα την τερματίσω σε ενα ρελέ KNX για το ανοιγμα & κλείσιμο. Αν και στο σύστημα ΗΑ έχω και SonOff, zwave, zigbee εμπιστεύομαι περισσότερο το KNX για critical λειτουργίες. 

Το ερώτημα ειναι (η δοκιμη θα γίνει ετσι κι αλλιως) θα υπάρχει καλύτερος έλεγχος θερμοκρασίας - λειτουργίας του καυστήρα  ?  Τον Siemens τον βάζεις στο 23 και κλείνει στους 24,5 C !!!!
Δεν με ενδιαφέρει να υπάρχει χειρισμός απο εξωτερικό θερμοστάτη, η οικογένεια έχει εξοικειωθεί με το HA εδω και 2 χρόνια και άλλωστε πετυχαίνω καλύτερη οικονομία σε πετρέλαιο με το να έχω σταθερη θερμοκρασία στο σπίτι μεταξύ 18 - 23 βαθμούς για όλο τον χειμώνα απο το να το κλείνω τελείως και να το ξανα ανοίγω.

Σαν θερμοστάτη στο HA θα το υλοποιήσω με input slider και automation, το παρακάτω ειναι απο AirCondition & RM mini, κατι ανάλογο θα γίνει και για το καλοριφέρ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοραστεί θερμοστάτης με ZIGBEE, ZWAVE, WIFI, KNX, το θεωρώ χαζό με τόσες μετρήσεις και αυτοματισμούς να μην το υλοποιήσω μόνος μου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς ?

spacer.png

Επίσης διαβάσα όλο το νήμα απο την αρχή :P η συμβουλή μου ειναι ΟΧΙ ΗΑ σε PI για σοβαρή εγκατάσταση, μονο μικρό PC με κατανάλωση 25W το πολύ και ProxMox για καθημερινό backup ώστε νά έχετε το κεφάλι σας ήσυχο σε update και πειράγματα στο config.

γιατί όχι σε PI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) καποια στιγμή λογω πολλών logs θα γεμίσει (λύνεται να Logαρεις μονο τα ERRORS & WARNINGS αλλα και πάλι θα γεμίσει)

2) αν δεν γεμίσουν τα logs θα γεμίσει η βάση (αν την σβύνεις χάνεις όλα τα stats για sensors φωτα και λοιπά)

3) οταν οι sensors και τα υπόλοιπα καλούδια αυξηθούν ειναι πάρα πολύ αργό. Ειχε φτάσει στο σημείο να κάνει Restart τα 5 λεπτά, έκανες μια αλλαγή στα conf files και σκεφτόσουν το restart για να δεις αν αυτο που εφτιαξες παίζει. Απελπιστική κατάσταση για τόσο φοβερό εργαλείο.

Πριν 2,5 χρόνια το ξεκινησα σε PI, στην αρχή ηταν ολα καλα μέχρι που 'έχασα' την πρώτη SD, το ξανα έστησα λογω οτι είχα backup όλα τα conf. Μετα απο 6 μήνες πάταγες ενα φως και έκανε 1 sec να ανάψει, απελπίστηκα και άμεσα 'χάνω' 2η φορά την SD. Eκεινη την στιγμή κόντευα να το σπάσω, λέω αφου έχω το ProxMox και τρέχει δεν το στήνω εκει !!! Ε μετά η μέρα με την νύχτα, αστραπιαίο άνοιγμα σε όλα τα φώτα μαζί !! reload config σε 15 sec και κάπου εκει αρχίζεις και το φορτώνεις sensors (απο servers,  θερμόμετρα, υγρασιόμετρα) και λες θα πέσει η απόδοση θα αρχίσει να σέρνεται αλλα τίποτα σαν την πρώτη μέρα.

Παμε στο πιο βασικό, με ProxMox εχεις μια πλατφόρμα KVM με δωρεαν καθημερινό backup σε εξωτερικό usb δίσκο, οποτε δεν σε νοιάζει ότι και να γίνει στο update, στον σκληρό ή στην χαζομάρα που μπορεί να γίνει στο config. Μπορεις να τρέχεις παράλληλα ακόμα πολλές μηχανές (VoIP, Storage).

