Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, themis_17 είπε

μαλλον δεν εχεις καταλαβει καλα :)

πριν απο την λαμπα εχουμε ολοι ουδετερο αλλα δεν εχουμε φαση γιατι την κοβει ο διακοπτης.

και εκει να το βαλεις το σελλυ θα δουλευει αλλα μονο οταν εχεις το φως ανοιχτο γιατι μονο τοτε θα παιρνει ρευμα.

αν αφησεις μονιμα ανοιχτο τον διακοπτη θα μπορεις να δουλευεις εξυπνα το φως αλλα ο διακοπτης σου δεν θα ειναι και τοσο εξυπνος.

στον διακοπτη Δ1 ερχεται το μονιμο ρευμα το οποιο πηγαινει στον διακοπτη Δ2 μεσω 2 συνηθως κοκκινων καλωδιων (επιστροφες). απο τον διακοπτη Δ2 φευγει ενα καλωδιο μαυρο ή καφε που πηγαινει στην λαμπα. 

στην θεση του Δ2 πρεπει να φερεις με καποιο τροπο ουδετερο για να τροφοδοτησεις το shelly γιατι χωρις ουδετερο..... παπαλα.

εαν εχεις πριζα κατω απο αυτον τον διακοπτη τοτε σιγουρα θα περναει ουδετερος πισω απο τον διακοπτη σου και μπορεις να παρεις ουδετερο απο κει. 

εαν δεν εχεις πριζα τοτε αναγκαστικα θα τραβηξεις ενα μπλε καλωδιο ουδετερου απο το μπουατ που βρισκεται ψηλα κατω απο το ταβανι στους 30 - 40 ποντους  και συνηθως στην ιδια ευθεια με τον διακοπτη. εαν το σπιτι ειναι παλιο τοτε μπορει τα καλωδια ουδετερου να ειναι γκρι.

Μαλιστα. Ευτυχώς που δεν έβαλα παραγγελία ακόμα. Θα μείνω στο αρχικό πλάνο να περιμένω να βγουν αξιόπιστοι διακόπτες που δεν χρειάζονται ουδέτερο.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λυπαμαι που θα στο πω αλλα δεν νομιζω να βγει διακοπτης που να δουλευει με wifi χωρις ουδετερο. δεν γινεται να δουλεψει μια συσκευη χωρις ουδετερο.

για να το καταλαβεις σκεψου τον υπολογιστη σου. πρεπει να τον βαλεις στην πριζα και επειτα να τροφοδοτηθει η καρτα wifi σου και να συνδεθει στο ρουτερ σου. εεε το ιδιο κανει και αυτη η συσκευη. πρεπει να παρει ρευμα (φαση και ουδετερο) για να μπορεσει να συνδεθει στο ρουτερ σου και να μπορεις να την χειρίζεσαι εσυ απο οπου θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, themis_17 είπε

Λυπαμαι που θα στο πω αλλα δεν νομιζω να βγει διακοπτης που να δουλευει με wifi χωρις ουδετερο. δεν γινεται να δουλεψει μια συσκευη χωρις ουδετερο.

για να το καταλαβεις σκεψου τον υπολογιστη σου. πρεπει να τον βαλεις στην πριζα και επειτα να τροφοδοτηθει η καρτα wifi σου και να συνδεθει στο ρουτερ σου. εεε το ιδιο κανει και αυτη η συσκευη. πρεπει να παρει ρευμα (φαση και ουδετερο) για να μπορεσει να συνδεθει στο ρουτερ σου και να μπορεις να την χειρίζεσαι εσυ απο οπου θες.

Έχουν βγει ήδη, για αυτό είμαι σίγουρος.

https://www.aliexpress.com/i/4000094260157.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, userAnon είπε

Έχουν βγει ήδη, για αυτό είμαι σίγουρος.

https://www.aliexpress.com/i/4000094260157.html

Αυτο δεν εχει καμια σχεση με αυτο που συζηταμε. για να δουλεψει αυτος ο διακοπτης πρεπει να συνεργαστει με καταλληλους λαμπηρες. πρεπει να ειναι dimmable οι λαμπηρες αλλιως δεν προκειται να δεις φως. αυτο που κανουν ειναι να κοβουν (ντιμαρουν) την φαση τοσο ωστε να μην ενεργοποιειται ο λαμπτήρας αλλα να  μπορει να κρατησει επικοινωνια με το hub.

