Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, userAnon είπε

Είχα πει να ασχοληθώ αργότερα, αλλά μιας και ήρθε η κουβέντα..

Έχει τύχει να γυρίσω σπίτι και να έχει πέσει το internet. Ενώ λοιπόν έχω ups στο ΗΑ όταν πάω να συνδεθώ από το laptop δεν ανοίγει καν το πρόγραμμα. Μπορείς να μου πεις ποια η διαδικασία όταν δεν υπάρχει στο σπίτι internet να συνδεθείς με το ΗΑ και να δεις ότι υπάρχει διαθέσιμο? Έχω για παράδειγμα κάποιες zigbee με deconz.

αν εχεις ups στο HA και οχι και στο  ρουτερ ακομα και χωρις ιντερνετ  υπαρχει wifi οποτε do the maths  εχω βαλει και στα 2 ups οποτε και για 1 ωρα να πεσει δουλευει κανονικα, τωρα αν το συνδεσεις κατευθειαν στο λαπτοπ δοκιμασες χωρις το 8123 ?

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, kama28 είπε

αν εχεις ups στο HA και οχι και στο  ρουτερ ακομα και χωρις ιντερνετ  υπαρχει wifi οποτε do the maths  εχω βαλει και στα 2 ups οποτε και για 1 ωρα να πεσει δουλευει κανονικα

Α, μάλιστα θέλει ups και στο ρουτερ. φυσικά.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Α, μάλιστα θέλει ups και στο ρουτερ. φυσικά.. 

αν το συνδεσεις κατευθειαν στο λαπτοπ εχεις δοκιμασεις το hassio.local ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kama28 είπε

αν το συνδεσεις κατευθειαν στο λαπτοπ εχεις δοκιμασεις το hassio.local ?

Κάτσε γιατί πάλι μπερδεύτηκα..

Όταν επέστρεψα σπίτι είχε ρεύμα, άρα το ρουτερ (αν και δεν το τσέκαρα) θα είχε wifi. αρα κάτι άλλο φταίει?

Δεν καταλαβαίνω τι να συνδέσω στο λαπτοπ?

* πάντως χωρίς internet με ρεύμα έτσι όπως είμαι τώρα δεν συνδέομαι, ούτε στo hassio.local

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Κάτσε γιατί πάλι μπερδεύτηκα..

Όταν επέστρεψα σπίτι είχε ρεύμα, άρα το ρουτερ (αν και δεν το τσέκαρα) θα είχε wifi. αρα κάτι άλλο φταίει?

Δεν καταλαβαίνω τι να συνδέσω στο λαπτοπ?

* πάντως χωρίς internet με ρεύμα έτσι όπως είμαι τώρα δεν συνδέομαι, ούτε στo hassio.local

εχεις κανει reserve την ip του HA στο ρουτερ για να μην αλλαζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ναι, και συνδέομαι και εκτός σπιτιού με noip. 

Πως πήγες να μπεις; Από local ip (192.168.ΧΧ.ΧΧ:8123) ή μέσω της dynamic της noip. Αν έκανες το δεύτερο δεν γίνεται αν δεν έχεις ίντερνετ. Αν έκανες το πρώτο τότε δεν ξέρω, σε εμένα απλά δουλεύει χωρίς κάποια ιδιαίτερη ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kama28 είπε

εδω θελω να σε διορθωσω  το φλασαρισμα πλεον εχει πεθανει και ο λογος  γι αυτο ειναι https://community.home-assistant.io/t/new-custom-component-sonoff-lan-mode-local-with-stock-firmware/88132 

βεβαια  δεν το κανω  γιατι εχω πολλους αυτοματισμους με sonoff και μαλλον θα πρεπει να τους διορωνω  ξανα και το σιχαινομαι αυτο

Το προβλημα ειναι αλλο , εκανα την βλακεια  και πειρα  καμερες ip απο το leroy  ειχαν εφαρμογη αλλα ο κατασκευαστης δεν λεει αν ειναι onvif η ποιο ειναι το rtsp τους και θελω να τις βαλω  στο HA και δεν μπορω , ξερει κανεις τιποτα για CVMORE η παραπλησιες που να τις εχει βαλει στο Home Assistant ?

Σε ευχαριστώ, είχα μείνει πίσω :) Kαι πάλι προτιμώ zigbee για να μην φορτώνω το ρούτερ μου αλλά σίγουρα υπάρχουν περισσότερα sonoff με wifi από ότι με zigbee. Αν και από το BASICZBR3 είμαι πολύ ευχαριστημένος για την ώρα. Να υποθέσω πως το plugin δουλεύει για την ώρα μόνο με τα BASICRFR3, RFR3 και ΜΙΝΙ που έχουν DIY Mode;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, acmegr7 είπε

υπάρχει και αυτό το custom component με εγκατάσταση μέσω HACS.

