Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως είδα λίγο για I5 και οι τιμές τσούζουν...Όμορφα θα παίξω τότε και με home assistant.Ελπίζω να είναι εύκολο στο στήσιμο γιατί λόγο δουλειάς δεν έχω και πολύ χρόνο.

 

Οι "φωτοσολινες" δεν έχουν γείωση συνήθως ειδικά αν είναι χαμηλή τάση που κατά πασα πιθανότητα είναι ,αφού έχουν τροφοδοτικό.

 

Όσο για τα 3500Watt είναι peak δεν αντέχει μόνιμη ισχύ 3500watt πιστεύω μέχρι 3000watt πάει.Πιθανόν έχεις sonoff pow γιατί αυτό δίνει 3500w οπότε μπορείς στην κλέμα να συνδέσεις και γειόσι αν θέλεις.

Επεξ/σία από maximosm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, maximosm είπε

Πάντως είδα λίγο για I5 και οι τιμές τσούζουν...Όμορφα θα παίξω τότε και με home assistant.Ελπίζω να είναι εύκολο στο στήσιμο γιατί λόγο δουλειάς δεν έχω και πολύ χρόνο.

 

Στην προηγούμενη σελίδα το έγραψα..

https://www.cosmodata.gr/product/331485/pc-refurbish-efkeries/hp-8200-elite-usff-intel-core-i5-2is-genias-8gb-ram-120gb-ssd-dvd-windows-7-professional

ειναι εντελώς αθόρυβο έχει cpu bench κοντά στα 7000 και κατανάλωση 22W μετρημένο, το καλύτερο ειναι οτι παίζει με  εξωτερικο τροφοδοτικό απο laptop (HP) που ως γνωστόν δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, netvoice είπε

Στην προηγούμενη σελίδα το έγραψα..

https://www.cosmodata.gr/product/331485/pc-refurbish-efkeries/hp-8200-elite-usff-intel-core-i5-2is-genias-8gb-ram-120gb-ssd-dvd-windows-7-professional

ειναι εντελώς αθόρυβο έχει cpu bench κοντά στα 7000 και κατανάλωση 22W μετρημένο, το καλύτερο ειναι οτι παίζει με  εξωτερικο τροφοδοτικό απο laptop (HP) που ως γνωστόν δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ.

Καλή περίπτωση..βρήκα και στην γερμανία που είμαι με 99 euro..Μπορεί να πάρω αρκεί να μάθω το home assistant.Θα ασχοληθώ το επόμενο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, maximosm είπε

Καλή περίπτωση..βρήκα και στην γερμανία που είμαι με 99 euro..Μπορεί να πάρω αρκεί να μάθω το home assistant.Θα ασχοληθώ το επόμενο διάστημα.

Μπορείς να δώσεις κάποιο λινκ.. τα 189 για μεταχειρισμένο μου φαίνονται πολλά.

@netvoice

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το hp elite 8300 usdt με i3-2100 έχει 50+φπα στην alpha net αλλά γράφει 135w. Το 8200 κάπου 100 έχει στο ebay αλλά πρέπει να υπολογίσουμε και μεταφορικά. Όσο για το rpi3 δεν κάνει. Μετά από 3 φορές κρασάρισμα πάει στα αζήτητα όσον αφορά το HA. Δεν κοίταξα μήπως τρέχει σε qnap server που έχω μόνιμα αναμμένο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, userAnon είπε

Μπορείς να δώσεις κάποιο λινκ.. τα 189 για μεταχειρισμένο μου φαίνονται πολλά.

@netvoice

ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

https://www.ebay.de/itm/PC-Computer-HP-Compaq-8200-Elite-SFF-Intel-Core-i5-4-x-3-10GHz-Q67-Express/293159932470?hash=item4441b19236:m:mx6DDkdGi8-1SE9JkMuMzVQ

4 ώρες πριν, netvoice είπε

Στην προηγούμενη σελίδα το έγραψα..

https://www.cosmodata.gr/product/331485/pc-refurbish-efkeries/hp-8200-elite-usff-intel-core-i5-2is-genias-8gb-ram-120gb-ssd-dvd-windows-7-professional

ειναι εντελώς αθόρυβο έχει cpu bench κοντά στα 7000 και κατανάλωση 22W μετρημένο, το καλύτερο ειναι οτι παίζει με  εξωτερικο τροφοδοτικό απο laptop (HP) που ως γνωστόν δεν χαλάνε σχεδόν ποτέ.