και να πω οτι δεν το ελεγε και το λινκ που εστειλες....

με μεγαλα γραμματα στην δευτερη φωτο

 

*Fit for tungsten, LED , cfl lights.....

Επεξ/σία από themis_17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, themis_17 είπε

Αυτο δεν εχει καμια σχεση με αυτο που συζηταμε. για να δουλεψει αυτος ο διακοπτης πρεπει να συνεργαστει με καταλληλους λαμπηρες. πρεπει να ειναι dimmable οι λαμπηρες αλλιως δεν προκειται να δεις φως. αυτο που κανουν ειναι να κοβουν (ντιμαρουν) την φαση τοσο ωστε να μην ενεργοποιειται ο λαμπτήρας αλλα να  μπορει να κρατησει επικοινωνια με το hub.

και να πω οτι δεν το ελεγε και το λινκ που εστειλες....

με μεγαλα γραμματα στην δευτερη φωτο

*Fit for tungsten, LED , cfl lights.....

Μα είναι dimmable οι λαμπες που έχω, και Led. Σε όλο το σπίτι έχω ούδετερους και σεταρισμένα φώτα. Μου λείπουν μόνο στις κρεβατοκάμαρες και στον διαδρομο.

Μου είναι πιο εύκολο να πάρω κατάλληλα φώτα και να λειτουργήσει, παρά να τράβαω ουδέτερους σε σπίτι καινούργιο και να τα ακούω από την σύζυγο :)

Η αλήθεια ότι ειδικά για τις κρεβατόκαμαρες δεν καίγομαι καθόλου. Μόνο στον διάδρομο θα ήθελα γιατί τον ξεχνάνε ανοικτό. 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα δεν ειναι οι ουδετεροι

αυτο ειναι το πιο απλο. απο το πανω μπουατ που γινεται η συνδεση του δωματιου εαν βαλεις ενα καλωδιο 2 μετρα περναει πολυ ευκολα ακομα και χωρις ατσαλινα.

το προβλημα ειναι οτι (σε μενα προσωπικα που και εγω καινουριο σπιτι εχω και την ηλεκτρολογικη εγκατασταση την εκανα εγω με τον πατερα μου) δεν χωρανε μεσα στο κουτι του διακοπτη ουτε το σονοφφ ουτε το σελλυ χωρις να πεσει σφυροκαλεμο στην πλατη του μπουατ. 

επειδη σε ολους σχεδον τους διακοπτες πιο χαμηλα εχω και πριζες που σημαινει οτι περνανε 3 καλωδια ακομη πισω τον διακοπτη δεν χωρανε με τιποτα τα αυταματακια.

οποτε πρεπει να σκεφτεις και αυτο.

αν το προβλημα σου ειναι το φως στο χωλ οπου το ξεχνανε ανοιχτο τοτε μπορεις να πας στην λυση -εγκατασταση στο ταβανι- μεσα στην θηκη του φωτιστικου που ακουμπαει στο ταβανι (αυτο που μοιαζει με κουπα.  

βλεπε πρωτο σχεδιο στην φωτο.

οταν θα ανοιγεις το φως απο τον διακοπτη μετα απο μισο περιπου λεπτο θα συνδεεται η συσκευη στο wifi σου οποτε θα μπορεις μονο να το κλεισεις. αν το κλεισεις ασυρματα θα μπορεις να το αναψεις ξανα αλλα δεν θα πρεπει να εχει αλλαξει θεση ο διακοπτης σε off.

 

SONOFF-MINI-Two-way-DIY-Smart-Switch-to-control-lights-remotely-and-manually.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αν κατεβάσεις σπίτι σου ουδέτερους ή αν ήδη έχεις, γιατί δεν βάζεις απευθείας διακόπτες wifi για να ξεμπερδέψεις? 

