Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gippas είπε

Δεν ξέρω αν σου είναι ξεκάθαρο αλλά χρειάζεσαι δύο πράγματα:

-Έναν κοντρόλερ ώστε να μπορούν να χρησιμοποιηθούν ασύρματα οι λεντοταινίες. Χρειάζεσαι για κάθε λεντοταινία έναν προφανώς.

-Ένα κουμπί για να επικοινωνεί με τον κοντρόλερ.

Αν θέλεις κάτι απλό σχετικά στο στήσιμο, μια επιλογή είναι λεντοταινία και κουμπί Yeelight. Οι λεντοταινίες αυτές έχουν ενσωματωμένους κοντρόλερ. Μέσω της εφαρμογής της Yeelight θα μπορείς να ελέγχεις τις ταινίες και να φτιάξεις και σκηνές για το κουμπί. Το κουμπί είναι με μπαταρία που είπες πως δεν θες. Έχε υπόψη πάντως πως η μπαταρία θα κρατήσει 2+ χρόνια.

περιπου ξεκαθαρα μου ειναι!

μια ερωτηση, το σαλονι μου ειναι 40τμ, και εχω 3 γραμμες φωτων. οπως φαινονται στις φωτος. σκεφτομαι να βαλω 2 μετρα στο Α και 2 μετρα στο Β και 4 στο Γ.

Σαν συνολο νομιζω θελω τουλαχιστον 4000lm? σωστα? οποτε πρεπει να βρω καποια με τουλαχιστον 500lm/m.

ισως τελικα βαλω κουμπι με μπαταρια, αλλα θα προτιμουσα να το αποφυγω.

 

New Bitmap Image.jpg

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, spy_vlsi είπε

αφηνω αυτο εδω για οποιν ενδιαφερεται

Δουλεύει out of the box ή χρειάζεται κάποιο φλασάρισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, simfun είπε

Και τι διαφορά θα κάνει σε σχέση με ένα setup με CC2531 φλασαρισμένο και Zigbee2MQTT?

λογικα στην τσεπη και στο οτι δεν χρειαζεται καποιος να μπλεξει με το να εχει οτι χρειαζεται για το φλασαρισμα. Σκεφτομαι να παρω κανα δυο να χω να παιζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, γνωρίζει κανείς αν σε Xiaomi Mi Hub κινέζικο που λειτουργεί σε server Κίνας, μπορεί να δεχτεί σέ αισθητήρες για πόρτες/παράθυρα, θερμοκρασίες και κίνησης από Ευρωπαϊκή αγορά; Τα επίσημα που πουλάει η infoquest.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

8 ώρες πριν, AgMa είπε

Αν είναι όπως τα λέει, τσάμπα τα λεφτά που έδωσα στο conbee 2 🤔

Τα CC2531 δεν φημίζονται για την εμβέλεια τους, το Conbee θεωρητικά έχει καλύτερη, εγώ τουλάχιστον γι'αυτό το είχα προτιμήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που η Shelly βγάζει μόνο wi-fi, εμένα όλο το σπίτι θα γίνει με shellια και θα απλωθεί το σήμα του wi-fi παντού με τα ανάλογα repeaters/access points. Νο πρόμπλεμ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Εγω προσωπικα αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα τα εστηνα ολα με fibaro, αναφερομαι στα σηματνικα οπως φωτα, ρολα κλπ. 

Εγώ θα τράβαγα καλώδια σε πίνακα KNX (νέα κατασκευή) αλλά δεν μπηκα καν στην διαδικασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...