Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Ψάχνω έναν IR remote, για να δουλεύω παλιό "χαζό" κλιματιστικό Haier και "χαζή" τηλεόραση LG. Ανανμένω και λάμπες hue μαζί με το bridge τους.

Το σκεπτικό είναι, μέσο κάποιου ασίσταντ να δίνω εντολές τύπου "ήρθα σπίτι" και να ανάβουν φώτα, να παίρνει μπρος το κλιματιστικό κλπ. Ή να λέω "movie time" και να μπαίνουν τα φώτα σε συγκεκριμένο scene, να χαμηλώνει ο ανεμιστήρας του ac και να μπαίνει η tv στο σωστό source.

Στα κινητά είμαι android και χρησιμοποιώ αρκετά το οικοσύστημα της google, και στο pc είμαι win 10. Το pc είναι συνδεδεμένο και στην tv.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Ποιο ir remote να πάρω; (έχω στα υπόψην μου broadlink rm mini 3, και Logitech harmony που είναι και λίγο-πολύ hub αλλά ακριβό; Κάποιο άλλο;)

2) Αξίζει να πάρω και hub (πχ smartthings); Στο μέλλον λογικά θα προσθέσω και άλλες συσκευές, και θα ήθελα να αυτοματοποιήσω όσο πιο πολύ μπορώ, όπου με λίγες εντολές ή άλλους παράγοντες να γίνονται ταυτόχρονα διάφορα πράγματα.

3) Ποιόν home assistant; Το λογίκο είναι να πάω σε google, και μου έχει γυαλίσει το home mini που είναι και περίπου 30€. Υπάρχει λόγος να πάω σε nest mini ή σε πιο μεγάλη υλοποίηση;

4) Πώς μπορώ να συμπεριλάβω και το pc στην όλη υπόθεση; Δηλαδή μέσω voice εντολές, να κάνει και το pc διάφορα πράγματα (πέρα από cortana προφανώς).

Είμαι καινούριος σε όλη την υπόθεση, οπότε συγχωρέστε με αν ρωτάω χαζά πράγματα. Αν έχω ποστάρει σε λάθος thread, κατευθύνετέ με παρακαλώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Καλημέρα! Ψάχνω έναν IR remote, για να δουλεύω παλιό "χαζό" κλιματιστικό Haier και "χαζή" τηλεόραση LG. Ανανμένω και λάμπες hue μαζί με το bridge τους.

Το σκεπτικό είναι, μέσο κάποιου ασίσταντ να δίνω εντολές τύπου "ήρθα σπίτι" και να ανάβουν φώτα, να παίρνει μπρος το κλιματιστικό κλπ. Ή να λέω "movie time" και να μπαίνουν τα φώτα σε συγκεκριμένο scene, να χαμηλώνει ο ανεμιστήρας του ac και να μπαίνει η tv στο σωστό source.

Στα κινητά είμαι android και χρησιμοποιώ αρκετά το οικοσύστημα της google, και στο pc είμαι win 10. Το pc είναι συνδεδεμένο και στην tv.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Ποιο ir remote να πάρω; (έχω στα υπόψην μου broadlink rm mini 3, και Logitech harmony που είναι και λίγο-πολύ hub αλλά ακριβό; Κάποιο άλλο;)

2) Αξίζει να πάρω και hub (πχ smartthings); Στο μέλλον λογικά θα προσθέσω και άλλες συσκευές, και θα ήθελα να αυτοματοποιήσω όσο πιο πολύ μπορώ, όπου με λίγες εντολές ή άλλους παράγοντες να γίνονται ταυτόχρονα διάφορα πράγματα.

3) Ποιόν home assistant; Το λογίκο είναι να πάω σε google, και μου έχει γυαλίσει το home mini που είναι και περίπου 30€. Υπάρχει λόγος να πάω σε nest mini ή σε πιο μεγάλη υλοποίηση;

4) Πώς μπορώ να συμπεριλάβω και το pc στην όλη υπόθεση; Δηλαδή μέσω voice εντολές, να κάνει και το pc διάφορα πράγματα (πέρα από cortana προφανώς).

