Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, pedrojay είπε

@kama28 @AgMa

Μάλλον δεν το έχετε δει,αλλά υπάρχει formula στα hue labs μέσα στην εφαρμογή που κάνει ακριβώς αυτό που θέλετε. Λέγεται sensor snooze και μπορεί να απενεργοποιήσει για κάποιο ορισμένο χρονικό διάστημα τον αισθητήρα. Η ενεργοποίηση του μπορεί να γίνει είτε με το hue dimmer αν έχετε στο οποίο ορίζετε ένα κουμπί,είτε με virtual διακοπτακι στο labs,είτε τέλος με Alexa/Google home δίνοντας την εντολή "turn on/activate sensor snooze".

Έτσι το έχω εγώ στο μπάνιο μου όταν θέλω να κάνω ντους ή ότι θέλει ακινησία😄,αφού ανάψει με τον αισθητήρα το φως,ενεργοποιω sensor snooze και μένει αναμμένο για όσο χρόνο έχω ορίσει.

Δεν ξέρω μόνο αν γίνεται να το εισάγεις στο HA κάπως,μιας και δεν το χρησιμοποιώ

μα δεν λεμε  να πατας  κουμπι μιλαμε  για αγνη καθαρη αισθηση οπως θα γινοταν πχ με knx ( βεβαια εκει ο ενας αισθητηρας παρουσιας εχει 200+ ευρωπουλα και μπαινει ταβανι , αλλα αλλο αυτο) με την βοηθεια του  υπερπολυτιμου Home Assistant και με την βοηθεια  υπερυθρων θα μπορουσε αποκλειστικα να αισθανεται αν ενα σωμα ειναι μεσα στο μπανιο κι οχι να πατας κουμπια , αν ειναι ετσι παταω και τον διακοπτη και τελειωνει οχι να βαλω και snooze

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, Spect~ είπε

ναι αν κλεινουν την πορτα 😜 

Όχι μονο.Βάζεις στον αυτοματισμό ότι όταν δεις ότι έκλεισε η πόρτα και δεν ξαναδείς κίνηση στον αισθητήρα για 60 δευτερόλεπτα( παράδειγμα) τότε κλείσε το φως.Και μάλιστα έκανα και με την ώρα και συνδύασα και όταν λείπουν τα παιδιά από το σπίτι με τα κινητά να αλλάζει ο χρόνος.Εάν ασχοληθείς με αυτοματισμούς κανεις παρα πολλά αρκεί να έχεις όρεξη να ψάξεις τους χρόνους και τους συνδυασμούς.Μπορώ να πω ότι δουλεύει καλύτερα από ότι περίμενα.Στην αρχή μέχρι να το ρυθμίσω κι εγώ είχα χορούς.Αλλα τώρα στην χειρότερη να καθυστερήσει να σβήσει το φως μονο αν το ξεχάσουμε.Βεβαια παίζουν μεγάλο ρολο και τα pir ποσο καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που να το έχει δοκιμάσει;

https://community.home-assistant.io/t/lovelace-card-light-with-profiles/121398

Από χθες έχω στραβωθεί και δεν λέει να μου παίξει σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, maximosm είπε

Όχι μονο.Βάζεις στον αυτοματισμό ότι όταν δεις ότι έκλεισε η πόρτα και δεν ξαναδείς κίνηση στον αισθητήρα για 60 δευτερόλεπτα( παράδειγμα) τότε κλείσε το φως.Και μάλιστα έκανα και με την ώρα και συνδύασα και όταν λείπουν τα παιδιά από το σπίτι με τα κινητά να αλλάζει ο χρόνος.Εάν ασχοληθείς με αυτοματισμούς κανεις παρα πολλά αρκεί να έχεις όρεξη να ψάξεις τους χρόνους και τους συνδυασμούς.Μπορώ να πω ότι δουλεύει καλύτερα από ότι περίμενα.Στην αρχή μέχρι να το ρυθμίσω κι εγώ είχα χορούς.Αλλα τώρα στην χειρότερη να καθυστερήσει να σβήσει το φως μονο αν το ξεχάσουμε.Βεβαια παίζουν μεγάλο ρολο και τα pir ποσο καλά είναι.

