Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Spect~ είπε

Κινητα απο ρυθμίσεις δικτύου, IP cam εξαρταται την κάμερα αλλα λογικά απο κάποιο Web interfce που θα εχει.. Hassio γίνεται σίγουρα κατα το σετάρισμα την πρώτη φορα δεν ξέρω πως μπορείς αφου το έχεις ήδη στήσει αλλα σίγουρα γίνεται. Yeelight, broadlink & Xiaomi αναγκαστήκα μεσω DHCP. 

Εν τέλει αν εχεις μεγάλο θέμα σε βλέπω για νέο ρουτερ

Δεν υπάρχει περίπτωση ip conflict με αυτό τον τρόπο; Αν εγώ δηλαδή δηλώσω static ip στο pc μου μέσα απ' τις ρυθμίσεις δικτύου των win και ο dhcp την μοιράσει αυτή την ip όταν το pc είναι κλειστό;

6 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Γιατί να δώσεις στατικές σε όλα? Πχ στις λάμπες τι χρησιμότητα έχει?

Εγώ πχ έχω δώσει μόνο στις συσκευές που θέλω να ανοίξω πόρτες για απομακρισμενη πρόσβαση μέσω ddns. Όλα τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρει να πάρουν συγκεκριμένη ip οπότε.... Dhcp

Οι λάμπες ρυθμίζονται μέσα στο config του HA δηλώνοντας την ip τους. Αν δεν βάλεις καρφωτή ip, το ΗΑ θα τις χάσει μόλις λήξει το leasing τους:

devices:
  192.168.1.101:
    name: Κρεβατοκάμαρα
    model: color2
#    use_music_mode: true
  192.168.1.102:
    name: Παιδικό
    model: color2

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εδώ και κάποιες μέρες υπάρχει πρόβλημα στον έλεγχο με Αλέξα του κλιματιστικού (toyotomi) ενώ στο ewpe δουλεύει κομπλέ. Και να το αφαιρέσω και να το ξαναπεράσω υπάρχει πάλι το πρόβλημα. Ξέρει κανείς κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, AgMa είπε

Δεν υπάρχει περίπτωση ip conflict με αυτό τον τρόπο; Αν εγώ δηλαδή δηλώσω static ip στο pc μου μέσα απ' τις ρυθμίσεις δικτύου των win και ο dhcp την μοιράσει αυτή την ip όταν το pc είναι κλειστό;

Οι λάμπες ρυθμίζονται μέσα στο config του HA δηλώνοντας την ip τους. Αν δεν βάλεις καρφωτή ip, το ΗΑ θα τις χάσει μόλις λήξει το leasing τους:


devices:
  192.168.1.101:
    name: Κρεβατοκάμαρα
    model: color2
#    use_music_mode: true
  192.168.1.102:
    name: Παιδικό
    model: color2

Το conflict θα υπάρξει εάν δεν ρυθμίσεις συγκεκριμένο εύρος στο dhcp που μπορεί να χρησιμοποιεί. για αυτό σου έγραψα οτ εγώ ορισα dhcp να δίνει από 1.1 έως 1.230, έτσι οι ip από 1.231 μέχρι 1.254 τις βάζω εγώ καρφωτα χωρίς να έχω προβλήμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Το conflict θα υπάρξει εάν δεν ρυθμίσεις συγκεκριμένο εύρος στο dhcp που μπορεί να χρησιμοποιεί. για αυτό σου έγραψα οτ εγώ ορισα dhcp να δίνει από 1.1 έως 1.230, έτσι οι ip από 1.231 μέχρι 1.254 τις βάζω εγώ καρφωτα χωρίς να έχω προβλήμ

Ωραία, όταν λες ip κινητών μέσω ρυθμίσεων δικτύου τι εννοείς;

Ψάχνω πχ. στο δικό μου κιν. και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
48 λεπτά πριν, AgMa είπε

Ωραία, όταν λες ip κινητών μέσω ρυθμίσεων δικτύου τι εννοείς;

Ψάχνω πχ. στο δικό μου κιν. και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο.