Είμαι καινούριος σε όλη την υπόθεση, οπότε συγχωρέστε με αν ρωτάω χαζά πράγματα. Αν έχω ποστάρει σε λάθος thread, κατευθύνετέ με παρακαλώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

1) broadlink rm mini

2) Hub αξιζει να φτιαξεις Home Assistant

3) Εννοεις μαλλον voice assistant(alexa, google assistant, siri, cortana), κατα κύριο λόγο χρησιμοποιείται Alexa και Google assistant, οτι σου αρεσει περισσότερο. 

4) Ανάλογα τι θες να κάνεις, μπορεις με IFTTT να τρεχεις καποιο σκριπτ που θα κανει κατι στο pc , δε ξερω τι δυνατότητες που εχουν. Τι εχεις στο μυαλο σου να κανεις μηπως βοηθησουμε παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Καλημέρα! Ψάχνω έναν IR remote, για να δουλεύω παλιό "χαζό" κλιματιστικό Haier και "χαζή" τηλεόραση LG. Ανανμένω και λάμπες hue μαζί με το bridge τους.

Το σκεπτικό είναι, μέσο κάποιου ασίσταντ να δίνω εντολές τύπου "ήρθα σπίτι" και να ανάβουν φώτα, να παίρνει μπρος το κλιματιστικό κλπ. Ή να λέω "movie time" και να μπαίνουν τα φώτα σε συγκεκριμένο scene, να χαμηλώνει ο ανεμιστήρας του ac και να μπαίνει η tv στο σωστό source.

Στα κινητά είμαι android και χρησιμοποιώ αρκετά το οικοσύστημα της google, και στο pc είμαι win 10. Το pc είναι συνδεδεμένο και στην tv.

Τα ερωτήματά μου είναι τα εξής:

1) Ποιο ir remote να πάρω; (έχω στα υπόψην μου broadlink rm mini 3, και Logitech harmony που είναι και λίγο-πολύ hub αλλά ακριβό; Κάποιο άλλο;)

2) Αξίζει να πάρω και hub (πχ smartthings); Στο μέλλον λογικά θα προσθέσω και άλλες συσκευές, και θα ήθελα να αυτοματοποιήσω όσο πιο πολύ μπορώ, όπου με λίγες εντολές ή άλλους παράγοντες να γίνονται ταυτόχρονα διάφορα πράγματα.

3) Ποιόν home assistant; Το λογίκο είναι να πάω σε google, και μου έχει γυαλίσει το home mini που είναι και περίπου 30€. Υπάρχει λόγος να πάω σε nest mini ή σε πιο μεγάλη υλοποίηση;

4) Πώς μπορώ να συμπεριλάβω και το pc στην όλη υπόθεση; Δηλαδή μέσω voice εντολές, να κάνει και το pc διάφορα πράγματα (πέρα από cortana προφανώς).

Είμαι καινούριος σε όλη την υπόθεση, οπότε συγχωρέστε με αν ρωτάω χαζά πράγματα. Αν έχω ποστάρει σε λάθος thread, κατευθύνετέ με παρακαλώ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Εγω πάντος το harmony δεν το κατάφερα ποτέ να το δουλέψω με το κλιματισκτικό . έχει καιρό φυσικα και δεν ξαναπροσπάθησα . θα το ρίξω μια ματια πάλι μεσα στις γιορτές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Spect~ είπε

1) broadlink rm mini

2) Hub αξιζει να φτιαξεις Home Assistant

3) Εννοεις μαλλον voice assistant(alexa, google assistant, siri, cortana), κατα κύριο λόγο χρησιμοποιείται Alexa και Google assistant, οτι σου αρεσει περισσότερο. 

