Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος για ένα θέμα! Εδώ και αρκετό καιρό Χρησιμοποιώ την Alexa μέσω κινητού Android (Samsung Note 10+) λειτουργεί κανονικά, ακούει και εκτελεί τις εντολές μου κανονικά, απλώς πρέπει να πατήσω το κουμπί για να αρχίσω να της μιλάω! Πως γίνετε όμως να ενεργοποιείτε μέσω της φωνής όπως το "Ok Google"? Κάποιος μου είπε οτι πρέπει να καταχωρίσω τη φωνή μου αλλά προσπαθώ να τη καταχωρίσω  στο προφιλ μου εκει που λέει "voice" αλλά μου γράφει οτι δεν υποστηρίζεται η συσκευή!! Έχω δει σε πολλά βίντεο ,απο κινητά με android, οτι με την εκφώνηση "Alexa" ενεργοποιείτε και δίνεις τις εντολές!! Είναι δυνατών να μην υποστηρίζεται το Note 10+ ή κάνω κάπου λάθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 λεπτά πριν, kama28 είπε

αν και απο τη φωτογραφια δεν μπορω να καταλαβω παρα πολλα  , τα μαυρα καλωδια δινουν ρευμα στο διακοπτη και σε μια πριζα  λογικα απο κατω , το καφε  ειναι η επιστροφη για να αναβει το φως , οποτε τα μαυρα τα βαζεις στο L και αν εχει απο πισω 1 ή L1 ειδαλλως σε οποια αλλα ελευθερη επαφη που δεν γραφει N η L, αλλα προς θεου αυτα τα κανουν μονο εξειδικευμενα ατομα με ηλεκτρολογικες γνωσεις

Προφανώς δεν θα το κανω μόνος μου!!

 

Μόλις έρθει ο ηλεκτρολογος θα ενημερώσω 

22 λεπτά πριν, kama28 είπε

αν και απο τη φωτογραφια δεν μπορω να καταλαβω παρα πολλα  , τα μαυρα καλωδια δινουν ρευμα στο διακοπτη και σε μια πριζα  λογικα απο κατω , το καφε  ειναι η επιστροφη για να αναβει το φως , οποτε τα μαυρα τα βαζεις στο L και αν εχει απο πισω 1 ή L1 ειδαλλως σε οποια αλλα ελευθερη επαφη που δεν γραφει N η L, αλλα προς θεου αυτα τα κανουν μονο εξειδικευμενα ατομα με ηλεκτρολογικες γνωσεις

Προφανώς δεν θα το κανω μόνος μου!!

 

Μόλις έρθει ο ηλεκτρολογος θα ενημερώσω 

22 λεπτά πριν, kama28 είπε

αν και απο τη φωτογραφια δεν μπορω να καταλαβω παρα πολλα  , τα μαυρα καλωδια δινουν ρευμα στο διακοπτη και σε μια πριζα  λογικα απο κατω , το καφε  ειναι η επιστροφη για να αναβει το φως , οποτε τα μαυρα τα βαζεις στο L και αν εχει απο πισω 1 ή L1 ειδαλλως σε οποια αλλα ελευθερη επαφη που δεν γραφει N η L, αλλα προς θεου αυτα τα κανουν μονο εξειδικευμενα ατομα με ηλεκτρολογικες γνωσεις

Προφανώς δεν θα το κανω μόνος μου!!

 

Μόλις έρθει ο ηλεκτρολογος θα ενημερώσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, michkal91 είπε

Προφανώς δεν θα το κανω μόνος μου!!

Μόλις έρθει ο ηλεκτρολογος θα ενημερώσω 

Προφανώς δεν θα το κανω μόνος μου!!

Μόλις έρθει ο ηλεκτρολογος θα ενημερώσω 

Προφανώς δεν θα το κανω μόνος μου!!

Μόλις έρθει ο ηλεκτρολογος θα ενημερώσω 

Τελικά θα το κάνεις μόνος σου;😛

(προς αποφυγή παρεξηγήσεων, καλοπροαίρετο χιούμορ...)

Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν θα το κάνει μόνος του.

Μάλλον δεν θα το κάνει μόνος του.

Μάλλον δεν θα το κάνει μόνος του 😆.

Όσοι χρησιμοποιείτε εύρεση θέσης, το κάνετε μέσω sensor.presence ή μέσω device.tracker απ' την εφαρμογή του ΗΑ;

Διάβασα ότι ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω του ρούτερ, όταν συνδεθεί κάποιο μέλος του σπιτιού σημαίνει ότι είναι σπίτι, αλλά στην λίστα με τα συμβατά ρούτερ δεν είδα το speedport του ΟΤΕ.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, AgMa είπε

Μάλλον δεν θα το κάνει μόνος του.

