Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, cantonas είπε

Να υποθέσω ότι ο διακόπτης των ρολών που αναφέρεστε, είναι μονός; 

Στην δική μου περίπτωση που ο διακόπτης είναι διπλός, ένα μπουτόν τα ανεβάζει και το άλλο τα κατεβάζει, θα μπορούσε να μπει αυτό το Shelly 2.5? 

για διπλό διακόπτη μιλάω που έχει ένα κουμπί να ανεβάζει τα ρολλά και ένα να τα κατεβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 14/7/2020 στις 11:12 ΜΜ, MAN0U είπε

Παιδιά καλησπέρα κι από μένα.

Χωρίς να θέλω να χαλάσω την ροή, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.

Ψάχνω για 3 θερμόμετρα για τα υπνοδωμάτια και 1 για το σαλόνι. Θέλω να έχει wifi σύνδεση με κάποιο hub/ bridge και με δικό του app αν γινεται, να έχει LCD για να το βλέπω όταν είμαι στον χώρο, να είναι συμβατά με Google assistant και ιδανικά να είναι και usb powered για να μην έχω αλλαγήσε μπαταρίες κάθε λίγο. Ιδανικά θα μπορούν να συνδεθούν και με home assistant που μπορεί να βάλω στο μέλλον.

Υπάρχει κάτι τέτοιο; Ψάχνω, ψάχνω αλλά δεν βρίσκω τίποτα που να τα συνδυάζει όλα αυτά.

Ευχαριστώ!

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στους αισθητήρες της Blitzwolf.

https://www.banggood.com/BlitzWolf-BW-IS4-ZigBee-LCD-Screen-Smart-Home-Temperature-Humidity-Sensor-Thermometer-Hygrometer-p-1604349.html?cur_warehouse=CZ

Δεν είναι οι ίδιοι wifi αλλά συνδέονται μέσω zigbee στο bridge που συνδέεται με wifi και τα δεδομένα τους είναι προσβάσιμα μέσω εφαρμογών, ενώ συνδέεται και με Google Home. Επίσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από το Home Assistant.

Έχε υπόψη πως το Google Home δεν βλέπει (ακόμα) τέτοιους αισθητήρες. Αν το βάλεις, το μόνο δεδομένο που μπορεί να σου δώσει είναι η θερμοκρασία (και αυτό μέσω Home Assistant, δεν ξέρω αν γίνεται μέσω της εφαρμογής που χρησιμοποιεί η Blitzwolf).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πρόβλημα στο zigbee δίκτυο μου. Δεν φτάνει σε όλα τα σημεία του σπιτιού. Χρειάζεται σε ένα σημείο να βάλω μια πρίζα zigbee για να αναμεταδίδει το σήμα. Ξέρει κανείς καμία "ισχυρή"  για αυτή τη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Μα δεν εχει να κάνει με αυτο. Θεωρω εύκολη τη σύνδεση, ακομη και για κάποιον που δεν ειναι ηλεκτρολόγος εφόσον ξέρει τα βασικά. 

η συνδεση

https://www.shelly-support.eu/lexikon/index.php?entry-pdf-export/48-connection-diagrams-shelly-2-5/

 

52 λεπτά πριν, acmegr7 είπε

για διπλό διακόπτη μιλάω που έχει ένα κουμπί να ανεβάζει τα ρολλά και ένα να τα κατεβάζει.

Ok ευκολάκι είναι από ότι βλέπω η σύνδεση, έχω και ουδέτερο από την πρίζα που είναι από κάτω.

Οπότε αφού βλέπω ότι συνεργάζεται και με Alexa, θα πάρω ένα να το δοκιμάσω.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, acmegr7 είπε

για διπλό διακόπτη μιλάω που έχει ένα κουμπί να ανεβάζει τα ρολλά και ένα να τα κατεβάζει.

Από ότι έχω δει υπάρχουν 2 ειδών διακόπτες για ρολά. Ένα είδος είναι με κουμπια πάνω κάτω για τις αντίστοιχες κινήσεις που όμως έχουν και ένα κουμπί στην μέση για stop. Και ένα είδος με μόνο πάνω κάτω που όταν το αφήσεις απλά σταματάει το ρόλο.