4) Ανάλογα τι θες να κάνεις, μπορεις με IFTTT να τρεχεις καποιο σκριπτ που θα κανει κατι στο pc , δε ξερω τι δυνατότητες που εχουν. Τι εχεις στο μυαλο σου να κανεις μηπως βοηθησουμε παραπανω

1) Αυτό το rm mini 3 που κυκλοφορεί στο σκρουτζ, έτσι;

2) Μου φαίνεται πολύπλοκη όλη η διαδικασία με rassbery κλπ για αυτό λεώ για κανέναν έτοιμο όπως smartthings.

3) Ναι εννοούσα voice assistant.

4) Πχ με voice εντολή στον google ass, πέρα από φώτα και ιστορίες, να αλλάζει και το output στο pc στην tv, να αλλάζει το sound device και να ανοίγει το netflix, ή ακόμα και να τρέχει κάτι συγκεκριμένο στο netflix (netflix εγκατεστημένο στο pc προφανώς). Ή, πάλι μέσο assistant, να τρέχει spotify στο pc.

 

 

22 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

Εγω πάντος το harmony δεν το κατάφερα ποτέ να το δουλέψω με το κλιματισκτικό . έχει καιρό φυσικα και δεν ξαναπροσπάθησα . θα το ρίξω μια ματια πάλι μεσα στις γιορτές 

Ναι και εγώ απότι διαβάζω, το broadlink φαίνεται να τα καταφέρνει καλύτερα με περισσότερες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

1) Αυτό το rm mini 3 που κυκλοφορεί στο σκρουτζ, έτσι;

2) Μου φαίνεται πολύπλοκη όλη η διαδικασία με rassbery κλπ για αυτό λεώ για κανέναν έτοιμο όπως smartthings.

3) Ναι εννοούσα voice assistant.

4) Πχ με voice εντολή στον google ass, πέρα από φώτα και ιστορίες, να αλλάζει και το output στο pc στην tv, να αλλάζει το sound device και να ανοίγει το netflix, ή ακόμα και να τρέχει κάτι συγκεκριμένο στο netflix (netflix εγκατεστημένο στο pc προφανώς). Ή, πάλι μέσο assistant, να τρέχει spotify στο pc.

Ναι και εγώ απότι διαβάζω, το broadlink φαίνεται να τα καταφέρνει καλύτερα με περισσότερες συσκευές.

για το output εχει να κανει με την οθονη οποτε με το broadlink θα το κανεις αυτο. Για τον ηχο λογικα θα μπορεις μεσω IFTTTT να τρεχεις καποιο σκριπτ στο pc που θα κανει αυτο

https://superuser.com/questions/1054594/switching-default-audio-device-with-a-batch-file

Να ανοιγεις το νετφλιξ ειναι σχετικα ευκολο να ανοιξει κατι συγκεκριμενο σιγουρα θα θελει περισσοτερο ψαξιμο και αθ παιζουν διαφορα θεματα στη μεση. Αλλα απο τη στιγμη που θα καθεσαι στο pc γιατι να μην το κανεις χειροκινητα πιο ευκολο ειναι :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Spect~ είπε

για το output εχει να κανει με την οθονη οποτε με το broadlink θα το κανεις αυτο. Για τον ηχο λογικα θα μπορεις μεσω IFTTTT να τρεχεις καποιο σκριπτ στο pc που θα κανει αυτο

https://superuser.com/questions/1054594/switching-default-audio-device-with-a-batch-file

Να ανοιγεις το νετφλιξ ειναι σχετικα ευκολο να ανοιξει κατι συγκεκριμενο σιγουρα θα θελει περισσοτερο ψαξιμο και αθ παιζουν διαφορα θεματα στη μεση. Αλλα απο τη στιγμη που θα καθεσαι στο pc γιατι να μην το κανεις χειροκινητα πιο ευκολο ειναι :p

Το pc κάθεται σε γραφείο πίσω από την τβ σε δικιά του οθόνη και δικά του ηχεία στην onboard κάρτα ήχου. Είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένο και στην τβ με hdmi και σε 5.1 ηχεία με άλλη κάρτα ήχου.