Μάλλον δεν θα το κάνει μόνος του.

Μάλλον δεν θα το κάνει μόνος του 😆.

Όσοι χρησιμοποιείτε εύρεση θέσης, το κάνετε μέσω sensor.presence ή μέσω device.tracker απ' την εφαρμογή του ΗΑ;

Διάβασα ότι ο πιο εύκολος τρόπος είναι μέσω του ρούτερ, όταν συνδεθεί κάποιο μέλος του σπιτιού σημαίνει ότι είναι σπίτι, αλλά στην λίστα με τα συμβατά ρούτερ δεν είδα το speedport του ΟΤΕ.

Εγώ το κάνω μέσω device.tracker. Χρησιμοποιώ το nmap το οποίο λειτουργεί με όλους τους ρούτερ θεωρητικά. Δεν είναι τέλειο αλλά για τη δουλειά που το θέλω επαρκές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gippas είπε

Εγώ το κάνω μέσω device.tracker. Χρησιμοποιώ το nmap το οποίο λειτουργεί με όλους τους ρούτερ θεωρητικά. Δεν είναι τέλειο αλλά για τη δουλειά που το θέλω επαρκές

Το δικό μου device.tracker πάντως μου δείχνει ότι είμαι πάντα στο σπίτι, ακόμη και όταν μπαίνω απομακρυσμένα με duckdns. Βέβαια να πω την αλήθεια περίμενα απλά να γνωρίζει την θέση μόνο του, δεν ξέρω τι είναι το nmap που αναφέρεις.

Αυτό απλά αναγνωρίζει ότι είσαι σπίτι ή σου δείχνει και την θέση όταν λείπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, AgMa είπε

Το δικό μου device.tracker πάντως μου δείχνει ότι είμαι πάντα στο σπίτι, ακόμη και όταν μπαίνω απομακρυσμένα με duckdns. Βέβαια να πω την αλήθεια περίμενα απλά να γνωρίζει την θέση μόνο του, δεν ξέρω τι είναι το nmap που αναφέρεις.

Αυτό απλά αναγνωρίζει ότι είσαι σπίτι ή σου δείχνει και την θέση όταν λείπεις;

Το Nmap είναι αυτό: https://www.home-assistant.io/integrations/nmap_tracker/

Δουλεύει με wifi επομένως σου δείχνει μόνο αν είσαι σπίτι ή όχι. Δεν έχω δουλέψει πολύ trackers με geolocation. Δοκόμασα Owntracks και Google Maps αλλά δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Έχω διαβάσει καλά λόγια για το Life360  αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gippas είπε

Το Nmap είναι αυτό: https://www.home-assistant.io/integrations/nmap_tracker/

Δουλεύει με wifi επομένως σου δείχνει μόνο αν είσαι σπίτι ή όχι. Δεν έχω δουλέψει πολύ trackers με geolocation. Δοκόμασα Owntracks και Google Maps αλλά δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Έχω διαβάσει καλά λόγια για το Life360  αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Καλησπέρα.

Διάβασα μερικά πράγματα για το nmap και το βρίσκω ενδιαφέρον. 
Απ ότι κατάλαβα σκανάρει το router (ανεξαρτήτως μάρκας) και όταν εντοπίσει κάποια ip address που θα του ορίσουμε μας δίνει κάποια ένδειξη. 
Το wifi του κινητού όταν συνδεθεί στο router παίρνει την πρώτη ελεύθερη ip. 
Στο router αντιστοιχούμε την διεύθυνση 192.168.1.xx με την mac της συσκευής που θέλουμε. 
Στο configuration.yaml γράφουμε το παρακάτω 

device_tracker:

   - platform: nmap_tracker

    hosts:

     - 192.168.1.χχ/24      #Test

    home_interval: 1

    exclude:

     - 192.168.1.128        #Home Assistant

Θα ήθελα να με διορθώσετε για όποια λάθη έχω κάνει και αν μπορείτε να γράψετε πώς αυτό μπορώ να το κάνω αυτοματισμό.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gippas είπε

Το Nmap είναι αυτό: https://www.home-assistant.io/integrations/nmap_tracker/

Δουλεύει με wifi επομένως σου δείχνει μόνο αν είσαι σπίτι ή όχι. Δεν έχω δουλέψει πολύ trackers με geolocation. Δοκόμασα Owntracks και Google Maps αλλά δεν ήμουν πολύ ευχαριστημένος. Έχω διαβάσει καλά λόγια για το Life360  αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

Για το life360 διάβασα και εγώ κάπου καλά σχόλια όσο έψαχνα για λύση. Δεν ξέρω (που λογικά έτσι θα είναι) αν τρώει γρήγορα την μπαταρία λόγω συνεχής ένδειξης θέσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, AgMa είπε

Για το life360 διάβασα και εγώ κάπου καλά σχόλια όσο έψαχνα για λύση. Δεν ξέρω (που λογικά έτσι θα είναι) αν τρώει γρήγορα την μπαταρία λόγω συνεχής ένδειξης θέσης.