Ωραία η λύση που προτείνεις για τον διαδρομο. Θα το σκεφτώ και αυτό. 

Εσύ λες οτι οι ουδέτεροι δεν είναι πρόβλημα, παρόλα αυτά οι περισσότεροι το αντιμετωπίζουμε σαν πρόβλημα. Για παράδειγμα ο ηλεκτρολόγος που έκανε την αρχική εγκατάσταση αλλά και ένας δευτερος που ήρθε μου είπαν ότι είναι μπελάς, θα χρειαστώ μερεμέτια, κριμα για νέο σπίτι κλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα το προβλημα μου ειναι οτι ειναι aller retour οι διακοπτες σε ολα τα δωματια με το μονιμο ρευμα να ερχεται απο το διακοπτη που ειναι στον διακοπτη  διπλα στο κρεβατι και το καλωδιο που παει στην λαμπα ειναι στους διακοπτες διπλα στις πορτες των δωματιων. 

επισης ετυχε να εχω μερικα sonoff mini και ετσι ειπα να τα βαλω αλλα τζιφος. τα διαφημιζουν σαν 2 way switch αλλα για να το κανεις να δουλευει πρεπει να τραβηξεις εξτρα καλωδιο απο τον πρωτο διακοπτη στον τελευταιο οπου μπαινει το sonoff mini. 

αυτο ναι. ειναι δυσκολο να το κανεις γιατι πρεπει να ανοιξεις ολα τα μπουατ και να τραβηξεις καλωδιο απο την μια μερια του δωματιου στην απεναντι. Γινεται αλλα θα χρειαστουν μερεμετια σιγουρα.

επισης το να βαλω διακοπτες wifi δεν ειναι επιλογη γιατι το πραγματικο αφεντικο του σπιτιου εχει αλλη αποψη. (κανε οτι θες αρκει να μην φαινεται) ;)

επισης ειχα προνοησει και κατεβασα ουδετερους σε ολους τους διακοπτες αλλα δεν φανταζομουν και δεν ειχα διαβασει  οτι στα σονοφφ δουλευουν τα S1 & S2 σαν ψυχρη επαφη.

τωρα θελω να δοκιμασω κατι fibaro που εχω που σιγουρα θα δουλεψουν αλλα δεν εχω αρκετα για ολο το σπιτι και ειναι ακριβα τα ρημαδια.

ααα και το να κατεβασεις ουδετερο στον διακοπτη ειναι το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις. απλα δοκιμασε αν χωρανε πρωτα μεσα στο κουτι του διακοπτη ολα μαζι

 

Επεξ/σία από themis_17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά, αν είναι να καταβάσω ουδέτερους θα βάλω σίγουρα wifi διακόπτες και θα ξεμπερδεύω.

19 λεπτά πριν, themis_17 είπε

επισης ετυχε να εχω μερικα sonoff mini και ετσι ειπα να τα βαλω αλλα τζιφος. τα διαφημιζουν σαν 2 way switch αλλα για να το κανεις να δουλευει πρεπει να τραβηξεις εξτρα καλωδιο απο τον πρωτο διακοπτη στον τελευταιο οπου μπαινει το sonoff mini. 

Όντως δεν γνωρίζω πολλά από τα ηλεκτρολογικά. Αλλά και πάλι αν είχα καταλάβει καλά στους μινι διακόπτες όταν τους βάζεις σε αλε ρετουρ κάνεις scene στην εφαρμογή και όπου όταν ανοίγεις τον ένα κλείνει τον άλλο ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά. Αυτό σου λέει τίποτα? Αν ναι, να ψαξω να βρω κάποιο video που είχα δει

αυτό είναι

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ξερω την λυση με τις σκηνες αλλα ειναι μπακαλιστικο. 