Όταν λοιπόν πάμε για ταινία στο σαλόνι στην τβ, αλλάζω οθόνη στα windows (επιλέγω την τβ), αλλάζω sound device, ανοίγω τβ και την παώ σε input από hdmi, ανοίγω τα 5.1 με το remote τους και ανοίγω και το νεφλιξ. Και πρόσθεσε και λάμπες σύντομα (να "ντιμάρουν"), και το ac να πάει σε silent operation. Το όνειρο είναι όλο αυτό να γίνεται με ένα voice command, την ώρα που σκουπίζω τα χέρια μου από το πλύσιμο των πιάτων ή σερβίρω τα πατατάκια στην πιατελάρα τους (σαλοκουζίνα).

:)

Και επειδή δύσκολα με κόβω να πάω σε hass.io, αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να τα κάνω όλα αυτά με το smarttings ή εντέλει χωρίς καν hub...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Το pc κάθεται σε γραφείο πίσω από την τβ σε δικιά του οθόνη και δικά του ηχεία στην onboard κάρτα ήχου. Είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένο και στην τβ με hdmi και σε 5.1 ηχεία με άλλη κάρτα ήχου.

Όταν λοιπόν πάμε για ταινία στο σαλόνι στην τβ, αλλάζω οθόνη στα windows (επιλέγω την τβ), αλλάζω sound device, ανοίγω τβ και την παώ σε input από hdmi, ανοίγω τα 5.1 με το remote τους και ανοίγω και το νεφλιξ. Και πρόσθεσε και λάμπες σύντομα (να "ντιμάρουν"), και το ac να πάει σε silent operation. Το όνειρο είναι όλο αυτό να γίνεται με ένα voice command, την ώρα που σκουπίζω τα χέρια μου από το πλύσιμο των πιάτων ή σερβίρω τα πατατάκια στην πιατελάρα τους (σαλοκουζίνα).

:)

Και επειδή δύσκολα με κόβω να πάω σε hass.io, αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να τα κάνω όλα αυτά με το smarttings ή εντέλει χωρίς καν hub...

Χωρις Hub δυσκολο εκτος αν κατσεις και λιωσεις στο IFTTT και παλι δεν ξερω κατα ποσο θα τα καταφερεις. Το κομματι του ηχου λυνεται ευκολο. Οταν θες να δεις στην ΤV αλλαζεις απο το PC που θα στελνει σημα; μπορεις να εχεις να δειχνει και στις 2 οθονες το ιδιο ετσι ωστε να χρειαζεται μονο να αλλαξεις το source στην τηλεοραση.

Ανοιγμα τηλεοραση και ηχεια ανοιγουν με rm mini.

Οι λαμπες και το AC επισης γινονται το ενα λογικα εχει support απο IFTTT και το αλλο παλι με rm mini.

To netflix επισης θα μπορεις να καλεις καποιο σκριπτ για να ανοιγει τη σελιδα, για συγκεκριμενη ταινια που θα λες δυσκολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Χωρις Hub δυσκολο εκτος αν κατσεις και λιωσεις στο IFTTT και παλι δεν ξερω κατα ποσο θα τα καταφερεις. Το κομματι του ηχου λυνεται ευκολο. Οταν θες να δεις στην ΤV αλλαζεις απο το PC που θα στελνει σημα; μπορεις να εχεις να δειχνει και στις 2 οθονες το ιδιο ετσι ωστε να χρειαζεται μονο να αλλαξεις το source στην τηλεοραση.

Ανοιγμα τηλεοραση και ηχεια ανοιγουν με rm mini.

Οι λαμπες και το AC επισης γινονται το ενα λογικα εχει support απο IFTTT και το αλλο παλι με rm mini.

