Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Πρόσφατα άρχισα και εγώ να προσπαθώ να φτιάξω το σπίτι μου smart. Δεν έχω διαβάσει ακόμα όλο το νήμα (θα το κάνω κάποια στιγμή το ΣΚ). Θέλω να φτιάξω κάτι που να μπορώ να ελέγχω το σπίτι μου απομακρυσμένα. Δηλαδή κάμερες, αισθητήρες, ασφάλειες πίνακα (πχ για να ανάβει το θερμοσίφωνο), τα φώτα, αλλαγές χρωμάτων στα φώτα κλπ. Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ να δίνω φωνητικές εντολές, όσο να τα χειρίζομαι όλα από το κινητό μου. Μέχρι στιγμής έχω πάρει 2 xiaomi bedside lambs, 1 xiaomi camera 360, 2 καμερες ezviz, 1 ζυγαρια xiaomi και 1 led xiaomi και 1 xiaomi smart band 4. Πρόσφατα είδα και κάτι εντυπωσιακούς διακόπτες wifi τοιχου της sonoff. Είδα και το broadlink pro mini με πολυ εντυπωσιακές λειτουργίες για aircondition, tv, κλπ και ψήνομαι να το αγοράσω.

Το πρόβλημα είναι οι πολλές εφαρμογές που εκτός οτι ειναι σπαστικό να ανοιγω την μια εφαρμογή μετά την άλλη, δεν μπορώ να φτιάξω και σενάρια. πχ τώρα που έχω εξωτερική κάμερα ezviz, δεν μπορώ να κάνω να αναβουν τα bedside lamps αν πιάσει κινηση. Επίσης οι πιο πολλές από τις συσκευές μου δεν είναι συμβατές με google home ή το οικία του iOS. Πρέπει να στηριχθώ αποκλειστικά σε μια εταιρεία που έχει μεγάλη γκάμα για να κάνω όλα αυτα τα πράγματα από μια εφαρμογή και αν ναι ποια θα προτείνατε?

Μπορεί πολύ ιδανικά να το έχω λάθος στο μυαλό μου το "έξυπνο σπίτι" αλλά δεν με ενδιαφέρει απλά να ντιμάρω μία λάμπα από το κινητό. Θέλω αν η θερμοκρασία πέφτει πχ κάτω από τους 10 βαθμούς να γίνονται πιο παγωμένα τα χρώματα στα φώτα. Αν οι παλμοί μου στο smart band ξεπεράσουν τους 120 παλμούς να τρεμοπαίξουν όλα τα φώτα. Όταν πάει 16:00 η ώρα να ανάψει το θερμό, όταν πάει 16:30 να σβήσει και πολλά άλλα...

Δοκίμασα κάτι να ψιλοφτιάξω με το ifttt αλλά και είδα κάποιο lag αλλά και δεν μπορώ να κάνω και πολλά πράγματα

Επεξ/σία από hdonoblepsias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όλα αυτά μπορείς να τα κάνεις με Home Assistant. Είναι open source λύση με υποστήριξη δεκάδων διαφορετικών "οικοσυστημάτων" αλλά έχε υπ' όψη σου ότι δεν υποστηρίζει τα πάντα όλα (π.χ. η καμερα xiaomi 360 δεν υποστηρίζεται).

Μην ανησυχείς όμως, όρεξη και φαντασία να έχεις και δύσκολα θα σκεφτείς κάτι που δεν θα μπορείς να το κάνεις στο HA (πάρε κι από εδώ μια ιδέα https://community.home-assistant.io/t/projects-that-have-made-life-easier-and-more-enjoyable).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mkougis είπε

Τα sonoff υποστηρίζονται; Νομίζω όχι. Πρέπει να τα πειράξεις για να τα βλέπει.  

