Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, GiwrgosP- είπε

Εχετε να προτεινετε κανενα οικονομικο (Max 20 ευρω) weather station για να ελεγχω τις συνθηκες του χωρου (υγρασια, θερμοκρασια..) και να επικοινωνει με google assistant (να τον ρωταω ας πουμε τι θερμοκρασια εχω στο σπιτι ή να βαζω κανενα ifttt applet που να μου αναβει το ερκοντισιον υπο καποιες συνθηκες);

Υποθέτω πως εννοείς αισθητήρες εσωτερικού χώρου, όχι weather station που είναι εξωτερικού. Το Google Home δεν υποστηρίζει γενικά αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας ακόμα, μόνο θερμοστάτες. Κάποιοι αισθητήρες το "ξεγελούν" και παριστάνουν πως είναι θερμοστάτες για να του δίνουν θερμογρασία. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να υπάρχουν αυτόνομοι αισθητήρες που να κάνουν αυτό που θες, γιατί οι αισθητήρες γενικά δεν χρησιμοποιούν wifi επειδή καταναλώνει πολλή ενέργεια. Η φθηνότερη επιλογή αν δεν θες να ασχοληθείς με Home Assistant και DIY home automation είναι ένα hub της Xiaomi/Aqara με τον σχετικό αισθητήρα. Ο αισθητήρας βρίσκεται στα 8-12 ευρώ, το hub στα 25-30, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράγματα (αισθητήρες πόρτας, κίνησης κ.α.) καθώς και για να κάνεις αυτοματισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, gippas είπε

Υποθέτω πως εννοείς αισθητήρες εσωτερικού χώρου, όχι weather station που είναι εξωτερικού. Το Google Home δεν υποστηρίζει γενικά αισθητήρες θερμοκρασίας/υγρασίας ακόμα, μόνο θερμοστάτες. Κάποιοι αισθητήρες το "ξεγελούν" και παριστάνουν πως είναι θερμοστάτες για να του δίνουν θερμογρασία. Από εκεί και πέρα δεν νομίζω να υπάρχουν αυτόνομοι αισθητήρες που να κάνουν αυτό που θες, γιατί οι αισθητήρες γενικά δεν χρησιμοποιούν wifi επειδή καταναλώνει πολλή ενέργεια. Η φθηνότερη επιλογή αν δεν θες να ασχοληθείς με Home Assistant και DIY home automation είναι ένα hub της Xiaomi/Aqara με τον σχετικό αισθητήρα. Ο αισθητήρας βρίσκεται στα 8-12 ευρώ, το hub στα 25-30, αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για άλλα πράγματα (αισθητήρες πόρτας, κίνησης κ.α.) καθώς και για να κάνεις αυτοματισμούς.

Αα μαλιστα, ευχαριστω για την ενημερωση. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Δεν το ανοίγει το vmdk αρχείο.

Vmx αρχείο ζητάει το vmware

Το vmdk  είναι σαν αρχείο δισκου. Φτιάχνεις ένα vm (νομίζω ότι στην σελίδα τους λέει τι χαρακτηριστικά μπορείς να βάλεις) και αντί για να φτιάξεις δίσκο εισάγεις το vmdk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2020 στις 4:28 ΜΜ, AgMa είπε

Ναι το κλασσικό κουτί με τις βίδες είναι.

Το θέμα είναι ότι έχω το gateway της xiaomi και δεν θέλω να μπλέξω με πολλές εφαρμογές.

Ήθελα με το mi-home να τα χειρίζομαι.

Με home assistant δεν με βλέπω προς το παρόν, είναι αρχή μου και δεν τα καταλαβαίνω προς το παρόν (παρόλο που έχω ασχοληθεί με Arduino).

Η Xiaomi χρησιμοποιει δικο της api και δεν δεχεται να εμπλακει στα νερα αλλων κατασκευαστων παρολο που χρησμοποιει zigbee πρωτοκολλο ειναι πατενταρισμενο ειδαλλως θα βλεπες hue λαμπες η ikea tadfri σε  mi hub δυστηχως κι εγω εχω πολλες εφαρμογες αλλα στο κινητο μια και ειναι το  home assistant  ειναι το μοναδικο που εχει καταφερει να τα ενοποιησει ολα μαζι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kama28 είπε

Η Xiaomi χρησιμοποιει δικο της api και δεν δεχεται να εμπλακει στα νερα αλλων κατασκευαστων παρολο που χρησμοποιει zigbee πρωτοκολλο ειναι πατενταρισμενο ειδαλλως θα βλεπες hue λαμπες η ikea tadfri σε  mi hub δυστηχως κι εγω εχω πολλες εφαρμογες αλλα στο κινητο μια και ειναι το  home assistant  ειναι το μοναδικο που εχει καταφερει να τα ενοποιησει ολα μαζι

Δεν φτιάχνεις και έναν οδηγό για αρχάριους για το πώς μπορούμε να το στήσουμε αυτό το πράγμα?

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μερικες φωτογραφιές απο το HA μου. Ειναι far from ready. :P Το PS4 βαριεμαι να το ρυθμισω . Και ο σενσορας για τη μπαταρια αρνειται να συνδεθει και βαριεμια να το σβησω για την ωρα :P

https://imgur.com/a/iXXOKLW

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 λεπτά πριν, michkal91 είπε

Αξίζει να ασχοληθώ αντί του homekit + homebridge? 