Στο Android, πας στο WiFi και βρίσκεις το δίκτυο που θες, πρεπει να εισαι συνδεδεμένος σε αυτο, το επιλέγεις και το κρατας πατημένο για λιγα δευτερολέπα μέχρι να σου ανοίξει ενα νεό παράθυρο, εκει πατας manage network settings και μετα show advanced options. Εκει βάζεις την IP καρφωτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Για ηλεκτρικά ρολά που να συνδέεται και με Home Assistant τι επιλογές έχουμε;

Shelly 2.5 πίσω από τον διακόπτη αλλά θέλει ουδέτερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Shelly 2.5 πίσω από τον διακόπτη αλλά θέλει ουδέτερο. 

Αυτο σκεφτόμον και εγω. Δεν ειναι προβλημα ο ουδέτερος γιατι θα τραβηχτεί καλώδιο, και ειναι ολα περασμένα σε κανάλια. Στο Shelly πρεπει μετα να ρυθμισω ποση ώρα θα μένει ανοιχτό σε κάθε πάτημα για να ανοίγει/κλείνει εντελώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αυτο σκεφτόμον και εγω. Δεν ειναι προβλημα ο ουδέτερος γιατι θα τραβηχτεί καλώδιο, και ειναι ολα περασμένα σε κανάλια. Στο Shelly πρεπει μετα να ρυθμισω ποση ώρα θα μένει ανοιχτό σε κάθε πάτημα για να ανοίγει/κλείνει εντελώς;

Ναι, έχει τέτοια ρύθμιση, το καλιμπράρεις. Επίσης έχει και κάτι άλλο, έχει αμπερομετρικό μέσα οπότε αν στο κλείσιμο βρει κάποιο εμπόδιο και του ανεβάσει αμπέρ, κόβει (ασφάλεια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Αυτο σκεφτόμον και εγω. Δεν ειναι προβλημα ο ουδέτερος γιατι θα τραβηχτεί καλώδιο, και ειναι ολα περασμένα σε κανάλια. Στο Shelly πρεπει μετα να ρυθμισω ποση ώρα θα μένει ανοιχτό σε κάθε πάτημα για να ανοίγει/κλείνει εντελώς;

Εγώ δε το έχω ρυθμίσει με την ώρα. έχει κάποιες ρυθμίσεις που κάνεις calibration και όταν του λες να κλείσει ή να ανοίξει, το κάνει full.

Φυσικά μπορείς να το πας και μέχρι κάποιο σημείο. 

Η μόνη (ασήμαντη) παρατήρηση που έχω να κάνω είναι η εξής.

Έστω ότι ο φυσικός διακόπτης για να κατέβει το ρολό, είναι στη θέση Α όταν δεν κάνει τίποτα και στη θέση Β όταν δίνει εντολή στο ρολό για να κατέβει.(αντίστοιχα τα ίδια και για να ανέβει)

Πριν όταν πάταγα το φυσικό διακόπτη για να κατέβει (από Α σε Β), αν ήθελα να σταματήσει κάπου στη μέση, απλά τον ξαναπάταγα ώστε να γυρίσει στην θέση Α. Εκείνη τη στιγμή σταμάταγε και το ρολό.

Τώρα κάνω το εξής. Από Α σε Β για να κινηθεί. Από Β σε Α όταν το πάω, συνεχίζει το ρολό να κουνιέται (ενώ πριν σταμάταγε). Ξανά από Α σε Β σταματάει το ρολό. Και τώρα από Β σε Α δεν κάνει τίποτα. 

 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
36 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ναι, έχει τέτοια ρύθμιση, το καλιμπράρεις. Επίσης έχει και κάτι άλλο, έχει αμπερομετρικό μέσα οπότε αν στο κλείσιμο βρει κάποιο εμπόδιο και του ανεβάσει αμπέρ, κόβει (ασφάλεια).

flash για tasmota γινεται ευκολα;

25 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

Εγώ δε το έχω ρυθμίσει με την ώρα. έχει κάποιες ρυθμίσεις που κάνεις calibration και όταν του λες να κλείσει ή να ανοίξει, το κάνει full.

Φυσικά μπορείς να το πας και μέχρι κάποιο σημείο. 

Η μόνη (ασήμαντη) παρατήρηση που έχω να κάνω είναι η εξής.