Το βασικότερο ειναι η ταχύτητα και οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΧΘΕΣΙΝΟ backup ΟΛΗ η μηχανή, RΕSTORE και σε ακριβως 5 λεπτα πατας play και το εχεις αθικτο !!!

Ενα Refurbished ι5 3ης γενιας με SSD 120GB και 8GB RAM έχει κόστος 150€ και η κατανάλωση του δεν ξεπερνάει τα 25-30W ή ενα NUKE απλα ανεβαίνεις σε κόστος.

To ΗΟΜΕ ΑSSISTANT ειναι το καλύτερο και φθηνότερο εργαλείο για οπτικοποίηση οποιασδήποτε πλατφόρμας αυτοματισμού (εκτος απο CRESTRON) και ειναι δωρεάν.

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

Επεξ/σία από netvoice
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, netvoice είπε

1) καποια στιγμή λογω πολλών logs θα γεμίσει (λύνεται να Logαρεις μονο τα ERRORS & WARNINGS αλλα και πάλι θα γεμίσει)

2) αν δεν γεμίσουν τα logs θα γεμίσει η βάση (αν την σβύνεις χάνεις όλα τα stats για sensors φωτα και λοιπά)

3) οταν οι sensors και τα υπόλοιπα καλούδια αυξηθούν ειναι πάρα πολύ αργό. Ειχε φτάσει στο σημείο να κάνει Restart τα 5 λεπτά, έκανες μια αλλαγή στα conf files και σκεφτόσουν το restart για να δεις αν αυτο που εφτιαξες παίζει. Απελπιστική κατάσταση για τόσο φοβερό εργαλείο.

Πριν 2,5 χρόνια το ξεκινησα σε PI, στην αρχή ηταν ολα καλα μέχρι που 'έχασα' την πρώτη SD, το ξανα έστησα λογω οτι είχα backup όλα τα conf. Μετα απο 6 μήνες πάταγες ενα φως και έκανε 1 sec να ανάψει, απελπίστηκα και άμεσα 'χάνω' 2η φορά την SD. Eκεινη την στιγμή κόντευα να το σπάσω, λέω αφου έχω το ProxMox και τρέχει δεν το στήνω εκει !!! Ε μετά η μέρα με την νύχτα, αστραπιαίο άνοιγμα σε όλα τα φώτα μαζί !! reload config σε 15 sec και κάπου εκει αρχίζεις και το φορτώνεις sensors (απο servers,  θερμόμετρα, υγρασιόμετρα) και λες θα πέσει η απόδοση θα αρχίσει να σέρνεται αλλα τίποτα σαν την πρώτη μέρα.

Παμε στο πιο βασικό, με ProxMox εχεις μια πλατφόρμα KVM με δωρεαν καθημερινό backup σε εξωτερικό usb δίσκο, οποτε δεν σε νοιάζει ότι και να γίνει στο update, στον σκληρό ή στην χαζομάρα που μπορεί να γίνει στο config. Μπορεις να τρέχεις παράλληλα ακόμα πολλές μηχανές (VoIP, Storage).

Το βασικότερο ειναι η ταχύτητα και οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΧΘΕΣΙΝΟ backup ΟΛΗ η μηχανή, RΕSTORE και σε ακριβως 5 λεπτα πατας play και το εχεις αθικτο !!!

Ενα Refurbished ι5 3ης γενιας με SSD 120GB και 8GB RAM έχει κόστος 150€ και η κατανάλωση του δεν ξεπερνάει τα 25-30W ή ενα NUKE απλα ανεβαίνεις σε κόστος.

To ΗΟΜΕ ΑSSISTANT ειναι το καλύτερο και φθηνότερο εργαλείο για οπτικοποίηση οποιασδήποτε πλατφόρμας αυτοματισμού (εκτος απο CRESTRON) και ειναι δωρεάν.