Κάποιος που έχει κάνει αντίστοιχη μετάβαση να μας πει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα; 

Αν μιλας για HA, αξιζει γιατι μπορεις να συνδιασεις διαφορετικέ΄ς εταιρείες και να τα ελέγχεις απο εκει ολα μαζι. Εχει απειρα πραγματα να κανεις αλλα θελει χρονο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kama28 είπε

Η Xiaomi χρησιμοποιει δικο της api και δεν δεχεται να εμπλακει στα νερα αλλων κατασκευαστων παρολο που χρησμοποιει zigbee πρωτοκολλο ειναι πατενταρισμενο ειδαλλως θα βλεπες hue λαμπες η ikea tadfri σε  mi hub δυστηχως κι εγω εχω πολλες εφαρμογες αλλα στο κινητο μια και ειναι το  home assistant  ειναι το μοναδικο που εχει καταφερει να τα ενοποιησει ολα μαζι

Στο κινητό το home assistant;

Τώρα κοιτάω για raspberry. Να προτιμήσω το 3b+ έναντι του απλού 3b; Θέματα από θερμοκρασίες;

Από sd τι χωρητικότητα θα χρειαστώ;

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Όπως έχουν κάνει και πολλοί άλλοι, θέλω να μπορώ να χειρίζομαι τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα remotely. Είπα να αγοράσω ένα sonoff κι ένα ρελέ ισχύος, να κάνω τη δουλειά μου. Αυτή τη στιγμή η κατάσταση στον πίνακά μου, σε σχέση με τον έλεγχο του θερμοσίφωνα, είναι η εξής:

pinakas.jpg.64dbb259275e11148dd16e6e9ab954c1.jpg

Σκέφτηκα, για οικονομία χώρου, να αντικαταστήσω το MJ 520 με ένα ρελέ ισχύος με διακόπτη τριών θέσεων, ώστε να μπορώ να έχω είτε έλεγχο μέσω του sonoff, είτε χειροκίνητο on, ή χειροκίνητο off. Ακούγεται καλή ιδέα αυτό; Κάνει ένα ρελέ σαν αυτό εδώ: https://e-damianakis.gr/ilektrologiko-yliko/category-163/legrand-cx-2p-25a-2no.html;

Επίσης, η συνδεσμολογία ειναι η παρακάτω, ή χάνω κάτι;

608261513_.png.6fd8ab75b88ec737c7bfd6580d75b281.png

 

Ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 ώρες πριν, Spect~ είπε

Αν μιλας για HA, αξιζει γιατι μπορεις να συνδιασεις διαφορετικέ΄ς εταιρείες και να τα ελέγχεις απο εκει ολα μαζι. Εχει απειρα πραγματα να κανεις αλλα θελει χρονο

Ναι για αυτό λέω. Θεωρητικά και με το Homekit τα κάνεις απλά λέω μήπως με το HA έχουμε περισσότερες επιλογές (πχ στους αυτοματισμους, ειδοποιήσεις κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις είδα τι χρειάζεται το HA και δεν υπάρχει περίπτωση να βρω τον χρόνο που χρειάζεται 😁.

Πιο πολύ για smartthings με βλέπω.

Αυτό το hub δουλεύει στην Ελλάδα; Το hub της Xiaomi που έχω χρειάζεται η μένει στην άκρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, _vbm_ είπε

Καλησπέρα,

Όπως έχουν κάνει και πολλοί άλλοι, θέλω να μπορώ να χειρίζομαι τον ηλεκτρικό θερμοσίφωνα remotely. Είπα να αγοράσω ένα sonoff κι ένα ρελέ ισχύος, να κάνω τη δουλειά μου. Αυτή τη στιγμή η κατάσταση στον πίνακά μου, σε σχέση με τον έλεγχο του θερμοσίφωνα, είναι η εξής:

pinakas.jpg.64dbb259275e11148dd16e6e9ab954c1.jpg

Σκέφτηκα, για οικονομία χώρου, να αντικαταστήσω το MJ 520 με ένα ρελέ ισχύος με διακόπτη τριών θέσεων, ώστε να μπορώ να έχω είτε έλεγχο μέσω του sonoff, είτε χειροκίνητο on, ή χειροκίνητο off. Ακούγεται καλή ιδέα αυτό; Κάνει ένα ρελέ σαν αυτό εδώ: https://e-damianakis.gr/ilektrologiko-yliko/category-163/legrand-cx-2p-25a-2no.html;

Επίσης, η συνδεσμολογία ειναι η παρακάτω, ή χάνω κάτι;

608261513_.png.6fd8ab75b88ec737c7bfd6580d75b281.png

Ευχαριστώ.

Υπάρχει και ο κεντρικός διακόπτης κανονικά, αλλά φαντάζομαι εννοείται.

Η 20αρα ασφάλεια για το θερμοσίφωνο μου κάνει εντύπωση. Μικρή είναι. 25 άρα βάζουν. Η 20 φτάνει οριακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...