Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο φόρουμ.

Ειμαι έτοιμος για αγορά του παραπάνω προϊόντος.Βασικος σκοπός είναι να μπορώ να ελέγχω φωνητικά κάποιους απλους αυτοματισμούς στο σπίτι. 
βασικη ερώτηση είναι αν μπορώ να το συγχρονίζω με το παρακάτω κιτ της xiaomi  το οποίο έχω στη κατοχή μου.https://www.kotsovolos.gr/computing/smart-home/eksupnoi-aisthitires/196250-xiaomi-mi-smart-home-sensor-set ( ιδανικά θέλω να μπορώ να οπλίζω αφοπλίζω φωνητικά τον συναγερμό που ενεργοποιείται από τις παγίδες της xiaomi σε πόρτες και παράθυρα). Είναι εφικτό κάτι τέτοιο ή όχι γιατί έχω μπερδεύει με τα όσα διαβάζω.

Επισης θα ήθελα προτάσεις για συμβατές και δοκιμασμένες  ταινίες led όπως και για WiFi πρίζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/5/2020 στις 7:11 ΠΜ, skoudinio είπε

Καλημέρα παιδιά καλό μήνα. Καιρό ψάχνω για θερμοστάτη wifi  Εχω εναν καυστηρα πετρελαίου saturn. Βρήκα απο bangood τον moeshouse BTH-3000. Έχει κανένα μέλος να προτείνει κάποιον αξιόπιστο 

Αν βρεις κάτι θα με ενδιέφερε, καθώς έχω και εγώ έναν saturn. Παλαιότερα που το είχα ψάξει λίγο δεν βρήκα κάποια άκρη. 

Ο θερμοστάτης του Saturn παίρνει ρεύμα, αλλά και δίνει εντολές από μόλις ένα ζεύγος. Οι περισσότεροι θερμοστάτες νομίζω θέλουν σύνδεση τουλάχιστον τριών καλωδίων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Bourdoulas είπε

Αν βρεις κάτι θα με ενδιέφερε, καθώς έχω και εγώ έναν saturn. Παλαιότερα που το είχα ψάξει λίγο δεν βρήκα κάποια άκρη. 

Ο θερμοστάτης του Saturn παίρνει ρεύμα, αλλά και δίνει εντολές από μόλις ένα ζεύγος. Οι περισσότεροι θερμοστάτες νομίζω θέλουν σύνδεση τουλάχιστον τριών καλωδίων. 

Θα σε ενημερώσω. Θα πάρω και του olympia απο Δευτέρα και βλέπουμε. Κάτι θα βρεθεί. Θα ρωτήσω και την εταιρία που τον έβαλα

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, Bourdoulas είπε

Αν βρεις κάτι θα με ενδιέφερε, καθώς έχω και εγώ έναν saturn. Παλαιότερα που το είχα ψάξει λίγο δεν βρήκα κάποια άκρη. 

Ο θερμοστάτης του Saturn παίρνει ρεύμα, αλλά και δίνει εντολές από μόλις ένα ζεύγος. Οι περισσότεροι θερμοστάτες νομίζω θέλουν σύνδεση τουλάχιστον τριών καλωδίων. 

Είναι σαν τύπου bus;

Επεξ/σία από Guard1an
λαθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2020 στις 2:53 ΜΜ, aardwolf είπε

Έχω δοκιμάσει το RM3 Mini και παίζει μια χαρά. Είναι το μόνο που εγγυημένα παίζει και με τα πιο δύσκολα remote, πχ ο αποκωδικοποιητής της Motorola για την Vodafone TV. Είχα πριν το Xiaomi IR και δεν έπαιξε ποτέ σωστά. Το μόνο που δεν έχει το RM3 Mini, είναι να μπορείς να προσθέσεις με εκμάθηση ένα κουμπί (πχ στο LG κλιματιστικό μου θέλω να προσθέσω το Sleep και δεν το έχω βρει πώς μπορεί να γίνει) ή θα ήθελα να μπορώ να χτίσω από την αρχή ένα custom εντελώς Remote, και να διαλέγω από διάφορα κουμπιά ελεύθερα (πχ έχω μια βάση τηλεόρασης της Thor που είναι με ηλεκτρικό μοτέρ και remote και δεν μπορώ να το προσθέσω, γιατί δεν είναι τυπικό remote σαν τις συνηθισμένες συσκευές).

Κατά τ'άλλα, είναι σχεδόν... μαγικό το RM3 Mini και συνεργάζεται και εύκολα και με την Alexa που χρησιμοποιώ.

