Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, AgMa είπε

Σου δείχνει που ακριβώς είσαι ή απλά καταλαβαίνει ότι φτάνεις σπίτι μέσω του wifi;

Ο φίλος προφανώς ρώτησε γιατί μπορεί στην προσπάθειά σου να βρεις λύση, να μην το είχες σκεφτεί αυτό.

Όπως και να έχει θεωρώ ότι αυτή η λύση θα είναι η πιο σωστή αφού δεν απαιτεί ούτε πολλούς αυτοματισμούς και θα είναι εύκολο για ανθρώπους που δεν το κατέχουν και πολύ με την τεχνολογία.

Βρήκα στις προτεινόμενες ειδήσεις του google αυτή την κάμερα. Δεν την έχω δουλέψει, αλλά είναι κοψοχρονιά. Και καλή να μην βγει, δεν είναι πολλά τα χρήματα.

Εννοείται πως δεν ήθελα να καταδικάσω τον φίλο και συγγνώμη αν φάνηκα αγενής :)

Ξέχασα να αναφέρω πως θα τοποθετηθεί σε εξωτερικό χώρο (δεν υπάρχουν άλλα διαμερίσματα στον όροφο, ούτε κοιτάει σε δρόμους, πεζοδρόμια και άλλα σπίτια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, AgMa είπε

Βρήκα στις προτεινόμενες ειδήσεις του google αυτή την κάμερα. Δεν την έχω δουλέψει, αλλά είναι κοψοχρονιά. Και καλή να μην βγει, δεν είναι πολλά τα χρήματα.

Thanks. Σε αυτή την τιμή πήρα μία για να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Thanks. Σε αυτή την τιμή πήρα μία για να υπάρχει.

Ωραίος, πες μας εντυπώσεις όταν την παραλάβεις.

Εν τω μεταξύ συνεχίζω να έχω θέματα με συσκευές (κυρίως το xiaomi gateway) που είναι συνδεδεμένες στο wifi repeater.

Ενώ άλλαξα το netis που είχα με ένα tenda, ανά άτακτα διαστήματα χάνω τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω του και θέλει restart το repeater.

Θα τα έβαζα όλα πάνω στο ρούτερ να ξεμπέρδευα αλλά σε μερικές συσκευές μου βγαίνει μήνυμα για μεγάλη απόσταση και pocket loss στο mihome (αν και αρχίζω να αμφιβάλλω για την αξιοπιστία του μηνύματος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, AgMa είπε

Σου δείχνει που ακριβώς είσαι ή απλά καταλαβαίνει ότι φτάνεις σπίτι μέσω του wifi;

Ο φίλος προφανώς ρώτησε γιατί μπορεί στην προσπάθειά σου να βρεις λύση, να μην το είχες σκεφτεί αυτό.

Όπως και να έχει θεωρώ ότι αυτή η λύση θα είναι η πιο σωστή αφού δεν απαιτεί ούτε πολλούς αυτοματισμούς και θα είναι εύκολο για ανθρώπους που δεν το κατέχουν και πολύ με την τεχνολογία.

Βρήκα στις προτεινόμενες ειδήσεις του google αυτή την κάμερα. Δεν την έχω δουλέψει, αλλά είναι κοψοχρονιά. Και καλή να μην βγει, δεν είναι πολλά τα χρήματα.

Σου δείχνει που είσαι και ορίζεις ζώνες πχ σπίτι - γραφείο κλπ για αυτοματισμούς. Επειδή όμως δεν λειτουργεί σαν gps με μεγάλη ακρίβια (έχει μια μικρή καθυστέρηση) στο σπίτι ας πούμε του έχω ορίσει μια δεύτερη ζώνη με μεγαλύτερη ακτίνα ώστε όταν φθάνω να ανοίγει την γκαραζόπορτα. Και ενημερώνει και που βρίσκεται ο κάθε χρήστης - home-away. Γενικά δουλεύει αρκετά καλά

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AgMa είπε

Ωραίος, πες μας εντυπώσεις όταν την παραλάβεις.

