Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, AgMa είπε

Για πρίζα μίλησα, όχι διακόπτη 🙂

σωστα.. αν και θα πρεπε να ισχύει το ίδιο με τους διακόπτες 

Επεξ/σία από Spect~
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Spect~ είπε

σωστα.. αν και θα πρεπε να ισχύει το ίδιο με τους διακόπτες 

Από όσο έχω δει στο σχεδιάγραμμα του δικτύου μου, οι πρίζες είναι οι πιο πολυσυνδεδεμένοι κόμβοι (και οι Ικέα μια χαρά δουλειά κάνουν), πολύ περισσότερο από τους λαμπτήρες πχ που είναι επίσης ρουτερς. Δεν ξέρω αν τυχαίνει ή είναι από τον σχεδιασμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, gippas είπε

Από όσο έχω δει στο σχεδιάγραμμα του δικτύου μου, οι πρίζες είναι οι πιο πολυσυνδεδεμένοι κόμβοι (και οι Ικέα μια χαρά δουλειά κάνουν), πολύ περισσότερο από τους λαμπτήρες πχ που είναι επίσης ρουτερς. Δεν ξέρω αν τυχαίνει ή είναι από τον σχεδιασμό

τι πριζες εχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Flash tasmota σε Shelly 2.5 πως γινεται; παρελαβα το Shelly και εχω και τη βλακεια για να το φλασαρω αλλα ειδαι κατι για πυκνωτες κλπ. Το εχει κανει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Flash tasmota σε Shelly 2.5 πως γινεται; παρελαβα το Shelly και εχω και τη βλακεια για να το φλασαρω αλλα ειδαι κατι για πυκνωτες κλπ. Το εχει κανει κανεις;

γιατί να το κάνεις;

Στο ΗΑ έχει integration στο HACS που μπαίνει όπως είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Flash tasmota σε Shelly 2.5 πως γινεται; παρελαβα το Shelly και εχω και τη βλακεια για να το φλασαρω αλλα ειδαι κατι για πυκνωτες κλπ. Το εχει κανει κανεις;

Αν το έκανα θα ακολουθούσα τις οδηγείς εδώ. Αν το καταφέρεις γράψε προβλήματα που αντιμετώπισες γιατί περιμένω κι εγώ ένα σε μερικές μέρες. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Εχει κανείς εικόνα από αυτό το κιτ; Ανεξαρτητου τιμής. Αξίζει;

https://www.skroutz.gr/s/7223858/D-Link-Smart-Home-HD-Starter-Kit-DCH-100KT.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, acmegr7 είπε

γιατί να το κάνεις;

Στο ΗΑ έχει integration στο HACS που μπαίνει όπως είναι.

δεν νομιζω να το κανω κιολας γιατι εχουθν βαλει πιο μικρη διαμετρο στα πιν που ειναι για το φλασαρισμα και τα κλασσικα καλωδια δεν κανουν οποτε κατεληξα να το ξηλωσω ολο 😛

1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Αν το έκανα θα ακολουθούσα τις οδηγείς εδώ. Αν το καταφέρεις γράψε προβλήματα που αντιμετώπισες γιατί περιμένω κι εγώ ένα σε μερικές μέρες. Ευχαριστώ

οτι εγρψα απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν,

για το Shelly καλο θα είναι όντως κάποιος να ακολουθήσεις τις οδηγίες που έβαλε ο Λευτέρης. Θέλει πολύ προσοχή στα πινάκια πάνω στο Shelly. Η διάμετρος ειναι 1mm αν θυμάμαι καλα που σημαίνει οτι τα κλασσικά καλώδια που έχουμε για το flasharisma να μην κάνουν. Εγω το έσπασα.

