Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Έχω το basic μόνο. Όχι το mini που μπαίνει πίσω από τον διακόπτη. Πρέπει να πατήσεις το κουμπί για λίγα δευτερόλεπτα για να μπει σε pairing mode

Σε λεντοταινία το έχεις βάλει ; Εγώ θέλω να το βάλω σε 2 λεντοταινίες, που ανοίγουν μαζί απο έναν διακόπτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για presence detection, τι χρησιμοποιείτε; Είχα προσπαθήσει με το app του ΗΑ αλλά δεν κατάφερα κάτι. Δεν θέλω όμως να μπλέξω με άλλες εφαρμογές πχ. life360.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, 2 σε πορτατίφ παιδικά και σε 2 φωτιστικά στο σαλόνι που είναι πίσω από καναπέ και δεν φτάνω τους διακόπτες τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, AgMa είπε

Για presence detection, τι χρησιμοποιείτε; Είχα προσπαθήσει με το app του ΗΑ αλλά δεν κατάφερα κάτι. Δεν θέλω όμως να μπλέξω με άλλες εφαρμογές πχ. life360.

Για παρουσία μέσα στο σπίτι χρησιμοποιώ το nmap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, leuteris107 είπε

Για παρουσία μέσα στο σπίτι χρησιμοποιώ το nmap.

Με ποιο ρούτερ; Της cosmote το speedport entry 2i υποστηρίζεται; Στο site του ΗΑ δεν το αναφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, AgMa είπε

Με ποιο ρούτερ; Της cosmote το speedport entry 2i υποστηρίζεται; Στο site του ΗΑ δεν το αναφέρει.

νομίζω ότι δουλευει με όλα τα ρούτερ, αλλά και αυτό (από ότι έχω διαβάσει) δεν είναι και τόσο αξιόπιστο. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν το έχω δοκιμάσει.

Ελπίζω ο leuteris107 να μας πει κάτι παραπάνω από την εμπειρία του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, userAnon είπε

νομίζω ότι δουλευει με όλα τα ρούτερ, αλλά και αυτό (από ότι έχω διαβάσει) δεν είναι και τόσο αξιόπιστο. Αυτός είναι και ο λόγος που δεν το έχω δοκιμάσει.

Ελπίζω ο leuteris107 να μας πει κάτι παραπάνω από την εμπειρία του.

Είναι αυτό που δίνει ο πάροχος και απ' ότι διάβασα δεν μπορείς να το αλλάξεις, θα πρέπει να σου δώσει και κάτι κωδικούς μετά τους οποίους κάποιοι τους δίνουν, άλλοι όχι, βγάλε άκρη. Μπορώ μόνο να βάλω καλύτερο σαν δεύτερο, να έχω δηλαδή του ΟΤΕ μόνο για ίντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν χρησιμοποιείτε ping για το presence detection; Απλά βάζετε στο router να δίνει συγκεκριμένα ip addresses (κατά προτίμηση εκτός DHCP range) και είναι απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AgMa είπε

Είναι αυτό που δίνει ο πάροχος και απ' ότι διάβασα δεν μπορείς να το αλλάξεις, θα πρέπει να σου δώσει και κάτι κωδικούς μετά τους οποίους κάποιοι τους δίνουν, άλλοι όχι, βγάλε άκρη. Μπορώ μόνο να βάλω καλύτερο σαν δεύτερο, να έχω δηλαδή του ΟΤΕ μόνο για ίντερνετ.

Local Network --> LAN --> DHCP Binding

Στο dhcp binding  του ρούτερ σου ορίζεις στατικές ip για συγκεκριμένες mac address των συσκευών του εσωτερικού δικτύου σου.

Στο nmap ακολουθείς το παράδειγμα.  Στο hosts συμπληρώνουμε την ΙΡ της συσκευής που θέλουμε να παρακολουθούμε. Στο track new devices βάζουμε false. (όταν αποθηκεύσουμε και κάνουμε επανεκκίνηση δημιουργείται στον config ένας νέος φάκελος με το όνομα known_devices.yaml. Μέσα σ’ αυτόν καταγράφονται όλες οι mac address των συσκευών που βρίσκει στο router. Όλες αυτές οι mac είναι σε κατάσταση track: false. Βρίσκουμε την συσκευή που θέλουμε και την αλλάζουμε σε track: true).

device_tracker:

  - platform: nmap_tracker

    hosts:

     - 192.168.1.xxx/24

    interval_seconds: 10

    consider_home: 60

    new_device_defaults:

      track_new_devices: false

    exclude:

     - 192.168.1.xxx        #Home Assistant

    

Επεξ/σία από leuteris107
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, BrocasHelm είπε

Γιατί δεν χρησιμοποιείτε ping για το presence detection; Απλά βάζετε στο router να δίνει συγκεκριμένα ip addresses (κατά προτίμηση εκτός DHCP range) και είναι απλό.

Για πες το στα ελληνικά αυτό 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AgMa είπε

Για πες το στα ελληνικά αυτό 😄

Στα αγγλικά εδώ: https://www.home-assistant.io/integrations/ping/

Στα ελληνικά, το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις από το router σου στο συγκεκριμένο mac address του κάθε κινητού (ή ότι συσκευή θα χρησιμοποιείς για το presence detection) συγκεκριμένη ip, κατά προτίμηση εκτός του dhcp range. Πχ εγώ DHCP range έχω από το 192.168.1.100 μέχρι το 192.168.1.254, και όλες οι διευθύνσεις ως το 192.168.1.99 τις έχω reserved για συσκευές που θέλω να παίρνουν συγκεκριμένο ip ανάλογα με το mac address τους (πχ κάθε wifi smart συσκευή που έχω στο δίκτυο της έχω κάνει assign συγκεκριμένο ip address). Αντίστοιχα λοιπόν το κινητό μου έχει συγκεκριμένο ip πάντα στο τοπικό δίκτυο. Αφού το κάνεις αυτό, είναι 3-4 γραμμές να μπουν στο config του home assistant και θα κάνει κάθε τόσα λεπτά ping στο συγκεκριμένο ip. Αν το κινητό σου είναι στο δίκτυο συνδεμένο και απαντάει στο ping, είσαι σπίτι, αν όχι, δεν είσαι.

