Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

Rm mini 3 ανοίγει κλείνει ανεβάζει θερμοκρασία

Ναι αλλά μέσω rf. Εδώ το χειριστήριο είναι επιτοίχιο οπότε το rf είναι αχρηστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ναι αλλά μέσω rf. Εδώ το χειριστήριο είναι επιτοίχιο οπότε το rf είναι αχρηστο

13 λεπτά πριν, KinigosPsixon είπε

Rm mini 3 ανοίγει κλείνει ανεβάζει θερμοκρασία

Αυτό πήγα να πω. Γίνεται σε κλιματιστικό με τέτοιο χειριστήριο?

spacer.png

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζει καποιος ποιο WiFi Smart IR ειναι συμβατο με Mitsubishi heavy σειρα SRK/SRC;

Εχω παρει της Blitzwolf αλλα δυστυχως δεν παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Άνοιξε το, και βάλτο από την πρίζα... Αν όταν το ξαναβάλεις στην πρίζα ανοίξει πάλι μόνο του τότε Γίνεται κανονικά, απλά θα πρέπει να πάρεις πρίζα πού να αντέχει τα μέγιστα watt του κλιματιστικού

Το δοκίμασα και ανοίγει πάλι μόνο του.

Είναι σίγουρα ασφαλής μέθοδος αυτή?

Αν ναι, μπορείτε να μου προτείνετε 1-2 πρίζες αξιόπιστες και σχετικά οικονομικές? (Ελλάδα ή bangood)

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pintourikio είπε

Το δοκίμασα και ανοίγει πάλι μόνο του.

Είναι σίγουρα ασφαλής μέθοδος αυτή?

Αν ναι, μπορείτε να μου προτείνετε 1-2 πρίζες αξιόπιστες και σχετικά οικονομικές? (Ελλάδα ή bangood)

Αν εννοείς ασφαλή από θέμα να χαλάσει το κλιματιστικό , δεν πιστεύω ότι θα έχει κάποιο θέμα , γιατί η πρίζα όταν ανοίγει δίνει σταθερή τάση , όπως όταν βάζεις το κλιματιστικό στην πρίζα . Δεν είναι όπως η περίπτωση της ΔΕΗ που κάνει στιγμιαίες υπερτάσεις και στα καίει ... Εγώ πηρα με 15€ της πρίζες τις tp link Kasa  Από Ελλάδα προσφορά από πλαίσιο . Σηκώνουν μέχρι 3300 βατ αν θυμάμαι καλά και 16 αμπερ. Επίσης δουλεύουν με πολλές πλατφόρμες. Ifttt ,SmartThings , alexa, google , και το app τους είναι σχετικα καλό . Και πέρα από όλα αυτά ε8ναι και επώνυμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, c-max είπε

Γνωριζει καποιος ποιο WiFi Smart IR ειναι συμβατο με Mitsubishi heavy σειρα SRK/SRC;

Εχω παρει της Blitzwolf αλλα δυστυχως δεν παιζει.

Έχω δοκιμάσει το RM3 Mini και παίζει μια χαρά. Είναι το μόνο που εγγυημένα παίζει και με τα πιο δύσκολα remote, πχ ο αποκωδικοποιητής της Motorola για την Vodafone TV. Είχα πριν το Xiaomi IR και δεν έπαιξε ποτέ σωστά. Το μόνο που δεν έχει το RM3 Mini, είναι να μπορείς να προσθέσεις με εκμάθηση ένα κουμπί (πχ στο LG κλιματιστικό μου θέλω να προσθέσω το Sleep και δεν το έχω βρει πώς μπορεί να γίνει) ή θα ήθελα να μπορώ να χτίσω από την αρχή ένα custom εντελώς Remote, και να διαλέγω από διάφορα κουμπιά ελεύθερα (πχ έχω μια βάση τηλεόρασης της Thor που είναι με ηλεκτρικό μοτέρ και remote και δεν μπορώ να το προσθέσω, γιατί δεν είναι τυπικό remote σαν τις συνηθισμένες συσκευές).

Κατά τ'άλλα, είναι σχεδόν... μαγικό το RM3 Mini και συνεργάζεται και εύκολα και με την Alexa που χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, aardwolf είπε

Έχω δοκιμάσει το RM3 Mini και παίζει μια χαρά. Είναι το μόνο που εγγυημένα παίζει και με τα πιο δύσκολα remote, πχ ο αποκωδικοποιητής της Motorola για την Vodafone TV. Είχα πριν το Xiaomi IR και δεν έπαιξε ποτέ σωστά. Το μόνο που δεν έχει το RM3 Mini, είναι να μπορείς να προσθέσεις με εκμάθηση ένα κουμπί (πχ στο LG κλιματιστικό μου θέλω να προσθέσω το Sleep και δεν το έχω βρει πώς μπορεί να γίνει) ή θα ήθελα να μπορώ να χτίσω από την αρχή ένα custom εντελώς Remote, και να διαλέγω από διάφορα κουμπιά ελεύθερα (πχ έχω μια βάση τηλεόρασης της Thor που είναι με ηλεκτρικό μοτέρ και remote και δεν μπορώ να το προσθέσω, γιατί δεν είναι τυπικό remote σαν τις συνηθισμένες συσκευές).

Κατά τ'άλλα, είναι σχεδόν... μαγικό το RM3 Mini και συνεργάζεται και εύκολα και με την Alexa που χρησιμοποιώ.