μια ειναι η λυση , παρουσια και οχι κινηση , με την παρουσια  μετριεται η κινηση / θερμοκρασια ενος σωματος οποτε  οταν παψει να υπαρχει αυτη η θερμοκρασια τοτε  μπορει με ασφαλεια να σβησει τα  φωτα  αυτο μπορει να γινει με 2 τροπους  ο ενας  ειναι με  PIR ( PIR2 Sonoff για εμπλοκη με home assistant ) και ο αλλος ειναι με μικροκυμματα ( ναι ξερω  ισως επικινδυνο αλλα πιο αποτελεσματικο , και επισης  θελει arduino  για εμπλοκη με home assistant )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπέρα. Να κανω μια ερωτηση ως αρχάριος. Με xiaomi gateway δουλεύουν προϊόντα της blitzwolf? και αντίστοιχα με blitzwolf gateway δουλεύουν τα xiaomi; Ρωταω επειδη ολες οι μικροσυσκευές δουλεύουν με zigbee πρωτόκολλο, βέβαια φαντάζομαι εχουν αλλους servers.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από pan_pap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, pan_pap είπε

Παιδια καλησπέρα. Να κανω μια ερωτηση ως αρχάριος. Με xiaomi gateway δουλεύουν προϊόντα της blitzwolf? και αντίστοιχα με blitzwolf gateway δουλεύουν τα xiaomi; Ρωταω επειδη ολες οι μικροσυσκευές δουλεύουν με zigbee πρωτόκολλο, βέβαια φαντάζομαι εχουν αλλους servers.

Ευχαριστώ.

Της Xiaomi αρκετά έως πολύ σίγουρος πως δεν λειτουργούν με το hub της blitzwolf γιατί η Xiaomi μέχρι τώρα χρησιμοποιεί δική της παραλλαγή του zigbee. Ούτε και το αντίστροφο συμβαίνει. Γενικά τα προϊόντα Zigbee, αντίθετα με τα Z wave, δεν είναι ακόμα πολύ διαλειτουργικά, πρέπει να στραφεί κάποιος σε λύσεις όπως Deconz ή zigbee2mqtt για διαλειτουργικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθώ να ρυθμίσω τις smart λάμπες να έχουν ένα στάνταρ προφίλ έντασης και χρώματος κάθε φορά που τις ανάβω, ανεξάρτητα με την προηγούμενη λειτουργία τους.

Στο light_profiles.csv ( το οποίο δημιούργησα εγώ ενώ κάποιοι χρήστες το είχαν ήδη, πιθανόν από παλιότερη έκδοση του ΗΑ; ) έχω ορίσει να έχουν όλες οι λάμπες by default μια συγκεκριμένη ρύθμιση.

Το πρόβλημα είναι ότι ενώ μέσα στο αρχείο αυτό έχω δηλώσει την ένταση στο 255 και την εμφανίζει σαν 255 όντως, η ένταση της λάμπας είναι πολύ χαμηλοτερη. Εάν τώρα κατεβάσω την ένταση και την ανεβάσω πάλι μέσα από το ΗΑ, τότε πάει τέρμα.

Το έχουν αντιμετωπίσει και άλλοι, πχ:

https://github.com/home-assistant/home-assistant/issues/19827

Αλλά δεν βλέπω κάπου λύση. Το light_profiles.csv:

Relax,0.5119,0.4147,144
Concentrate,0.5119,0.4147,219
Reading,0.4448,0.4066,240
Energise,0.368,0.3686,203
group.all_lights.default,0.326,0.333,255

 

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι προσφατα κάποιοι φίλοι αγόρασαν κάποια mini pc για Home Assistant και θα ήθελα κανένα σχόλιο για την χρήση κλπ 

Σκέφτομαι να πάρω κάποιο nuc από τα βασικά μόνο για Linux + HA + Stremio (όχι plex, surfing κλπ) 

