Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, pantelikas είπε

Τους geekcreit τους έχω παραλάβει αλλά περιμένω τον ηλεκτρολόγο να τους εγκαταστήσει γιατί δεν έχω ουδέτερο παντού. Δεν μπορώ να πω για την ποιότητά τους αλλά τους ήθελα για να έχω όλα τα φώτα στο smart life app.

Τα περισσότερα προϊόντα από banggood και gearbest βγαίνουν κατά καιρούς σε προσφορές αλλά πιο εύκολο είναι ναζητήσεις κουπόνι από τις διάφορες κουπονοσελιδες που υπάρχουν ώστε να πάρεις μια καλύτερη τιμή. Όσο πιο δημοφιλές το προϊόν, τόσο πιο δύσκολα θα σου κάνουν έκπτωση όπως καταλαβαίνεις

Διάβασα ότι το IFTTT ζητάει παραπάνω χρήματα από τις εταιρείες. Η sonoff δίνει επιλογή να χρησιμοποιείς IFTTT μόνο στο συνδρομητικό της πακέτο. H Tuya πετάει το IFTTT απλά έξω.

Όποιος έχει τα απαραίτητα (υπομονή, χρόνο, διάθεση) θα στήσει HA. Εγώ θα αποφασίσω να εγκλωβιστώ σε ένα οικοσύστημα και αν κάτι πάει στραβά θα ξαναστήσει τα βασικά και η μάνα μου μέσα από μια εφαρμογή.

Δεν βρίσκω κάτι κακό να πηγαίνει κάποιος σε ένα οικοσύστημα. Από την άλλη είναι ένα ρίσκο να επενδύει κάποιος σε ένα οικοσύστημα που οι συσκευές του δεν συνεργάζονται με άλλα. Πχ οι wifi συσκευές της Tuya. Που σημαίνει πως αν η Tuya αποφασίσει να κλείσει τους servers της οι wifi συσκευές της θα έχουν την χρησιμότητα  ενός βότσαλου με τα τωρινά δεδομένα. 

Τουλάχιστον τα προϊόντα της Sonoff είναι πιο ανοιχτά. Οι δε συσκευές με πρωτόκολλα Zigbee και Z-Wave μπορούν να χρησιμοποιηθούν από πολλές άλλες πλατφόρμες με εφαρμογές που μπορούν να στηθούν με μανάδες :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

31 λεπτά πριν, gippas είπε

Δεν βρίσκω κάτι κακό να πηγαίνει κάποιος σε ένα οικοσύστημα. Από την άλλη είναι ένα ρίσκο να επενδύει κάποιος σε ένα οικοσύστημα που οι συσκευές του δεν συνεργάζονται με άλλα. Πχ οι wifi συσκευές της Tuya. Που σημαίνει πως αν η Tuya αποφασίσει να κλείσει τους servers της οι wifi συσκευές της θα έχουν την χρησιμότητα  ενός βότσαλου με τα τωρινά δεδομένα. 

Τουλάχιστον τα προϊόντα της Sonoff είναι πιο ανοιχτά. Οι δε συσκευές με πρωτόκολλα Zigbee και Z-Wave μπορούν να χρησιμοποιηθούν από πολλές άλλες πλατφόρμες με εφαρμογές που μπορούν να στηθούν με μανάδες :)

Καλησπέρα,

Το conbee από που το πήρες; Φαντάζομαι είναι εύκολο να μπει στο ΗΑ. Γιατί διάλεξες αυτό και όχι zigbee2mqtt? πόσες συσκευές έχεις; Όσες είναι σε μόνιμο ρεύμα, δουλεύουν σαν repeater? 

Όπως ίσως υπέθεσες, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και εγώ zigbee. έχω κάποια xiaomi αλλά επειδή το σπίτι είναι διώροφο, κολλάω στο αν θα φτάνει άνετα σε όλα τα σημεία. Αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με το αν θα είναι conbee ή zigbee2mqtt αλλά έχω δει αρκετά σου post και νομίζω θα μπορέσεις να δώσεις μια καλή εικόνα.