Καλημέρα. ΔΕΝ το έχω κάνει …. αλλά διάβασε τα παρακάτω αν σε βοηθήσουν

https://community.home-assistant.io/t/sonoff-ewelink-component-for-original-firmware/81369/108

https://community.home-assistant.io/t/ewelink-integration/151163/23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/4/2020 στις 12:56 ΠΜ, dimitrisdim14 είπε

Έχει δοκιμάσει κανείς τις vtac smart ?

https://www.skroutz.gr/s/19801021/V-TAC-VT-5117-E27-A65-15W-RGBW-Dimmable-Smart-2753.html

Είναι πολύ φθηνές 10€ η μία 15 watt 1300 lumens και συνεργάζονται με Αλέξα... Οι Yeelight που έχω είναι 600 και το φως τους είναι λίγο ... Αν τις έχει δοκιμάσει κανείς να Μ πει γνώμη . Παραγγείλα 2 για δοκιμή και τις περιμένω από βδομάδα ...  

Έχω mihome με φωτιστικά οροφής Yeelight 480 , θερμόμετρα κάμερες αισθητήρες κίνησης , αισθητήρες παραθύρων κλπ xiaomi και πρίζες έξυπνες πρίζες tp link  tapo και kasa. Air condition smart toyoromi Hiro που με την εφαρμογή ewpe  smart , δουλεύουν κ αυτά με Αλέξα . Και όλα συνεργαζονται με Αλέξα κανονικά . Απλά κάποιες φορές κάποια  καθυστερούν μερικά δευτερόλεπτα να εκτελεστούν . Αλλά Κλάιν ... 2 3 δεύτερα παραπάνω όχι τίποτα τραγικό .

Λοιπόν ήρθαν οι λάμπες οι φτηνιαρες... Πρώτη εντύπωση όταν τις έβγαλα από το κουτί ήταν πολύ ελαφρυες... Και μου φάνηκε περίεργο ... Κατέβασα την εφαρμογή  VTac  smart light και τις έκανα σύνδεση . Μια χαρά όλα καλά , πολύ καλός χρόνος απόκρισης από το κινητό , επίσης είναι RGB και κάνουν όλα τα χρώματα κλπ , όχι όμως τόσο έντονα και τόσο φωτεινά . Στο λευκό και στις αποχρώσεις του είναι πολύ καλές και πολύ δυνατές . Τις συνδέσα  και με Αλέξα απροβληματιστα και εύκολα.  Τώρα μένει να δούμε πως θα πάει από θέμα αντοχής στο χρόνο . Πάντως στο κουτί γράφουν για 2 χρόνια εγγύηση , και αφού τις έχω αγοράσει από Ελλάδα , λογικά 2 χρονακια είναι καλυμμένος ότι και να πάθουν .  Για τα λεφτά τους μια χαρά ... Δεν έχουν βέβαια ifttt και τέτοια , αλλά δεν βαριέσαι ... Για 10€ η μία και πολλά κάνουν . Τις έχω βάλει σαλόνι προσωρινά , μέχρι να έρθουν οι 2 ακόμα Yeelight 480 που περιμένω , λογικά θα καθυστερήσουν με όλα αυτά με την πανδημία , οπότε θα με βολεψουν προσωρινά . Αργότερα θα μπουν σε κανένα μπαλκόνι , η πουθενά αλλού μέσα στο σπίτι !

Και ένα γρήγορο βιντεάκι να δείτε πως ανταποκρίνονται με την ALEXA

ΚΑΝΤΕ ΜUTE ΤΑ ΑΜΑΖΟΝ ECHO

https://photos.app.goo.gl/UfMLHt6oRzN8PhtK7

IMG_20200417_124646_compress91.jpg

IMG_20200417_124950_compress51.jpg

Screenshot_20200417-120627.png

Screenshot_20200417-120614_compress25.jpg

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
45 λεπτά πριν, dimitrisdim14 είπε

