Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, gippas είπε

Δεν έχω δουλέψει zigbee2mqtt αλλά μέσω Deconz  που χρησιμοποιώ το entity φαίνεται unavailable. Το δείχνει στο γραφικό περιβάλλον του home assistant, αν έχεις προσθέσει το συγκεκριμένο entity βέβαια στην επισκόπηση. Αλλιώς φάινεται και στο entity registry

Τι πρόβλημα σου δημιουργούσε της εφαρμογής; Το χρησιμοποιώ και εγώ σε συνδυασμό με Nmap και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Το καλό με της εφαρμογής στην περίπτωση σου είναι πως αν έχεις κλειστό το wifi μπορεί να σε εντοπίζει μέσω gps. Απλά πρέπει τα κινητά που χρησιμοποιούν την εφαρμογή να της έχουν δώσει εξουσιοδότηση να χρησιμοποιεί την τοποθεσία, αλλιώς δημιουργεί θέματα.

Off topic, είμαι και εγώ στην Cosmote και είχα διάφορα θέματα με το Speedport Plus. Κατά καιρούς έπεφτε το ίντερνετ, δεν έκανε καλή διαχείριση με αποτέλεσμα να μη δίνει αρκετό bandwidth  σε όλες τις συσκευές κλπ. Τελικά έβαλα Edgerouter X με Unifi lite για access point και όλα καλά εδώ και έναν μήνα. Είναι πολύ εύκολο, η Cosmote δίνει αμέσως τους κωδικούς. Αν σκοπεύεις να συνδέσεις πολλές συσκευές θα σου το πρότεινα.

Ότι και αν έχω δοκιμάσει, το badge που δείχνει αν είμαι σπίτι ή εκτός με εμφανίζει πάντα σπίτι.

Και με ping που δοκίμασα τώρα πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι λάθος κάνω και δεν μπορώ να το ρυθμίσω αυτό το ρημάδι. Και εννοείται όλα ανοιχτά της εφαρμογής:

Screenshot_20200518_204241_io.homeassistant.companion.android.jpg

Το speedport μου κάνει και εμένα θέματα όταν έχει να διαχειριστεί πάνω από ~13 συσκευές. Κάνει κάτι σαν restart μόνο του. Και λέω κάτι, γιατί στην ουσία ξεκινάει και ξαναμοιράζει ip απ' την αρχή. Δεν κάνει ακριβώς restart που τότε ανάβουν για λίγο όλα τα λαμπάκια. Ξεκινάει από πάνω και φορτώνει προς τα κάτω. Αυτό είναι το ρούτερ και αυτό το ap σου;

1 ώρα πριν, michkal91 είπε

Έχει καταφέρει κανένας να βάλει τους sonoff σε παλιού τύπου κουτί; Εμένα οι παλιοί δεν έχουν υποδοχή για βίδα και ουσιαστικά δεν έχω χώρο ώστε να βιδωσω κάπου το sonoff. 

 

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, AgMa είπε

Ότι και αν έχω δοκιμάσει, το badge που δείχνει αν είμαι σπίτι ή εκτός με εμφανίζει πάντα σπίτι.

Και με ping που δοκίμασα τώρα πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι λάθος κάνω και δεν μπορώ να το ρυθμίσω αυτό το ρημάδι. Και εννοείται όλα ανοιχτά της εφαρμογής:

Screenshot_20200518_204241_io.homeassistant.companion.android.jpg

Το speedport μου κάνει και εμένα θέματα όταν έχει να διαχειριστεί πάνω από ~13 συσκευές. Κάνει κάτι σαν restart μόνο του. Και λέω κάτι, γιατί στην ουσία ξεκινάει και ξαναμοιράζει ip απ' την αρχή. Δεν κάνει ακριβώς restart που τότε ανάβουν για λίγο όλα τα λαμπάκια. Ξεκινάει από πάνω και φορτώνει προς τα κάτω. Αυτό είναι το ρούτερ και αυτό το ap σου;

 

Ευχαριστώ!

Σήμερα έγινε βέβαια το άλλο κουλό. 

