Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Ναι καλά θυμάσαι , γιατί η  εφαρμογή τους η vtac smart light δεν υπάρχει μέσα στο ifttt. 

ΑΛΛΑ , αν τις συνδέσεις και τις σεταρεις με το smart life , τότε έχουν , γιατί η εφαρμογή smart life υποστηρίζει κανονικά ifttt.
Απλά δεν τις εμφανίζει σαν λάμπες  μέσα στο ifttt. Δλδ αν θες να βάλεις πχ κάθε μέρα να ανάβει και πας στο ifttt και βάλεις if ώρα  στο then επιλέξεις smart life και όταν πας πχ στο turn on δεν σ εμφανίζει τις λάμπες . Σου εμφανίζει όμως τα σενάρια Που έχεις φτιάξει μέσα στο smart life . Όποτε φτιάχνεις ενα σενάριο για την λάμπα που θες πχ ον και τρέχεις το σενάριο . Δες το βίντεο να καταλάβεις . 
https://photos.app.goo.gl/K9AqfwAUfAAbA5Zz6

Επίσης κατάφερα και  έβαλα  τις λάμπες στο smart things app. Μέσω της παλιάς εφαρμογής ,smart things classic  , με virtual on-off  switch και ifft.

Δλδ if  smart things device(virtual switch)  tured on 

Then 

Smart life ->scene runs (όπου έχω φτιάξει 2  σενάρια στο smart life την λάμπα που θέλω να ελέγχω κάθε φορά . Ένα για ον και ένα για οφ.) -> σενάριο ον 

Και άλλο ένα applet για το οφ αντίστοιχα .

Screenshot_20200421-101616.png

Screenshot_20200421-101559.png

Screenshot_20200421-101710.png

Επεξ/σία από dimitrisdim14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Υγεία και αγάπη για όλους. 

Έχω ένα θεματάκι και θέλω την βοήθεια σας.  Στο σπίτι μου έχω αρχίσει να χτίζω ένα "smart" σύστημα βασισμένο στο Google Home.  To πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι κάποιες αποσυνδέσεις έξυπνων συσκευών.  Δείτε το σχέδιο που ακολουθεί.   

Το modem είναι στο σαλόνι.  Ο τοίχος που είναι στο σημείο αυτό είναι "δίσκος". Είναι δηλαδή αρκετά χοντρός με πολλά σίδερα για αντοχή σε σεισμούς.  Το πρόβλημα είναι στο δωμάτιο 3.  Στα σημεία Α1 και Α2 υπάρχουν 2 κρεμαστά φωτιστικά πάνω από τα κομοδίνα τα οποία ανοίγουν με έναν διακόπτη.  Στα φωτιστικά αυτά έχω βάλει από 1 "έξυπνο" σποτ.  Πολλές φορές λοιπόν η λάμπα στο σημείο Α1 έχει αποσυνδέσεις... Ενώ βλέπω από το κινητό ότι το wifi φτάνει σε αυτό το σημείο.  Στο ίδιο σημείο (Β) έχω το smart clock της Lenovo (που έχει google assistant) το οποίο έχει κάνει 1-2 αποσυνδέσεις.  Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε η λάμπα, όταν είδα ότι και το ρολόι είχε αποσυνδέσεις υπέθεσα ότι μπορεί να είναι το σήμα του wifi.

Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω έναν wifi extender  στον διάδρομο.  Το ερώτημα είναι το εξής... Θα υπάρχει πρόβλημα με το google home ;  Δεν πρέπει όλες οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες με το google home να είναι στο ίδιο wifi δίκτυο ;  Νομίζω ότι το entender δίνει άλλο wifi δίκτυο... Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα...  Για ξεμπερδέψτε με :)  

 

photo 1.jpg

Επεξ/σία από SakisLeft
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SakisLeft είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά. Υγεία και αγάπη για όλους. 

Έχω ένα θεματάκι και θέλω την βοήθεια σας.  Στο σπίτι μου έχω αρχίσει να χτίζω ένα "smart" σύστημα βασισμένο στο Google Home.  To πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι κάποιες αποσυνδέσεις έξυπνων συσκευών.  Δείτε το σχέδιο που ακολουθεί.   