Έστω ότι ο φυσικός διακόπτης για να κατέβει το ρολό, είναι στη θέση Α όταν δεν κάνει τίποτα και στη θέση Β όταν δίνει εντολή στο ρολό για να κατέβει.(αντίστοιχα τα ίδια και για να ανέβει)

Πριν όταν πάταγα το φυσικό διακόπτη για να κατέβει (από Α σε Β), αν ήθελα να σταματήσει κάπου στη μέση, απλά τον ξαναπάταγα ώστε να γυρίσει στην θέση Α. Εκείνη τη στιγμή σταμάταγε και το ρολό.

Τώρα κάνω το εξής. Από Α σε Β για να κινηθεί. Από Β σε Α όταν το πάω, συνεχίζει το ρολό να κουνιέται (ενώ πριν σταμάταγε). Ξανά από Α σε Β σταματάει το ρολό. Και τώρα από Β σε Α δεν κάνει τίποτα. 

Ελπίζω να έγινα κατανοητός.😀

καταλαβα αν και με καψες 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι ο διακόπτης των ρολών που αναφέρεστε, είναι μονός; 

Στην δική μου περίπτωση που ο διακόπτης είναι διπλός, ένα μπουτόν τα ανεβάζει και το άλλο τα κατεβάζει, θα μπορούσε να μπει αυτό το Shelly 2.5? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 λεπτά πριν, cantonas είπε

Να υποθέσω ότι ο διακόπτης των ρολών που αναφέρεστε, είναι μονός; 

Στην δική μου περίπτωση που ο διακόπτης είναι διπλός, ένα μπουτόν τα ανεβάζει και το άλλο τα κατεβάζει, θα μπορούσε να μπει αυτό το Shelly 2.5? 

εγω προσωπικα δεν μιλαω για κατι συγκεκριμένο γιατι δεν εχω ακόμη αλλα δεν βλέπω λόγο να μην δουλεύει σε διπλό διακόπτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Spect~ είπε

εγω προσωπικα δεν μιλαω για κατι συγκεκριμένο γιατι δεν εχω ακόμη αλλα δεν βλέπω λόγο να μην δουλεύει σε διπλό διακόπτη

Ναι σωστά. Απλά έλεγα μήπως είχε κανένα περιορισμό. Γιατί θα τον πάρω και θα τον δώσω στον πατέρα μου για να τον τοποθετήσει. Είναι συνταξιούχος ηλεκτρολόγος, απλά με τους αυτοματισμούς δεν είχε προλάβει να ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά πιστεύω πως δεν θα έχει πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, cantonas είπε

Ναι σωστά. Απλά έλεγα μήπως είχε κανένα περιορισμό. Γιατί θα τον πάρω και θα τον δώσω στον πατέρα μου για να τον τοποθετήσει. Είναι συνταξιούχος ηλεκτρολόγος, απλά με τους αυτοματισμούς δεν είχε προλάβει να ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά πιστεύω πως δεν θα έχει πρόβλημα. 

Μα δεν εχει να κάνει με αυτο. Θεωρω εύκολη τη σύνδεση, ακομη και για κάποιον που δεν ειναι ηλεκτρολόγος εφόσον ξέρει τα βασικά. 

21 λεπτά πριν, cantonas είπε

Ναι σωστά. Απλά έλεγα μήπως είχε κανένα περιορισμό. Γιατί θα τον πάρω και θα τον δώσω στον πατέρα μου για να τον τοποθετήσει. Είναι συνταξιούχος ηλεκτρολόγος, απλά με τους αυτοματισμούς δεν είχε προλάβει να ασχοληθεί ιδιαίτερα, αλλά πιστεύω πως δεν θα έχει πρόβλημα. 

 

52 λεπτά πριν, cantonas είπε

Να υποθέσω ότι ο διακόπτης των ρολών που αναφέρεστε, είναι μονός; 

Στην δική μου περίπτωση που ο διακόπτης είναι διπλός, ένα μπουτόν τα ανεβάζει και το άλλο τα κατεβάζει, θα μπορούσε να μπει αυτό το Shelly 2.5? 

η συνδεση

https://www.shelly-support.eu/lexikon/index.php?entry-pdf-export/48-connection-diagrams-shelly-2-5/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...