Έχει παρόλα αυτά επιλογή για προσθήκη τηλεκοντρόλ φτιαγμένο από τον χρήστη. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά βλέπω να έχει επιλογή που προσθέτεις ένα ένα τα κουμπιά με εκμαθηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Έχει παρόλα αυτά επιλογή για προσθήκη τηλεκοντρόλ φτιαγμένο από τον χρήστη. Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά βλέπω να έχει επιλογή που προσθέτεις ένα ένα τα κουμπιά με εκμαθηση

Και αυτο που εχω δινει αυτη την επιλογη αλλα δεν "διαβαζει" το τηλεκοντρολ του mitsou.

1 ώρα πριν, aardwolf είπε

Έχω δοκιμάσει το RM3 Mini και παίζει μια χαρά. Είναι το μόνο που εγγυημένα παίζει και με τα πιο δύσκολα remote, πχ ο αποκωδικοποιητής της Motorola για την Vodafone TV. Είχα πριν το Xiaomi IR και δεν έπαιξε ποτέ σωστά. Το μόνο που δεν έχει το RM3 Mini, είναι να μπορείς να προσθέσεις με εκμάθηση ένα κουμπί (πχ στο LG κλιματιστικό μου θέλω να προσθέσω το Sleep και δεν το έχω βρει πώς μπορεί να γίνει) ή θα ήθελα να μπορώ να χτίσω από την αρχή ένα custom εντελώς Remote, και να διαλέγω από διάφορα κουμπιά ελεύθερα (πχ έχω μια βάση τηλεόρασης της Thor που είναι με ηλεκτρικό μοτέρ και remote και δεν μπορώ να το προσθέσω, γιατί δεν είναι τυπικό remote σαν τις συνηθισμένες συσκευές).

Κατά τ'άλλα, είναι σχεδόν... μαγικό το RM3 Mini και συνεργάζεται και εύκολα και με την Alexa που χρησιμοποιώ.

To εχεις δοκιμασει με το συγκεκριμενο που λεω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimitrisdim14 είπε

Αν εννοείς ασφαλή από θέμα να χαλάσει το κλιματιστικό , δεν πιστεύω ότι θα έχει κάποιο θέμα , γιατί η πρίζα όταν ανοίγει δίνει σταθερή τάση , όπως όταν βάζεις το κλιματιστικό στην πρίζα . Δεν είναι όπως η περίπτωση της ΔΕΗ που κάνει στιγμιαίες υπερτάσεις και στα καίει ... Εγώ πηρα με 15€ της πρίζες τις tp link Kasa  Από Ελλάδα προσφορά από πλαίσιο . Σηκώνουν μέχρι 3300 βατ αν θυμάμαι καλά και 16 αμπερ. Επίσης δουλεύουν με πολλές πλατφόρμες. Ifttt ,SmartThings , alexa, google , και το app τους είναι σχετικα καλό . Και πέρα από όλα αυτά ε8ναι και επώνυμες 

Οκ φίλε μου θα τους ρίξω μια ματιά, δεν είδα να έχει και κάποιος άλλος αντίρρηση σχετικά με αυτόν τρόπο  σύνδεσης.. 

Σ'ευχαριστώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, pintourikio είπε

Οκ φίλε μου θα τους ρίξω μια ματιά, δεν είδα να έχει και κάποιος άλλος αντίρρηση σχετικά με αυτόν τρόπο  σύνδεσης.. 

Σ'ευχαριστώ

Εγώ δεν θα το συνιστούσα. Το να του κόβεις απότομα το ρεύμα ίσως σε βάθος χρόνου δημιουργήσει πρόβλημα. Σίγουρα όταν κλείνει από το κουμπί είναι καλύτερο.

Η επόμενη λύση που έχεις είναι μια πλακέτα με δυνατότητα ξηρής επαφής (κάτι τέτοιο),  με τις επαφές συνδεδεμένες παράλληλα στο On/Off κουμπί του τηλεχειριστήριου.

Βέβαια κάτι τέτοιο προϋποθέτει να υπάρχει DC ρεύμα (έστω με εξωτερικό τροφοδοτικό) για να τροφοδοτηθεί η πλακέτα και ηλεκτρονικές γνώσεις για να  κολλήσεις τα καλώδια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω ο αφυγραντηρας να ανοιγει αυτοματα οταν εντοπιζει συγκεκριμενη υγρασια που εχω ορισει, θα ηθελα να με βοηθησετε με τι συσκευες μπορω να το πετυχω αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, KAPAKOSTAS είπε

θελω ο αφυγραντηρας να ανοιγει αυτοματα οταν εντοπιζει συγκεκριμενη υγρασια που εχω ορισει, θα ηθελα να με βοηθησετε με τι συσκευες μπορω να το πετυχω αυτο

SONOFF TH10/TH16 με αισθητήρα θερμοκρασίας/υγρασίας Si7021

ή εναλλακτικά V-TAC 5145 με αισθητήρα θερμοκρασίας/υγρασίας V-TAC 5146

Επεξ/σία από Guard1an
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Guard1an είπε

SONOFF TH10/TH16 με αισθητήρα θερμοκρασίας/υγρασίας Si7021

ή εναλλακτικά V-TAC 5145 με αισθητήρα θερμοκρασίας/υγρασίας V-TAC 5146

οκ ευχαριστω , η πρωτη περιπτωση ειναι και οικονομικη , ευχαριστω πολυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...