Το modem είναι στο σαλόνι.  Ο τοίχος που είναι στο σημείο αυτό είναι "δίσκος". Είναι δηλαδή αρκετά χοντρός με πολλά σίδερα για αντοχή σε σεισμούς.  Το πρόβλημα είναι στο δωμάτιο 3.  Στα σημεία Α1 και Α2 υπάρχουν 2 κρεμαστά φωτιστικά πάνω από τα κομοδίνα τα οποία ανοίγουν με έναν διακόπτη.  Στα φωτιστικά αυτά έχω βάλει από 1 "έξυπνο" σποτ.  Πολλές φορές λοιπόν η λάμπα στο σημείο Α1 έχει αποσυνδέσεις... Ενώ βλέπω από το κινητό ότι το wifi φτάνει σε αυτό το σημείο.  Στο ίδιο σημείο (Β) έχω το smart clock της Lenovo (που έχει google assistant) το οποίο έχει κάνει 1-2 αποσυνδέσεις.  Στην αρχή νόμιζα ότι έφταιγε η λάμπα, όταν είδα ότι και το ρολόι είχε αποσυνδέσεις υπέθεσα ότι μπορεί να είναι το σήμα του wifi.

Σκέφτηκα λοιπόν να βάλω έναν wifi extender  στον διάδρομο.  Το ερώτημα είναι το εξής... Θα υπάρχει πρόβλημα με το google home ;  Δεν πρέπει όλες οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες με το google home να είναι στο ίδιο wifi δίκτυο ;  Νομίζω ότι το entender δίνει άλλο wifi δίκτυο... Έχω μπερδευτεί λίγο με αυτό το θέμα...  Για ξεμπερδέψτε με :)  

photo 1.jpg

Αφενός το extender μπορεί να έχει το ίδιο όνομα δικτύου (γι'αυτό λέγεται και extender, επεκτείνει υπάρχον δίκτυο) αφετέρου όχι, οι συσκευές που λειτουργούν με Google Home δεν χρειάζεται να είναι στο ίδιο δίκτυο με την συσκευή Google Home. Ας πούμε πως έχεις λάμπες ΙΚΕΑ και λες στο Google Home να τις σβήσει. Η εντολή κυκλοφορεί ως εξής Google Home - Server Google - Server IKEA - Hub IKEA στο σπίτι σου - Λάμπα ΙΚΕΑ. Δηλαδή η λάμπα επικοινωνεί με τον server του IKEA και μόνο έμμεσα με το Google Home. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και εξαιρέσεις και παραλαγές. Αν μας πεις τη μάρκα και τύπο της λάμπας που έχει πρόβλημα ίσως βοηθήσει. 

Επίσης το ότι το σήμα wifi το βλέπει το κινητό δεν λέει απολύτως τίποτα. Η κάθε συσκευή έχει διαφορετικής ποιότητας δέκτες wifi,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/4/2020 στις 3:22 ΜΜ, petesoulis είπε

 

Αν έχεις συσκευες συνδεδεμένες με το tuya και κάποιες άλλες συνδεδεμένες με το eWeLink μπορώ να κάνω σενάρια μεταξύ τους χρησιμοποιώντας Google Home?

Επεξ/σία από mkougis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, gippas είπε

Αφενός το extender μπορεί να έχει το ίδιο όνομα δικτύου (γι'αυτό λέγεται και extender, επεκτείνει υπάρχον δίκτυο) αφετέρου όχι, οι συσκευές που λειτουργούν με Google Home δεν χρειάζεται να είναι στο ίδιο δίκτυο με την συσκευή Google Home. Ας πούμε πως έχεις λάμπες ΙΚΕΑ και λες στο Google Home να τις σβήσει. Η εντολή κυκλοφορεί ως εξής Google Home - Server Google - Server IKEA - Hub IKEA στο σπίτι σου - Λάμπα ΙΚΕΑ. Δηλαδή η λάμπα επικοινωνεί με τον server του IKEA και μόνο έμμεσα με το Google Home. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και εξαιρέσεις και παραλαγές. Αν μας πεις τη μάρκα και τύπο της λάμπας που έχει πρόβλημα ίσως βοηθήσει. 

Επίσης το ότι το σήμα wifi το βλέπει το κινητό δεν λέει απολύτως τίποτα. Η κάθε συσκευή έχει διαφορετικής ποιότητας δέκτες wifi,

Η λάμπα που χρησιμοποιώ είναι αυτή.  Η λάμπα που έχω κοντά στην πόρτα του δωματίου - άρα και πιο κοντά στο μόντεμ- δεν έχει κάποιο θέμα. Η λάμπα που είναι στην άλλη άκρη κάνει αποσυνδέσεις. Τις έκανα "τούμπα"  και δεν είχαν πρόβλημα. Με άλλα λόγια δεν έχει θέμα η λάμπα, σαν λάμπα. Να επισημάνω ότι το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν κλείνω την πόρτα του δωματίου... Άρα λογικά φταίει το σήμα του wifi...   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mkougis είπε

Αν έχεις συσκευες συνδεδεμένες με το tuya και κάποιες άλλες συνδεδεμένες με το eWeLink μπορώ να κάνω σενάρια μεταξύ τους χρησιμοποιώντας Google Home?

