Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, kid είπε

Καλησπέρα,

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά αλλά με ενδιαφέρει ο απομακρυσμένος έλεγχος θερμοσίφωνα.

Ποιο ακριβώς sonoff προτείνετε; Ρελέ ισχύος κάποιο συγκεκριμένο; 

Η αναλυτικη συνδεσμολογία και οδηγίες που λέτε "πολλές σελίδες πίσω" όσο και να διάβασα δεν βρέθηκε από μενα καθώς είναι αδύνατο να διαβάσω 214 σελίδες. Θυμάστε περίπου σελίδα;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα
 

Θα πρέπει να σταχυολογηθούν όντως οι 200+ σελίδες που είναι εδώ μέσα, και να γίνει ένα ξεχωριστό νήμα  επισημασμένο με τίτλο "Οδηγός Smart Home" κάτι τέτοιο :)

11 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Εγω εχω τραβηξει καλωδιο απο το TH10 που εχω βαλει στον πίνακα, μέχρι την ταράτσα, και έχω βάλει αισθητήρα μέσα σε κυάθιο. Οπότε βλέπω και την θερμοκρασία του νερού στον ηλιακό και ανάλογα ανάβω ή σβήνω. 

Απλα για να το κανεις αυτο, πρεπει να εχεις προσβαση για καλώδιο απο το Sonoff μεχρι εκει που βρισκεται ο ηλιακος-θερμοσιφωνο.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο , να κάνεις όλη αυτή την συνδεσμολογία στην ταράτσα, αν με κάποιον τρόπο βρείς Wifi εκει.

Δηλαδη.

1. Ανοιχτά μόνιμα ο διπλός διακόπτης στον πίνακα σου.

2. Στην ταρατσα θα δινει ρευμα σε ενα ρελε ισχυος

3. Πριν το ρελε ισχυος θα παρεις ρευμα και θα δωσεις στο sonoff , το οποιο θα οπλιζει το ρελε ισχυος, και θα δινει ρευμα στον ηλιακο.

Ολα αυτα θα τα χωσεις σε ενα κουτακι κουβιδης για να ειναι αδιαβροχα.

Wifi μπορεις να παρεις και απο τον τελευταιο οροφο, αν τυχον ειναι γνωστος-φιλος και δεν φοβαται τον ισκιο του.

Ωραία η υλοποίηση που έχεις κάνει και να σου πω την προτιμώ, από το να έχω μόνιμα ανοιχτά τον διακόπτη προς την ταράτσα, αν κρίνω από το βραχυκύκλωμα που μας έκανε πέρυσι ηλεκτροβάνα στην ταράτσα (συνέδεε τον ηλιακό 3πλής με το κύκλωμα καλοριφέρ διαμερίσματος), που έκαιγε συνέχεια τις ασφάλειες του πίνακα αυτονομίας στο λεβητοστάσιο και έψαχνε όλη την ημέρα ο καυστηριατζής από πού έρχεται το βραχυκύκλωμα στον πίνακα! Έτσι κι αλλιώς, πάντως, αν θες ζεστό το ανάβεις κι αν πιάσει θερμοκρασία, θα αυτοματίσει....

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, andreaspA είπε

Μονο τέτοια δεν εχω. Για την ακριβεια ενα T0EU2C εχω που το εχω στο κουτι ακομα.

Παντως δουλεψε με basic, basic rf, pow, dual, th10, th16, και 4ch.

Μονο διακοπτες δεν εχω βαλει ακομα σαν τους Τ0 , Τ1 κλπ

Που τα κρύβεις; Χωράνε στην πρίζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AgMa είπε

Που τα κρύβεις; Χωράνε στην πρίζα;

Μην αρχιζεις και μιλας δεξια αριστερα οτι υπαρχουν αλλα Sonoff που χωρανε μεσα στις πριζες και σε ακουσει η δικια μου, σε έσκισα! :P

Πουθενα δεν τα εχω χωσει. Καποια ειναι βιδωμενα σε τοιχους και κατω απο ντουλαπια σε μονιμα φωτα, καποια αλλα ειναι κρυμμενα κατω απο καναπέδες, καποιο επανω στο κομοδινο (για την ηλεκτρικη κουβερτα), άλλα σε λεβητοστασια για το πιεστικο του νερου ή για την γραμμη για τις καμερες κλπ,κλπ και τα 4ch ειναι μεσα σε πινακες εμπορικου κεντρου για να χειριζομαι τα κοινοχρηστα φωτα, αλλο το εχω μεσα σε Κουβιδης στον κηπο για αυτοματο ποτισμα και για την γκαραζοπορτα.