Όντως δουλεύει πολύ καλά το life360 αλλά σε κάποιες συσκευές τρώει την μπαταρία. 

Τώρα έχω το ΗΑ app και είμαι αρκετά ικανοποιημένος

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας.

Σε συγγενικό σπίτι θέλουν όταν κάποιος είναι έξω από την πόρτα τους ή τους χτυπάνε την πόρτα να βλέπουν ποιος είναι (το ματάκι της πόρτας δεν έχει ορατότητα σε όλο τον διάδρομο). Αρχικά σκέφτηκα τη λύση του έξυπνου κουδουνιού με κάμερα, αλλά ούτε με αυτό λογικά θα έχουν πλήρη ορατότητα σε όλο τον διάδρομο. Η μόνη επιλογή που μου έχει έρθει εμένα είναι η αγορά μια κάμερας σε συνδυασμό με ενα φθηνό τάμπλετ που θα το έχουν Κοντά στην πόρτα πάντα και θα τους έρχεται εκεί η ειδοποίηση και θα μπορούν να βλέπουν ποιος είναι απ' έξω.

Πώς σας φαίνεται αυτή η λύση? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

Σκέφτομαι ανάμεσα στην xiaomi yi technology yi86003 και στην xiaomi imilab ec2. Προφανώς οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα την βοήθεια σας.

Σε συγγενικό σπίτι θέλουν όταν κάποιος είναι έξω από την πόρτα τους ή τους χτυπάνε την πόρτα να βλέπουν ποιος είναι (το ματάκι της πόρτας δεν έχει ορατότητα σε όλο τον διάδρομο). Αρχικά σκέφτηκα τη λύση του έξυπνου κουδουνιού με κάμερα, αλλά ούτε με αυτό λογικά θα έχουν πλήρη ορατότητα σε όλο τον διάδρομο. Η μόνη επιλογή που μου έχει έρθει εμένα είναι η αγορά μια κάμερας σε συνδυασμό με ενα φθηνό τάμπλετ που θα το έχουν Κοντά στην πόρτα πάντα και θα τους έρχεται εκεί η ειδοποίηση και θα μπορούν να βλέπουν ποιος είναι απ' έξω.

Πώς σας φαίνεται αυτή η λύση? Έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο?

Σκέφτομαι ανάμεσα στην xiaomi yi technology yi86003 και στην xiaomi imilab ec2. Προφανώς οποιαδήποτε άλλη πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.

Αρχικά, είσαι σίγουρος ότι οι υπόλοιποι ένοικοι θα δεχθούν να υπάρχει κάμερα που θα βλέπει όλο τον διάδρομο ή/και τις δικές τους πόρτες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fingolfingr είπε

Αρχικά, είσαι σίγουρος ότι οι υπόλοιποι ένοικοι θα δεχθούν να υπάρχει κάμερα που θα βλέπει όλο τον διάδρομο ή/και τις δικές τους πόρτες;

Προφανώς για να συζητάμε αυτήν τη λύση δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Ας μείνουμε στο θέμα και μην καταδικάζουμε και σε αυτό νήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, userAnon είπε

Όντως δουλεύει πολύ καλά το life360 αλλά σε κάποιες συσκευές τρώει την μπαταρία. 

Τώρα έχω το ΗΑ app και είμαι αρκετά ικανοποιημένος

Σου δείχνει που ακριβώς είσαι ή απλά καταλαβαίνει ότι φτάνεις σπίτι μέσω του wifi;

10 λεπτά πριν, pintourikio είπε

Προφανώς για να συζητάμε αυτήν τη λύση δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Ας μείνουμε στο θέμα και μην καταδικάζουμε και σε αυτό νήμα.

Ο φίλος προφανώς ρώτησε γιατί μπορεί στην προσπάθειά σου να βρεις λύση, να μην το είχες σκεφτεί αυτό.

Όπως και να έχει θεωρώ ότι αυτή η λύση θα είναι η πιο σωστή αφού δεν απαιτεί ούτε πολλούς αυτοματισμούς και θα είναι εύκολο για ανθρώπους που δεν το κατέχουν και πολύ με την τεχνολογία.

Βρήκα στις προτεινόμενες ειδήσεις του google αυτή την κάμερα. Δεν την έχω δουλέψει, αλλά είναι κοψοχρονιά. Και καλή να μην βγει, δεν είναι πολλά τα χρήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...