Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Broadlink rm. Αν είναι Samsung με το magic reminds δεν δουλευει πάντως να ξέρεις 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Βλέπω πολλά μοντέλα Broadlink rm pro , Broadlink rm pro+ και mini Mi3? Εχετε δοκιμάσει κάποιο και παίζει καλύτερα? 

Το magic reminds δεν το γνωρίζω.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

55 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αν δεν θες RF πηγαινε σε Mini αλλιως στο Pro

ασχετο αλλα εχει βγει και mini4 το οποιο δεν εχει τιποτα διαφορετικο περαν του μεγεθους  και καποιων υλικων

15 ώρες πριν, F117 είπε

Έχει ασχοληθεί κανεις με snowboy και google assisant σε raspberry ή linux?

ασχοληθηκα λιγο εγω με το voice assistant  αλλα να ξερεις  πολυ  δυσκολο να το σεταρεις  και ελληνικα  με  πολυ δυσκολια , αν θες εχει και ελληνικα με google tts over the cloud για  φυσικη ομιλια αλλα ειναι ενα 15αρι το μηνα 

12 ώρες πριν, gfdimopo είπε

Καλησπέρα στην παρέα! επειδή η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει το Google assistant σκεφτόμουν να έπαιρνα κάποιο rf/ir hub. Ποιο θα προτείνατε?

το χρησιμοποιω και εγω σε μια  παλια led tv αλλα να ξερεις οτι μερικες  φορες αναλογα και την αποσταση πιανει με  την 3η φορα η εντολη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ ένα RM Mini συνδεδεμένο με το Google Home mini μου μεσω home assistant και αν και έχω περάσει όλα τα κανάλια, βασικές λειτουργίες κλπ τελικά δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου με την τηλεόραση. Για να την ανάψω και τη σβήσω, η πιο χρήσιμη λειτουργία, χρησιμοποιώ το Chromecast, όπως και για να παίξω περιεχόμενο από το Netflix. Άντε 2-3 φορές την εβδομάδα να χρησιμοποιήσω φωνητικές εντολές για να αλλάξει κανάλι. Δεν κάνω ζάπινγκ γενικά αλλά υποθέτω φωνητικά θα ήταν πολύ βαρετό.

Γενικά ανάμεσα στο Broadlink RM Mini 3 και το Chromecast stick το δεύτερο μου έχει φανεί 100 φορές πιο χρήσιμο (το broadlink το χρησιμοποιώ με κλιματιστικό και στερεοφωνικό πάντως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, gippas είπε

Έχω και εγώ ένα RM Mini συνδεδεμένο με το Google Home mini μου μεσω home assistant και αν και έχω περάσει όλα τα κανάλια, βασικές λειτουργίες κλπ τελικά δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου με την τηλεόραση. Για να την ανάψω και τη σβήσω, η πιο χρήσιμη λειτουργία, χρησιμοποιώ το Chromecast, όπως και για να παίξω περιεχόμενο από το Netflix. Άντε 2-3 φορές την εβδομάδα να χρησιμοποιήσω φωνητικές εντολές για να αλλάξει κανάλι. Δεν κάνω ζάπινγκ γενικά αλλά υποθέτω φωνητικά θα ήταν πολύ βαρετό.

Γενικά ανάμεσα στο Broadlink RM Mini 3 και το Chromecast stick το δεύτερο μου έχει φανεί 100 φορές πιο χρήσιμο (το broadlink το χρησιμοποιώ με κλιματιστικό και στερεοφωνικό πάντως).

εχεις συνδεσει το netflix ? πως??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Το chromecast είπα πως χρησιμοποιώ για το netflix, όχι το Broadlink 

για το google assistant λεω κι εγω δεν το βρισκω μεσα στην εφαρμογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δουλεύετε HA, αν βγάλετε το καλώδιο του ίντερνετ, λειτουργούν οι συσκευές σας; Υποτίθεται ότι τοπικά έπρεπε να παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kama28 είπε

για το google assistant λεω κι εγω δεν το βρισκω μεσα στην εφαρμογη

Από την εφαρμογή του Google Home, από το + πάνω δεξιά, σου βγάζει Videos and Photos και μπορείς να σετάρεις το Netflix

11 ώρες πριν, AgMa είπε

Όσοι δουλεύετε HA, αν βγάλετε το καλώδιο του ίντερνετ, λειτουργούν οι συσκευές σας; Υποτίθεται ότι τοπικά έπρεπε να παίζουν.