ασε που δεν δουλευω την εφαρμογη της σονοφφ ποτε.  μονο με HA και tasmota οτι κανω, οποτε στην περιπτωση που πεσει το ΗΑ για οποιοδηποτε λογο και πατησει καποιος τον διακοπτη θα περασει ρευμα απο το ενα μινι στο αλλο και θα κανει τσαφ :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, themis_17 είπε

εμενα το προβλημα μου ειναι οτι ειναι aller retour οι διακοπτες σε ολα τα δωματια με το μονιμο ρευμα να ερχεται απο το διακοπτη που ειναι στον διακοπτη  διπλα στο κρεβατι και το καλωδιο που παει στην λαμπα ειναι στους διακοπτες διπλα στις πορτες των δωματιων. 

επισης ετυχε να εχω μερικα sonoff mini και ετσι ειπα να τα βαλω αλλα τζιφος. τα διαφημιζουν σαν 2 way switch αλλα για να το κανεις να δουλευει πρεπει να τραβηξεις εξτρα καλωδιο απο τον πρωτο διακοπτη στον τελευταιο οπου μπαινει το sonoff mini. 

αυτο ναι. ειναι δυσκολο να το κανεις γιατι πρεπει να ανοιξεις ολα τα μπουατ και να τραβηξεις καλωδιο απο την μια μερια του δωματιου στην απεναντι. Γινεται αλλα θα χρειαστουν μερεμετια σιγουρα.

επισης το να βαλω διακοπτες wifi δεν ειναι επιλογη γιατι το πραγματικο αφεντικο του σπιτιου εχει αλλη αποψη. (κανε οτι θες αρκει να μην φαινεται) ;)

επισης ειχα προνοησει και κατεβασα ουδετερους σε ολους τους διακοπτες αλλα δεν φανταζομουν και δεν ειχα διαβασει  οτι στα σονοφφ δουλευουν τα S1 & S2 σαν ψυχρη επαφη.

τωρα θελω να δοκιμασω κατι fibaro που εχω που σιγουρα θα δουλεψουν αλλα δεν εχω αρκετα για ολο το σπιτι και ειναι ακριβα τα ρημαδια.

ααα και το να κατεβασεις ουδετερο στον διακοπτη ειναι το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις. απλα δοκιμασε αν χωρανε πρωτα μεσα στο κουτι του διακοπτη ολα μαζι

Επειδή φτιάχνω τώρα την καλωδίωση. Αν και έχω περάσει ήδη αρκετά καλώδια και σε κάποια σημεία δεν θα μπορώ να αλλάξω τίποτα, μπορείς να μου πεις τι καλώδια πρέπει να φεύγουν από τον τελευταίο διακόπτη προς τη λάμπα για να δουλέψει το sonoff mini?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα δεν εχεις ουδετερο γιατι δεν βαζεις εναν "κλέφτη" ωστε να λειτουργει και η συσκευη σου κανονικα;

Λίγο μεγαλύτερο κουτι θέλεις ή θα κοντυνεις τα καλωδια που συνηθως ειναι κουλουρες μεσα στο κουτι.

Ενδεικτικα:

https://www.stathisnet.gr/ilektrologika-viomixanika/akrodektes/kleftes

Κυκλοφορουν απο πολλες εταιριες , σε διαφορα σχηματα, χρωματα και ποιοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mkougis είπε

Επειδή φτιάχνω τώρα την καλωδίωση. Αν και έχω περάσει ήδη αρκετά καλώδια και σε κάποια σημεία δεν θα μπορώ να αλλάξω τίποτα, μπορείς να μου πεις τι καλώδια πρέπει να φεύγουν από τον τελευταίο διακόπτη προς τη λάμπα για να δουλέψει το sonoff mini?

Πρεπει πρωτα απο ολα να κατεβασεις ουδετερο στους διακοπτες που θελεις να βαλεις sonoff mini. αν ειναι απλοι διακοπτες και οχι αλε ρετουρ τοτε δεν χρειαζεται κατι αλλο.