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

εχεις κανενα mini pc να προτεινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/11/2019 στις 6:20 ΜΜ, fingolfingr είπε

Καλησπέρα,

Τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερο χρησιμοποιώ την alexa στο κινητό αντί να χρησιμοποιώ τις εφαρμογές. Πχ για να ανοίξω ή να κλείσω το sonoff του θερμοσίφωνα. Για να ανοίξω την έξυπνη πρίζα που εχω δίπλα στο κρεβάτι κλπ

Τώρα που το amazon έχει σε προσφορά τα echo dot, σκεφτόμουν να πάρω ένα. Ίσως και δύο. Υπάρχουν καθόλου ιδιαιτερότητες που θα πρέπει να ξέρω; Υπάρχουν πράγματα που δεν θα δουλεύουνε στην Ελλάδα (εκτός από τα ελληνικά). Πχ αν διαβάζω καλά δεν θα υποστηρίζει spotify. Ισχύει;

Ευχαριστώ

Σκεφτόμουν να κάνω μία αγορά τα Χριστούγεννα. Αν υπάρχει προσφορά, θα προχωρήσω τώρα στην αγορά,

Υπάρχει κάποιο link;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.gif.13f78efa37f6a1916f43c6f69cc045c1.gifPerfect choice εχω στήσει αρκετά και κανένα πρόβλημα.

https://www.cosmodata.gr/product/331485/pc-refurbish-efkeries/hp-8200-elite-usff-intel-core-i5-2is-genias-8gb-ram-120gb-ssd-dvd-windows-7-professional

ειναι εντελώς αθόρυβο έχει cpu bench κοντά στα 7000 και κατανάλωση 22W μετρημένο, το καλύτερο ειναι οτι παίζει με  εξωτερικο τροφοδοτικό απο laptop (HP) που ως γνωστόν δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ.

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα διάβασα αρκετές σελίδες αλλά χάθηκα..

μπορει κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την επιλογή που πρέπει να κάνω;

με ενδιαφέρει να βάλω στο σπίτι μια ip camera 2-3 αισθητήρες σε πόρτες και παράθυρα, 2 λάμπες rgb  και ένα διακόπταμε για να τα οπλίζω ας πούμε. 
χω δει την xiaomi αλλά τι άλλες επιλογές έχω; xiaomi από που για πιο φθηνά; 
γενικα ανοίξτε μου τα μάτια αδέρφια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, netvoice είπε

1) καποια στιγμή λογω πολλών logs θα γεμίσει (λύνεται να Logαρεις μονο τα ERRORS & WARNINGS αλλα και πάλι θα γεμίσει)

2) αν δεν γεμίσουν τα logs θα γεμίσει η βάση (αν την σβύνεις χάνεις όλα τα stats για sensors φωτα και λοιπά)

3) οταν οι sensors και τα υπόλοιπα καλούδια αυξηθούν ειναι πάρα πολύ αργό. Ειχε φτάσει στο σημείο να κάνει Restart τα 5 λεπτά, έκανες μια αλλαγή στα conf files και σκεφτόσουν το restart για να δεις αν αυτο που εφτιαξες παίζει. Απελπιστική κατάσταση για τόσο φοβερό εργαλείο.

Πριν 2,5 χρόνια το ξεκινησα σε PI, στην αρχή ηταν ολα καλα μέχρι που 'έχασα' την πρώτη SD, το ξανα έστησα λογω οτι είχα backup όλα τα conf. Μετα απο 6 μήνες πάταγες ενα φως και έκανε 1 sec να ανάψει, απελπίστηκα και άμεσα 'χάνω' 2η φορά την SD. Eκεινη την στιγμή κόντευα να το σπάσω, λέω αφου έχω το ProxMox και τρέχει δεν το στήνω εκει !!! Ε μετά η μέρα με την νύχτα, αστραπιαίο άνοιγμα σε όλα τα φώτα μαζί !! reload config σε 15 sec και κάπου εκει αρχίζεις και το φορτώνεις sensors (απο servers,  θερμόμετρα, υγρασιόμετρα) και λες θα πέσει η απόδοση θα αρχίσει να σέρνεται αλλα τίποτα σαν την πρώτη μέρα.

Παμε στο πιο βασικό, με ProxMox εχεις μια πλατφόρμα KVM με δωρεαν καθημερινό backup σε εξωτερικό usb δίσκο, οποτε δεν σε νοιάζει ότι και να γίνει στο update, στον σκληρό ή στην χαζομάρα που μπορεί να γίνει στο config. Μπορεις να τρέχεις παράλληλα ακόμα πολλές μηχανές (VoIP, Storage).