@mkougis και πάλι δεν μπορώ να απαντήσω ακριβώς στην ερώτησή σου γιατί δεν χρησιμοποιώ tuya, ewelink* ούτε καμμία "μαμίσια" εφαρμογή των συσκευών που έχω στο setup μου παρά μόνο αν απαιτείται για το αρχικό σετάρισμα (πχ για να δώσω ip ή για κάποιο firmware update). Επίσης δεν χρησιμοποιώ Google Home.

Έχω επιλέξει να στήσω όλο το σύστημα πάνω στο Home Assistant, οπότε χρησιμοποιώ μόνο συσκευές και υπηρεσίες για τις οποίες υπάρχει integration για το HA (εδώ μπορείς να δεις τι υποστηρίζεται αυτή τη στιγμή, ενώ νέα integrations προστίθενται σε κάθε major update).

Με αυτό τον τρόπο μπορείς να φτιάξεις ό,τι αυτοματισμό θέλεις ανάμεσα σε όλες αυτές τις συσκευές και υπηρεσίες.

* Για παράδειγμα όταν παραλάβω επιτέλους το sonoff θα χρειαστεί το ewelink μόνο για το αρχικό setup και μετά... uninstall ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόκειται να γίνει μια νέα εγκατάσταση σε νέο σπίτι υπό κατασκευή. Συγκεκριμένα, δεν θέλω να υπάρχει καθόλου θερμοστάτης στον τοίχο και να υπάρχει απλά ενα Shelly 1 ή Sonoff συνδεδεμένο στο boiler αερίου για να δίνει εντολή Heat On/Heat Off. Την θερμοκρασία την παίρνω με διάφορους αισθητήρες μέσα στο σπίτι (Aqara, D1 Mini με DHT22 κλπ). Ολα παίζουν σε Home Assistant.

Διάβασα οτι για να δουλέψει το παραπάνω πρέπει το relay να υποστηρίζει dry contacts (που έχει το Shelly1 αλλά δεν έχει το Sonoff Mini). Επειδή έχω ήδη 3-4 Sonoff Mini φλασαρισμένα με Tasmota και θα βόλευε να χρησιμοποιήσω ένα απο αυτά, μπορεί κάποιος να μου πει αν θα παίξει? Αν όχι αναγκαστικά θα πάρω ενα shelly.

Επεξ/σία από Angeldust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Angeldust είπε

Πρόκειται να γίνει μια νέα εγκατάσταση σε νέο σπίτι υπό κατασκευή. Συγκεκριμένα, δεν θέλω να υπάρχει καθόλου θερμοστάτης στον τοίχο και να υπάρχει απλά ενα Shelly 1 ή Sonoff συνδεδεμένο στο boiler αερίου για να δίνει εντολή Heat On/Heat Off. Την θερμοκρασία την παίρνω με διάφορους αισθητήρες μέσα στο σπίτι (Aqara, D1 Mini με DHT22 κλπ). Ολα παίζουν σε Home Assistant.

Διάβασα οτι για να δουλέψει το παραπάνω πρέπει το relay να υποστηρίζει dry contacts (που έχει το Shelly1 αλλά δεν έχει το Sonoff Mini). Επειδή έχω ήδη 3-4 Sonoff Mini φλασαρισμένα με Tasmota και θα βόλευε να χρησιμοποιήσω ένα απο αυτά, μπορεί κάποιος να μου πει αν θα παίξει? Αν όχι αναγκαστικά θα πάρω ενα shelly.