Έχω έναν τέτοιο διακόπτη και ένα son off basic. Ενω χθες ηταν οκ στο ιντερνετ, σήμερα ο διακόπτης ήταν offline, ενώ το basic είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AgMa είπε

Ότι και αν έχω δοκιμάσει, το badge που δείχνει αν είμαι σπίτι ή εκτός με εμφανίζει πάντα σπίτι.

Και με ping που δοκίμασα τώρα πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι λάθος κάνω και δεν μπορώ να το ρυθμίσω αυτό το ρημάδι. Και εννοείται όλα ανοιχτά της εφαρμογής:

Screenshot_20200518_204241_io.homeassistant.companion.android.jpg

Το speedport μου κάνει και εμένα θέματα όταν έχει να διαχειριστεί πάνω από ~13 συσκευές. Κάνει κάτι σαν restart μόνο του. Και λέω κάτι, γιατί στην ουσία ξεκινάει και ξαναμοιράζει ip απ' την αρχή. Δεν κάνει ακριβώς restart που τότε ανάβουν για λίγο όλα τα λαμπάκια. Ξεκινάει από πάνω και φορτώνει προς τα κάτω. Αυτό είναι το ρούτερ και αυτό το ap σου;

Έχεις Android; Να υποθέσω πως έχεις δώσει και μέσω Android στην εφαρμογή άδεια να ελέγχει πάντα την τοποθεσία, όχι μόνο όταν είναι σε χρήση; Επίσης, αν το κινητό σου έχει κάποια επιθετική διαχείριση για εξοικονόμιση μπαταρίας έχεις εξαιρέσει την συγκεκριμένη εφαρμογή; Της επιτρέπεις να έχει πρόσβαση στα δεδομένα της κινητής; Τέλος, δοκίμασε να καθαρίσεις το κασέ της και να την επανεγκαταστήσεις. Αν έχεις κάνει όλα τα παραπάνω και δεν λειτουργεί, δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, σε δύο κινητά στο σπίτι δεν έχουμε θέμα.

Όσο για router και access point,  ναι, αυτά τα δύο έχω. Δεν νομίζω να έχω φθάσει τις 13 συσκευές για την ώρα αλλά με 12 δουλεύει μια χαρά χωρίς ίχνος lag. Ίσως αν αγόραζα πάλι να έπαιρνα αυτό γιατί σε κάποια σημεία στο μπαλκόνι (8 μέτρα και 2 χοντροί τοίχοι από το Access Point) δεν έχω αρκετά καλό 5G με μια συγκεκριμένη συσκευή αλλά αντικειμενικά δεν είναι θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gippas είπε

Έχεις Android; Να υποθέσω πως έχεις δώσει και μέσω Android στην εφαρμογή άδεια να ελέγχει πάντα την τοποθεσία, όχι μόνο όταν είναι σε χρήση; Επίσης, αν το κινητό σου έχει κάποια επιθετική διαχείριση για εξοικονόμιση μπαταρίας έχεις εξαιρέσει την συγκεκριμένη εφαρμογή; Της επιτρέπεις να έχει πρόσβαση στα δεδομένα της κινητής; Τέλος, δοκίμασε να καθαρίσεις το κασέ της και να την επανεγκαταστήσεις. Αν έχεις κάνει όλα τα παραπάνω και δεν λειτουργεί, δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει, σε δύο κινητά στο σπίτι δεν έχουμε θέμα.

Όσο για router και access point,  ναι, αυτά τα δύο έχω. Δεν νομίζω να έχω φθάσει τις 13 συσκευές για την ώρα αλλά με 12 δουλεύει μια χαρά χωρίς ίχνος lag. Ίσως αν αγόραζα πάλι να έπαιρνα αυτό γιατί σε κάποια σημεία στο μπαλκόνι (8 μέτρα και 2 χοντροί τοίχοι από το Access Point) δεν έχω αρκετά καλό 5G με μια συγκεκριμένη συσκευή αλλά αντικειμενικά δεν είναι θέμα.

Το ping έπαιξε επιτέλους.