Αυτό έχω περάσει και εγώ. Βασικά αυτό που κάνει είναι να επικοινωνήσει μια φορά με τον σέρβερ της ewelink για να κατεβάσει τα στοιχεία σύνδεσης και μετά δεν επικοινωνεί καθόλου, παίζει τοπικά.

8 ώρες πριν, gippas είπε

Από την εφαρμογή του Google Home, από το + πάνω δεξιά, σου βγάζει Videos and Photos και μπορείς να σετάρεις το Netflix

Κάποιες ναι, κάποιες όχι. Εάν χρησιμοποιείς συσκευές με τις οποίες το HA επικοινωνεί μέσω server προφανώς αυτές δεν θα λειτουργούν. Δεν έχουν όλες οι συσκευές local integration με το HA. Πχ οι περισσότερες Sonoff δεν έχουν από την μάνα τους, χρειάζονται φλασάρισμα. Είναι ένας λόγος που προτιμώ Zigbee συσκευές.

Οτιδήποτε έχω παίζει μόνο τοπικά. Sonoff, έχω περάσει το component που λέμε πιο πάνω. Xiaomi gateway με smart διακόπτες, μπλοκαρισμένη μέσω ρούτερ η ip του. Μόνο για τις λάμπες yeelight δεν είμαι σίγουρος αν επικοινωνούν με σέρβερ. Είναι ναι μεν στην εφαρμογή της xiaomi περασμένες, αλλά το ΗΑ τις αναγνώρισε manual μέσω ip.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, gippas είπε

Σε ευχαριστώ, είχα μείνει πίσω :) Kαι πάλι προτιμώ zigbee για να μην φορτώνω το ρούτερ μου αλλά σίγουρα υπάρχουν περισσότερα sonoff με wifi από ότι με zigbee. Αν και από το BASICZBR3 είμαι πολύ ευχαριστημένος για την ώρα. Να υποθέσω πως το plugin δουλεύει για την ώρα μόνο με τα BASICRFR3, RFR3 και ΜΙΝΙ που έχουν DIY Mode;

και παλι θα σε  διορθωσω  πλεον δουλευει με  ολα  τα sonoff και δεν μπαινει επανω  τους αλλα στο home assistant 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kama28 είπε

υπαρχουν αρκετα , απλα ηθελα να δειξω πως το φλασαρισμα ειναι μια δυσκολη υποθεση οχι για ολους μας  και οτι μεσω  του Home Assistant ειναι απλα παιχνιδακι

το sonoff basic 1 δεν με δυσκόλεψε καθόλου στο flash-άρισμα. Του πέρασα esphome κ το προγραμμάτισα δεόντως για το hassio.
Οι νέες εκδόσεις sonoff basic δεν χρειάζονται πλεον flash-άρισμα. Λειτουργούν κ χωρίς με το hassio αλλά ακόμα κι αν χρειαστείς flash-άρισμα, υπάρχουν αρκετά σχετικά tutorial online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/2/2020 στις 11:13 ΠΜ, KinigosPsixon είπε

Μπορεί κάποιος να στείλει ένα λινκ με ρελέ που πρέπει να μπει μετά από sonoff για θερμοσίφωνα. Ηγα στη τοπική αγορά και μου είπαν κάτι 50 ευρώ. Τόσο πάνε?

Στον πίνακα έχω τον παρακάτω:

https://www.kafkas.gr/proionta/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/cheirismos/rele-ragas/rele-ragas-230v/hager-hlektponomos-25a-230v-2a-esc225_96554/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2020 στις 8:55 ΜΜ, Spect~ είπε

Το πρώτο νομιζψ έχω εγώ. 8gb ram, και sad. Τρέχω home assistant, plex, flexget, pihole και πετάει

Καλημέρα

επειδή θα το παραλάβω σήμερα, μπορείς να μου πεις πως το έχεις σετάρει? Μήπως έχεις κανένα λινκ από πρόσφατο οδηγό?

Από τα λίγα που έχω διαβάσει σκέφτομαι να βάλω Ubuntu-Docker-Hassio και να περάσω κάποιο από τα backup που έχω. 

Αυτά από θεωρία, γιατί στην πράξη μου φαίνονται δύσκολα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

επειδή θα το παραλάβω σήμερα, μπορείς να μου πεις πως το έχεις σετάρει? Μήπως έχεις κανένα λινκ από πρόσφατο οδηγό?

Από τα λίγα που έχω διαβάσει σκέφτομαι να βάλω Ubuntu-Docker-Hassio και να περάσω κάποιο από τα backup που έχω. 

Αυτά από θεωρία, γιατί στην πράξη μου φαίνονται δύσκολα

Θα είμαι εκτός μέχρι και δευτέρα οπότε δύσκολο να σου βρω κάτι. Αλλά γράψε αν χρειαστείς κάτι.. Γενικά ναι, Λίνουξ (ίσως πήγαινα σε Μιντ) (server η όχι) , docker και μετά τα υπόλοιπα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...