Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/3/2020 στις 11:02 ΜΜ, petesoulis είπε

Ο καθένας σύμφωνα με τις ανάγκες του. Προσωπικά, α) ήθελα ομοιομορφία με τους υπόλοιπους διακόπτες στο σαλόνι και β) δεν ήθελα να αλλάξω τα φωτιστικά, κάθε ένα από τα οποία έχει 5 σποτακια (που δηλαδή και από πλευράς κόστους θα ερχόταν στα ίδια αν όχι περισσότερα).

Τα σποτάκια υποθέτω δεν είναι τεχνολογίας led;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ δυστυχώς στα φωτιστικά έχω λάμπες g9 οπότε αναγκαστικά πάω για διακόπτες. Και επειδή κι εγώ θέλω ομοιομορφία αλλά δεν θέλω να αλλάξω και όλους τους διακόπτες στο σπίτι, θα βάλω shelly. Τα έχω πάρει βασικά εδώ και καιρό αλλά.... Ακόμα να τα βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Εγώ δυστυχώς στα φωτιστικά έχω λάμπες g9 οπότε αναγκαστικά πάω για διακόπτες. Και επειδή κι εγώ θέλω ομοιομορφία αλλά δεν θέλω να αλλάξω και όλους τους διακόπτες στο σπίτι, θα βάλω shelly. Τα έχω πάρει βασικά εδώ και καιρό αλλά.... Ακόμα να τα βάλω.

Δεν θα έχεις θέμα όταν (σίγουρα θα συμβεί) θα κλείνει κάποιος καταλάθος τον φυσικό διακόπτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Δεν θα έχεις θέμα όταν (σίγουρα θα συμβεί) θα κλείνει κάποιος καταλάθος τον φυσικό διακόπτη;

Τι πρόβλημα να υπάρχει? Τα shelly μπαίνουν πίσω από τον διακόπτη και λειτουργούν παραλληλα. Ανοίγεις από το shelly, σβήνεις από τον διακόπτη. Και το ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Εγώ δυστυχώς στα φωτιστικά έχω λάμπες g9 οπότε αναγκαστικά πάω για διακόπτες. Και επειδή κι εγώ θέλω ομοιομορφία αλλά δεν θέλω να αλλάξω και όλους τους διακόπτες στο σπίτι, θα βάλω shelly. Τα έχω πάρει βασικά εδώ και καιρό αλλά.... Ακόμα να τα βάλω.

Αν δεν το κάνεις και τώρα με τον κορωνοϊό... :D :D Πέρα από την πλάκα, έχεις κοιτάξει αν χωράνε; Στις δικές μου πρίζες δεν χωρούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Τι πρόβλημα να υπάρχει? Τα shelly μπαίνουν πίσω από τον διακόπτη και λειτουργούν παραλληλα. Ανοίγεις από το shelly, σβήνεις από τον διακόπτη. Και το ανάποδο.

Παράλληλα δεν θα σου παίξει σωστά. Ναι μεν θα ανάβει από όπου θες, αλλά αν μείνει ανοιχτός ο φυσικός διακόπτης και κλείσεις το shelly δεν θα σβήσει το φως. Θα έχεις συνέχεια κυκλώματος απ' τον φυσικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, gippas είπε

Αν δεν το κάνεις και τώρα με τον κορωνοϊό... :D :D Πέρα από την πλάκα, έχεις κοιτάξει αν χωράνε; Στις δικές μου πρίζες δεν χωρούσε.

Δυστυχώς κάποιοι δουλεύουμε κανονικά. Την εγκατάσταση δεν θα την κάνω εγώ αλλά ηλεκτρολόγος. Πριν από καιρό ήρθε σπίτι ηλεκτρολόγος για εγκατάσταση sonoff στο θερμοσίφωνα. Τον ρώτησα σχετικά με τα shelly και μου είπε ότι μπορεί να τρυπήσει την πλάτη από το κουτί, να τοποθετήσει στην τρύπα ένα μικρό πλαστικό κουτί (ανέφερε ότι υπάρχουν στο εμπόριο) και εκεί να τοποθετηθεί με άνεση το shelly. Μιας και το κόστος τοποθέτησης είναι μικρό και ο χρόνος μου λίγος.... θα τα περάσει αυτός. Κάποια στιγμή :)

1 ώρα πριν, AgMa είπε

Παράλληλα δεν θα σου παίξει σωστά. Ναι μεν θα ανάβει από όπου θες, αλλά αν μείνει ανοιχτός ο φυσικός διακόπτης και κλείσεις το shelly δεν θα σβήσει το φως. Θα έχεις συνέχεια κυκλώματος απ' τον φυσικό.