Κάποιες ναι, κάποιες όχι. Εάν χρησιμοποιείς συσκευές με τις οποίες το HA επικοινωνεί μέσω server προφανώς αυτές δεν θα λειτουργούν. Δεν έχουν όλες οι συσκευές local integration με το HA. Πχ οι περισσότερες Sonoff δεν έχουν από την μάνα τους, χρειάζονται φλασάρισμα. Είναι ένας λόγος που προτιμώ Zigbee συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, gippas είπε

Από την εφαρμογή του Google Home, από το + πάνω δεξιά, σου βγάζει Videos and Photos και μπορείς να σετάρεις το Netflix

Κάποιες ναι, κάποιες όχι. Εάν χρησιμοποιείς συσκευές με τις οποίες το HA επικοινωνεί μέσω server προφανώς αυτές δεν θα λειτουργούν. Δεν έχουν όλες οι συσκευές local integration με το HA. Πχ οι περισσότερες Sonoff δεν έχουν από την μάνα τους, χρειάζονται φλασάρισμα. Είναι ένας λόγος που προτιμώ Zigbee συσκευές.

εδω θελω να σε διορθωσω  το φλασαρισμα πλεον εχει πεθανει και ο λογος  γι αυτο ειναι https://community.home-assistant.io/t/new-custom-component-sonoff-lan-mode-local-with-stock-firmware/88132 

βεβαια  δεν το κανω  γιατι εχω πολλους αυτοματισμους με sonoff και μαλλον θα πρεπει να τους διορωνω  ξανα και το σιχαινομαι αυτο

Το προβλημα ειναι αλλο , εκανα την βλακεια  και πειρα  καμερες ip απο το leroy  ειχαν εφαρμογη αλλα ο κατασκευαστης δεν λεει αν ειναι onvif η ποιο ειναι το rtsp τους και θελω να τις βαλω  στο HA και δεν μπορω , ξερει κανεις τιποτα για CVMORE η παραπλησιες που να τις εχει βαλει στο Home Assistant ?

Επεξ/σία από kama28
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, kama28 είπε

εδω θελω να σε διορθωσω  το φλασαρισμα πλεον εχει πεθανει και ο λογος  γι αυτο ειναι https://community.home-assistant.io/t/new-custom-component-sonoff-lan-mode-local-with-stock-firmware/88132 

βεβαια  δεν το κανω  γιατι εχω πολλους αυτοματισμους με sonoff και μαλλον θα πρεπει να τους διορωνω  ξανα και το σιχαινομαι αυτο

 

υπάρχει και αυτό το custom component με εγκατάσταση μέσω HACS.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

υπάρχει και αυτό το custom component με εγκατάσταση μέσω HACS.

υπαρχουν αρκετα , απλα ηθελα να δειξω πως το φλασαρισμα ειναι μια δυσκολη υποθεση οχι για ολους μας  και οτι μεσω  του Home Assistant ειναι απλα παιχνιδακι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Από την εφαρμογή του Google Home, από το + πάνω δεξιά, σου βγάζει Videos and Photos και μπορείς να σετάρεις το Netflix

Κάποιες ναι, κάποιες όχι. Εάν χρησιμοποιείς συσκευές με τις οποίες το HA επικοινωνεί μέσω server προφανώς αυτές δεν θα λειτουργούν. Δεν έχουν όλες οι συσκευές local integration με το HA. Πχ οι περισσότερες Sonoff δεν έχουν από την μάνα τους, χρειάζονται φλασάρισμα. Είναι ένας λόγος που προτιμώ Zigbee συσκευές.

Είχα πει να ασχοληθώ αργότερα, αλλά μιας και ήρθε η κουβέντα..

Έχει τύχει να γυρίσω σπίτι και να έχει πέσει το internet. Ενώ λοιπόν έχω ups στο ΗΑ όταν πάω να συνδεθώ από το laptop δεν ανοίγει καν το πρόγραμμα. Μπορείς να μου πεις ποια η διαδικασία όταν δεν υπάρχει στο σπίτι internet να συνδεθείς με το ΗΑ και να δεις ότι υπάρχει διαθέσιμο? Έχω για παράδειγμα κάποιες zigbee με deconz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...