θα είμαι οκ με κάτι τέτοιο?

https://www.skroutz.gr/s/14765641/Intel-NUC-Kit-NUC7CJYH.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/14765764/Intel-NUC-Kit-NUC7PJYH.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, userAnon είπε

Θυμαμαι προσφατα κάποιοι φίλοι αγόρασαν κάποια mini pc για Home Assistant και θα ήθελα κανένα σχόλιο για την χρήση κλπ 

Σκέφτομαι να πάρω κάποιο nuc από τα βασικά μόνο για Linux + HA + Stremio (όχι plex, surfing κλπ) 

θα είμαι οκ με κάτι τέτοιο?

https://www.skroutz.gr/s/14765641/Intel-NUC-Kit-NUC7CJYH.html#specs

https://www.skroutz.gr/s/14765764/Intel-NUC-Kit-NUC7PJYH.html

Το πρώτο νομιζψ έχω εγώ. 8gb ram, και sad. Τρέχω home assistant, plex, flexget, pihole και πετάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Το πρώτο νομιζψ έχω εγώ. 8gb ram, και sad. Τρέχω home assistant, plex, flexget, pihole και πετάει

Ωραία.  Σε παρακαλώ αν μπορείς επιβεβαίωσε ότι είναι το πιο φθηνό αυτό που έχεις να το παραγγείλω.  Τελικά μπήκε ο συναγερμος με mqtt Αλλά πλέον σέρνεται με το rp3.

Σκέφτομαι να πάρω το πιο οικονομικό μόνο για και καμιά ταινία και αργότερα ένα λίγο καλύτερο για αντικατάσταση του λαπτοπ

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα από linux αλλά θα το καταφέρω νομίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
16 ώρες πριν, userAnon είπε

Ωραία.  Σε παρακαλώ αν μπορείς επιβεβαίωσε ότι είναι το πιο φθηνό αυτό που έχεις να το παραγγείλω.  Τελικά μπήκε ο συναγερμος με mqtt Αλλά πλέον σέρνεται με το rp3.

Σκέφτομαι να πάρω το πιο οικονομικό μόνο για και καμιά ταινία και αργότερα ένα λίγο καλύτερο για αντικατάσταση του λαπτοπ

Το θέμα είναι ότι δεν έχω ιδέα από linux αλλά θα το καταφέρω νομίζω

Το 2ο εχω με τον τετατραπυρηνο.. Πεταμενα λεφτα να παρεις το φτηνο τωρα και πιο μετα ενα ακριβοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Spect~ είπε

Το 2ο εχω με τον τετατραπυρηνο.. Πεταμενα λεφτα να παρεις το φτηνο τωρα και πιο μετα ενα ακριβοτερο

με έπιασε η βιασύνη μου και τελικά (για 50€) διαφορά πήρα το τετραπύρηνο. (είδα ότι αυτό είχες πάρει στην black friday). ΄Το περιμένω μέχρι τη παρασκευή. Επειδή πρέπει να περάσω linux θα χρειαστώ κάποια βοήθεια στο setup. Τώρα έχω τα νεύρα μου, γιατί ενώ τα κατάφερα να συνδέσω το mqtt και να έχω όλες τις ενδείξεις στο HA, σήμερα βάλαμε το gprs στο συναγερμό το οποίο συνδέεται στην ίδια θύρα (serial) με το wemos d1.. Αυτό σημαίνει ότι μπορώ να έχω ή το ένα ή το άλλο. Πρέπει να ψάξω να δω ΑΝ γίνεται με κάποιον τρόπο να συνδεθούν και τα 2 στην ίδια θύρα..

έλεος μετά από τόσο κόπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, gfdimopo είπε

Καλησπέρα στην παρέα! επειδή η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει το Google assistant σκεφτόμουν να έπαιρνα κάποιο rf/ir hub. Ποιο θα προτείνατε?

Broadlink rm. Αν είναι Samsung με το magic reminds δεν δουλευει πάντως να ξέρεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...