Thank u!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gippas είπε

Δεν βρίσκω κάτι κακό να πηγαίνει κάποιος σε ένα οικοσύστημα. Από την άλλη είναι ένα ρίσκο να επενδύει κάποιος σε ένα οικοσύστημα που οι συσκευές του δεν συνεργάζονται με άλλα. Πχ οι wifi συσκευές της Tuya. Που σημαίνει πως αν η Tuya αποφασίσει να κλείσει τους servers της οι wifi συσκευές της θα έχουν την χρησιμότητα  ενός βότσαλου με τα τωρινά δεδομένα. 

Τουλάχιστον τα προϊόντα της Sonoff είναι πιο ανοιχτά. Οι δε συσκευές με πρωτόκολλα Zigbee και Z-Wave μπορούν να χρησιμοποιηθούν από πολλές άλλες πλατφόρμες με εφαρμογές που μπορούν να στηθούν με μανάδες :)

Όλες οι συσκευές θα γίνουν βότσαλα αν κλείσουν οι εταιρείες ή αν αποφασίσουν να τις αχρηστεύσουν (βλ. Philips). Τουλάχιστον για τον μέσο χρήστη. Δυστυχώς έκανα κάποιες βιαστικές αγορές τον πρώτο καιρό πριν μάθω και τώρα παραμένω σε wifi συσκευές γιατί χρειάζομαι λίγες συσκευές. Αλλιώς καλύτερα θα ήμουν με zigbee. Αλλά για να ανάβω φώτα όταν λείπω και 2 κάμερες είμαι καλυμμένος. Και για την ώρα αντέχει το ψευτορούτερ του οτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pantelikas είπε

Όλες οι συσκευές θα γίνουν βότσαλα αν κλείσουν οι εταιρείες ή αν αποφασίσουν να τις αχρηστεύσουν (βλ. Philips).

Δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου :) Οι λάμπες Hue της Philips  πχ μπορούν να χρησιμοποιηθούν από πολλά zigbee hub και ας κλείσει η Philips. Ακόμα και το δικό της δουλεύει χωρίς ίντερνετ, απλά θα έχανες την ευκολία της χρήσης εκτός σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gippas είπε

Δεν ισχύει αυτό που λες φίλε μου :) Οι λάμπες Hue της Philips  πχ μπορούν να χρησιμοποιηθούν από πολλά zigbee hub και ας κλείσει η Philips. Ακόμα και το δικό της δουλεύει χωρίς ίντερνετ, απλά θα έχανες την ευκολία της χρήσης εκτός σπιτιού.

Δεν θα επιμείνω. Έχω διαβάσει για hub της Hue που δεν είναι συμβατό με νεότερα προϊόντα και σε αναγκάζει να αγοράσεις νεότερο hub για να βάλεις νεότερες λάμπες. Μπορεί να κάνω λάθος Δες κι αυτόν να γελάσεις https://youtu.be/IiT55Gee7pg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, acmegr7 είπε

Καλησπέρα,

Το conbee από που το πήρες; Φαντάζομαι είναι εύκολο να μπει στο ΗΑ. Γιατί διάλεξες αυτό και όχι zigbee2mqtt? πόσες συσκευές έχεις; Όσες είναι σε μόνιμο ρεύμα, δουλεύουν σαν repeater? 

Όπως ίσως υπέθεσες, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και εγώ zigbee. έχω κάποια xiaomi αλλά επειδή το σπίτι είναι διώροφο, κολλάω στο αν θα φτάνει άνετα σε όλα τα σημεία. Αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με το αν θα είναι conbee ή zigbee2mqtt αλλά έχω δει αρκετά σου post και νομίζω θα μπορέσεις να δώσεις μια καλή εικόνα.

Thank u!

Το πήρα από Amazon. Είναι αρκετά εύκολο με τις οδηγίες να προστεθεί και η πρόσθεση συσκευών γίνεται πολύ εύκολα με γραφικό περιβάλλον. Έχω γύρω στις 30 συσκευές σε 85 τετραγωνικά, πάνω από τις μισές repeater (πρίζες, φώτα και ένα ρελέ της Sonoff). Έχω άψογη εμβέλεια παντού, αλλά μιλάμε προφανώς για μικρότερο χώρο από τον δικό σου.

