Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, captainrodos5 είπε

Γεια σας παιδια και απο μενα, εχω μια μπριζα της sonoff  συγκεκριμενα αυτη και θελω απλα να εχω και εναν φυσικο διακοπτη να μπορω να την χειριζομαι ενα remote control αλλα οχι το κινητο γιατι δεν βολευει παντα. Πηρα λοιπον αυτο για να κανω την δουλεια αλλα δεν συνδεονται μεταξυ τους με τπτ. Με τον διακοπτη στον τοιχο που εχω συνδεθηκε κανονικα, υπαρχει τροπος να εχω εναν διακοπτη διπλα μου να ανοιγοκλεινω την μπριζα?

Ευχαριστω

Ο διακόπτης από ότι βλέπω είναι rf ενώ η πρίζα wifi οπότε.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλημέρα,

Εμένα το εμφανίζει κανονικά.

Ποια έκδοση ΗΑ έχεις; Νομίζω στην 0.107 έχασα το ιστορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, AgMa είπε

Ποια έκδοση ΗΑ έχεις; Νομίζω στην 0.107 έχασα το ιστορικό.

Υποθέτω 1.07 εννοείς :) Εμένα λειτουργεί κανονικά με τη 1.07, αν και χρησιμοποιώ το MariaDB plugin και όχι της default βάση δεδομένων. Δοκίμασε, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να κάνεις Reboot από το Supervisor > System και αν και πάλι δεν δουλεύει πες τι σου γράφει στο log

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gippas είπε

Υποθέτω 1.07 εννοείς :) Εμένα λειτουργεί κανονικά με τη 1.07, αν και χρησιμοποιώ το MariaDB plugin και όχι της default βάση δεδομένων. Δοκίμασε, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να κάνεις Reboot από το Supervisor > System και αν και πάλι δεν δουλεύει πες τι σου γράφει στο log

Δεν υπάρχει έκδοση 1.χχ η τελευταία είναι η 0.107.5

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, captainrodos5 είπε

Αμα αγορασω αυτο θα μπορω να κανω δουλεια λες?

yes
Αυτή εχω κ εγώ, flashαρισμένη με tasmota κ χρησιμοποιώ rf διακόπτες με αυτοματισμούς στο home assistant.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, gippas είπε

Υποθέτω 1.07 εννοείς :) Εμένα λειτουργεί κανονικά με τη 1.07, αν και χρησιμοποιώ το MariaDB plugin και όχι της default βάση δεδομένων. Δοκίμασε, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, να κάνεις Reboot από το Supervisor > System και αν και πάλι δεν δουλεύει πες τι σου γράφει στο log

Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες 0.107.5 συγκεκριμένα. Αυτό μου δείχνει σε όλες τις συσκευές.

Screenshot_20200324_175101_io.homeassistant.companion.android.jpg

Το log δείχνει αυτό που δεν ξέρω αν έχει να κάνει:

Screenshot_20200324_175335_io.homeassistant.companion.android.jpg

Edit: τελικά πατώντας στο documentation έχει να κάνει. Δεν ξέρω πως και γιατί χάλασε, το ψάχνω. Όπως βλέπω βέβαια μοιάζει για bug της 0.107 έκδοσης.

Screenshot_20200324_180122_com.android.chrome.jpg

1 ώρα πριν, captainrodos5 είπε

Αμα αγορασω αυτο θα μπορω να κανω δουλεια λες?

Αν παίζεις με ΗΑ, γιατί δεν παίρνεις ένα smart wifi switch όπως της xiaomi πχ;

https://m.aliexpress.com/item/32818007384.html?trace=wwwdetail2mobilesitedetail&spm=a2g0o.productlist.0.0.5d8e19acw8IHBp&algo_pvid=bbc596a0-db7c-4354-bcbb-1cb651cc0dbc&algo_expid=bbc596a0-db7c-4354-bcbb-1cb651cc0dbc-4&btsid=0ab6d67915850672699191471e46a3&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, _filippos_ είπε

yes
Αυτή εχω κ εγώ, flashαρισμένη με tasmota κ χρησιμοποιώ rf διακόπτες με αυτοματισμούς στο home assistant.

Τελεια. Εχω ηδη το broadlink pro+ με αυτο δεν μπορω να κανω κατι ωστε να χειριζομαι τις sonoff σωστα? Επειδη ειναι και rf ρωταω. και με αυτο που φλασαρες τι πλεονεκτηματα εχει?

Επεξ/σία από captainrodos5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, captainrodos5 είπε

Τελεια. Εχω ηδη το broadlink pro+ με αυτο δεν μπορω να κανω κατι ωστε να χειριζομαι τις sonoff σωστα? Επειδη ειναι και rf ρωταω. και με αυτο που φλασαρες τι πλεονεκτηματα εχει?

Χρησιμοποιώ λειτουργικό ανοιχτού κώδικά (tasmota) που παρέχει περισσότερες δυνατότητες, είναι πιο ευέλικτο και υποστηρίζεται απο μεγάλη κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Χρησιμοποιώ λειτουργικό ανοιχτού κώδικά (tasmota) που παρέχει περισσότερες δυνατότητες, είναι πιο ευέλικτο και υποστηρίζεται απο μεγάλη κοινότητα.

Εγινε σε ευχαριστω για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας. 

Μόλις διαπίστωσα ότι στο ΗΑ όλα τα plugins & integrations που είχα στο HACS, χάθηκαν....

Το περίεργο είναι ότι όλα φαίνεται να δουλεύουν κανονικά. 

WTF???🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, acmegr7 είπε

καλημέρα σας. 

Μόλις διαπίστωσα ότι στο ΗΑ όλα τα plugins & integrations που είχα στο HACS, χάθηκαν....

Το περίεργο είναι ότι όλα φαίνεται να δουλεύουν κανονικά. 

WTF???🤔

Καλημέρα,

Γενικά στην 0.107 τα έχουν κάνει αχταρμά.

Παρ' όλα αυτά στο δικό μου είναι οκ. Ανταλλάσσουμε με το ιστορικό κατάστασης; 😆

Screenshot_20200326_113958_io.homeassistant.companion.android.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...