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Θα πρέπει να σταχυολογηθούν όντως οι 200+ σελίδες που είναι εδώ μέσα, και να γίνει ένα ξεχωριστό νήμα  επισημασμένο με τίτλο "Οδηγός Smart Home" κάτι τέτοιο :)

Ωραία η υλοποίηση που έχεις κάνει και να σου πω την προτιμώ, από το να έχω μόνιμα ανοιχτά τον διακόπτη προς την ταράτσα, αν κρίνω από το βραχυκύκλωμα που μας έκανε πέρυσι ηλεκτροβάνα στην ταράτσα (συνέδεε τον ηλιακό 3πλής με το κύκλωμα καλοριφέρ διαμερίσματος), που έκαιγε συνέχεια τις ασφάλειες του πίνακα αυτονομίας στο λεβητοστάσιο και έψαχνε όλη την ημέρα ο καυστηριατζής από πού έρχεται το βραχυκύκλωμα στον πίνακα! Έτσι κι αλλιώς, πάντως, αν θες ζεστό το ανάβεις κι αν πιάσει θερμοκρασία, θα αυτοματίσει....

Ενταξει... το να ειναι ανοιχτος ο διπλος του ηλιακου μονιμα μεχρι την ταρατσα δεν ειναι θεμα, αν η δουλεια στην ταρατσα ειναι της προκοπής. Στεγανη οπως πρεπει και νοικοκυρεμενη. Δεν το συζητω οτι καλυτερα στην θαλπωρη , ξηρασια και ζεστη του σπιτιού, αλλά αν δεν γινεται διαφορετικα, θα το εκανα και ετσι.

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

Μην αρχιζεις και μιλας δεξια αριστερα οτι υπαρχουν αλλα Sonoff που χωρανε μεσα στις πριζες και σε ακουσει η δικια μου, σε έσκισα! :P

Πουθενα δεν τα εχω χωσει. Καποια ειναι βιδωμενα σε τοιχους και κατω απο ντουλαπια σε μονιμα φωτα, καποια αλλα ειναι κρυμμενα κατω απο καναπέδες, καποιο επανω στο κομοδινο (για την ηλεκτρικη κουβερτα), άλλα σε λεβητοστασια για το πιεστικο του νερου ή για την γραμμη για τις καμερες κλπ,κλπ και τα 4ch ειναι μεσα σε πινακες εμπορικου κεντρου για να χειριζομαι τα κοινοχρηστα φωτα, αλλο το εχω μεσα σε Κουβιδης στον κηπο για αυτοματο ποτισμα και για την γκαραζοπορτα.

Έλα σπίτι να φτιάξεις και τα δικά μου αλλιώς όλα στη γυναίκα σου 🤣.

Σε τοίχους και ντουλάπια το καταλαβαίνω.

Κάτω από καναπέδες πως τα έβαλες; Τα καλώδιά τους από που περνάνε; Όπως καταλαβαίνεις παίρνω ιδέες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Έλα σπίτι να φτιάξεις και τα δικά μου αλλιώς όλα στη γυναίκα σου 🤣.

Σε τοίχους και ντουλάπια το καταλαβαίνω.

Κάτω από καναπέδες πως τα έβαλες; Τα καλώδιά τους από που περνάνε; Όπως καταλαβαίνεις παίρνω ιδέες...

εεε για αυτο σου λεω μην το φωναζεις. Ολο και καποιο καλωδιο φαινεται. Ειναι ας πουμε το πορτατιφ του σαλονιου, στο οποιο εχω βαλει ενα basic πριν μπει στην πριζα.

Μια μπαλαντεζα με basic εφτιαξα των 30 ποντων. Αρσενικο-θυληκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα μερικές πτυχιακες που εξηγουν για το home assisant κ διάφορα άλλα για τα έξυπνα σπίτια...

Δεν  ξέρωαν έχει μπει πάλι...αλλά έχουν τίτλο "Έξυπνο σπίτι  και  οδηγός εγκατάστασης της πλατφόρμας ανοιχτού  κώδικα" ...ψαχτε αυτό στο google!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου πρεπει να ναι 😜

1 ώρα πριν, F117 είπε

Βρήκα μερικές πτυχιακες που εξηγουν για το home assisant κ διάφορα άλλα για τα έξυπνα σπίτια...

Δεν  ξέρωαν έχει μπει πάλι...αλλά έχουν τίτλο "Έξυπνο σπίτι  και  οδηγός εγκατάστασης της πλατφόρμας ανοιχτού  κώδικα" ...ψαχτε αυτό στο google!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και το φτιαχνω και το τελειωνω το HA ή τελος πάντων το φέρνω σε μια αποδεκτη κατασταση.

Υπαρχει τρόπος να το παρω οπως ειναι απο το Virtualbox που το τρέχω και αν το πετάξω σε μια sdcard για να τρεξει σε raspberry ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αντε και το φτιαχνω και το τελειωνω το HA ή τελος πάντων το φέρνω σε μια αποδεκτη κατασταση.

Υπαρχει τρόπος να το παρω οπως ειναι απο το Virtualbox που το τρέχω και αν το πετάξω σε μια sdcard για να τρεξει σε raspberry ?