Πώς έχεις καταφέρει και δεν έχεις φορτωμένο το wifi με συσκευές; Μόνο οι smart πρίζες μου (3 blitzwolf), οι sonoff διακόπτες (2), οι 2 yeelight και το gateway και είμαι στις 8. Χωρίς υπολογιστές, κινητά, ip camera και smart tv.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, AgMa είπε

Το ping έπαιξε επιτέλους.

Πώς έχεις καταφέρει και δεν έχεις φορτωμένο το wifi με συσκευές; Μόνο οι smart πρίζες μου (3 blitzwolf), οι sonoff διακόπτες (2), οι 2 yeelight και το gateway και είμαι στις 8. Χωρίς υπολογιστές, κινητά, ip camera και smart tv.

Όλες σχεδόν οι συσκευές μου εκτός από μια πρίζα και ένα broadlink mini είναι zigbee

Επεξ/σία από gippas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gippas είπε

Όλες σχεδόν οι συσκευές μου εκτός από μια πρίζα και ένα broadlink mini είναι zigbee

Zigbee με conbee; Σκέφτομαι να αφήσω το gateway της xiaomi γιατί με περιορίζει στα προϊόντα της. Έχεις και πρίζες ZigBee; Δεν βλέπω και πολλές επιλογές...

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με επικοινωνία Zigbee θα ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση.

Μπορούμε να σετάρουμε ένα conbee ΙΙ στο ΗΑ και μετά να το τοποθετήσουμε κάπου ανεξάρτητα μ’ ένα USB τροφοδοτικό 5v;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Καλημέρα. Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με επικοινωνία Zigbee θα ήθελα να κάνω την παρακάτω ερώτηση.

Μπορούμε να σετάρουμε ένα conbee ΙΙ στο ΗΑ και μετά να το τοποθετήσουμε κάπου ανεξάρτητα μ’ ένα USB τροφοδοτικό 5v;

Ευχαριστώ

Όχι δεν γίνεται. Πρέπει να είναι συνδεδεμένο με την συσκευή του ΗΑ. Το ιδανικό είναι να παρεμβάλλεται καλώδιο επέκτασης usb γιατί ενισχύει την εμβέλεια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AgMa είπε

Zigbee με conbee; Σκέφτομαι να αφήσω το gateway της xiaomi γιατί με περιορίζει στα προϊόντα της. Έχεις και πρίζες ZigBee; Δεν βλέπω και πολλές επιλογές...

Υπάρχουν αρκετές επιλογές. Από τις απλές της IKEA, που απλά ανάβουν και σβήνουν, μέχρι ποιο ακριβές, όπως της Innr, Philips, Heiman που έχουν και μέτρηση κατανάλωσης.  Έχει βγάλει και η Xiaomi τώρα που έχουν και μέτρηση κατανάλωσης αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει . Οι zigbee πρίζες είναι λίγο πιο ακριβές από τις αντίστοιχες wifi βέβαια, αλλά όχι τρελά αν σε κάποιον αρκούν οι ΙΚΕΑ, που έχουν 15 ευρώ.

Προσωπικά έχω μια Heiman για το πλυντήριο γιατί εκεί ήθελα μια που να μετράει κατανάλωση για αυτοματισμούς και να έχει σχετικά μεγάλη αντίσταση, μια της Innr για να έχω μια περισσευούμενη με μέτρηση ενέργειας και από εκεί και πέρα αρκετές IKEA σε φωτιστικά, αφυγραντήρα, σε μία στο μπάνιο για να σβήνει όταν δεν είμαστε σπίτι ώστε η σύντροφος να μη με ρωτάει 10 φορές αν βγάλαμε το σίδερο των μαλιών από την πρίζα κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να βάλει conbee και να γλιτώσει το "hub" της legrand ή είναι εντελώς κλειστό σύστημα?

Είδα πριν λίγες μέρες σε σπίτι ενός φίλου legrand έξυπνες πρίζες και διακόπτες και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Μπορεί κάποιος να βάλει conbee και να γλιτώσει το "hub" της legrand ή είναι εντελώς κλειστό σύστημα?