Το HA να το "φλασαρω" κατευθείαν με το δικό του iso η να "φλασαρω" πρώτα linux και μετά να εγκαταστήσω HA.Τώρα έκανα το δεύτερο για να έχω και desktop.Όλα σε raspbery pi4 προσωρινά.Όσο για το κρασάρισμα να ξέρετε οι κάρτες sd όταν γραφουν συνεχεια είναι λογικό να "κρασαρουν" , οποτε σε τέτοιες περιπτώσεις είναι καλο να δουλεύουμε edurance sd .τέτοιες βάζω σε κάμερες παρακολούθησης.Από εκεί και πέρα έχω περιορισμένο χρόνο να κάνω ένα σύστημα με θερμοστατικές βαλβίδες γιατί έδωσα το "fibaro.

 

Μάλλον θα πάρω και αυτό το μηχανάκι που Αναφέραμε I5.Αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά είναι να δουöeüspun οι θερμοστατικές βαλβίδες με πλανα χρόνου σε σχετικές θερμοκρασίες ανά ώρα και να δουλεύουν παράλληλα με σκηνές.Επίσης exw και αυτά fibaro FGMS-001  και αυτά Aeotec Multi-Sensor 6 Ζw100-C που θα δουλεύουν ως θερμόμετρα να δίνουν εντολές στις βαλβίδες Μάλλον θα πάρω και αυτό το μηχανάκι που Αναφέραμε Η5 με ssd.Αυτό που με ενδιαφέρει αρχικά είναι να δουöeüspun οι θερμοστατικές βαλβίδες με πλανα χρόνου σε σχετικές θερμοκρασίες ανά ώρα και να δουλεύουν παράλληλα με σκηνές.Επίσης exe και αυτά "φιβαρο" FGMS-001  και αυτά Aeotec Multi-Sensor 6 ΖΩ100-C που θα δουλεύουν ως θερμόμετρα να δίνουν εντολές στις βαλβίδες eurotronic SPIRIT Z-WAVE PLUS.

Επεξ/σία από maximosm
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να ρωτησω γιατι εχω χαθει λιγο, σκεφτόμουν να αφησω το RPi και να παω σε NUC και ελεγα οτι αν ειναι να δωσω λεφτα ας παρω κατι για να μπορω να κανω stream 4k video στην τηλεοραση ωστε να μην χρειαζεται να βαζω/βγαζω τον δισκο κλπ. Εχει κανεις καμια ιδεα προς τα που να στραφω; στο ιδιο θα τρεχω και το HA προφανως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/11/2019 στις 5:52 ΜΜ, netvoice είπε

1) καποια στιγμή λογω πολλών logs θα γεμίσει (λύνεται να Logαρεις μονο τα ERRORS & WARNINGS αλλα και πάλι θα γεμίσει)

2) αν δεν γεμίσουν τα logs θα γεμίσει η βάση (αν την σβύνεις χάνεις όλα τα stats για sensors φωτα και λοιπά)

3) οταν οι sensors και τα υπόλοιπα καλούδια αυξηθούν ειναι πάρα πολύ αργό. Ειχε φτάσει στο σημείο να κάνει Restart τα 5 λεπτά, έκανες μια αλλαγή στα conf files και σκεφτόσουν το restart για να δεις αν αυτο που εφτιαξες παίζει. Απελπιστική κατάσταση για τόσο φοβερό εργαλείο.

