Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θυμάμαι καλά, ρωτήθηκε πριν μερικές μέρες κάτι σχετικά με αυτοματισμό για ρολά.

Παράγγειλα και περιμένω δύο Shelly 2.5 τα οποία βάσει specs χωράνε πίσω από τους διακόπτες Legrand (55mm βάθος το κουτί - 22mm o Legrand - 17mm το Shelly).

Η σύνδεση θα γίνει όπως φαίνεται εδώ και... λογικά θα δουλέψει. Θα ενημερώσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γειά σας παιδιά,

Σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται, έβαλα αυτή την αγγελία για δύο Shelly 1, σχεδόν αμεταχείριστα. Ελπίζω να είναι οκ που την ποστάρω εδώ, αν όχι ας αφαιρέσει το μήνυμα κάποιος διαχειριστής. Ευχαρίστως να απαντήσω σε οποιαδήποτε ερώτηση με προσωπικό μήνυμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, petesoulis είπε

Αν θυμάμαι καλά, ρωτήθηκε πριν μερικές μέρες κάτι σχετικά με αυτοματισμό για ρολά.

Παράγγειλα και περιμένω δύο Shelly 2.5 τα οποία βάσει specs χωράνε πίσω από τους διακόπτες Legrand (55mm βάθος το κουτί - 22mm o Legrand - 17mm το Shelly).

Η σύνδεση θα γίνει όπως φαίνεται εδώ και... λογικά θα δουλέψει. Θα ενημερώσω

με αυτούς τους διακόπτες έχω την εξής απορία.

Έστω ότι πατάω το διακόπτη να ανεβάσει τα ρολά και τον αφήνω πατημένο. Τότε ο διακόπτης για το κατέβασμα των ρολών, δεν πατιέται. Υποθέτω ότι είναι για ασφάλεια του μοτέρ.

Πάμε τώρα στη περίπτωση που έχω το shelly από πίσω.

Υποθέτουμε πάλι ότι πατάω το διακόπτη να ανεβάσει τα ρολά και τον αφήνω πατημένο. Αν μετά δώσω εντολή στο shelly να κατεβάσει τα ρολά, δεν είναι σαν να έχω πατημένους ταυτόχρονα  και τους 2 διακόπτες για ανέβασμα και κατέβασμα;

ΑΑΑΝΝΝ ισχύουν αυτά που λέω, υποθέτω ότι για να δουλέψουν όλα με ασφάλεια, θα πρέπει οι διακόπτες να είναι από αυτούς που επανέρχονται στη θέση τους (momentary). 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει, ας σχολιάσει γιατί αυτό μέχρι στιγμής με έχει αποτρέψει να βάλω shelly στα ρολά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, acmegr7 είπε

με αυτούς τους διακόπτες έχω την εξής απορία.

Έστω ότι πατάω το διακόπτη να ανεβάσει τα ρολά και τον αφήνω πατημένο. Τότε ο διακόπτης για το κατέβασμα των ρολών, δεν πατιέται. Υποθέτω ότι είναι για ασφάλεια του μοτέρ.

Πάμε τώρα στη περίπτωση που έχω το shelly από πίσω.

Υποθέτουμε πάλι ότι πατάω το διακόπτη να ανεβάσει τα ρολά και τον αφήνω πατημένο. Αν μετά δώσω εντολή στο shelly να κατεβάσει τα ρολά, δεν είναι σαν να έχω πατημένους ταυτόχρονα  και τους 2 διακόπτες για ανέβασμα και κατέβασμα;

ΑΑΑΝΝΝ ισχύουν αυτά που λέω, υποθέτω ότι για να δουλέψουν όλα με ασφάλεια, θα πρέπει οι διακόπτες να είναι από αυτούς που επανέρχονται στη θέση τους (momentary). 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει, ας σχολιάσει γιατί αυτό μέχρι στιγμής με έχει αποτρέψει να βάλω shelly στα ρολά μου.

Πιστεύω ότι μόλις παραλάβω τα shelly θα μπορέσω να σου απαντήσω, μια και στο σπίτι έχω ρόλα που λειτουργούν με διακόπτες και των δύο ειδών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/5/2020 στις 11:53 ΠΜ, acmegr7 είπε

με αυτούς τους διακόπτες έχω την εξής απορία.

Έστω ότι πατάω το διακόπτη να ανεβάσει τα ρολά και τον αφήνω πατημένο. Τότε ο διακόπτης για το κατέβασμα των ρολών, δεν πατιέται. Υποθέτω ότι είναι για ασφάλεια του μοτέρ.