Το εχεις δοκιμάσει με το συγκεκριμένο κλιματιστικο της Mitsubishi Heavy? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, panoskir είπε

Κάτι τέτοιο θες Switcbot

Ναι μάλλον αυτό θα ήταν η ιδανική λύση και φαίνεται χρήσιμο γκατζετακι.

Δυστυχώς δεν το βρίσκω διαθέσιμο πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2020 στις 3:31 ΜΜ, KinigosPsixon είπε

Δές αυτο το video

σε εμένα δουλεύουν άψογα

αυτο για επιβεβαιωση επειδη θα μπουν στα κουτια ψηλα καποια mini δεν θελει τιποτα ουτε το jumper που εχει μεσα η συσκευασια?

και μελλοντικα , πιο αδιαφορη ερωτηση για τωρα, αν ακολουθησεις την διαδικασια και δουλευει με το ha συνεχιζει να λειτουργει κανονικα και μεσω της εφαρμογης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, TeoNOKIA είπε

Το εχεις δοκιμάσει με το συγκεκριμένο κλιματιστικο της Mitsubishi Heavy? 

Έχω δύο τέτοια:

https://www.skroutz.gr/s/12207144/Mitsubishi-Heavy-SRK-SRC-25ZS-ST-Titanium.html

Και επιβεβαιώνω πως έχω δοκιμάσει και δουλεύει το RM3 Mini με αυτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kostass__ είπε

αυτο για επιβεβαιωση επειδη θα μπουν στα κουτια ψηλα καποια mini δεν θελει τιποτα ουτε το jumper που εχει μεσα η συσκευασια?

και μελλοντικα , πιο αδιαφορη ερωτηση για τωρα, αν ακολουθησεις την διαδικασια και δουλευει με το ha συνεχιζει να λειτουργει κανονικα και μεσω της εφαρμογης?

Ναι εγώ το έκανα σε ένα που το έχω σε φωτιστικό στο χολ. Συνεχίζουν και δουλεύουν όλα κανονικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Xdanger είπε

1197964339_aleretour.png.aae9a4f609153321b2e5533a7ba0c260.png

Για διακόπτες αλε ρετουρ αυτή είναι η συνδεσμολογία; οπότε τραβάμε στον δεύτερο διακόπτη και ουδέτερο και φάση;

και όταν είναι 3 διακόπτες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν το έχω ψάξει, λογικά το ίδιο, με τον τρίτο διακόπτη στην μέση.

Αν έχω καταλάβει καλά το L το θέλει για την εντολή οπότε δεν χρειάζεται να πειράξουμε τους 2 πρώτους διακόπτες, μόνο τον τελικό που πάει στην λάμπα.

Απλά μια επιβεβαίωση χρειάζομαι από κάποιον που το έχει κάνει γιατί δεν έχω ακόμη τα shelly και δεν θέλω να περιμένω να φτάσουν πρώτα για να ξεκινήσω το βάψιμο

Επεξ/σία από Xdanger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβάζω και ξαναδιαβάζω για να κάνω τον θερμοσίφωνα με sonoff, είδα 5 σχεδιαγράμματα αλλα άκρη δεν έβγαλα γιατι απο πίσω λένε οτι είναι λάθος. Καταρχήν τι χρειάζομαι πέρα απο το sonoff_

Είδα κάτι C20,C2 που πρέπει λέει να μπουν πριν το sonoff , σίγουρα ενα ρελε 20Α και είδα σχεδιαγραμματα που έχουν και διακόπτες πριν το sonoff αν κάποιος το έχει κάνει και λειτουργεί κομπλε ας βοηθήσει( είδα σχεδιαγράμματα στις σελιδες περίπου 89,131,218 αν δεν κάνω λάθος) δεν με πειράζει οταν χρειάζεται να ανάψη χειροκήνιτα να το κανω απο το κουμπι του sonoff. είδα κάπου κατι και για ενα κουτι τοποθετήσεις του sonoff στον πίνακα αλλα δεν βρήκα κατι.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, KinigosPsixon είπε

διαβάζω και ξαναδιαβάζω για να κάνω τον θερμοσίφωνα με sonoff, είδα 5 σχεδιαγράμματα αλλα άκρη δεν έβγαλα γιατι απο πίσω λένε οτι είναι λάθος. Καταρχήν τι χρειάζομαι πέρα απο το sonoff_

Είδα κάτι C20,C2 που πρέπει λέει να μπουν πριν το sonoff , σίγουρα ενα ρελε 20Α και είδα σχεδιαγραμματα που έχουν και διακόπτες πριν το sonoff αν κάποιος το έχει κάνει και λειτουργεί κομπλε ας βοηθήσει( είδα σχεδιαγράμματα στις σελιδες περίπου 89,131,218 αν δεν κάνω λάθος) δεν με πειράζει οταν χρειάζεται να ανάψη χειροκήνιτα να το κανω απο το κουμπι του sonoff. είδα κάπου κατι και για ενα κουτι τοποθετήσεις του sonoff στον πίνακα αλλα δεν βρήκα κατι.

Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια 

Το παρακάτω σχέδιο το έχω σχεδιάσει χωρίς να το έχω υλοποιήσει ακόμα. Μέσα στο επόμενο διάστημα θα το κάνω.

Προτίμησα αυτόν τον τρόπο για να έχω μια όμορφη εικόνα στον πίνακα και για το μικρό μέγεθος του Sonoff Mini.

Στην ουσία χρειάζεσαι ένα Sonoff Mini (κόστος ~10 ευρώ), ένα ρελέ ισχύος 25Α με χειροκίνητο έλεγχο (κόστος ~15 ευρώ) και ένα μπουτόν διπλής πίεσης με μανδάλωση (κόστος ~7 ευρώ).

Ο χειροκίνητος έλεγχος του ρελέ σου δίνει τη δυνατότητα αν πάθει κάτι το Sonoff να μπορείς να το δουλέψεις χειροκίνητα.

Ο τοπικός χειρισμός γίνεται από το μπουτόν διπλής πίεσης (προσοχή δεν δουλεύει σωστά με μπουτόν απλής πίεσης) και έχεις εικόνα στην εφαρμογή αν είναι ανοικτός ή όχι.

Επίσης το μεγάλο ατού είναι η ρύθμιση inching που υπάρχει στην εφαρμογή οπότε μπορείς να ορίσεις ενα χρονικό διάστημα (πχ 30 λεπτά) να μένει ανοικτό και μετά να κλείνει μόνο του, είτε το έχεις ανοίξει από την εφαρμογή απομακρυσμένα, είτε από το κουμπί τοπικά.

Αν έχεις κάποια απορία ρώτησε με.

 

boiler.png

Επεξ/σία από Guard1an
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Guard1an είπε

Το παρακάτω σχέδιο το έχω σχεδιάσει χωρίς να το έχω υλοποιήσει ακόμα. Μέσα στο επόμενο διάστημα θα το κάνω.

Προτίμησα αυτόν τον τρόπο για να έχω μια όμορφη εικόνα στον πίνακα και για το μικρό μέγεθος του Sonoff Mini.

Στην ουσία χρειάζεσαι ένα Sonoff Mini (κόστος ~10 ευρώ), ένα ρελέ ισχύος 25Α με χειροκίνητο έλεγχο (κόστος ~15 ευρώ) και ένα μπουτόν διπλής πίεσης με μανδάλωση (κόστος ~7 ευρώ).

Ο χειροκίνητος έλεγχος του ρελέ σου δίνει τη δυνατότητα αν πάθει κάτι το Sonoff να μπορείς να το δουλέψεις χειροκίνητα.

Ο τοπικός χειρισμός γίνεται από το μπουτόν διπλής πίεσης (προσοχή δεν δουλεύει σωστά με μπουτόν απλής πίεσης) και έχεις εικόνα στην εφαρμογή αν είναι ανοικτός ή όχι.

Επίσης το μεγάλο ατού είναι η ρύθμιση inching που υπάρχει στην εφαρμογή οπότε μπορείς να ορίσεις ενα χρονικό διάστημα (πχ 30 λεπτά) να μένει ανοικτό και μετά να κλείνει μόνο του, είτε το έχεις ανοίξει από την εφαρμογή απομακρυσμένα, είτε από το κουμπί τοπικά.

Αν έχεις κάποια απορία ρώτησε με.

boiler.png

Σε ευχαριστώ παρα πολυ για την βοήθεια. Μπορώ να ακολουθήσω το ίδιο σχεδιάγραμμα και αντι για μινι να βάλω το απλο το sonoff που έχω και απλα δεν θα βάλω το μπουτον διπλής πίεσης και θα το ανοίγω απο το ρελε . Η μόνη διαφορά είναι οτι δεν θα φαίνεται απο στην εφαρμογή οτι είναι ανοιχτός έτσι ? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...