Εν τω μεταξύ συνεχίζω να έχω θέματα με συσκευές (κυρίως το xiaomi gateway) που είναι συνδεδεμένες στο wifi repeater.

Ενώ άλλαξα το netis που είχα με ένα tenda, ανά άτακτα διαστήματα χάνω τις συσκευές που είναι συνδεδεμένες πάνω του και θέλει restart το repeater.

Θα τα έβαζα όλα πάνω στο ρούτερ να ξεμπέρδευα αλλά σε μερικές συσκευές μου βγαίνει μήνυμα για μεγάλη απόσταση και pocket loss στο mihome (αν και αρχίζω να αμφιβάλλω για την αξιοπιστία του μηνύματος)

Και εμένα lagαρει μερικές φορές αν και έχω το aqara gateway. Εγώ δουλεύω μέσω homekit  και μερικές φορές πατάω κουμπί πχ και αργεί να ανταποκριθεί. Μου είπαν ότι παίζει να φταίει το WiFi 5. Πρέπει να δοκιμάσω κάποια στιγμή να το τρέξω σε 2.4 για να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, userAnon είπε

Όντως δουλεύει πολύ καλά το life360 αλλά σε κάποιες συσκευές τρώει την μπαταρία. 

Τώρα έχω το ΗΑ app και είμαι αρκετά ικανοποιημένος

Σε Android ή ios?

Έγώ έχω το life360 εδώ και μήνες και είμαι ικανοποιημένος. Αν όμως δουλεύει σωστά του ΗΑ (συνέχεια δλδ να φαίνεται που είναι το κινητό), θα ήθελα να μείνω σε αυτήν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Σε Android ή ios?

Έγώ έχω το life360 εδώ και μήνες και είμαι ικανοποιημένος. Αν όμως δουλεύει σωστά του ΗΑ (συνέχεια δλδ να φαίνεται που είναι το κινητό), θα ήθελα να μείνω σε αυτήν.

σε android. είχα και εγώ το life360. Σίγουρα είναι πιο γρήγορο αλλά έχει και αρκετά θέματα ιδιωτικότητας. Του ΗΑ δουλεύει πολύ καλά απλά το στίγμα όταν είσαι στο αυτοκίνητο μπορεί να σε δείχνει 500μ πιο πίσω. αλλά την δουλεια του την κάνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, userAnon είπε

σε android. είχα και εγώ το life360. Σίγουρα είναι πιο γρήγορο αλλά έχει και αρκετά θέματα ιδιωτικότητας. Του ΗΑ δουλεύει πολύ καλά απλά το στίγμα όταν είσαι στο αυτοκίνητο μπορεί να σε δείχνει 500μ πιο πίσω. αλλά την δουλεια του την κάνει

Μέσω device.tracker δίνεις το στίγμα; Το δικό μου γιατί πάντα με δείχνει σπίτι;

Καλό για τη γυναίκα βέβαια αυτό 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AgMa είπε

Μέσω device.tracker δίνεις το στίγμα; Το δικό μου γιατί πάντα με δείχνει σπίτι;

Καλό για τη γυναίκα βέβαια αυτό 😆

Ναι, με Device Tracker. Αν όμως έχεις κάποια παλιότερη έκδοση πρέπει να καθαρίσεις το κινητό, (clear data - clear cache - uninstall και αντίστοιχα να καθαρίσεις τον ΗΑ για να περαστεί σωστά το app) Αν τα κάνεις όλα καλά βγαίνει πλέον στα Integrations.

https://companion.home-assistant.io/docs/getting_started/getting-started/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, userAnon είπε

Ναι, με Device Tracker. Αν όμως έχεις κάποια παλιότερη έκδοση πρέπει να καθαρίσεις το κινητό, (clear data - clear cache - uninstall και αντίστοιχα να καθαρίσεις τον ΗΑ για να περαστεί σωστά το app) Αν τα κάνεις όλα καλά βγαίνει πλέον στα Integrations.

https://companion.home-assistant.io/docs/getting_started/getting-started/

Δηλαδή εσύ μπορείς να δεις το στίγμα σου; Για πες μου σε παρακαλώ τι κινήσεις κάνεις για να το δεις.