Πάμε τώρα στη περίπτωση που έχω το shelly από πίσω.

Υποθέτουμε πάλι ότι πατάω το διακόπτη να ανεβάσει τα ρολά και τον αφήνω πατημένο. Αν μετά δώσω εντολή στο shelly να κατεβάσει τα ρολά, δεν είναι σαν να έχω πατημένους ταυτόχρονα  και τους 2 διακόπτες για ανέβασμα και κατέβασμα;

ΑΑΑΝΝΝ ισχύουν αυτά που λέω, υποθέτω ότι για να δουλέψουν όλα με ασφάλεια, θα πρέπει οι διακόπτες να είναι από αυτούς που επανέρχονται στη θέση τους (momentary). 

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει, ας σχολιάσει γιατί αυτό μέχρι στιγμής με έχει αποτρέψει να βάλω shelly στα ρολά μου.

Δουλευει μια χαρα. Δεν εχει σχεση ο διακοπτης με το ρολο αφου παρεμβαλετε ο shelly. Στα δικα μου ρολλα οι διακοπτες ειναι σαν τους δικου σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει δουλέψει κανένας τους Sonoff χωρίς ουδέτερο. Έπεσε το μάτι μου σε αυτούς Sonoff TX T4EU1C
και δεν ξέρω αν ισχύει όντως και αν δουλεύουν κομπλέ στην πράξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση αν ξερει καποιος στο google mini αναγνωριζει κανονικα την φωνη μου στο να ανοιγει πχ το φως, στη γυναικα μου οχι ομως, εχει τυχει σε καποιον ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, KAPAKOSTAS είπε

ερωτηση αν ξερει καποιος στο google mini αναγνωριζει κανονικα την φωνη μου στο να ανοιγει πχ το φως, στη γυναικα μου οχι ομως, εχει τυχει σε καποιον ?

Απλά πρόσθεσε την φωνή της στο voice match και θα είναι 100% σιγουρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@acmegr7 και όποιον άλλον μπορεί να ενδιαφέρει

Μπήκαν (οριακά και με πολύ κόπο) οι shelly 2.5 πίσω από τους διακόπτες για τα ρολά, κι αυτό κυρίως εξαιτίας μιας (ογκώδους) τριπλής κλέμας για τον ουδέτερο που χρειάστηκε να σφηνώσω επίσης στο κουτάκι. Θεωρώ πως ένας ηλεκτρολόγος θα έκανε πιο "καθαρή" και πιο εύκολη τη δουλειά, αλλά δε βαριέσαι...

Στο δια ταύτα της ερώτησής σου, δεν τους δοκίμασα τελικά και με τον τύπου toggle διακόπτη, όμως θεωρώ ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, όπως γράφει και ο @c-max.

Άλλωστε στο setup της shelly μπορείς να επιλέξεις τι τύπου είναι οι διακόπτες σου:

image.png.65d298550a5771adbb5c5ed208c92052.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησουλα πάνω σε αυτό. Θέλω να βάλω shelly 2.5 στην τέντες. Τα έχω πάρει αλλά.... Ακόμα. Με τους διακόπτες, όσο πατάς κατεβαίνει/ανεβαίνει. Αφήνεις και σταματάει. δεν υπάρχει κουμπί για στοπ. Με τα shelly από την εφαρμογή θα γίνεται κάτι παρόμοιο ή κάτι άλλο?

Μπορεί δλδ να σταματήσεις τα ρολά/τέντες στην μέση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, fingolfingr είπε

Ερωτησουλα πάνω σε αυτό. Θέλω να βάλω shelly 2.5 στην τέντες. Τα έχω πάρει αλλά.... Ακόμα. Με τους διακόπτες, όσο πατάς κατεβαίνει/ανεβαίνει. Αφήνεις και σταματάει. δεν υπάρχει κουμπί για στοπ. Με τα shelly από την εφαρμογή θα γίνεται κάτι παρόμοιο ή κάτι άλλο?

Μπορεί δλδ να σταματήσεις τα ρολά/τέντες στην μέση?