Έχω κάνει κάτι αντίστοιχο σε Sonoff Basic και λειτουργεί μια χαρά ως ξηρή επαφή. Αν πιάνουν τα χέρια σου δεν είναι κάτι δύσκολο.

https://www.youtube.com/watch?v=3ESdd9t2KI4

 

sonoff dry.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δει διάφορα video που κυκλοφορούν (κυρίως απο Ιταλούς, δεν ξέρω γιατί..) σχετικά με αυτό. Δε νομίζω όμως αξίζει τον κόπο και την φασαρία για τα 10€ που κάνει το Shelly. Οπότε παρήγγειλα 2 να έχω και βλέπουμε. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τη συνδεσμολογία Shelly1 <--> Boiler ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Χρησιμοποιεί κάποιος αισθητήρες κίνησης της Xiaomi-Aqara; Με το delay των 2 λεπτών (σε ορισμένες και 5') έχετε κάνει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AgMa είπε

Καλημέρα,

Χρησιμοποιεί κάποιος αισθητήρες κίνησης της Xiaomi-Aqara; Με το delay των 2 λεπτών (σε ορισμένες και 5') έχετε κάνει κάτι;

Χρησιμοποιώ εγώ με Home Assistant μέσω Conbee II . Τι εννοείς όταν λες delay 2 λεπτών; Υποθέτω το χρονικό διάστημα από τη στιγμή που θα εντοπίσει κίνηση ο σένσορας μέχρι να κάνει report πως δεν υπάρχει κίνηση; Αν ναι, καταρχάς ποτέ δεν έχει φθάσει τα 5 λεπτά, είναι γύρω στα 60-90 δευτερόλεπτα. Κατά δεύτερο, δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα γιατί δεν έχω κάποιον αυτοματισμό που να θέλω κάτι να ξεκινάει / διακόπτεται άμεσα μόλις σταματήσει να εντοπίζει ο αισθητήρας κίνηση. Περισσότερα προβλήματα μου δημιουργούνται αν γίνεται άμεσα η διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, gippas είπε

Χρησιμοποιώ εγώ με Home Assistant μέσω Conbee II . Τι εννοείς όταν λες delay 2 λεπτών; Υποθέτω το χρονικό διάστημα από τη στιγμή που θα εντοπίσει κίνηση ο σένσορας μέχρι να κάνει report πως δεν υπάρχει κίνηση; Αν ναι, καταρχάς ποτέ δεν έχει φθάσει τα 5 λεπτά, είναι γύρω στα 60-90 δευτερόλεπτα. Κατά δεύτερο, δεν μου δημιουργεί κάποιο πρόβλημα γιατί δεν έχω κάποιον αυτοματισμό που να θέλω κάτι να ξεκινάει / διακόπτεται άμεσα μόλις σταματήσει να εντοπίζει ο αισθητήρας κίνηση. Περισσότερα προβλήματα μου δημιουργούνται αν γίνεται άμεσα η διακοπή.

Εννοώ ότι απ' την στιγμή που θα εντοπίσει κίνηση και θα εκτελέσει μια ενέργεια, μετά είναι νεκρό για x διάστημα. Για παράδειγμα το δοκίμασα στο μπάνιο, προγραμματισμένο μόνο να ανοίγει τα φώτα όταν εντοπίσει κίνηση, όχι να τα σβήσει μετά από x λεπτά αδράνειας. Ανοίγω την πόρτα, με πιάνει, ανάβουν τα φώτα. Βγαίνω, τα σβήνω, ξαναμπαίνω και τίποτα. Έχει κάποιο συγκεκριμένο timeout το οποίο δεν έχω καταλάβει ακριβώς πώς λειτουργεί αλλά δεν βολεύει. Αν πχ. μπω εγώ στο μπάνιο για λίγο, βγω και σβήσω τα φώτα και μετά θέλει να ξαναμπεί άλλος κατευθείαν, δεν δουλεύει αν δεν περάσει κάποιος χρόνος. Αυτό δεν βολεύει.

Έχω διαβάσει λίγο αυτό το θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι για το gateway της Xiaomi που χρησιμοποιώ. Έχουν βρει λύση αλλά μέσω zigbee2mqtt. Είναι 2 στάδια που θέλουν "πείραγμα". Το πρώτο είναι hardware με κολλητήρι που το έχω κάνει και το δεύτερο software.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη λύση πέραν του Google Nest Mini σε αυτα τα χρήματα?

Σκέφτομαι να πάρω ένα Google Nest Mini και ένα Google Mini (προηγούμενη γενιά)...για Σαλόνι κ υπνοδωμάτιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

καλησπερα σε ολους μια ερωτηση απλος sonoff τετοιυ τυπου κανει για συνδεση ηλεκτρικης κουζινας η θα τα καψει ολα? 714859444_.png.af87995569c5048aa9af526497c1e7df.png

 

Μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε σύγχρονες ηλεκτρικές κουζίνες οι οποίες λειτουργούν με canbus, δεν βλέπω όμως τον λόγο να το κάνεις σε αυτή την συσκευή και δεν θα στο συνιστούσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...