Το βασικότερο ειναι η ταχύτητα και οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΧΘΕΣΙΝΟ backup ΟΛΗ η μηχανή, RΕSTORE και σε ακριβως 5 λεπτα πατας play και το εχεις αθικτο !!!

Ενα Refurbished ι5 3ης γενιας με SSD 120GB και 8GB RAM έχει κόστος 150€ και η κατανάλωση του δεν ξεπερνάει τα 25-30W ή ενα NUKE απλα ανεβαίνεις σε κόστος.

To ΗΟΜΕ ΑSSISTANT ειναι το καλύτερο και φθηνότερο εργαλείο για οπτικοποίηση οποιασδήποτε πλατφόρμας αυτοματισμού (εκτος απο CRESTRON) και ειναι δωρεάν.

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

Ποιό theme χρησιμοποιείς? Κώδικας?

30 λεπτά πριν, Dhmhtrhsg2 είπε

Καλησπέρα διάβασα αρκετές σελίδες αλλά χάθηκα..

μπορει κάποιος να με βοηθήσει σχετικά με την επιλογή που πρέπει να κάνω;

με ενδιαφέρει να βάλω στο σπίτι μια ip camera 2-3 αισθητήρες σε πόρτες και παράθυρα, 2 λάμπες rgb  και ένα διακόπταμε για να τα οπλίζω ας πούμε. 
χω δει την xiaomi αλλά τι άλλες επιλογές έχω; xiaomi από που για πιο φθηνά; 
γενικα ανοίξτε μου τα μάτια αδέρφια!

IP camera έχω Foscam C2. Στη προτείνω διότι υπάρχει και επίσημο integration με HA.
Για τα υπόλοιπα που ζητάς, κοίτα και προς Shelly μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, enterhere είπε

Σκεφτόμουν να κάνω μία αγορά τα Χριστούγεννα. Αν υπάρχει προσφορά, θα προχωρήσω τώρα στην αγορά,

Υπάρχει κάποιο link;

Υπάρχει αυτό που βγαίνει γύρω στα 26€. Ίσως να μην είναι καμιά τρελή προσφορά αλλά προτιμώ να πάρω κάτι τέτοιο από την ίδια την amazon.

https://www.amazon.de/gp/product/B07DW237W4/ref=ox_sc_act_title_3?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

10 ώρες πριν, netvoice είπε

1) καποια στιγμή λογω πολλών logs θα γεμίσει (λύνεται να Logαρεις μονο τα ERRORS & WARNINGS αλλα και πάλι θα γεμίσει)

2) αν δεν γεμίσουν τα logs θα γεμίσει η βάση (αν την σβύνεις χάνεις όλα τα stats για sensors φωτα και λοιπά)

3) οταν οι sensors και τα υπόλοιπα καλούδια αυξηθούν ειναι πάρα πολύ αργό. Ειχε φτάσει στο σημείο να κάνει Restart τα 5 λεπτά, έκανες μια αλλαγή στα conf files και σκεφτόσουν το restart για να δεις αν αυτο που εφτιαξες παίζει. Απελπιστική κατάσταση για τόσο φοβερό εργαλείο.

Πριν 2,5 χρόνια το ξεκινησα σε PI, στην αρχή ηταν ολα καλα μέχρι που 'έχασα' την πρώτη SD, το ξανα έστησα λογω οτι είχα backup όλα τα conf. Μετα απο 6 μήνες πάταγες ενα φως και έκανε 1 sec να ανάψει, απελπίστηκα και άμεσα 'χάνω' 2η φορά την SD. Eκεινη την στιγμή κόντευα να το σπάσω, λέω αφου έχω το ProxMox και τρέχει δεν το στήνω εκει !!! Ε μετά η μέρα με την νύχτα, αστραπιαίο άνοιγμα σε όλα τα φώτα μαζί !! reload config σε 15 sec και κάπου εκει αρχίζεις και το φορτώνεις sensors (απο servers,  θερμόμετρα, υγρασιόμετρα) και λες θα πέσει η απόδοση θα αρχίσει να σέρνεται αλλα τίποτα σαν την πρώτη μέρα.

