Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, AgMa είπε

Μόλις ήρθαν. Πρώτες εντυπώσεις πολύ καλές. Ακαριαία απόκριση σε σχέση με τις blitzwolf (φυσικό εφόσον οι δε είναι wifi) και εύκολη εγκατάσταση. Ένα μόνο αρνητικό που βρήκα είναι ότι δεν έχουν κουμπί χειροκίνητης λειτουργίας όπως οι blitzwolf.

Πήρα έναν αισθητήρα κίνησης της philips. Στιβαρή κατασκευή σε σχέση με xiaomi-aqara αλλά και πιο ογκώδες. Συνδέθηκε κανονικά μέσω conbee, απλά μια ερώτηση. Έχω 10 δευτερόλεπτα αδράνεια μέχρι να γυρίσει σε κατάσταση αδράνειας. Νομίζω κάπου είχες αναφέρει για 5", γνωρίζεις κάτι; Όχι ότι με ενοχλεί και ιδιαίτερα βέβαια, εδώ ήμουν με 2 λεπτά με τον aqara.

Το κουμπί για χειροκίνητη ενεργοποίηση στις πρίζες νομίζω είναι απαραίτητο. Αν θέλεις να ενεργοποιήσεις μία καφετιέρα στις 6 το πρωί δεν έχεις άλλη επιλογή απο το να ανοίγεις εφαρμογή και να πατάς κουμπιά. Ή να φωνάζεις στην Assistant.....Δεν έχεις κάτι άμεσο. Εγώ έχω της tplink, αν και λίγο μεγάλες βολεύουν μια χαρά.

Αυτό για τον αισθητήρα νομίζω πως τα 10 δευτερόλεπτα είναι ο σωστός χρόνος. Θα το επαληθεύσω. Καλορίζικα όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, naftakiTh είπε

Καλησπέρα 
θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να συνδέσω την alexa με το Home Assistant.
βλέπω στο documentation λέει ότι έχει 90 μέρες δωρεάν ο τρόπος σύνδεσης και μετά θέλει να πληρώνεις.
Υπάρχει τρόπος να συνδεθεί χωρίς να έχς χρέωση
Ευχαριστώ

Με reverse proxy νομίζω παίζουν και google assistant και alexa χωρις να πληρώνεις nabu casa.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Το κουμπί για χειροκίνητη ενεργοποίηση στις πρίζες νομίζω είναι απαραίτητο. Αν θέλεις να ενεργοποιήσεις μία καφετιέρα στις 6 το πρωί δεν έχεις άλλη επιλογή απο το να ανοίγεις εφαρμογή και να πατάς κουμπιά. Ή να φωνάζεις στην Assistant.....Δεν έχεις κάτι άμεσο. Εγώ έχω της tplink, αν και λίγο μεγάλες βολεύουν μια χαρά.

Αυτό για τον αισθητήρα νομίζω πως τα 10 δευτερόλεπτα είναι ο σωστός χρόνος. Θα το επαληθεύσω. Καλορίζικα όλα.

Όντως το κουμπί χρειάζεται, ακόμη και αν κολλήσει ή αν χαθεί η επικοινωνία θα πρέπει να υπάρχει εναλλακτική. Πάντως με έχει εκπλήξει ο αισθητήρας κίνησης της philips, έχει και μέτρηση θερμοκρασίας που χρειαζόμουν και θα έπαιρνα πάλι xiaomi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, AgMa είπε

Όντως το κουμπί χρειάζεται, ακόμη και αν κολλήσει ή αν χαθεί η επικοινωνία θα πρέπει να υπάρχει εναλλακτική. Πάντως με έχει εκπλήξει ο αισθητήρας κίνησης της philips, έχει και μέτρηση θερμοκρασίας που χρειαζόμουν και θα έπαιρνα πάλι xiaomi.

Έχει και μετρητή φωτεινότητας :-) αλλά αυτά δεν τα γράφει κάπου η Philips.

image.png.1d17e24813f1e6a11a1cd149732e7ddb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zx1234r είπε

Έχει και μετρητή φωτεινότητας :-) αλλά αυτά δεν τα γράφει κάπου η Philips.

image.png.1d17e24813f1e6a11a1cd149732e7ddb.png

Το είδα αλλά διαβάζει φωτεινότητα μόνο όταν εντοπίσει κίνηση.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και εχει μετρητη φωτεινοτητας, αφου στο hue app μπορεις να ορισεις απο ποιο σημειο και μετα θεωρει οτι ειναι νυχτα και οχι μερα (και οχι βασει ωρας).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, alfaeffe είπε

Προφανως και εχει μετρητη φωτεινοτητας, αφου στο hue app μπορεις να ορισεις απο ποιο σημειο και μετα θεωρει οτι ειναι νυχτα και οχι μερα (και οχι βασει ωρας).

Το οποίο προϋποθέτει να έχεις το bridge του. Μείον μια λειτουργία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, alfaeffe είπε

Προφανως και εχει μετρητη φωτεινοτητας, αφου στο hue app μπορεις να ορισεις απο ποιο σημειο και μετα θεωρει οτι ειναι νυχτα και οχι μερα (και οχι βασει ωρας).

