Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, AgMa said:

Αυτό έχω περάσει και εγώ. Βασικά αυτό που κάνει είναι να επικοινωνήσει μια φορά με τον σέρβερ της ewelink για να κατεβάσει τα στοιχεία σύνδεσης και μετά δεν επικοινωνεί καθόλου, παίζει τοπικά.

Οτιδήποτε έχω παίζει μόνο τοπικά. Sonoff, έχω περάσει το component που λέμε πιο πάνω. Xiaomi gateway με smart διακόπτες, μπλοκαρισμένη μέσω ρούτερ η ip του. Μόνο για τις λάμπες yeelight δεν είμαι σίγουρος αν επικοινωνούν με σέρβερ. Είναι ναι μεν στην εφαρμογή της xiaomi περασμένες, αλλά το ΗΑ τις αναγνώρισε manual μέσω ip.

Οι λαμπες της xiaomi μεχρι πριν λιγο καιρο επικοινωνουσαν παντα με server για οποια εντολη. Προσφατα οταν ξαναεβαλα μια στην εφαρμογη ελεγε κατι για local και καλα για πιο αμεση ανταποκριση αλλα δεν ασχοληθηκα παραπανω. Παιζει να δουλευουν και οι δυο μεθοδοι με local οταν εισαι στο δικτυο σου και μεσω server για απομακρυσμενη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, deafman είπε

Οι λαμπες της xiaomi μεχρι πριν λιγο καιρο επικοινωνουσαν παντα με server για οποια εντολη. Προσφατα οταν ξαναεβαλα μια στην εφαρμογη ελεγε κατι για local και καλα για πιο αμεση ανταποκριση αλλα δεν ασχοληθηκα παραπανω. Παιζει να δουλευουν και οι δυο μεθοδοι με local οταν εισαι στο δικτυο σου και μεσω server για απομακρυσμενη χρηση.

Η εφαρμογή της yeelight (και όχι της Xiaomi) έχει επιλογή για lan control και φυσικά για να παίξει στο ΗΑ πρέπει να την ενεργοποιήσεις. Αλλά γιατί όταν έβγαλα το καλώδιο του ίντερνετ απ' την πρίζα δεν έπαιζαν οι smart διακόπτες;

Ή οι smart διακόπτες επικοινωνούν με σέρβερ και κάτι δεν έχω κάνει καλά στο μπλοκάρισμα μέσω ip, ή ίσως παίξουν τοπικά μόνο σε περίπτωση που πέσει το Ίντερνετ από τον πάροχο ( μήπως δηλαδή το καλώδιο του ίντερνετ πρέπει να είναι πάντα στον τοίχο; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

επειδή θα το παραλάβω σήμερα, μπορείς να μου πεις πως το έχεις σετάρει? Μήπως έχεις κανένα λινκ από πρόσφατο οδηγό?

Από τα λίγα που έχω διαβάσει σκέφτομαι να βάλω Ubuntu-Docker-Hassio και να περάσω κάποιο από τα backup που έχω. 

Αυτά από θεωρία, γιατί στην πράξη μου φαίνονται δύσκολα

καλησπέρα.

Εγώ στο Nuc μου κατέληξα όπως τα λες. Με ubuntu 16.04 desktop, docker & Hassio.

Οι οδηγοί που είχα ακολουθήσει ήταν συνδυασμός αυτών των 2: ένα και δύο

3 ώρες πριν, Spect~ είπε

Θα είμαι εκτός μέχρι και δευτέρα οπότε δύσκολο να σου βρω κάτι. Αλλά γράψε αν χρειαστείς κάτι.. Γενικά ναι, Λίνουξ (ίσως πήγαινα σε Μιντ) (server η όχι) , docker και μετά τα υπόλοιπα 

μήπως έχεις καταφέρει να βάλεις adguard στο ΗΑ στο NUC?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

καλησπέρα.

Εγώ στο Nuc μου κατέληξα όπως τα λες. Με ubuntu 16.04 desktop, docker & Hassio.

Οι οδηγοί που είχα ακολουθήσει ήταν συνδυασμός αυτών των 2: ένα και δύο

μήπως έχεις καταφέρει να βάλεις adguard στο ΗΑ στο NUC?

Ευχαριστώ! Θα τα διαβάσω και αν εχω απορίες θα σας ρωτήσω. Λογικά αύριο το απόγευμα ή την Κυριακή θα έχω χρόνο. (Μόλις το παρέλαβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 ώρες πριν, acmegr7 είπε

καλησπέρα.