Παμε στο πιο βασικό, με ProxMox εχεις μια πλατφόρμα KVM με δωρεαν καθημερινό backup σε εξωτερικό usb δίσκο, οποτε δεν σε νοιάζει ότι και να γίνει στο update, στον σκληρό ή στην χαζομάρα που μπορεί να γίνει στο config. Μπορεις να τρέχεις παράλληλα ακόμα πολλές μηχανές (VoIP, Storage).

Το βασικότερο ειναι η ταχύτητα και οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΧΘΕΣΙΝΟ backup ΟΛΗ η μηχανή, RΕSTORE και σε ακριβως 5 λεπτα πατας play και το εχεις αθικτο !!!

Ενα Refurbished ι5 3ης γενιας με SSD 120GB και 8GB RAM έχει κόστος 150€ και η κατανάλωση του δεν ξεπερνάει τα 25-30W ή ενα NUKE απλα ανεβαίνεις σε κόστος.

To ΗΟΜΕ ΑSSISTANT ειναι το καλύτερο και φθηνότερο εργαλείο για οπτικοποίηση οποιασδήποτε πλατφόρμας αυτοματισμού (εκτος απο CRESTRON) και ειναι δωρεάν.

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

Η λύση του pi είναι οκ για να ξεκινήσει κάποιος. Για κάτι πιο πέρα..... λογικά ανεβαίνεις. Η διαφορά των pi ή των nuc σε σχέση με ένα pc είναι κυρίως το μέγεθος και ο θόρυβος.

Προσωπικά έχω ένα hp proliant microserver gen 8 που ειλικρινά είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ σε υπολογιστή. Έβαλα μνήμη. Σκληρούς είχα (και έχω) αρκετούς και ήθελα κάτι να δουλεύει 24/7. Τρέχει eSXi και από εκεί διάφορα VM's. Ότι στήνω ή θα στήσω... όλα εκεί. Το καλό είναι ότι υποστηρίζει ό,τι λειτουργικό και να θες να του περάσεις και αν ψάξεις υπάρχουν οδηγοί για τα πάντα. Όσα χρόνια τον έχω έχει κλείσει μόνο για μερικές ώρες. Και αυτό για αναβαθμίσεις κλπ.

Το proxmox η αλήθεια είναι ότι δεν το γνώριζα αλλά θα το δοκιμάσω για να δω τι παίζει.

 

Όσο για τις SD των pi..... Συμβαίνει. Γι αυτό και προσωπικά έχω κρατήσει ένα image από κάθε λειτουργικό που έχω τρέξει σε Pi. Θέλω πχ αύριο να βάλω retro pi; Βάζω την κάρτα στο pc, κάνω restore και έτοιμο. Θέλω να επιτρέψω σε libre elec; Κάνω restore το image που έχω γι αυτό και έτοιμο. Έχω περισσότερες από μια κάρτες φυσικά αλλά.... you get my point.

Επεξ/σία από fingolfingr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Υπάρχει αυτό που βγαίνει γύρω στα 26€. Ίσως να μην είναι καμιά τρελή προσφορά αλλά προτιμώ να πάρω κάτι τέτοιο από την ίδια την amazon.

https://www.amazon.de/gp/product/B07DW237W4/ref=ox_sc_act_title_3?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

Η λύση του pi είναι οκ για να ξεκινήσει κάποιος. Για κάτι πιο πέρα..... λογικά ανεβαίνεις. Η διαφορά των pi ή των nuc σε σχέση με ένα pc είναι κυρίως το μέγεθος και ο θόρυβος.

Προσωπικά έχω ένα hp proliant microserver gen 8 που ειλικρινά είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει ποτέ σε υπολογιστή. Έβαλα μνήμη. Σκληρούς είχα (και έχω) αρκετούς και ήθελα κάτι να δουλεύει 24/7. Τρέχει eSXi και από εκεί διάφορα VM's. Ότι στήνω ή θα στήσω... όλα εκεί. Το καλό είναι ότι υποστηρίζει ό,τι λειτουργικό και να θες να του περάσεις και αν ψάξεις υπάρχουν οδηγοί για τα πάντα. Όσα χρόνια τον έχω έχει κλείσει μόνο για μερικές ώρες. Και αυτό για αναβαθμίσεις κλπ.