Στο HA τελικά το πέρασα με το ShellyforHass, εύκολη η διαδικασία και δειχνουν ολα οκ. Εκτός απροόπτου σήμερα θα γίνει και η σύνδεση με το ρολό οποτε θα έχω νέα με το ανοιξε/κλείσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spect~ είπε

Λοιπόν,

για το Shelly καλο θα είναι όντως κάποιος να ακολουθήσεις τις οδηγίες που έβαλε ο Λευτέρης. Θέλει πολύ προσοχή στα πινάκια πάνω στο Shelly. Η διάμετρος ειναι 1mm αν θυμάμαι καλα που σημαίνει οτι τα κλασσικά καλώδια που έχουμε για το flasharisma να μην κάνουν. Εγω το έσπασα.

Στο HA τελικά το πέρασα με το ShellyforHass, εύκολη η διαδικασία και δειχνουν ολα οκ. Εκτός απροόπτου σήμερα θα γίνει και η σύνδεση με το ρολό οποτε θα έχω νέα με το ανοιξε/κλείσε

Το ShellyforHass το πέρασες μέσα από το config.yaml ή από HACS; Αν μπορείς δώσε κάποιες οδηγίες. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, leuteris107 είπε

Το ShellyforHass το πέρασες μέσα από το config.yaml ή από HACS; Αν μπορείς δώσε κάποιες οδηγίες. Ευχαριστώ

εγώ πάντως το είχα περάσει μέσω hacs πριν καιρό. Ακολούθησε τις οδηγίες και πες αν κολλήσεις κάπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, leuteris107 είπε

Το ShellyforHass το πέρασες μέσα από το config.yaml ή από HACS; Αν μπορείς δώσε κάποιες οδηγίες. Ευχαριστώ

HACS και ρυθμιση απο το integrations. Αν θες κατι πιο συγκεκριμενο πες μου. Αν ερθει ο ηλεκτρολογος θα το φτιαξω σημερα εντελως.. Αν και εχω καποιες αποριες για το cover στο HA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπον εβαλα και το Shelly, 

Αγόρασα button (δηλαδη που το πατας και κανει επαναφορα) αντι για διακόπτη. Η διαφορα ειναι οτι στο button το κρατας πατημενο για να ανέβει/κατεβει ενω στο διακόπτη το ανοιγεις και για να σταματησει πρεπει να επαναφέρεις το διακόπτη στην αρχικη του θέση, οπως δηλάδη στους συμβατικούς διακόπτες για τα φώτα.

Τωρα που σύνδεσα το Shelly ακομη και οταν πατα το Button μια φορα ξεκιναει και το κατεβάζει μεχρι να το ξαναπατήσω που ουσιαστικά δουλεύει σαν κανονικος διακόπτης.. Θα ψάξω αν αλλαζει αυτό αλλα δεν νομίζω. 

 

Η καλωδίωση ειναι έυκολη και την κάνεις και μόνος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Λοιπον εβαλα και το Shelly, 

Αγόρασα button (δηλαδη που το πατας και κανει επαναφορα) αντι για διακόπτη. Η διαφορα ειναι οτι στο button το κρατας πατημενο για να ανέβει/κατεβει ενω στο διακόπτη το ανοιγεις και για να σταματησει πρεπει να επαναφέρεις το διακόπτη στην αρχικη του θέση, οπως δηλάδη στους συμβατικούς διακόπτες για τα φώτα.

Τωρα που σύνδεσα το Shelly ακομη και οταν πατα το Button μια φορα ξεκιναει και το κατεβάζει μεχρι να το ξαναπατήσω που ουσιαστικά δουλεύει σαν κανονικος διακόπτης.. Θα ψάξω αν αλλαζει αυτό αλλα δεν νομίζω. 

Η καλωδίωση ειναι έυκολη και την κάνεις και μόνος σου.

Το ίδιο συμβαίνει και μέσω της εφαρμογής; Δηλαδή πατάς μια φορά και ανεβαίνει; Αν ναι.....αν το πατήσεις άλλη μία τι κάνει, σταματάει ή έχει άλλο "κουμπί" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...