To netflix επισης θα μπορεις να καλεις καποιο σκριπτ για να ανοιγει τη σελιδα, για συγκεκριμενη ταινια που θα λες δυσκολο

Κατανοητό. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις προτάσεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση για όποιον ξέρει.

Έχει δοκιμάσει να συνδέσει κανείς LG Smart TV me WebOS με την Alexa?

Έχω μια LG 32LM6300 που υποστηρίζει την σύνδεση, χτες που δοκίμασα και προσπάθησα να την συνδέσω με το skill της LG στην Alexa μου έβγαζε "Not supported in your country."

Το έχει καταφέρει κανείς;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, nikolas.stamb είπε

Το pc κάθεται σε γραφείο πίσω από την τβ σε δικιά του οθόνη και δικά του ηχεία στην onboard κάρτα ήχου. Είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένο και στην τβ με hdmi και σε 5.1 ηχεία με άλλη κάρτα ήχου.

Όταν λοιπόν πάμε για ταινία στο σαλόνι στην τβ, αλλάζω οθόνη στα windows (επιλέγω την τβ), αλλάζω sound device, ανοίγω τβ και την παώ σε input από hdmi, ανοίγω τα 5.1 με το remote τους και ανοίγω και το νεφλιξ. Και πρόσθεσε και λάμπες σύντομα (να "ντιμάρουν"), και το ac να πάει σε silent operation. Το όνειρο είναι όλο αυτό να γίνεται με ένα voice command, την ώρα που σκουπίζω τα χέρια μου από το πλύσιμο των πιάτων ή σερβίρω τα πατατάκια στην πιατελάρα τους (σαλοκουζίνα).

:)

Και επειδή δύσκολα με κόβω να πάω σε hass.io, αναρωτιέμαι αν θα μπορώ να τα κάνω όλα αυτά με το smarttings ή εντέλει χωρίς καν hub...

 Υποθετω οτι η τηλεοραση σου δεν εχει εγκατεστημενο το netflix, σωστα; Ο πιο ευκολος τροπος ειναι με Amazon fire TV stick οπου μπορεις να του πεις και τι να παιξει απο netflix.

Απο την αλλη, οπως ειπε και το παιδι απο πανω, θες ενα hub. Εγω ειμαι με Harmony και εχω διαφορες σκηνες (TV, home cinema, playstation, kodi, apple tv) οπου γινεται οπως λες ειτε μεσω Alexa ειναι με το χειριστηριο, αλλαζουν τα φωτα, ανοιγει ο ενισχυτης και η τηλεοραση, αλλαζουν οι εισοδοι/εξοδοι ηχου και εικονας κλπ. Το μονο που δε γινεται με Harmony ειναι το A/C που λογικα γινεται με το Broadlink RM

1 ώρα πριν, Theo X είπε

Αν εγκαταστήσεις Fibaro χωρίς να συνδέσεις την παροχή ρεύματος του στη λάμπα, αλλά μόνο για να δίνει εντολή στο HA, θα έχεις αυτό που θέλεις. Το έχω κάνει με fibaro double switch και hue και δουλεύει μια χαρά.

Αυτο ειναι μια παρα πολυ εξυπνη και απλη λυση! Θα πειραματιστω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα επειδη θελω να μπω στο θεμα του smarthome και εχω καει αυτες τις μερες με αυτα που βλεπω εχω χασει την μπαλα.

Αυτην την στιγμη στο σπιτι δεν εχω τιποτα σμαρτ.

Ετσι λοιπον θελω να ξεκινησω να το κανω. Απο αυτα που εχω δει εμαθα οτι καλο ειναι να υπαρχει ενα hub ωστε να μην φορτωθει το μοντεμ. Απο τα βιντεο και απο αυτα που διαβασα ειδα οτι το smartthings ειναι ενα απο τα καλητερα και ειναι συμβατο με πολλες συσκευες και αμα δεν εχει καποιες μπορεις να της περασεις. Η ερωτηση μου ειναι απο που το αγοραζω και αν ειναι συμβατο εδω στην Ελλαδα. 