Λοιπόν ήρθαν οι λάμπες οι φτηνιαρες... Πρώτη εντύπωση όταν τις έβγαλα από το κουτί ήταν πολύ ελαφρυες... Και μου φάνηκε περίεργο ... Κατέβασα την εφαρμογή  VTac  smart light και τις έκανα σύνδεση . Μια χαρά όλα καλά , πολύ καλός χρόνος απόκρισης από το κινητό , επίσης είναι RGB και κάνουν όλα τα χρώματα κλπ , όχι όμως τόσο έντονα και τόσο φωτεινά . Στο λευκό και στις αποχρώσεις του είναι πολύ καλές και πολύ δυνατές . Τις συνδέσα  και με Αλέξα απροβληματιστα και εύκολα.  Τώρα μένει να δούμε πως θα πάει από θέμα αντοχής στο χρόνο . Πάντως στο κουτί γράφουν για 2 χρόνια εγγύηση , και αφού τις έχω αγοράσει από Ελλάδα , λογικά 2 χρονακια είναι καλυμμένος ότι και να πάθουν .  Για τα λεφτά τους μια χαρά ... Δεν έχουν βέβαια ifttt και τέτοια , αλλά δεν βαριέσαι ... Για 10€ η μία και πολλά κάνουν . Τις έχω βάλει σαλόνι προσωρινά , μέχρι να έρθουν οι 2 ακόμα Yeelight 480 που περιμένω , λογικά θα καθυστερήσουν με όλα αυτά με την πανδημία , οπότε θα με βολεψουν προσωρινά . Αργότερα θα μπουν σε κανένα μπαλκόνι , η πουθενά αλλού μέσα στο σπίτι !

Και ένα γρήγορο βιντεάκι να δείτε πως ανταποκρίνονται με την ALEXA

https://photos.app.goo.gl/UfMLHt6oRzN8PhtK7

IMG_20200417_124646_compress91.jpg

IMG_20200417_124950_compress51.jpg

Screenshot_20200417-120627.png

Screenshot_20200417-120614_compress25.jpg

Οταν ανεβάζεται βιντεο με φωνητικές εντολες καλο ειναι το alexa/hey-ok google να τα κανετε Mute γιατι αρχιζουν και βαρανε ολα στο σπιτι οσων βλεπουν το βιντεο. Δεν εχω αλεξα απλα το λεω γιατι ειναι για σφαλιαρες οταν βλεπω καποιον στο Youtube να μην εχει κανει σιγαση αυτες τις λεξεις

 

ΥΓ: δεν εχω κατι μαζι σου ουτε μου δημιουργησε θεμα γιατι οπως ειπα δεν εχω αλεξα απλα το βρηκα σαν ευκαιρία για να το πω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Οταν ανεβάζεται βιντεο με φωνητικές εντολες καλο ειναι το alexa/hey-ok google να τα κανετε Mute γιατι αρχιζουν και βαρανε ολα στο σπιτι οσων βλεπουν το βιντεο. Δεν εχω αλεξα απλα το λεω γιατι ειναι για σφαλιαρες οταν βλεπω καποιον στο Youtube να μην εχει κανει σιγαση αυτες τις λεξεις

ΥΓ: δεν εχω κατι μαζι σου ουτε μου δημιουργησε θεμα γιατι οπως ειπα δεν εχω αλεξα απλα το βρηκα σαν ευκαιρία για να το πω :P

Σωστό αυτό που λες ,  επειδή το μοντάζ σε βίντεο είναι βαρετό , θα γράψω απλά ότι ακούγεται η λέξη Αλέξα για να κάνουν mute τις συσκευές ! Αν και έχω γράψει ALEXA  με κεφαλαία ... Έπρεπε να πάει το μυαλό σου ! 😂😂 Διορθώθηκε πάντως !

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Λοιπόν ήρθαν οι λάμπες οι φτηνιαρες... Πρώτη εντύπωση όταν τις έβγαλα από το κουτί ήταν πολύ ελαφρυες... Και μου φάνηκε περίεργο ... Κατέβασα την εφαρμογή  VTac  smart light και τις έκανα σύνδεση . Μια χαρά όλα καλά , πολύ καλός χρόνος απόκρισης από το κινητό , επίσης είναι RGB και κάνουν όλα τα χρώματα κλπ , όχι όμως τόσο έντονα και τόσο φωτεινά . Στο λευκό και στις αποχρώσεις του είναι πολύ καλές και πολύ δυνατές . Τις συνδέσα  και με Αλέξα απροβληματιστα και εύκολα.  Τώρα μένει να δούμε πως θα πάει από θέμα αντοχής στο χρόνο . Πάντως στο κουτί γράφουν για 2 χρόνια εγγύηση , και αφού τις έχω αγοράσει από Ελλάδα , λογικά 2 χρονακια είναι καλυμμένος ότι και να πάθουν .  Για τα λεφτά τους μια χαρά ... Δεν έχουν βέβαια ifttt και τέτοια , αλλά δεν βαριέσαι ... Για 10€ η μία και πολλά κάνουν . Τις έχω βάλει σαλόνι προσωρινά , μέχρι να έρθουν οι 2 ακόμα Yeelight 480 που περιμένω , λογικά θα καθυστερήσουν με όλα αυτά με την πανδημία , οπότε θα με βολεψουν προσωρινά . Αργότερα θα μπουν σε κανένα μπαλκόνι , η πουθενά αλλού μέσα στο σπίτι !