Μπορείς, πατώντας το Pause. Επίσης μπορείς να να κάνεις calibration τη διαδρομή και να ορίσεις συγκεκριμένη θέση (ουσιαστικά ποσοστό) για κάποιον αυτοματισμό (πιο χρήσιμο για τέντες παρά για ρολά).

image.png.2eac0d07e8a666e723b684295157722d.png

Επεξ/σία από petesoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2020 στις 10:54 ΠΜ, gippas είπε

Υπάρχουν αρκετές επιλογές. Από τις απλές της IKEA, που απλά ανάβουν και σβήνουν, μέχρι ποιο ακριβές, όπως της Innr, Philips, Heiman που έχουν και μέτρηση κατανάλωσης.  Έχει βγάλει και η Xiaomi τώρα που έχουν και μέτρηση κατανάλωσης αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει . Οι zigbee πρίζες είναι λίγο πιο ακριβές από τις αντίστοιχες wifi βέβαια, αλλά όχι τρελά αν σε κάποιον αρκούν οι ΙΚΕΑ, που έχουν 15 ευρώ.

Προσωπικά έχω μια Heiman για το πλυντήριο γιατί εκεί ήθελα μια που να μετράει κατανάλωση για αυτοματισμούς και να έχει σχετικά μεγάλη αντίσταση, μια της Innr για να έχω μια περισσευούμενη με μέτρηση ενέργειας και από εκεί και πέρα αρκετές IKEA σε φωτιστικά, αφυγραντήρα, σε μία στο μπάνιο για να σβήνει όταν δεν είμαστε σπίτι ώστε η σύντροφος να μη με ρωτάει 10 φορές αν βγάλαμε το σίδερο των μαλιών από την πρίζα κ.α.

Ωραία, στο ίδιο μοτίβο θα κινηθώ. Για διακόπτη ZigBee έχουμε τίποτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 20/5/2020 στις 10:54 ΠΜ, gippas είπε

Υπάρχουν αρκετές επιλογές. Από τις απλές της IKEA, που απλά ανάβουν και σβήνουν, μέχρι ποιο ακριβές, όπως της Innr, Philips, Heiman που έχουν και μέτρηση κατανάλωσης.  Έχει βγάλει και η Xiaomi τώρα που έχουν και μέτρηση κατανάλωσης αλλά δεν τις έχω δοκιμάσει . Οι zigbee πρίζες είναι λίγο πιο ακριβές από τις αντίστοιχες wifi βέβαια, αλλά όχι τρελά αν σε κάποιον αρκούν οι ΙΚΕΑ, που έχουν 15 ευρώ.

Προσωπικά έχω μια Heiman για το πλυντήριο γιατί εκεί ήθελα μια που να μετράει κατανάλωση για αυτοματισμούς και να έχει σχετικά μεγάλη αντίσταση, μια της Innr για να έχω μια περισσευούμενη με μέτρηση ενέργειας και από εκεί και πέρα αρκετές IKEA σε φωτιστικά, αφυγραντήρα, σε μία στο μπάνιο για να σβήνει όταν δεν είμαστε σπίτι ώστε η σύντροφος να μη με ρωτάει 10 φορές αν βγάλαμε το σίδερο των μαλιών από την πρίζα κ.α.

Για όποιον ενδιαφέρεται, η Blitzwolf έβγαλε νέα πρίζα zigbee σε πολύ ανταγωνιστική τιμή και με δυνατές προδιαγραφές (υψηλό μέγιστο φορτίο, μικρό μέγεθος, μέτρηση κατανάλωσης). Δεν ξέρω αν υπάρχουν θέματα συνδεσιμότητας με Deconz ή ZHA , αν και πιστεύω πως αν δεν συνεργάζεται ήδη θα υποστηρίζεται σύντομα.

Επεξ/σία από gippas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gippas, ή οποιος άλλος γνωρίζει

Μπορώ (σε Home Assistant με conbee II) να έχω κάποιες συσκευές σε ZHA και καποιες σε deconz; εχω βρει εναν soil moisture sensor που παίζει μόνο με ZHA, αλλά όλο το σύστημά μου είναι στo deconz.

Επεξ/σία από petesoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, petesoulis είπε

@gippas, ή οποιος άλλος γνωρίζει

Μπορώ (σε Home Assistant με conbee II) να έχω κάποιες συσκευές σε ZHA και καποιες σε deconz; εχω βρει εναν soil moisture sensor που παίζει μόνο με ZHA, αλλά όλο το σύστημά μου είναι στo deconz.

Αν θυμάμαι καλά γιατί το είχα δοκιμάσει και εγώ όχι, αλλά πάει καιρός. Νομίζω πως το ZHA θέλει να έχει αποκλειστική χρήση της συσκευής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...