Όταν είπα παράλληλα δεν είχα στο μυαλό μου ότι είχα μάθει για ηλεκτρισμό στην 3η λυκείου (πριν από πολλά πολλά χρόνια). Εννοούσα ότι θα δουλεύει μαζί, ταυτόχρονα. Όπως θες πες το. H ουσία είναι ότι θα μπορείς να  το χρησιμοποιείς όπως του είπα. Ανοίγεις από το shelly, σβήνει από τον διακόπτη. Και το ανάποδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Δυστυχώς κάποιοι δουλεύουμε κανονικά. Την εγκατάσταση δεν θα την κάνω εγώ αλλά ηλεκτρολόγος. Πριν από καιρό ήρθε σπίτι ηλεκτρολόγος για εγκατάσταση sonoff στο θερμοσίφωνα. Τον ρώτησα σχετικά με τα shelly και μου είπε ότι μπορεί να τρυπήσει την πλάτη από το κουτί, να τοποθετήσει στην τρύπα ένα μικρό πλαστικό κουτί (ανέφερε ότι υπάρχουν στο εμπόριο) και εκεί να τοποθετηθεί με άνεση το shelly. Μιας και το κόστος τοποθέτησης είναι μικρό και ο χρόνος μου λίγος.... θα τα περάσει αυτός. Κάποια στιγμή :)

Όταν είπα παράλληλα δεν είχα στο μυαλό μου ότι είχα μάθει για ηλεκτρισμό στην 3η λυκείου (πριν από πολλά πολλά χρόνια). Εννοούσα ότι θα δουλεύει μαζί, ταυτόχρονα. Όπως θες πες το. H ουσία είναι ότι θα μπορείς να  το χρησιμοποιείς όπως του είπα. Ανοίγεις από το shelly, σβήνει από τον διακόπτη. Και το ανάποδο. 

Κατ΄ αρχάς καλό κουράγιο και προσοχή στη δουλειά!

Αν κάποια στιγμή κάνεις αυτό που είπες με το μικρό πλαστικό κουτί, ανέβασε καμιά φωτό.

 

Επίσης ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει κάτι. Οποία συσκευή συνδέεται με tuya μπορώ να την έχω στο ΗΑ? Δηλαδή αυτή τη πρίζα για παράδειγμα;

Επεξ/σία από acmegr7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Κατ΄ αρχάς καλό κουράγιο και προσοχή στη δουλειά!

Αν κάποια στιγμή κάνεις αυτό που είπες με το μικρό πλαστικό κουτί, ανέβασε καμιά φωτό.

Επίσης ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει κάτι. Οποία συσκευή συνδέεται με tuya μπορώ να την έχω στο ΗΑ? Δηλαδή αυτή τη πρίζα για παράδειγμα;

Έχω την bw-shp2 περασμένη στο ΗΑ μέσω tuya. Δεν ξέρω αν παίξουν όλες οι συσκευές που θα συνδεθούν μέσω tuya αλλά με αυτά που διάβασα ναι.

Και το config μου:

tuya:
  username: email
  password: XXXXXXXX
  country_code: 30
  platform: smart_life

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AgMa είπε

Έχω την bw-shp2 περασμένη στο ΗΑ μέσω tuya. Δεν ξέρω αν παίξουν όλες οι συσκευές που θα συνδεθούν μέσω tuya αλλά με αυτά που διάβασα ναι.

Και το config μου:


tuya:
  username: email
  password: XXXXXXXX
  country_code: 30
  platform: smart_life

άρα για να είμαι σίγουρος. 

Κατέβασες την εφαρμογή tuya, συνδεσες την bw-shp2, έβαλες στο configuration του ΗΑ τα παρακάτω και αμέσως την είδες στο ΗΑ? χωρίς φλασρίσματα και χωρίς mqtt???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

άρα για να είμαι σίγουρος. 

Κατέβασες την εφαρμογή tuya, συνδεσες την bw-shp2, έβαλες στο configuration του ΗΑ τα παρακάτω και αμέσως την είδες στο ΗΑ? χωρίς φλασρίσματα και χωρίς mqtt???

Ναι, εφαρμογή την smart life όχι την tuya. Αν και είναι τα ίδια πράγματα.

Screenshot_20200320_105150.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AgMa είπε

Ναι, εφαρμογή την smart life όχι την tuya. Αν και είναι τα ίδια πράγματα.

Screenshot_20200320_105150.jpg

Και εγώ μια από τα ίδια. Το μόνο μείον είναι πως δεν δείχνει κατανάλωση, μόνο να ανάψεις και σβήσεις μπορείς. Πράγμα που περιορίζει τους δυνατούς αυτοματισμούς. Κρίμα γιατί κατά τα άλλα είναι καλή πρίζα για μεγάλες συσκευές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια και απο μενα, εχω μια μπριζα της sonoff  συγκεκριμενα αυτη και θελω απλα να εχω και εναν φυσικο διακοπτη να μπορω να την χειριζομαι ενα remote control αλλα οχι το κινητο γιατι δεν βολευει παντα. Πηρα λοιπον αυτο για να κανω την δουλεια αλλα δεν συνδεονται μεταξυ τους με τπτ. Με τον διακοπτη στον τοιχο που εχω συνδεθηκε κανονικα, υπαρχει τροπος να εχω εναν διακοπτη διπλα μου να ανοιγοκλεινω την μπριζα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...