 

Κάνει και για τα 2 είδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, acmegr7 είπε

Έχω πρόβλημα στο zigbee δίκτυο μου. Δεν φτάνει σε όλα τα σημεία του σπιτιού. Χρειάζεται σε ένα σημείο να βάλω μια πρίζα zigbee για να αναμεταδίδει το σήμα. Ξέρει κανείς καμία "ισχυρή"  για αυτή τη δουλειά;

Η πρίζα μου της Innr κάνει καλή δουλειά σε αυτόν τον τομέα, με πολλές συσκευές να συνδέονται με αυτή

https://www.amazon.de/SmartPlug-compatible-Philips-intelligent-socket/dp/B084BMSYV7/ref=sr_1_7

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, mdmike είπε

Εδώ και κάποιες μέρες υπάρχει πρόβλημα στον έλεγχο με Αλέξα του κλιματιστικού (toyotomi) ενώ στο ewpe δουλεύει κομπλέ. Και να το αφαιρέσω και να το ξαναπεράσω υπάρχει πάλι το πρόβλημα. Ξέρει κανείς κάτι?

το ewpe ειναι app για τον π...ο , εμενα ενω κανονικα το φορτωσε στο google home ξαφνικα εξαφανιστηκε και δεν μπορεσα να το ξανα σεταρω,θεωρω οτι ο server του ewpe εχει προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Από ότι έχω δει υπάρχουν 2 ειδών διακόπτες για ρολά. Ένα είδος είναι με κουμπια πάνω κάτω για τις αντίστοιχες κινήσεις που όμως έχουν και ένα κουμπί στην μέση για stop. Και ένα είδος με μόνο πάνω κάτω που όταν το αφήσεις απλά σταματάει το ρόλο.

Κάνει και για τα 2 είδη?

Ναι παίζει κανονικά. Η συνδέση γίνεται ως εξής:

N = ουδέτερο (εδω πρέπει να βάλεις μαζι το ουδέτερο απο τον πίνακα και απο το ρολό.

L (Input)= φάση απο τον "πινακα". 

L (output) = φαση που πάει από το shelly στο διακόπτη 

01 = το καλώδιο για ανοιγμα απο το ρολο 

SW1 = το καλώδιο για ανοιγμα που καταλήγει στο διακόπτη


02 = το καλώδιο για κλείσιμο απο το ρολο

SW2 =  το καλώδιο για κλείσιμο που καταλήγει στο διακόπτη

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο παραθυρο/ρολο που θα βαλω ο διακόπτης θα ειναι εξωτερικός (επιτοίχιος) εχει κανεις να προτείνει καποιο συνδυασμο διακοπτη(μπατον)/κουτι που να χωραει μεσα το shelly?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Μετά από ένα video που είδα πριν λίγες μερες σκεφτομαι να βάλω 2 ταινιες led για φωτισμό στα κρεβάτια των παιδιών. Είναι ξύλινα και εχουν μία εγκοπή προς τα μέσα λίγο πριν το πάτωμα. Οπότε σκεφτόμουν να βάλω εκεί από μία ledoταινία και να είναι σαν κρυφός φωτισμός περίπου.

 

Για αρχή σκεφτόμουν κάτι απλό/οικονομικό/λευκό, και αν βολέψει... τότε να παω σε χρώματα κλπ. Σε πρώτη φάση δεν μου χρειάζεται να είναι wifi μιας και μπορώ ευκολα να βάλω ενα sonoff ή ένα shelly button για να το ανοιγοκλείνω.

 

Εχετε να προτείνετε κάτι; Το πολύ 2 μέτρα μήκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 λεπτό πριν, fingolfingr είπε

Καλησπέρα,

Μετά από ένα video που είδα πριν λίγες μερες σκεφτομαι να βάλω 2 ταινιες led για φωτισμό στα κρεβάτια των παιδιών. Είναι ξύλινα και εχουν μία εγκοπή προς τα μέσα λίγο πριν το πάτωμα. Οπότε σκεφτόμουν να βάλω εκεί από μία ledoταινία και να είναι σαν κρυφός φωτισμός περίπου.