Εγώ στο Nuc μου κατέληξα όπως τα λες. Με ubuntu 16.04 desktop, docker & Hassio.

Οι οδηγοί που είχα ακολουθήσει ήταν συνδυασμός αυτών των 2: ένα και δύο

μήπως έχεις καταφέρει να βάλεις adguard στο ΗΑ στο NUC?

Pihole τρέχω σε docker και δούλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, acmegr7 είπε

καλησπέρα.

Εγώ στο Nuc μου κατέληξα όπως τα λες. Με ubuntu 16.04 desktop, docker & Hassio.

Οι οδηγοί που είχα ακολουθήσει ήταν συνδυασμός αυτών των 2: ένα και δύο

μήπως έχεις καταφέρει να βάλεις adguard στο ΗΑ στο NUC?

Έχω βάλει το Ubuntu. αν και θα σταματήσω σε λίγο, αύριο θα προσπαθήσω να περάσω το docker και το ΗΑ ιδιανικά θα περάσω και το τελευταίο snapshoot που έχω

Έχω μια ερώτηση για το deconz αν γνωρίζετε. Αν περάσω το snapshoot απλά βάζω το usb του deconz στο NUC και παίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 ώρες πριν, userAnon είπε

Έχω βάλει το Ubuntu. αν και θα σταματήσω σε λίγο, αύριο θα προσπαθήσω να περάσω το docker και το ΗΑ ιδιανικά θα περάσω και το τελευταίο snapshoot που έχω

Έχω μια ερώτηση για το deconz αν γνωρίζετε. Αν περάσω το snapshoot απλά βάζω το usb του deconz στο NUC και παίζει?

Θεωρητικά ναι.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Μου ήρθε χθες ο διακόπτης της sonoff που δεν  θέλει ουδέτερο. Έχουμε οδηγίες για το που μπαίνει αυτό για να μην κάνουν flickering?

 

Επίσης έχει βάλει κάποιος το on off wireless smart switch σε σουκο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, michkal91 είπε

Καλησπέρα. Μου ήρθε χθες ο διακόπτης της sonoff που δεν  θέλει ουδέτερο. Έχουμε οδηγίες για το που μπαίνει αυτό για να μην κάνουν flickering?

Επίσης έχει βάλει κάποιος το on off wireless smart switch σε σουκο; 

φαση επιστροφη , L για φαση και 1 η L1 για επιστροφη δεν ειναι τοσο δυσκολο , αλλα αντιλαμβανομαι οτι μαλλον δεν ειναι με wifi αλλα με rf  σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/3/2020 στις 12:55 ΜΜ, acmegr7 είπε

καλησπέρα.

Εγώ στο Nuc μου κατέληξα όπως τα λες. Με ubuntu 16.04 desktop, docker & Hassio.

Οι οδηγοί που είχα ακολουθήσει ήταν συνδυασμός αυτών των 2: ένα και δύο

μήπως έχεις καταφέρει να βάλεις adguard στο ΗΑ στο NUC?

Καλημέρα

τα κατάφερα και πλέον ο ΗΑ τρέχει στο NUC. Νομίζω ότι έχουν περαστεί ότι είχα στο Raspberry, (θα το διαπιστώσω τις επόμενες ημέρες αν κάτι λείπει)

Έχω 1-2 ερωτήσεις για εσένα ή τον @Spect~

Έβαλα την desktop version, και έχω εγκαταστήσει το Stremio για καμία ταινία

1. Πως χειρίζεστε το nuc? με ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι αντιστοιχα? Από ότι είδα μπαίνουν και αυτά τα compact

Έχετε κάτι να προτείνετε?

 

2. Στις ρυθμίσεις του ubuntu το έχετε να περνάει σε sleep mode μετά από λίγο είναι καλύτερα να είναι always on? (ο ΗΑ και στις 2 περιπτώσεις τρέχει κανονικά)

 

3. Τέλος ακολουθώντας τις οδηγίες εγκατάστασης έβαλα και portainer. Εκτός του ότι δεν έχω ιδέα (ακόμα) τι πρέπει να κάνω για να συνδεθώ, σκέφτομαι μήπως το portainer χρειάζεται κυρίως όταν τρέχουμε ubuntu server? Αν βοηθάει τελικά μήπως γνωρίζετε πως συνδέομαι αρχικά για να κάνω λογαριασμό που λέει εδώ?

You'll just need to access the port 9000 of the Docker engine where portainer is running using your browser.