Το proxmox η αλήθεια είναι ότι δεν το γνώριζα αλλά θα το δοκιμάσω για να δω τι παίζει.

Όσο για τις SD των pi..... Συμβαίνει. Γι αυτό και προσωπικά έχω κρατήσει ένα image από κάθε λειτουργικό που έχω τρέξει σε Pi. Θέλω πχ αύριο να βάλω retro pi; Βάζω την κάρτα στο pc, κάνω restore και έτοιμο. Θέλω να επιτρέψω σε libre elec; Κάνω restore το image που έχω γι αυτό και έτοιμο. Έχω περισσότερες από μια κάρτες φυσικά αλλά.... you get my point.

Καλός ο ESXI τον δουλευά απο την ver 3 και μετα αλλα έχει πολλά αλλά, θέλει οπωσδήποτε server για να τρέξει, με την free license δεν παίρνεις τίποτα ειδικά αν έχεις κανένα βαρβάτο μηχάνημα, στο θέμα του Ηigh Αvailability, Replication, Active Backup θέλει χρήμα για να έχεις όλα τα καλούδια. Γενικά στην ζωή μου δεν ειμαι του σπασμένου αν καταλαβαίνεις τη θέλω να πώ όποτε έχω μάθει να δουλεύω με opensource.

Στο ProxMox όλα αυτα ειναι free αν θέλεις πληρώνεις subscription για να έχεις υποστήριξη και το βασικότερο στήνεται σε οποιδήποτε μηχάνημα. Βεβαια για να το στήσεις θέλεις βασικές γνώσεις linux, αλλά υπάρχουν οδηγοί και δυνατό forum για κάθε απορία.

Tώρα για το PI και συμφωνώ και διαφωνώ, το PI φτιάχτηκε για άλλη δουλειά και έφτασε να κάνει άλλες δουλειές, εφόσον με κουτάκια τροφοδοτικάκια καλωδιάκια και λοιπά gadzet θα περάσει τα 120€ και στό τέλος οταν θα εισαι ready θα πας πάλι στο βοήθα παναγιά δεν υπάρχει λόγος να στήσεις εκεί HUB, για πολυ συγκεκριμένες εφαρμογές ειναι καλό και κυρίως για learning.

Ένας πολύ καλός οδηγός για εγκτάσταση container - home assistant σε proxmox με NUC αλλα παίζει το ίδιο για οποιοδήποτε μηχάνημα.

https://diyfuturism.com/index.php/2018/03/20/pi-to-nuc-part-1-migrating-hass-io-to-a-virtual-machine-proxmox-docker/

και ενα απο τα σημεία που μου έκαναν klik να το στήσω..

AND THE PERFORMANCE?

I am seeing a very dramatic increase in responsiveness. Not just in the web UI (I can now use the logbook and history!) but in the responsiveness of all of my devices. Everything from MQTT triggers to scenes to Z-Wave devices all are noticeable much, much faster. 

 

 

 

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2019 στις 6:37 ΠΜ, netvoice είπε

Kαλημέρα, σκέφτομαι να καταργήσω τον θερμοστατη του καλοριφέρ (SIEMENS 3ων χρόνων) και να το λειτουργήσω μόνο με αισθητήρες XIAOMI (με μεθόδο FLOAT) έχοντας ενδείξη θερμοκρασίας απο όλα τα δωμάτια ή και μόνο απο έναν (στο κεντρικότερο σημείο πχ χώλ).

Την εντολή θα την τερματίσω σε ενα ρελέ KNX για το ανοιγμα & κλείσιμο. Αν και στο σύστημα ΗΑ έχω και SonOff, zwave, zigbee εμπιστεύομαι περισσότερο το KNX για critical λειτουργίες. 

Το ερώτημα ειναι (η δοκιμη θα γίνει ετσι κι αλλιως) θα υπάρχει καλύτερος έλεγχος θερμοκρασίας - λειτουργίας του καυστήρα  ?  Τον Siemens τον βάζεις στο 23 και κλείνει στους 24,5 C !!!!
Δεν με ενδιαφέρει να υπάρχει χειρισμός απο εξωτερικό θερμοστάτη, η οικογένεια έχει εξοικειωθεί με το HA εδω και 2 χρόνια και άλλωστε πετυχαίνω καλύτερη οικονομία σε πετρέλαιο με το να έχω σταθερη θερμοκρασία στο σπίτι μεταξύ 18 - 23 βαθμούς για όλο τον χειμώνα απο το να το κλείνω τελείως και να το ξανα ανοίγω.