Μετα ειδα οτι καλο ειναι να παρω και ενα Broadlink για καποια απο τα πραγματα που θελω να κανω πχ να ανοιγω τα αιρκοντισιον κτλ οτι εχει τηλεκοντρολ γενικα..

Μετα ειδα και λιγο για το Home Assistand. Εδω ηθελα να ρωτησω τι ακριβως ειναι? Ειναι ευκολο για εμενα που δεν εχω πολλες γνωσεις να το ρυθμισω?

Ενα παραδειγμα που θελω να κανω στο σπιτι ειναι:

Ας παρουμε τα αιρκοντισιον εχω 2 στο σαλονι και 1 στο υπνοδωματιο. Βαζω ενα broadlink pro στο σαλονι και ενα mini στο δωματιο για να μπορω να τα κανω σμαρτ. Οκ πες το εκανα. Θελω ομως να τα κανω και αυτοματα με την θερμοκρασια να ανοιγοκλεινουν οποτε πρεπει να εχω καποιους θερμοστατες στο σπιτι. 

Αυτο που ειδα και δεν ξερω αν κανω λαθος και θα ηθελα να με βοηθησετε ειναι να αγορασω.

1 βoardlink pro και ενα mini για τα αιρκοντισιον και γενικα για οτι εχει τηλεχειριστιριο.

1 hub δεν ξερω πιο απο οτι ειδα που κανει το smartthing αλλα δεν ξερω αν μπορω να το χειριστω στην Ελλαδα

2 Αισθητηρες θερμοκρασιας Xiaomi ( δεν ξερω αν συνδεονται με το smartthings hub  γι αυτο θελω την βοηθεια σας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επειδη το εχω ξαναδει, το A/C Εχει θερμοστατη δικο του και οταν φτανει τη θερμοκρασια που του λες σταματαει και μολις πεσει κατω απο τ θερμοκρασια αυτη αρχιζει ξανα, γιατι να το κανετε περιπλοκο με αισθητηρες, hub, turn on/off κλπ!!;;  Μονο turn on/of στη θερμοκρασια που θες εχει νοημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Επειδη το εχω ξαναδει, το A/C Εχει θερμοστατη δικο του και οταν φτανει τη θερμοκρασια που του λες σταματαει και μολις πεσει κατω απο τ θερμοκρασια αυτη αρχιζει ξανα, γιατι να το κανετε περιπλοκο με αισθητηρες, hub, turn on/off κλπ!!;;  Μονο turn on/of στη θερμοκρασια που θες εχει νοημα

Δεν έχουν όλα τα air condition αυτήν την δυνατότητα ούτε κάποια παλιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Επειδη το εχω ξαναδει, το A/C Εχει θερμοστατη δικο του και οταν φτανει τη θερμοκρασια που του λες σταματαει και μολις πεσει κατω απο τ θερμοκρασια αυτη αρχιζει ξανα, γιατι να το κανετε περιπλοκο με αισθητηρες, hub, turn on/off κλπ!!;;  Μονο turn on/of στη θερμοκρασια που θες εχει νοημα

Τα 2 κλιματιστικα του σαλονιου ή δεν εχουν θερμοστατη ή εχει χαλασει δεν ξερω τι εχει γινει δεν ειναι δικο μου το σπιτι ειμαι στο νοικι. Ακομα αυτο που ξεχασα να αναφερω ειναι οτι αυτο που ανεφερα πιο πανω ειναι μια αρχη αυτοματισμου που θελω να κανω για μετα θελω με την δυνατοτητα του αισθητηρα θερμοκρασιας να διαβαζει και την υγρασια  να ξεκιναει και ο αφυγραντηρας με μια εξυπνη μπριζα. Μετα θα ασχοληθω και με τα φωτα κτλ κτλ.

Επεξ/σία από NoRz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...