Αυτό το ΗΑ companion το είδα χθες όπως έψαχνα, είναι άλλο app απ' το γνωρίζουν του ΗΑ; Γιατί στο play store με οδηγεί στην κλασσική εφαρμογή αλλά στις φωτό του βλέπω και είναι διαφορετική. Ή έτσι λέγεται του ios;

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και γω το life360 χρησιμοποιω και για αυτα που θελω κανει μια χαρα δουλεια. Θεωρω οτι ειναι ενταξει αρκει να ρυθμισεις σωστα τις ζωνες/ακτινες τους. Με τα προγραμματα που βλεπουν αν εισαι σπιτι μεσω IP(ping κλπ) δεν ξερω ποσο ειναι εμπιστα στο 100% γιατι ακετα κινητα μπαινουν σε "sleep mode" αν θυμαμαι καλα (πχ Iphone) οποτε δεν σε βρισκει παντα. Επισης δεν σε βρισκει αν εχεις κλεισει το wifi ενω με το αλλο κραταει το τελευταιο στιγμα οποτε και σε δειχνει σπιτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, AgMa είπε

Δηλαδή εσύ μπορείς να δεις το στίγμα σου; Για πες μου σε παρακαλώ τι κινήσεις κάνεις για να το δεις.

Αυτό το ΗΑ companion το είδα χθες όπως έψαχνα, είναι άλλο app απ' το γνωρίζουν του ΗΑ; Γιατί στο play store με οδηγεί στην κλασσική εφαρμογή αλλά στις φωτό του βλέπω και είναι διαφορετική. Ή έτσι λέγεται του ios;

Το ίδιο είναι. Το στίγμα το βλέπεις στo map. τώρα πχ που είμαι γραφείο με δείχνει στο γραφείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Ναι, με Device Tracker. Αν όμως έχεις κάποια παλιότερη έκδοση πρέπει να καθαρίσεις το κινητό, (clear data - clear cache - uninstall και αντίστοιχα να καθαρίσεις τον ΗΑ για να περαστεί σωστά το app) Αν τα κάνεις όλα καλά βγαίνει πλέον στα Integrations.

https://companion.home-assistant.io/docs/getting_started/getting-started/

όταν λες να καθαρίσεις το HA, τι ακριβώς εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

όταν λες να καθαρίσεις το HA, τι ακριβώς εννοείς;

δες στo troubleshooting

στην αρχή παιδεύτηκα και εγώ λίγο 

Starting fresh with the Android app
At times you may need to start fresh with the Android app as a new feature may not be working properly or something odd happens.

Check that Home Assistant Core and the Android app are up to date.
Clear Storage or App data in Android app.
In Home Assistant navigate to Configuration > Integration. Remove the mobile app entry for the device in question.
Restart Home Assistant.
Log back into Android app. If you have more than 1 device make sure to rename the device under App Configuration.
Restart Home Assistant once more to register the notify.mobile_app service call.
#Location is not updating in Android app
If you find that location updates are not coming in here are a few things to check.

Ensure the app has location permissions granted, all the time.
Turn off battery optimizations for the app.
Ensure that the location toggles are enabled in App Configuration in the Android app.
Turn on unrestricted data for the Android app.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

Το ίδιο είναι. Το στίγμα το βλέπεις στo map. τώρα πχ που είμαι γραφείο με δείχνει στο γραφείο.

Στα ενδιάμεσα σημεία σε δείχνει; Ή μόνο σπίτι-γραφείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...