Είδα πριν λίγες μέρες σε σπίτι ενός φίλου legrand έξυπνες πρίζες και διακόπτες και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

Το conbee μπορεί να δουλέψει με δύο διαφορετικά πακέτα λογισμικού, το deconz και το ZHA. Το deconz γενικά υποστηρίζει τα Legrand Netatmo αλλά ακόμα με κάποια θέματα, δες εδώ αν ενδιαφέρεσαι. Και το ZHA προσφέρει κάποια υποστήριξη αλλά δεν ξέρω πόσο καλή.

Επεξ/σία από gippas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Μπορεί κάποιος να βάλει conbee και να γλιτώσει το "hub" της legrand ή είναι εντελώς κλειστό σύστημα?

Είδα πριν λίγες μέρες σε σπίτι ενός φίλου legrand έξυπνες πρίζες και διακόπτες και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό.

Έχω σε Home Assistant+conbee+deconz δύο dimmer Legrand, χωρίς ουδέτερο μάλιστα (περιέχεται στη συσκευασία ισοσταθμιστής που συνδέεται στα φωτιστικά). Δουλεύουν απροβλημάτιστα, δεν μπορείς όμως να ντιμάρεις από τον διακόπτη, αλλά μόνο από το HA ή το deconz (από τον διακόπτη μπορείς να κάνεις ON/OFF τα φώτα). Το θέμα είναι γνωστό και αναφέρεται στο τέλος του λινκ που έβαλε ο @gippas

Επεξ/σία από petesoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και μιλάτε για Legrand. Έχω κι εγώ την λύση της στο σπίτι μου και το μόνο πρόβλημα που έχω είναι πως ενώ έχω συγχρονίσει την εφαρμογή Home+Control με την Alexa, βλέπει μόνον τις πρίζες και όχι τους διακόπτες των ρολών!

Έχω δοκιμάσει ξανά και ξανά και δεν γίνεται κάτι. Έχει κάποιος αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;

Αύριο θα επικοινωνήσω με την υποστήριξη, γενικά είναι πολύ εξυπηρετικοί, μία φορά που τους χρειάστηκα και με πήραν τηλέφωνο και μου έδωσαν λύση, απλώς ήθελα να δω αν και κάποιος άλλος έχει θέματα γιατί είναι πραγματικά ωραία λύση (ακριβή βέβαια γι'αυτό και έχω πάνω μόνον ορισμένες πρίζες και τα ρολά προς το παρόν).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gippas είπε

Υπάρχουν αρκετές επιλογές. Από τις απλές της IKEA, που απλά ανάβουν και σβήνουν, μέχρι ποιο ακριβές, όπως της Innr, Philips, Heiman που έχουν και μέτρηση κατανάλωσης.  Έχει βγάλει και η Xiaomi τώρα που έχουν και μέτρηση κατανάλωσης αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει . Οι zigbee πρίζες είναι λίγο πιο ακριβές από τις αντίστοιχες wifi βέβαια, αλλά όχι τρελά αν σε κάποιον αρκούν οι ΙΚΕΑ, που έχουν 15 ευρώ.

Προσωπικά έχω μια Heiman για το πλυντήριο γιατί εκεί ήθελα μια που να μετράει κατανάλωση για αυτοματισμούς και να έχει σχετικά μεγάλη αντίσταση, μια της Innr για να έχω μια περισσευούμενη με μέτρηση ενέργειας και από εκεί και πέρα αρκετές IKEA σε φωτιστικά, αφυγραντήρα, σε μία στο μπάνιο για να σβήνει όταν δεν είμαστε σπίτι ώστε η σύντροφος να μη με ρωτάει 10 φορές αν βγάλαμε το σίδερο των μαλιών από την πρίζα κ.α.

Αυτή η πρίζα της ΙΚΕΑ, είναι ZigBee; Οι περιγραφές τους είναι για κλάματα. Τι θα πει: πρίζα με ασύρματο έλεγχο; Και οι υπέρυθρες ασύρματες είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, AgMa είπε

Αυτή η πρίζα της ΙΚΕΑ, είναι ZigBee; Οι περιγραφές τους είναι για κλάματα. Τι θα πει: πρίζα με ασύρματο έλεγχο; Και οι υπέρυθρες ασύρματες είναι.

Ναι, Zigbee είναι και δουλεύει και μια χαρά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...