Πριν 2,5 χρόνια το ξεκινησα σε PI, στην αρχή ηταν ολα καλα μέχρι που 'έχασα' την πρώτη SD, το ξανα έστησα λογω οτι είχα backup όλα τα conf. Μετα απο 6 μήνες πάταγες ενα φως και έκανε 1 sec να ανάψει, απελπίστηκα και άμεσα 'χάνω' 2η φορά την SD. Eκεινη την στιγμή κόντευα να το σπάσω, λέω αφου έχω το ProxMox και τρέχει δεν το στήνω εκει !!! Ε μετά η μέρα με την νύχτα, αστραπιαίο άνοιγμα σε όλα τα φώτα μαζί !! reload config σε 15 sec και κάπου εκει αρχίζεις και το φορτώνεις sensors (απο servers,  θερμόμετρα, υγρασιόμετρα) και λες θα πέσει η απόδοση θα αρχίσει να σέρνεται αλλα τίποτα σαν την πρώτη μέρα.

Παμε στο πιο βασικό, με ProxMox εχεις μια πλατφόρμα KVM με δωρεαν καθημερινό backup σε εξωτερικό usb δίσκο, οποτε δεν σε νοιάζει ότι και να γίνει στο update, στον σκληρό ή στην χαζομάρα που μπορεί να γίνει στο config. Μπορεις να τρέχεις παράλληλα ακόμα πολλές μηχανές (VoIP, Storage).

Το βασικότερο ειναι η ταχύτητα και οτι ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΑ ΧΘΕΣΙΝΟ backup ΟΛΗ η μηχανή, RΕSTORE και σε ακριβως 5 λεπτα πατας play και το εχεις αθικτο !!!

Ενα Refurbished ι5 3ης γενιας με SSD 120GB και 8GB RAM έχει κόστος 150€ και η κατανάλωση του δεν ξεπερνάει τα 25-30W ή ενα NUKE απλα ανεβαίνεις σε κόστος.

To ΗΟΜΕ ΑSSISTANT ειναι το καλύτερο και φθηνότερο εργαλείο για οπτικοποίηση οποιασδήποτε πλατφόρμας αυτοματισμού (εκτος απο CRESTRON) και ειναι δωρεάν.

spacer.pngspacer.pngspacer.pngspacer.png

spacer.png

Δεν ξέρω την οικογενειακή σου κατάσταση αλλά πολύ σημαντικό για ήρεμη οικογενειακή ζωή είναι το WAF. 

Το κρυμμένο rpi έχει τρελό WAF. Αν βάλω mini pc δίπλα από βάζα και κουρτίνες κλπ θα πρέπει να περάσει έγκριση. 

Πέρα από την πλάκα το rpi το έχω 1.5 χρόνο και δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Ίσως λόγω του μικρού αριθμού συσκευών που έχω 

Στις 23/11/2019 στις 5:52 ΜΜ, netvoice είπε

 

 

Επεξ/σία από karaLRS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Δεν ξέρω την οικογενειακή σου κατάσταση αλλά πολύ σημαντικό για ήρεμη οικογενειακή ζωή είναι το WAF. 

Το κρυμμένο rpi έχει τρελό WAF. Αν βάλω mini pc δίπλα από βάζα και κουρτίνες κλπ θα πρέπει να περάσει έγκριση. 

Πέρα από την πλάκα το rpi το έχω 1.5 χρόνο και δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Ίσως λόγω του μικρού αριθμού συσκευών που έχω 

Δεν ξέρω την οικογενειακή σου κατάσταση αλλά πολύ σημαντικό για ήρεμη οικογενειακή ζωή είναι το WAF. 

Το κρυμμένο rpi έχει τρελό WAF. Αν βάλω mini pc δίπλα από βάζα και κουρτίνες κλπ θα πρέπει να περάσει έγκριση. 

Πέρα από την πλάκα το rpi το έχω 1.5 χρόνο και δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα. Ίσως λόγω του μικρού αριθμού συσκευών που έχω 

Μια από τα ίδια...Πόσες συσκευές έχεις επάνω.?εγώ θέλω το πολύ 25.Πάντως το HA μου έβγαλε τα ματια.Και δεν έχω δουλέψει και ποτε linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, maximosm είπε

Μια από τα ίδια...Πόσες συσκευές έχεις επάνω.?εγώ θέλω το πολύ 25.Πάντως το HA μου έβγαλε τα ματια.Και δεν έχω δουλέψει και ποτε linux.