Το στηνεις στο VB, το φτιαχνεις οπως θες, κανεις backup, το στηνεις σε RPi, κανεις restore το backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spect~ είπε

Το στηνεις στο VB, το φτιαχνεις οπως θες, κανεις backup, το στηνεις σε RPi, κανεις restore το backup

Καλα... αφου γινεται... θα το δουμε οταν θα ερθει η ωρα τι σημαινει το "κανεις backup" και "κάνεις restore"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Μόλις τώρα, andreaspA είπε

Καλα... αφου γινεται... θα το δουμε οταν θα ερθει η ωρα τι σημαινει το "κανεις backup" και "κάνεις restore"

Αυτο ακριβως που λενε οι λεξεις.. Κανεις αντίγραφο και το επαναφερεις μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, kid είπε

Καλησπέρα,

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ξανά αλλά με ενδιαφέρει ο απομακρυσμένος έλεγχος θερμοσίφωνα.

Ποιο ακριβώς sonoff προτείνετε; Ρελέ ισχύος κάποιο συγκεκριμένο; 

Η αναλυτικη συνδεσμολογία και οδηγίες που λέτε "πολλές σελίδες πίσω" όσο και να διάβασα δεν βρέθηκε από μενα καθώς είναι αδύνατο να διαβάσω 214 σελίδες. Θυμάστε περίπου σελίδα;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικα
 

Camera-ZOOM.jpg

 

Αυτό ειναι το σχεδιάγραμμα της συνδεσμολογίας που ακολούθησα εγω

Με τον διακόπτη εχω την δυνατότητα να το ανάψω χειροκίνητα(θεση ενα->on,θέση 2->off,θέση 3-έλεγχος μέσω sonoff)

Την υλοποίησα μονος μου αλλα θέλει πολύ προσοχή γιατι είναι ρεύμα!

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Camera-ZOOM.jpg

Αυτό ειναι το σχεδιάγραμμα της συνδεσμολογίας που ακολούθησα εγω

Με τον διακόπτη εχω την δυνατότητα να το ανάψω χειροκίνητα(θεση ενα->on,θέση 2->off,θέση 3-έλεγχος μέσω sonoff)

Την υλοποίησα μονος μου αλλα θέλει πολύ προσοχή γιατι είναι ρεύμα!

Δεν συμφωνω. Στελνεις μονιμα ουδετερο στο θερμοσιφωνο, και οπλιζεις ρελε πριν τον διακοπτη?

Ο διακοπτης πρεπει να κλεινει φαση και ουδετερο στο θερμοσιφωνο. Θα ειναι μονιμα ανοιχτος και θα στελνει ρευμα στο ρελε ισχυος, το οποιο θα οπλιζει απο το sonoff.

Οταν θες να τον αναψεις χειροκινητα, θα πηγαινεις και θα πατας το διακοπτακι του Sonoff.

Οταν θα θελησεις ομως να κλεισεις το ρευμα στο θερμοσιφωνο, θα κλεισεις τον διπλο διακοπτη, ανεβα στην ταρατσα και παρε και το καλωδιο και βαλτο και στο στομα αν θες.

Το να δινεις μονιμα ουδετερο στο θερμοσιφωνο δεν ειναι οτι καλυτερο. Οταν θα αποκτησεις μια διαρροη στον ουδετερο, θα τα ξαναπουμε. (ελπιζω! :) )

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν συμφωνω. Στελνεις μονιμα ουδετερο στο θερμοσιφωνο, και οπλιζεις ρελε πριν τον διακοπτη?

Ο διακοπτης πρεπει να κλεινει φαση και ουδετερο στο θερμοσιφωνο. Θα ειναι μονιμα ανοιχτος και θα στελνει ρευμα στο ρελε ισχυος, το οποιο θα οπλιζει απο το sonoff.

Οταν θες να τον αναψεις χειροκινητα, θα πηγαινεις και θα πατας το διακοπτακι του Sonoff.

Οταν θα θελησεις ομως να κλεισεις το ρευμα στο θερμοσιφωνο, θα κλεισεις τον διπλο διακοπτη, ανεβα στην ταρατσα και παρε και το καλωδιο και βαλτο και στο στομα αν θες.

Το να δινεις μονιμα ουδετερο στο θερμοσιφωνο δεν ειναι οτι καλυτερο. Οταν θα αποκτησεις μια διαρροη στον ουδετερο, θα τα ξαναπουμε. (ελπιζω! :) )

Τι αλλαγή προτείνεις επι του σχεδιαγράμματος;

Επεξ/σία από dimitris_sal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimitris_sal είπε

Τι αλλαγή προτείνεις επι του σχεδιαγράμματος;

Σου ειπα επακριβως.

Ο διπλος διακοπτης θα δινει ρευμα στο ρελε ισχυος, το οποιο ρελε θα δινει ρευμα στο θερμοσιφωνο οταν οπλιζει.

Ο κεντρικος θα μενει παντα ανοιχτος. Ετσι θα μπορεις κλεινοντας τον διπλο διακοπτη να κοβεις φαση και ουδετερο στο θερμοσιφωνο.

Μονος σου τα σκαλιζεις αυτα? ή ηλεκτρολογος στο εκανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...