αν ειναι αλε ρετουρ πρεπει να τραβηξεις ενα εξτρα καλωδιο περα απο τα υπολοιπα που χρησιμοποιουνται απο τον τελευταιο διακοπτη στον πρωτο εκει που ερχεται το μονιμο ρευμα. ετσι θα συνδεσεις το sonoff mini κανονικα (φαση,  ουδετερο, και διακοπτωμενο ) στο S1 θα βαλεις το καλωδιο που πηγαινε στον διακοπτη και στο S2 θα βαλεις το εξτρα καλωδιο που ειπα παραπανω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 
θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να συνδέσω την alexa με το Home Assistant.
βλέπω στο documentation λέει ότι έχει 90 μέρες δωρεάν ο τρόπος σύνδεσης και μετά θέλει να πληρώνεις.
Υπάρχει τρόπος να συνδεθεί χωρίς να έχς χρέωση
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2020 στις 10:49 ΠΜ, zx1234r είπε

Απο ΙΚΕΑ έχω πάρει όλα σχεδόν τα προιόντα της σειράς SMART και το μοναδικό που μου άρεσε ήταν το στρογγυλό button με τα 5 πλήκτρα. Οι αισθητήρες κίνησης έχουν delay που δεν το προσπερνάς, οι λάμπες είναι λίγο χαμηλότερης φωτεινότητας και δεν συνεργάζονται με τις Philips για δημιουργία scenes και όλα τα buttons έχουν μικρή διάρκεια μπαταρίας. Να μας πεις αν οι πρίζες τουλάχιστον αξίζουν τα λεφτά τους.

Μόλις ήρθαν. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Ακαριαία απόκριση σε σχέση με τις blitzwolf (φυσικό εφόσον οι δε είναι wifi) και εύκολη εγκατάσταση. Ένα μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι δεν έχουν κουμπί χειροκίνητης λειτουργίας όπως οι blitzwolf.

Στις 31/5/2020 στις 1:00 ΠΜ, zx1234r είπε

Όχι. Μπαίνω στο μπάνιο ενεργοποιείται ο σένσορας και ανάβουν τα σποτάκια. Αν τα σβήσω αμέσως απο την εφαρμογή και κουνηθώ λίγο ανάβουν κατευθείαν. Δηλαδή δεν έχει καθόλου καθυστέρηση. Στο w.c. που είχα τον σένσορα της ikea, μου έβγαζε την πίστη. Έκανα το χοντρό μου, πέρναγε μισή ώρα χωρίς να ανιχνεύσει κίνηση που το είχα ρυθμίσει απο το homeassistant, έσβηναν τα φώτα και μετά για να ξανανάψουν έπρεπε να περιμένω δύο λεπτά στο σκοτάδι να κουνάω τα χέρια σαν τρελός για να ξαναπάρει μπρος ο σένσορας και να μου ανάψει τα φώτα. Τον ξήλωσα την επόμενη μέρα.

Διάβασα πως μπορώ να κάνω pair στο philips hue bridge και αυτό το οποίο είναι σαν τα sonoff που μπαίνουν πίσω απο τους διακόπτες, αλλά αντί για wifi είναι zigbee. Βέβαια ακόμα δεν το έχω δοκιμάσει γιατί λόγω μεγέθους δεν μπαίνει πίσω απο τους δικούς μου διακόπτες και θα πρέπει να επιχειρήσω να το βάλω στο ταβάνι πάνω απο τα φώτα που θέλω να ελέγχω. Και το σκέφτομαι τις τελευταίες μέρες να το κάνω γιατί έχω και υψοφοβία.

Στα θετικά του Philips, χωρίς να θέλω να το προμοτάρω, είναι πως τα dimmer switches έχουν μπαταρία που κρατάει 3 χρόνια. Σε 3 διακόπτες IKEA έχω ήδη αλλάξει μπαταρία και τους έχω 6 μήνες.

Πήρα έναν αισθητήρα κίνησης της philips. Στιβαρή κατασκευή σε σχέση με xiaomi-aqara αλλά και πιο ογκώδες. Συνδέθηκε κανονικά μέσω conbee, απλά μια ερώτηση. Έχω 10 δευτερόλεπτα αδράνεια μέχρι να γυρίσει σε κατάσταση αδράνειας. Νομίζω κάπου είχες αναφέρει για 5", γνωρίζεις κάτι; Όχι ότι με ενοχλεί και ιδιαίτερα βέβαια, εδώ ήμουν με 2 λεπτά με τον aqara.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...