Σαν θερμοστάτη στο HA θα το υλοποιήσω με input slider και automation, το παρακάτω ειναι απο AirCondition & RM mini, κατι ανάλογο θα γίνει και για το καλοριφέρ.

Δεν υπάρχει περίπτωση να αγοραστεί θερμοστάτης με ZIGBEE, ZWAVE, WIFI, KNX, το θεωρώ χαζό με τόσες μετρήσεις και αυτοματισμούς να μην το υλοποιήσω μόνος μου.

Το έχει δοκιμάσει κανείς ?

spacer.png

Επίσης διαβάσα όλο το νήμα απο την αρχή :P η συμβουλή μου ειναι ΟΧΙ ΗΑ σε PI για σοβαρή εγκατάσταση, μονο μικρό PC με κατανάλωση 25W το πολύ και ProxMox για καθημερινό backup ώστε νά έχετε το κεφάλι σας ήσυχο σε update και πειράγματα στο config.

Όταν λες θα γεμίσει από Logs εννοείς η Sd? Το pi 4 πιστεύω είναι αρκετά καλό με 4  ram.εγω τώρα ξεκινάω με ρασμπερι και αρχίζω να πειραματίζομαι .ειχα Fibaro και το έδωσα όπως ήταν .τοσα λεπτά και ήταν χάλια .εβαλα domoticz και θα δοκιμάσω και Home assistant παράλληλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, netvoice είπε

Καλός ο ESXI τον δουλευά απο την ver 3 και μετα αλλα έχει πολλά αλλά, θέλει οπωσδήποτε server για να τρέξει, με την free license δεν παίρνεις τίποτα ειδικά αν έχεις κανένα βαρβάτο μηχάνημα, στο θέμα του Ηigh Αvailability, Replication, Active Backup θέλει χρήμα για να έχεις όλα τα καλούδια. Γενικά στην ζωή μου δεν ειμαι του σπασμένου αν καταλαβαίνεις τη θέλω να πώ όποτε έχω μάθει να δουλεύω με opensource.

Στο ProxMox όλα αυτα ειναι free αν θέλεις πληρώνεις subscription για να έχεις υποστήριξη και το βασικότερο στήνεται σε οποιδήποτε μηχάνημα. Βεβαια για να το στήσεις θέλεις βασικές γνώσεις linux, αλλά υπάρχουν οδηγοί και δυνατό forum για κάθε απορία.

Σχετικά με το esxi το επέλεξα πιο πολύ επειδή το είχα συνηθίσει. Ίσως να είναι πιο "επαγγελματικό" κι εγώ δεν είμαι επαγγελματίας αλλά....πήγα εκεί. Μέχρι τώρα δεν έχει απογοητεύσει. Χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο εκεί έξω γι αυτά που κάνω.

2 ώρες πριν, netvoice είπε

Tώρα για το PI και συμφωνώ και διαφωνώ, το PI φτιάχτηκε για άλλη δουλειά και έφτασε να κάνει άλλες δουλειές, εφόσον με κουτάκια τροφοδοτικάκια καλωδιάκια και λοιπά gadzet θα περάσει τα 120€ και στο τέλος όταν θα είσαι ready θα πας πάλι στο βοήθα παναγιά δεν υπάρχει λόγος να στήσεις εκεί HUB, για πολύ συγκεκριμένες εφαρμογές είναι καλό και κυρίως για learning.

Καλά το 120€ δεν είναι τόσο απόλυτο. Πέρα από το pi και μια θήκη, τα υπόλοιπα πολύ πιθανόν να υπάρχουν ήδη. Μία κάρτα sd, ένας φορτιστής κινητού, ένα HDMI.... Αυτά βέβαια για τα pi πριν το 4.