Ναι σωστά αλλά κάποιοι δεν θέλουν να μπλέκουν με το hue bridge και το app. Όπως ο Agma που θέλει να το συνδέσει αυτόνομα με home assistant.

10 ώρες πριν, AgMa είπε

Το οποίο προϋποθέτει να έχεις το bridge του. Μείον μια λειτουργία...

Σε γενικές γραμμές δεν είναι κακό το bridge. Το κόστος του είναι τίμιο αν το βρεις σε amazon.de στο blackfriday με 60€ και δώρο 3 λάμπες και ένα dimmer. Το σετάρισμα είναι γελοίο και σου δίνει και πρόσβαση στις συσκευές απομακρυσμένα. Αλλά αν δεν θέλεις να μπλέκεις με οικοσυστήματα και τις ιδιαιτερότητες του, ναι δεν σε εξυπηρετεί. Εγώ το έχω παράλληλα με το home assistant και δεν με έχει ενοχλήσει σε κάτι. Μόνο για την alexa το έχω βασικά.

3 ώρες πριν, userAnon είπε

Λινκ για τον αισθητήρα της Philips  για να τον έχουμε υπόψιν μας?

https://www.skroutz.gr/c/1057/aisthhthres-anixneftes-synagermwn/m/78/Philips.html?keyphrase=hue+motion&o=philips+hue+motion+sensor&order_by=pricevat&order_dir=asc

Επεξ/σία από zx1234r
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει με το rm mini 3 και την ενσωμάτωση στο ΗΑ; Δεν μου το εμφανίζει με τίποτα το ΗΑ, ότι και αν έχω περάσει στο config. Λένε ότι το τελευταίο firmware σε κλειδώνει να χρησιμοποιείς μόνο το app του. Το έχει ενσωματώσει κανείς; Είμαι με firmware v44057

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AgMa είπε

Τι παίζει με το rm mini 3 και την ενσωμάτωση στο ΗΑ; Δεν μου το εμφανίζει με τίποτα το ΗΑ, ότι και αν έχω περάσει στο config. Λένε ότι το τελευταίο firmware σε κλειδώνει να χρησιμοποιείς μόνο το app του. Το έχει ενσωματώσει κανείς; Είμαι με firmware v44057

Καλησπέρα. Την επόμενη εβδομάδα περιμένω κι εγώ μια ίδια συσκευή. Διάβασε εδώ μήπως μπορέσεις να προσαρμόσεις την συσκευή. Γράψε μας αποτελέσματα.

Επεξ/σία από leuteris107
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Καλησπέρα. Την επόμενη εβδομάδα περιμένω κι εγώ μια ίδια συσκευή. Διάβασε εδώ μήπως μπορέσεις να προσαρμόσεις την συσκευή. Γράψε μας αποτελέσματα.

Από σχόλιο χρήστη:

Αναφορά σε κείμενο

Have a similar issue, I have more than one of the RM Mini 3's, the one running firmware v55 works fine with HA but the others running 44057 aren't responding to HA but work with the Broadlink app. HA doesn't error out with send commands but the 44057 units don't seem to be receiving them or responding to them.

Καλά ξεμπερδέματα. Βασικά αυτό είναι και αυτό που με νευριάζει στο ΗΑ, όλα καλά και ωραία μέχρι να γίνει αναβάθμιση κάπου. Φτιάχνουν κάτι, χαλάει κάτι άλλο και μια ζωή το κυνηγάς.

Επεξ/σία από AgMa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα στην προκειμένη περίπτωση δεν άλλαξε κάτι από πλευράς HA, αλλά από το firmware του broadlink.

Γενικά μιλώντας πάντως, αν δούμε πόσων δεκάδων (αν όχι εκατοντάδων) διαφορετικών κατασκευαστών (οι οποίοι ίσως να μην είχαν καν τέτοια πρόθεση / πρόβλεψη) συσκευές μπορούν να δουλέψουν με το HA, είναι μάλλον αδύνατο να έχουμε 100% απροβλημάτιστο Integration.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη λύση είναι να το στήσεις και να μην αναβαθμίσεις ποτέ τίποτα. Αλλιώς μια ζωή θα πρέπει να είσαι πίσω απ' τα breaking changes να διορθώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, AgMa είπε

Η μόνη λύση είναι να το στήσεις και να μην αναβαθμίσεις ποτέ τίποτα. Αλλιώς μια ζωή θα πρέπει να είσαι πίσω απ' τα breaking changes να διορθώνεις.

Αυτό ισχύει. Το μόνο θέμα είναι η ασφάλεια, αν υπάρχει πιθανό κενό τι κάνεις... Μπορώ να σκεφτώ σε πρώτη φάση 3-4 σενάρια όπου ένας κακόβουλος μπορεί να εκμεταλλευτεί τα κενά ασφαλείας και να προκαλέσει ζημιά, γι' αυτό καλό είναι να αναβαθμίζεται και το HA που είναι ανοικτό στο internet, ομοίως και οι αισθητήρες και διακόπτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...