Και ένα γρήγορο βιντεάκι να δείτε πως ανταποκρίνονται με την ALEXA

ΚΑΝΤΕ ΜUTE ΤΑ ΑΜΑΖΟΝ ECHO

https://photos.app.goo.gl/UfMLHt6oRzN8PhtK7

IMG_20200417_124646_compress91.jpg

IMG_20200417_124950_compress51.jpg

Screenshot_20200417-120627.png

Screenshot_20200417-120614_compress25.jpg

Έχω V-TAC άλλα όχι τις Smart. Η απόδοση τους σε φωτεινότητα πέφτει με τον καιρό αλλά ok ότι πληρώσεις παίρνεις.

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mkougis είπε

Τα sonoff υποστηρίζονται; Νομίζω όχι. Πρέπει να τα πειράξεις για να τα βλέπει.  

Πράγματι, πρέπει να τα πειράξεις. Περιμένω να έρθει ένα 4ch r2 pro για να δοκιμάσω αν δουλεύει αυτός ο τρόπος ώστε να γλιτώσω τη διαδικασία του φλασαρίσματος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, mkougis είπε

Έχω V-TAC άλλα όχι τις Smart. Η απόδοση τους σε φωτεινότητα πέφτει με τον καιρό αλλά ok ότι πληρώσεις παίρνεις.

Έχω κ εγώ κ άλλες απλές vtac που είναι 1000 κάτι λουμεν αν θυμάμαι καλά , και τις έχω πολλά χρόνια , και δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο να σ πω την αλήθεια ... Θα δείξει βέβαια με τον καιρό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, petesoulis είπε

Πράγματι, πρέπει να τα πειράξεις. Περιμένω να έρθει ένα 4ch r2 pro για να δοκιμάσω αν δουλεύει αυτός ο τρόπος ώστε να γλιτώσω τη διαδικασία του φλασαρίσματος

Με ένα τέτοιο 4ch r2 pro είναι σαν να έχεις 4 sonoff basic ή sonoff mini?

Ο τρόπος στο video δεν είναι και ο πιο απλός βέβαια. 

Αντί του eWeLink μπορείς να χρησιμοποιείς το google assistant και να κάνεις σενάρια ?

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, mkougis είπε

Με ένα τέτοιο 4ch r2 pro είναι σαν να έχεις 4 sonoff basic ή sonoff mini?

Ο τρόπος στο video δεν είναι και ο πιο απλός βέβαια. 

Αντί του eWeLink μπορείς να χρησιμοποιείς το google assistant και να κάνεις σενάρια ?

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω, καθώς αυτή θα είναι η πρώτη μου επαφή με sonoff.

Πάντως η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά βήμα βήμα και δεν απαιτεί επιπλέον hardware (προγραμματιστή, κολλητήρι κοκ). Δεν βλέπω κάποια δυσκολία.

Το ζητούμενο για μένα είναι να παρακαμφθεί το ewelink και να κάνω τα πάντα στο HA (και φυσικά να μην υπάρχει καμμία επαφή με cloud services, όπως άλλωστε συμβαίνει και στα πάντα στο HA).

Επεξ/σία από petesoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mkougis είπε

Για ποιο λόγο;

(ούτε καν για τι δουλειά το θέλω δεν έχω γράψει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...