20 sensor και 7 relay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα !!! εχω παρει εδω και μια εβδομαδα το rm mini 3 και προσπαθω να το κανω να δουλεψει με την Alexa αλλα δυστυχως δεν μπορω να τα καταφερω!!! ενω σαν εφαρμογη απο το κινητο το ihc for EU δουλευει τελεια ... οταν λεω στην alexa να εκτελεσει την εντολη μου λεει οτι δεν βρισκει την συσκευη... εχω φτιαξει και scenes και εχω κατεβασει και τα skills !!! καμια ιδεα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Να ρωτησω γιατι εχω χαθει λιγο, σκεφτόμουν να αφησω το RPi και να παω σε NUC και ελεγα οτι αν ειναι να δωσω λεφτα ας παρω κατι για να μπορω να κανω stream 4k video στην τηλεοραση ωστε να μην χρειαζεται να βαζω/βγαζω τον δισκο κλπ. Εχει κανεις καμια ιδεα προς τα που να στραφω; στο ιδιο θα τρεχω και το HA προφανως

δεν τα θυμάμαι απ' έξω, αλλά δεν μπορούν όλοι οι υπολογιστές να αναπαραγάγουν 4K HDR. Πρέπει να είναι από i3 και πάνω, αλλά δε θυμάμαι ποιας γενιάς. Σε AMD δε θυμάμαι τι ισχύει. Αν δε σε ενδιαφέρει το HDR, τα πράγματα είναι πιο απλά.

υγ. τώρα είδα ότι λες για στριμ, άρα η τηλεόραση θα κάνει την αποκωδικοποίηση; οπότε δεν ισχύουν τα παραπάνω εγώ συνήθως κάνω αναπαραγωγή στο htpc, επειδή οι players της τηλεόρασης δε βγάζουν 24p.

Επεξ/σία από abdulah
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/11/2019 στις 7:37 ΠΜ, netvoice είπε

........σκέφτομαι να καταργήσω τον θερμοστατη του καλοριφέρ (SIEMENS 3ων χρόνων) και να το λειτουργήσω μόνο με αισθητήρες XIAOMI (με μεθόδο FLOAT) έχοντας ενδείξη θερμοκρασίας απο όλα τα δωμάτια ή και μόνο απο έναν (στο κεντρικότερο σημείο πχ χώλ).

Την εντολή θα την τερματίσω σε ενα ρελέ KNX για το ανοιγμα & κλείσιμο.

Έπεξε μια χαρά και σίγουρα με πιό σωστή μέτρηση θερμοκρασίας απο τον θερμοστάτη !!!

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, abdulah είπε

δεν τα θυμάμαι απ' έξω, αλλά δεν μπορούν όλοι οι υπολογιστές να εξάγουν 4K HDR. Πρέπει να είναι από i3 και πάνω, αλλά δε θυμάμαι ποιας γενιάς. Σε AMD δε θυμάμαι τι ισχύει. Αν δε σε ενδιαφέρει το HDR, τα πράγματα είναι πιο απλά.

Σκεφτομουν για 4K για μελλοντικη χρηση. Και τωρα εχω 4Κ ταινιες/βιντεο απλα θελω πχ να το εχω καπου σε μια γωνια και να βλεπω οτι θελω απο την TV χωρις καλωδιο βαλε/βγαλε κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαντάζομαι έχει αναλυθεί ήδη, θέλω να κάνω κάτι μάλλον απλό. Τα βασικά φώτα του σαλονιού μου θέλω να είναι dimmable αλλά και διαχειρίσιμα με google ass. (και με application αν γίνεται). Αλλά να μπορούν να αναβοσβήσουν από τους διακόπτες τοίχου ακόμα κι αν δεν λειτουργεί ο assist. ή το wifi. Αυτά τα λίγα θέλω, και φυσικά budget λύση με κινεζιές 😎.
(καλά, μπορεί και να μην είναι εντελώς απλό τελικά...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...