Επέλεξα Conbee γιατί φαινόταν πιο φιλικό στον χρήστη από zigbee2mqtt και υποτίθεται πως έχει καλύτερη εμβέλεια. Να σημειώσω πως ξεκίνησα με Raspbee το οποίο μου κάηκε μετά από ένα χρόνο. Δεν ξέρω αν έκανα σωστά, ίσως αν ξεκινούσα τώρα να δοκίμαζα zigbee2mqtt που είναι αρκετά φθηνότερο και αν είχα θέματα σύνδεσης να πήγαινα σε Conbee. Πάντως δεν έχω παράπονο από την μέχρι τώρα χρήση.

11 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Δεν θα επιμείνω. Έχω διαβάσει για hub της Hue που δεν είναι συμβατό με νεότερα προϊόντα και σε αναγκάζει να αγοράσεις νεότερο hub για να βάλεις νεότερες λάμπες. Μπορεί να κάνω λάθος Δες κι αυτόν να γελάσεις https://youtu.be/IiT55Gee7pg

Στη συγκεκριμένη περίπτωση το παλιό hub δεν μπορεί να συνδεθεί με Google Assistant, Alexa και IFFT αλλά οι βασικές λειτουργίες εξακολουθούν να ισχύουν. Επίσης μπορεί κάποιος να αγοράσει ένα νέο hub ή hub άλλης εταιρείας και να κάνει τη δουλειά του. Αντίθετα με Tuya αν πέσουν οι server μπορεί να μην ανάβουν καν τα φώτα. Βέβαια, όπως σωστά λες εξαρτάται τι επένδυση κάνει ο κάθε ένας. Αν καποιος θέλει 2-3 έξυπνες λάμπες το να καταστούν μη λειτουργικές δεν είναι σπουδαίο ρίσκο. Αν πάλι κάποιος θέλει 20 εντοιχισμένους διακόπτες για το σπίτι καλύτερα να το σκεφθεί 2 φορές :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, mkougis είπε

Με το conbee μπορείς να συνδέσεις τις sonoff συσκευες με το ΗΑ; ή πρέπει πάλι να τις φλασαρεις με Tasmota?

Οι sonoff συσκευές είναι wifi, συνδέονται στο router σου και από εκεί τις βλέπει το HA, ενώ το conbee χρησιμοποιεί το zigbee πρωτόκολλο (μόλις πρόσφατα ανακοίνωσε η Sonoff ένα hub που συνδυάζει zigbee+wifi και αντίστοιχες συσκευές).

Επίσης, σε πολλές συσκευές sonoff το φλασάρισμα με Tasmota δεν είναι πλέον απαραίτητο (https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN).

2 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Καλησπέρα,

Το conbee από που το πήρες; Φαντάζομαι είναι εύκολο να μπει στο ΗΑ. Γιατί διάλεξες αυτό και όχι zigbee2mqtt? πόσες συσκευές έχεις; Όσες είναι σε μόνιμο ρεύμα, δουλεύουν σαν repeater? 

Όπως ίσως υπέθεσες, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω και εγώ zigbee. έχω κάποια xiaomi αλλά επειδή το σπίτι είναι διώροφο, κολλάω στο αν θα φτάνει άνετα σε όλα τα σημεία. Αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με το αν θα είναι conbee ή zigbee2mqtt αλλά έχω δει αρκετά σου post και νομίζω θα μπορέσεις να δώσεις μια καλή εικόνα.

Thank u!

Έχω conbee σε διώροφο σπίτι (+ υπόγειο) με 55 nodes, με τα μισά περίπου να είναι repeaters (λάμπες, πρίζες) ενώ 10 από τις λάμπες είναι στις βεράντες. Δεν υπάρχει πρόβλημα εμβέλειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, petesoulis είπε

 

Επίσης, σε πολλές συσκευές sonoff το φλασάρισμα με Tasmota δεν είναι πλέον απαραίτητο (https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN).