 

 

 

Κάτι άσχετο με τα παραπάνω.... ένα sonoff pow R2, θα αντέξει φαντάζομαι 3 φωτοσωλήνες στο μπαλκόνι. Έτσι; Το θέμα σύνδεσης το έχω. Απλά, λόγω έλλειψης ύπαρξης πρίζας στο μπαλκόνι, θα παίρνει ρεύμα από πρίζα στην ταράτσα (όπως κάθε χρόνο). Είπα φέτος να μην ανεβαίνω 2 φόρες την ημέρα πάνω για να ανοίγω ή να κλείνω τα λαμπάκια. Ναι θα μπορούσα να πάρω χρονοδιακόπτη αλλά.... where is the fun in that. :P

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, maximosm είπε

Όταν λες θα γεμίσει από Logs εννοείς η Sd? Το pi 4 πιστεύω είναι αρκετά καλό με 4  ram.εγω τώρα ξεκινάω με ρασμπερι και αρχίζω να πειραματίζομαι .ειχα Fibaro και το έδωσα όπως ήταν .τοσα λεπτά και ήταν χάλια .εβαλα domoticz και θα δοκιμάσω και Home assistant παράλληλα.

αναφέρομαι στο home-assistant.log και home-assistant_v2.db

μην ασχοληθείς με domoticz τζάμπα ο χρόνος που θα χάσεις (πέρασα και απο εκει), support σαν το HA δεν υπάρχει.

27 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

ένα sonoff pow R2, θα αντέξει φαντάζομαι 3 φωτοσωλήνες στο μπαλκόνι. Έτσι; Το θέμα σύνδεσης το έχω. Απλά, λόγω έλλειψης ύπαρξης πρίζας στο μπαλκόνι, θα παίρνει ρεύμα από πρίζα στην ταράτσα (όπως κάθε χρόνο). Είπα φέτος να μην ανεβαίνω 2 φόρες την ημέρα πάνω για να ανοίγω ή να κλείνω τα λαμπάκια. Ναι θα μπορούσα να πάρω χρονοδιακόπτη αλλά.... where is the fun in that. :P

Πόσα watt relay έχει το sonoff και πόσα watt ειναι οι 3 φωτοσωλήνες στο μπαλκόνι ? 

update: 15-16Α έχει, άνετα τα σηκώνει απλά βάλτο σε στεγανό κουτί αν βγεί έξω.

πάρε και ένα automation για να ανάβουν όταν νυχτώνει : (παίξε λίγο με το elevation το εχω στο 5 για να μην ανάβουν ακριβώς με την Δύση του Ηλίου)

automation.yaml

- alias: Turn lights off - scene1
  trigger:
    platform: numeric_state
    entity_id: sun.sun
    value_template: '{{ state.attributes.elevation }}'
    above: 5
  action:
    service: scene.turn_on
    entity_id: scene.lightsoff_1

- alias: Turn lights on - scene1
  trigger:
    platform: numeric_state
    entity_id: sun.sun
    value_template: '{{ state.attributes.elevation }}'
    below: 3.5
  action:
    service: scene.turn_on
    entity_id: scene.lightson_1

 

scenes.yaml

  - name: lightsoff_1
    entities:
      light.εδω βάλε το POW: off

  - name: lightson_1
    entities:
    light.εδω βάλε το POW:on

Επεξ/σία από netvoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, netvoice είπε

Πόσα watt relay έχει το sonoff και πόσα watt ειναι οι 3 φωτοσωλήνες στο μπαλκόνι ?  

Οι σωλήνες είναι 12 watt ο καθένας και το sonoff αντέχει μεχρι 3500 watt :P

Απλά μεχρι τώρα τα sonoff που εχω βάλει είναι σε λαμπαντερ κλπ με απλή πρίζα ενώ οι σωλήνες έχουν σουκο. Γι αυτό και κόλλησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Οι σωλήνες είναι 12 watt ο καθένας και το sonoff αντέχει μεχρι 3500 watt :P

Απλά μεχρι τώρα τα sonoff που εχω βάλει είναι σε λαμπαντερ κλπ με απλή πρίζα ενώ οι σωλήνες έχουν σουκο. Γι αυτό και κόλλησα.

Αν οι φωτοσωλήνες έχουν γείωση (κιτρίνο καλώδιο) πέρασε το εξω απο το sonoff μην το αφήσεις χωρίς γείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...