Πρέπει να ανοίξω την πόρτα 9000 και μετά τι κάνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 ώρες πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

τα κατάφερα και πλέον ο ΗΑ τρέχει στο NUC. Νομίζω ότι έχουν περαστεί ότι είχα στο Raspberry, (θα το διαπιστώσω τις επόμενες ημέρες αν κάτι λείπει)

Έχω 1-2 ερωτήσεις για εσένα ή τον @Spect~

Έβαλα την desktop version, και έχω εγκαταστήσει το Stremio για καμία ταινία

1. Πως χειρίζεστε το nuc? με ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι αντιστοιχα? Από ότι είδα μπαίνουν και αυτά τα compact

Έχετε κάτι να προτείνετε?

2. Στις ρυθμίσεις του ubuntu το έχετε να περνάει σε sleep mode μετά από λίγο είναι καλύτερα να είναι always on? (ο ΗΑ και στις 2 περιπτώσεις τρέχει κανονικά)

3. Τέλος ακολουθώντας τις οδηγίες εγκατάστασης έβαλα και portainer. Εκτός του ότι δεν έχω ιδέα (ακόμα) τι πρέπει να κάνω για να συνδεθώ, σκέφτομαι μήπως το portainer χρειάζεται κυρίως όταν τρέχουμε ubuntu server? Αν βοηθάει τελικά μήπως γνωρίζετε πως συνδέομαι αρχικά για να κάνω λογαριασμό που λέει εδώ?


You'll just need to access the port 9000 of the Docker engine where portainer is running using your browser.

Πρέπει να ανοίξω την πόρτα 9000 και μετά τι κάνω? 

1) έχω ασύρματο πληκτρολόγιο/ποντίκι που συνδέεται μέχρι και σε 3 συσκευές οπότε εχω αυτό για όλα. Επίσης έχω ρυθμίσει flexget για auto download for series, κοινόχρηστο φάκελο αν θέλω να περάσω κάτι από το main pc και τέλος έχω access στο torrent client στο Nuc οποτε ότι θέλω το βάζω από το main pc. Με λίγα λόγια δεν το ακουμπάω πότε. 

2) always on. 

3) αν τρέχει απλά θα χτυπήσεις την ip του nuc και αυτή την πόρτα. Δεν χρειάζεται να την ανοίξεις αν δεν θες να έχεις access από εξωτερικό δίκτυο 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν θέλω να γίνω κακός αλλα το στήσιμο NUC είναι ενδιαφέρον θέμα αλλά εκτός της θεματολογίας του συγκεκριμένου. Μήπως να ανοίξετε κάποιο νέο ώστε να το βρουν και όσοι ενδιαφέρονται για NUC και όχι για home automation;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/3/2020 στις 7:29 ΜΜ, kama28 είπε

φαση επιστροφη , L για φαση και 1 η L1 για επιστροφη δεν ειναι τοσο δυσκολο , αλλα αντιλαμβανομαι οτι μαλλον δεν ειναι με wifi αλλα με rf  σωστα?

Έτσι είναι τώρα τα καλώδια. Που συνδέεται το καθένα στο sonoff? Επίσης κάπου μπαίνει το ανταπτορακι που έχει για το antiflickering.

6EC330D8-E403-4B3A-9E38-72FF17D43D53.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, michkal91 είπε

Έτσι είναι τώρα τα καλώδια. Που συνδέεται το καθένα στο sonoff? Επίσης κάπου μπαίνει το ανταπτορακι που έχει για το antiflickering.

6EC330D8-E403-4B3A-9E38-72FF17D43D53.jpeg

όταν τα συνδέσεις αν μπορείς βγάλε μια φωτό πως πρέπει να είναι σωστά συνδεδεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, michkal91 είπε

Έτσι είναι τώρα τα καλώδια. Που συνδέεται το καθένα στο sonoff? Επίσης κάπου μπαίνει το ανταπτορακι που έχει για το antiflickering.

6EC330D8-E403-4B3A-9E38-72FF17D43D53.jpeg

αν και απο τη φωτογραφια δεν μπορω να καταλαβω παρα πολλα  , τα μαυρα καλωδια δινουν ρευμα στο διακοπτη και σε μια πριζα  λογικα απο κατω , το καφε  ειναι η επιστροφη για να αναβει το φως , οποτε τα μαυρα τα βαζεις στο L και αν εχει απο πισω 1 ή L1 ειδαλλως σε οποια αλλα ελευθερη επαφη που δεν γραφει N η L, αλλα προς θεου αυτα τα κανουν μονο εξειδικευμενα ατομα με ηλεκτρολογικες γνωσεις

Επεξ/σία από kama28
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...