 

Δεν κατάλαβα πως γίνεται. Θέλει κάποια συσκευή; ή ρύθμιση από το ΗΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

Δές αυτο το video

σε εμένα δουλεύουν άψογα

καλησπερα να προσθεσω κι εγω με  την σειρα μου  οτι τα sonoff δεν χρειαζονται κατι περαν απο μια αρχικη συνδεση σε δικτυο και απο εκει και περα μπορεις ακομα και με  lan στο  ha να τα δουλευεις  τοπικα αφου υπαρχει ενα component που παιρνει τις αρχικες πληροφοριες απο τον server και μετα δουλευει τοπικα χωρις να φλασαρεις τα sonoff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή με τα smart plugs δεν τα πάω καλά,  υπάρχουν μήπως πρίζες (χωνευτες) που να κάνουν την ίδια δουλειά αλλά με παρόμοιους διακόπτες?

 

Θυμάμαι παλαιότερα σε αυτό το θέμα ένα μέλος που έκανε ανακαίνιση και είχε βρει κάποιους αλλα... Ήταν πανάκριβοι. Νομίζω είχαν και ένα φωτεινό δακτυλίδι πάνω.

ΥΓ: άκυρο. Βρήκα στο Σκρουτζ. Αυτός με το δακτυλίδι ήταν fibaro. Οι legrand επίσης πανάκριβοι.

Υπάρχει μήπως κάτι σαν τα shelly σε ZigBee?

Επεξ/σία από fingolfingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Επειδή με τα smart plugs δεν τα πάω καλά,  υπάρχουν μήπως πρίζες (χωνευτες) που να κάνουν την ίδια δουλειά αλλά με παρόμοιους διακόπτες?

Θυμάμαι παλαιότερα σε αυτό το θέμα ένα μέλος που έκανε ανακαίνιση και είχε βρει κάποιους αλλα... Ήταν πανάκριβοι. Νομίζω είχαν και ένα φωτεινό δακτυλίδι πάνω.

ΥΓ: άκυρο. Βρήκα στο Σκρουτζ. Αυτός με το δακτυλίδι ήταν fibaro. Οι legrand επίσης πανάκριβοι.

Υπάρχει μήπως κάτι σαν τα shelly σε ZigBee?

Οι Geekcreit που αναφέρθηκαν πιο πριν; Εγώ παράγγειλα έναν να τον δοκιμάσω πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Επειδή με τα smart plugs δεν τα πάω καλά,  υπάρχουν μήπως πρίζες (χωνευτες) που να κάνουν την ίδια δουλειά αλλά με παρόμοιους διακόπτες?

Θυμάμαι παλαιότερα σε αυτό το θέμα ένα μέλος που έκανε ανακαίνιση και είχε βρει κάποιους αλλα... Ήταν πανάκριβοι. Νομίζω είχαν και ένα φωτεινό δακτυλίδι πάνω.

ΥΓ: άκυρο. Βρήκα στο Σκρουτζ. Αυτός με το δακτυλίδι ήταν fibaro. Οι legrand επίσης πανάκριβοι.

Υπάρχει μήπως κάτι σαν τα shelly σε ZigBee?

Υπάρχουν της Blitzwolf με wifi https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-SHP8-3680W-16A-Smart-WIFI-Wall-Outlet-EU-Plug-Socket-Timer-Remote-Control-Power-Monitor-Work-with-Alexa-Google-Assistant-IFTTT-p-1502402.html? Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακριβώς ίδιοι διακόπτες αλλά είναι πολύ τυπικοί λευκοί και δεν είναι δύσκολοι να τους ταιριάξεις.

Πάντως αν και παλιότερα έπαιζα και εγώ με την ιδέα της έξυπνης πρίζας τελικά έχω καταλήξει πως, για εμένα πάντα, οι smart plugs είναι καλύτερη λύση γιατί σε βοηθάνε να σκέφτεσαι με συσκευές και όχι με πρίζες, κάτι που διευκολύνει τους όχι προχωρημένους χρήστες του σπιτιού :) Επιπλέον, είναι λίγες οι πρίζες που δεν έχουμε κάποιο πολύπριζο πλέον, οπότε η έξυπνη πρίζα θα χαραμιζόταν... Οι zigbee smart plugs της ΙΚΕΑ δε είναι πολύ καλό value for money αν δεν θέλει κάποιος μέτρηση ενέργεις, αν και λίγο γκουμούτσες.

Επεξ/σία από gippas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...