Για αρχή σκεφτόμουν κάτι απλό/οικονομικό/λευκό, και αν βολέψει... τότε να παω σε χρώματα κλπ. Σε πρώτη φάση δεν μου χρειάζεται να είναι wifi μιας και μπορώ ευκολα να βάλω ενα sonoff ή ένα shelly button για να το ανοιγοκλείνω.

Εχετε να προτείνετε κάτι; Το πολύ 2 μέτρα μήκος.

Παρε απο ebay μια ταινια 5 μέτρων 2 φορτιστες και 2 wifi controller. δεν νομιζω να σου βγει πανω απο 30-40 ευρω . Αν παρεις sonoff θα χεις θεμα με το ρευμα νομιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Καλησπέρα,

Μετά από ένα video που είδα πριν λίγες μερες σκεφτομαι να βάλω 2 ταινιες led για φωτισμό στα κρεβάτια των παιδιών. Είναι ξύλινα και εχουν μία εγκοπή προς τα μέσα λίγο πριν το πάτωμα. Οπότε σκεφτόμουν να βάλω εκεί από μία ledoταινία και να είναι σαν κρυφός φωτισμός περίπου.

Για αρχή σκεφτόμουν κάτι απλό/οικονομικό/λευκό, και αν βολέψει... τότε να παω σε χρώματα κλπ. Σε πρώτη φάση δεν μου χρειάζεται να είναι wifi μιας και μπορώ ευκολα να βάλω ενα sonoff ή ένα shelly button για να το ανοιγοκλείνω.

Εχετε να προτείνετε κάτι; Το πολύ 2 μέτρα μήκος.

Μπορείς να την πάρεις και από Ελλάδα έτοιμη. 

https://www.skroutz.gr/s/20439033/Ταινία-Led-WiFi-Σετ-με-Τηλεχειριστήριο-5050-12V-IP65-RGB-2m-SNF-L1-2M-Sonoff.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2020 στις 1:31 ΜΜ, acmegr7 είπε

Έχω πρόβλημα στο zigbee δίκτυο μου. Δεν φτάνει σε όλα τα σημεία του σπιτιού. Χρειάζεται σε ένα σημείο να βάλω μια πρίζα zigbee για να αναμεταδίδει το σήμα. Ξέρει κανείς καμία "ισχυρή"  για αυτή τη δουλειά;

Οποιαδήποτε ZigBee συσκευή που συνδέεται σε πρίζα δημιουργεί επέκταση του ZigBee σήματος, λειτουργεί σαν αναμεταδότης δηλαδή. Και του ΙΚΕΑ θα σου κάνει δουλειά θεωρώ.

Άσχετο, μόλις τελείωσα το ui το οποίο με πολύ κόπο αντέγραψα:

Screenshot_20200719_190314.jpg

 

Screenshot_20200719_185427_io.homeassistant.companion.android.jpg

Επεξ/σία από AgMa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, AgMa είπε

Οποιαδήποτε ZigBee συσκευή που συνδέεται σε πρίζα δημιουργεί επέκταση του ZigBee σήματος, λειτουργεί σαν αναμεταδότης δηλαδή. Και του ΙΚΕΑ θα σου κάνει δουλειά θεωρώ.

 

 

 

δεν ειμια 100% σιγουρος για αυτο. Εγω που εχω διακοπτες οταν ειχα μπει στο GUi δεν ειχα δει να συνδεονται μεταξυ τους μονο οισυσκευες με το zigbee stick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spect~ είπε

δεν ειμια 100% σιγουρος για αυτο. Εγω που εχω διακοπτες οταν ειχα μπει στο GUi δεν ειχα δει να συνδεονται μεταξυ τους μονο οισυσκευες με το zigbee stick

Για πρίζα μίλησα, όχι διακόπτη 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...