Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, petesoulis είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω, καθώς αυτή θα είναι η πρώτη μου επαφή με sonoff.

Πάντως η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά βήμα βήμα και δεν απαιτεί επιπλέον hardware (προγραμματιστή, κολλητήρι κοκ). Δεν βλέπω κάποια δυσκολία.

Το ζητούμενο για μένα είναι να παρακαμφθεί το ewelink και να κάνω τα πάντα στο HA (και φυσικά να μην υπάρχει καμμία επαφή με cloud services, όπως άλλωστε συμβαίνει και στα πάντα στο HA).

Εγώ σε ρώτησα τι κάνει το 4ch r2 pro.  Παραγγειλες το 4ch r2 pro χωρίς να ξέρεις τι κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, petesoulis είπε

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντήσω, καθώς αυτή θα είναι η πρώτη μου επαφή με sonoff.

Πάντως η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά βήμα βήμα και δεν απαιτεί επιπλέον hardware (προγραμματιστή, κολλητήρι κοκ). Δεν βλέπω κάποια δυσκολία.

Το ζητούμενο για μένα είναι να παρακαμφθεί το ewelink και να κάνω τα πάντα στο HA (και φυσικά να μην υπάρχει καμμία επαφή με cloud services, όπως άλλωστε συμβαίνει και στα πάντα στο HA).

Προτείνω σε όποιον δεν έχει βάλει τα HACS να τα περάσει άμεσα. Τις περισσότερες φορές λύνουν τα χέρια. Αν περαστούν μέσω HACS είναι 2 λεπτά υπόθεση.

Έβαλα το συγκεκριμένο addon της sonoff πριν 1 εβδομάδα. Όλα δουλευουν άψογα προς το παρόν.

Προσοχή πιο firmware έχουν οι συσκευές. Αναφέρει ποιες δουλεύουν και ποιές όχι. Οι δικές μου (ήταν σχετικά καινούργιες δουλεύουν όλες)

Πρόβλημα θα υπάρχει μόνο σε όσους αισθητήρες που τους διαβάζει διαφορετικά και θα πρέπει να δηλωθούν διαφορετικά. Έχει παράδειγμα όμως και δεν είναι δύσκολο.

Το καλό είναι ότι όταν περαστούν (θεωρητικά τουλάχιστον) ξεμπερδεύεις με το ewelink app (χρειάζεται μόνο όταν προσθέτουμε νέες συσκευές)

Υπάρχει και η δυνατότητα μέσω του id της συσκευής να παρακαμθεί τελείως το ewelink app αλλά προς το παρόν δεν το έκανα.

Ίσως χρειαστεί όμως γιατί υπάρχουν φήμες ότι η sonoff θα κλείσει τους server της για εκτός ewelink χειρισμούς..

 

Αναφορά σε κείμενο

3rd it has been softly reported that iTead will soon-ish block the usage of this component and others alike based on its logic, so I guess it doesn’t make much sense to fix more of it (you’ll have to make peace with your OCD :stuck_out_tongue:) - the reason for this is I assume we killed their servers with possible thousands of “simulated apps” running 24/7, luckily some of the new firmwares have some kind of local controlling possibilities so it’s not all bad

το είδα χθες εδώ

Είναι το component που είχα μέχρι πριν μια εβδομάδα, και μιλάει ο ίδιος που το έφτιαξε 

 

2 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

Αν τα βλέπει το conbee θα γίνει χαμός

Μακάρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mkougis είπε

Εγώ σε ρώτησα τι κάνει το 4ch r2 pro.  Παραγγειλες το 4ch r2 pro χωρίς να ξέρεις τι κάνει;

Με ρωτησες αν ειναι σαν 4 mini ή 4 basic και μετά μου πρότεινες Tuya. Αλλα αντ αλλα. Καλό Πάσχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, petesoulis είπε

Με ρωτησες αν ειναι σαν 4 mini ή 4 basic και μετά μου πρότεινες Tuya. Αλλα αντ αλλα. Καλό Πάσχα.