Βασικά ότι είπε ο leuteris107 παραπάνω, αλλά πιστεύω το ping γενικά έχει καλύτερη απόδοση από nmap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Στα αγγλικά εδώ: https://www.home-assistant.io/integrations/ping/

Στα ελληνικά, το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις από το router σου στο συγκεκριμένο mac address του κάθε κινητού (ή ότι συσκευή θα χρησιμοποιείς για το presence detection) συγκεκριμένη ip, κατά προτίμηση εκτός του dhcp range. Πχ εγώ DHCP range έχω από το 192.168.1.100 μέχρι το 192.168.1.254, και όλες οι διευθύνσεις ως το 192.168.1.99 τις έχω reserved για συσκευές που θέλω να παίρνουν συγκεκριμένο ip ανάλογα με το mac address τους (πχ κάθε wifi smart συσκευή που έχω στο δίκτυο της έχω κάνει assign συγκεκριμένο ip address). Αντίστοιχα λοιπόν το κινητό μου έχει συγκεκριμένο ip πάντα στο τοπικό δίκτυο. Αφού το κάνεις αυτό, είναι 3-4 γραμμές να μπουν στο config του home assistant και θα κάνει κάθε τόσα λεπτά ping στο συγκεκριμένο ip. Αν το κινητό σου είναι στο δίκτυο συνδεμένο και απαντάει στο ping, είσαι σπίτι, αν όχι, δεν είσαι.

Βασικά ότι είπε ο leuteris107 παραπάνω, αλλά πιστεύω το ping γενικά έχει καλύτερη απόδοση από nmap.

Κατάλαβα. Εγώ χρησιμοποιώ τις ip πάνω από 192.168.1.100 για τις smart συσκευές.

Αυτές οι λύσεις όμως δεν θα είναι εντελώς αξιόπιστες, δηλαδή θα πρέπει να χρησιμοποιούνται σε συνεργασία με άλλες λύσεις. Γιατί το βράδυ πχ. που έχω κλειστά τα WiFi θα με δείχνει εκτός σπιτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, AgMa είπε

Κατάλαβα. Εγώ χρησιμοποιώ τις ip πάνω από 192.168.1.100 για τις smart συσκευές.

Αυτές οι λύσεις όμως δεν θα είναι εντελώς αξιόπιστες, δηλαδή θα πρέπει να χρησιμοποιούνται σε συνεργασία με άλλες λύσεις. Γιατί το βράδυ πχ. που έχω κλειστά τα WiFi θα με δείχνει εκτός σπιτιού.

Αφού έχεις κλειστό το wifi έτσι και αλλιώς δεν πρέπει να δουλεύει κανένας αυτοματισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, BrocasHelm είπε

Στα αγγλικά εδώ: https://www.home-assistant.io/integrations/ping/

Στα ελληνικά, το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις από το router σου στο συγκεκριμένο mac address του κάθε κινητού (ή ότι συσκευή θα χρησιμοποιείς για το presence detection) συγκεκριμένη ip, κατά προτίμηση εκτός του dhcp range. Πχ εγώ DHCP range έχω από το 192.168.1.100 μέχρι το 192.168.1.254, και όλες οι διευθύνσεις ως το 192.168.1.99 τις έχω reserved για συσκευές που θέλω να παίρνουν συγκεκριμένο ip ανάλογα με το mac address τους (πχ κάθε wifi smart συσκευή που έχω στο δίκτυο της έχω κάνει assign συγκεκριμένο ip address). Αντίστοιχα λοιπόν το κινητό μου έχει συγκεκριμένο ip πάντα στο τοπικό δίκτυο. Αφού το κάνεις αυτό, είναι 3-4 γραμμές να μπουν στο config του home assistant και θα κάνει κάθε τόσα λεπτά ping στο συγκεκριμένο ip. Αν το κινητό σου είναι στο δίκτυο συνδεμένο και απαντάει στο ping, είσαι σπίτι, αν όχι, δεν είσαι.

Βασικά ότι είπε ο leuteris107 παραπάνω, αλλά πιστεύω το ping γενικά έχει καλύτερη απόδοση από nmap.

Συμφωνώ BrocasHelm ότι το ping είναι γρηγορότερο γιατί έχει να κάνει με μία ΙΡ ενώ το nmap πρέπει να ψάχνει όλες τις mac address. Το θετικό  στο nmap είναι ότι το ορίζεις μία φορά και μετά προσθέτεις - αφαιρείς ΙΡ και αλλάζεις τα trac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gippas έβαλα τελικά zigbee2mqtt και σύνδεσα για αρχή κάποιες ikea λάμπες. 

Αν κάποια λάμπα δε παίρνει ρεύμα γιατί έκλεισε κάποιος τον διακόπτη, το entity δε φαίνεται σαν unavailable. Σωστά;

Αν ναι, θα πρέπει δηλαδή να βλέπω τον "χάρτη" ώστε να καταλαβαίνω αν κάτι είναι εκτός;

Thx...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...