Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kama28 είπε

ειπα να μοιραστω κι εγω  την διαταξη του hassio μου αλλα και την νεα λειτουργια καταμετρησης κρουσματων της πανδημιας ανα τον κοσμο η επιλεγμενα ανα χωρα image.png.69ba5a8938c9edfebe2c3bd4a5b75548.pngimage.png.cde323e198bbda51ba48dda4e9847b07.pngimage.png.a9c8e90b65a55c26fe15987577c51bab.pngimage.png.a6bfda34ddb05ed7771ff310aa079e0a.pngimage.png.01fd3bed97d4f5e49424b8d34cbdaec5.png

Μήπως στις καρτέλες θα βόλευε καλύτερα αντί για ονομασίες μακρυνάρια να έβαζες τα αντίστοιχα εικονίδια;

Πχ. στον φωτισμό mdi:lights

Παράδειγμα απ' το δικό μου:

Screenshot-20200314-235125-io-homeassist

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν  μπορώ να συνδέσω έναν smart διακόπτη (πχ sonoff ή blitzwolf) σαν απλό διακόπτη δηλαδή να μην συνδέσω ουδέτερο; Αυτό γιατί δεν καταλήγω σε όλους τους διακόπτες ουδέτερο αλλά μόνο σε αυτούς που θέλω να χειρίζομαι απομακρυσμένα, απλά για ομοιομορφία θέλω να τους αντικαταστήσω όλους.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, AgMa είπε

Μήπως στις καρτέλες θα βόλευε καλύτερα αντί για ονομασίες μακρυνάρια να έβαζες τα αντίστοιχα εικονίδια;

Πχ. στον φωτισμό mdi:lights

Παράδειγμα απ' το δικό μου:

Screenshot-20200314-235125-io-homeassist

αυτες οι ονομασιες  προφανως δεν ειναι για  εμενα  αλλα για την υπολοιπη οικογενεια που δεν κατανοει τι ειναι τα εικονιδια  καθως  στα δωματια ειναι τοποθετημενες  οθονες με android και hassio ,τωρα παλευω τις  πιο πολλες  λειτουργιες να τις  φερω στα ελληνικα για την κατανοηση και απο τους μεγαλυτερους σε  ηλικια  αφου δεν γνωριζουν Αγγλικα

3 ώρες πριν, thanospap1 είπε

Καλημέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν  μπορώ να συνδέσω έναν smart διακόπτη (πχ sonoff ή blitzwolf) σαν απλό διακόπτη δηλαδή να μην συνδέσω ουδέτερο; Αυτό γιατί δεν καταλήγω σε όλους τους διακόπτες ουδέτερο αλλά μόνο σε αυτούς που θέλω να χειρίζομαι απομακρυσμένα, απλά για ομοιομορφία θέλω να τους αντικαταστήσω όλους.

Ευχαριστώ

ναι ειναι πιθανο αλλα δεν μπαινουν ολοι οι διακοπτες ο πιο συνηθεστερος ειναι αυτος , τωρα αν δεν θες για τοιχο δεν νομιζω να υπαρχει αλλη λυση https://www.aliexpress.com/i/4000094260157.html

αλλα δεν νομιζω να υπαρχει Ελλαδα  σε  μαγαζια αυτος  ο συγκεκριμενος, οποτε απο εξωτερικο

Επεξ/σία από kama28
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει η Legrand dimmer με ZigBee που δεν χρειάζονται ουδέτερο και στη συσκευασία περιλαμβάνουν και αντισταθμιστή για να μην υπάρχει flickering σε led φώτα. Αλλά έχουν κάνα 50αρικο το ένα.

Έχω βάλει δύο, για δύο φωτιστικά IKEA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, petesoulis είπε

Βγάζει η Legrand dimmer με ZigBee που δεν χρειάζονται ουδέτερο και στη συσκευασία περιλαμβάνουν και αντισταθμιστή για να μην υπάρχει flickering σε led φώτα. Αλλά έχουν κάνα 50αρικο το ένα.

Έχω βάλει δύο, για δύο φωτιστικά IKEA.

Αυτούς έχεις βάλει, τους Valena;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Theo X είπε

Αυτούς έχεις βάλει, τους Valena;

Ναι. Υπ' όψη όμως ότι δεν λειτουργεί το dimming από τον διακόπτη, παρά μόνο από το HA. Προσωπικά δεν με ενοχλεί, μου αρκεί η λειτουργία on/off για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι τα χρήματα είναι πολλά για απλό διακόπτη με ντιμάρισμα μέσω εφαρμογής μόνο. Πιο φθηνά θα βγει διακόπτης smart με smart λάμπες.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Νομίζω ότι τα χρήματα είναι πολλά για απλό διακόπτη με ντιμάρισμα μέσω εφαρμογής μόνο. Πιο φθηνά θα βγει διακόπτης smart με smart λάμπες.

Ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του. Προσωπικά, α) ήθελα ομοιομορφία με τους υπόλοιπους διακόπτες στο σαλόνι και β) δεν ήθελα να αλλάξω τα φωτιστικά, κάθε ένα από τα οποία έχει 5 σποτακια (που δηλαδή και από πλευράς κόστους θα ερχόταν στα ίδια αν όχι περισσότερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, petesoulis είπε

Ναι. Υπ' όψη όμως ότι δεν λειτουργεί το dimming από τον διακόπτη, παρά μόνο από το HA. Προσωπικά δεν με ενοχλεί, μου αρκεί η λειτουργία on/off για τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας.

Χρησιμοποιείς το hub της Legrand ή τις συνδέεις με home assistant μέσω κάποιου άλλου zigbee hub;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, petesoulis είπε

Μέσω conbee II.

Το ότι στα χαρακτηριστικά του αναφέρει και σύνδεση wifi; Μήπως μπορούν να δουλέψουν και αυτόνομα σαν τις yeelight πχ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AgMa είπε

Το ότι στα χαρακτηριστικά του αναφέρει και σύνδεση wifi; Μήπως μπορούν να δουλέψουν και αυτόνομα σαν τις yeelight πχ.;

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεται η δυνατότητα wifi, ίσως μόνο στο hub της Legrand.

https://www.legrand.gr/celiane-with-netatmo.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...