Επιμένω στην ερώτηση μου. τι κάνει το 4ch r2 pro; Αν ξέρεις, μια που το έχεις παραγγείλει, μπορείς να μου πεις. Αν το παράγγειλες χωρίς να ξέρεις τι κάνει, Καλό Πάσχα. Αγαπάτε αλλήλους! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mkougis είπε

Επιμένω στην ερώτηση μου. τι κάνει το 4ch r2 pro; Αν ξέρεις, μια που το έχεις παραγγείλει, μπορείς να μου πεις. Αν το παράγγειλες χωρίς να ξέρεις τι κάνει, Καλό Πάσχα. Αγαπάτε αλλήλους! 

το συγκεκριμενο ειναι τετρακαναλο το εχω  κι εγω εδω και εναμιση χρονο το οποιο εχει την δυνατοτητα να ελεγχεται και με  rf control το οποιο αλλοι το προμηθευουν μαζι κι αλλοι χωρια  εννοειται οτι καθε καναλι δουλευει ξεχωριστα απο το αλλο οπως αλλωστε  γινεται και με το dual .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω βάλει μια sonoff camera αλλά λόγω καραντίνας δεν έχω φυσική πρόσβαση για να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις για home assistant με rtsp.
Υπάρχει τρόπος να βρίσκω σε ποιά external ip συνδέεται η εφαρμογή της ewelink κάθε φορά που μπαίνω στην κάμερα, μήπως κι έτσι καταφέρω να συνδεθώ με rtsp;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, _filippos_ είπε

έχω βάλει μια sonoff camera αλλά λόγω καραντίνας δεν έχω φυσική πρόσβαση για να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις για home assistant με rtsp.
Υπάρχει τρόπος να βρίσκω σε ποιά external ip συνδέεται η εφαρμογή της ewelink κάθε φορά που μπαίνω στην κάμερα, μήπως κι έτσι καταφέρω να συνδεθώ με rtsp;

ναι δοκιμασε το  httpcanary απο το googleplay

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανένας κανένα οικονομικό motion  sensor που να βλέπει η Αλέξα για να το χρησιμοποιήσω για τα φώτα κλπ.  Είδα τους wyze μαζί με την κάμερα και το Κιτ κλπ που κάνουν 5€ ο ένας στο πακέτακι , αλλά δεν στέλνει Ευρώπη , και ούτε αμαζον υπάρχουν . Έχουμε καμία άλλη εναλλακτική ? Μην Μ πείτε κανένα smart things κλπ , γιατί πάει 40€ ο ενας . Επίσης αν πάρω το hue hub , και μερικούς αισθητήρες κλπ θα μπορώ να τι χρησιμοποιήσω μέσα στην Αλέξα με άλλες smart  λάμπες ? Πέραν των Philips ? 

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Ξέρει κανένας κανένα οικονομικό motion  sensor που να βλέπει η Αλέξα για να το χρησιμοποιήσω για τα φώτα κλπ.  Είδα τους wyze μαζί με την κάμερα και το Κιτ κλπ που κάνουν 5€ ο ένας στο πακέτακι , αλλά δεν στέλνει Ευρώπη , και ούτε αμαζον υπάρχουν . Έχουμε καμία άλλη εναλλακτική ? Μην Μ πείτε κανένα smart things κλπ , γιατί πάει 40€ ο ενας . Επίσης αν πάρω το hue hub , και μερικούς αισθητήρες κλπ θα μπορώ να τι χρησιμοποιήσω μέσα στην Αλέξα με άλλες smart  λάμπες ? Πέραν των Philips ? 

To Hue Hub δουλεύει και με άλλες μάρκες λάμπας. Προσωπικά το έχω δοκιμάσει με επιτυχία με IKEA, Innr και Ledvance. Εννοείται βέβαια πως οι λάμπες πρέπει να είναι Zigbee.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τις λάμπες VTAC RGB που είχα στείλει 2 3 σελίδες πίσω , σήμερα ανακάλυψα ότι αναγνωρίζονται κανονικά από το smart life app της tuya. Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις καν το vtac app. Απλά τις σεταρεις απευθείας σρο smart life . Όποτε αυτό σημαίνει ότι με 10€ έχουμε λάμπες από Ελλάδα RGB 1300 λουμεν , με 2 χρόνια εγγύηση και ifttt . 

13324DA1-C7F2-4738-93CE-5E60AE0A11D8.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitrisdim14 είπε

Σχετικα με τις λάμπες VTAC RGB που είχα στείλει 2 3 σελίδες πίσω , σήμερα ανακάλυψα ότι αναγνωρίζονται κανονικά από το smart life app της tuya. Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις καν το vtac app. Απλά τις σεταρεις απευθείας σρο smart life . Όποτε αυτό σημαίνει ότι με 10€ έχουμε λάμπες από Ελλάδα RGB 1300 λουμεν , με 2 χρόνια εγγύηση και ifttt . 

13324DA1-C7F2-4738-93CE-5E60AE0A11D8.jpeg

Αν θυμάμαι καλά είχες γρ;ψεθ αρχικά ότι δεν είχαν ifttt. Έχουν τελικά?

 

Αυτή την στιγμή έχω 4 yeelight. Οι 2 στην πυλωτη, μια στην είσοδο και μια σε πορτατίφ στο σαλόνι. Και τις 4 τις χρησιμοποιώ μέσω ifttt αλλά.... Θα ήθελα να τις μετακινήσω και να πάω σε κάτι οικονομικό στους εξωτερικούς χώρους. Οπότε κάτι τέτοιο θα ήταν μια καλή οικονομική λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Αν θυμάμαι καλά είχες γρ;ψεθ αρχικά ότι δεν είχαν ifttt. Έχουν τελικά?

Αυτή την στιγμή έχω 4 yeelight. Οι 2 στην πυλωτη, μια στην είσοδο και μια σε πορτατίφ στο σαλόνι. Και τις 4 τις χρησιμοποιώ μέσω ifttt αλλά.... Θα ήθελα να τις μετακινήσω και να πάω σε κάτι οικονομικό στους εξωτερικούς χώρους. Οπότε κάτι τέτοιο θα ήταν μια καλή οικονομική λύση.

Ναι καλά θυμάσαι , γιατί η  εφαρμογή τους η vtac smart light δεν υπάρχει μέσα στο ifttt. 

ΑΛΛΑ , αν τις συνδέσεις και τις σεταρεις με το smart life , τότε έχουν , γιατί η εφαρμογή smart life υποστηρίζει κανονικά ifttt.
Απλά δεν τις εμφανίζει σαν λάμπες  μέσα στο ifttt. Δλδ αν θες να βάλεις πχ κάθε μέρα να ανάβει και πας στο ifttt και βάλεις if ώρα  στο then επιλέξεις smart life και όταν πας πχ στο turn on δεν σ εμφανίζει τις λάμπες . Σου εμφανίζει όμως τα σενάρια Που έχεις φτιάξει μέσα στο smart life . Όποτε φτιάχνεις ενα σενάριο για την λάμπα που θες πχ ον και τρέχεις το σενάριο . Δες το βίντεο να καταλάβεις . 
https://photos.app.goo.gl/K9AqfwAUfAAbA5Zz6

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

Έχει κανείς εμπειρία από αυτό https://www.skroutz.gr/c/1600/aisthitires.html?from=catspan&keyphrase=Broadlink+RM+Mini ? έχω ήδη το RM Mini 4 και αν ο αισθητήρας είναι "καλός" θα με βόλευε οικονομικά για να ανοίγει αυτόματα το ΑC ή έστω να μπορώ να τσεκάρω θερμοκρασία στο σπίτι από το κινητό.

Διαφορετικά υπάρχει οικονομική λύση για έλεγχο θερμοκρασίας & υγρασίας από το κινητό ή υπολογιστή μέσω WIFI? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...