Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το echo dot εσυ απο που το πηρες μηπως παιζει ρολο..;;; εγω απο σκρουτζομαγαζο μηπως απο κωτσοβολο θάδουλεψει;

6 ώρες πριν, cantonas είπε

Το ίδιο θέμα έχω κι εγώ. Τις έχω πάνω από ένα μήνα και δεν έχω καταφέρει να τις συνδέσω με το echo dot. 

Έχω δοκιμάσει και τις 2 εφαρμογές αλλά δεν... 

Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο με τους servers. 

Το echo dot εσυ απο που το πηρες μηπως παιζει ρολο..;;; εγω απο σκρουτζομαγαζο μηπως απο κωτσοβολο θάδουλεψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, 7NationArmy είπε

Το echo dot εσυ απο που το πηρες μηπως παιζει ρολο..;;; εγω απο σκρουτζομαγαζο μηπως απο κωτσοβολο θάδουλεψει;

Το echo dot εσυ απο που το πηρες μηπως παιζει ρολο..;;; εγω απο σκρουτζομαγαζο μηπως απο κωτσοβολο θάδουλεψει;

Δε νομίζω να έχει καμία σχέση. 

Από kaizer το πήρα μαζί με τις λάμπες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cantonas είπε

Δε νομίζω να έχει καμία σχέση. 

Από kaizer το πήρα μαζί με τις λάμπες. 

Και εγω απο εκει...η συσκευη ερχετε απο U.K. μηπως σκευτομαι αυτη απο κωτσοβολο ειναι για εμας...γιατι μιλησα και με την υποστηριξη απο U.K. καναμε ολα τα βηματα 1-1 μαζι και παλι τιποτα....κριμα ειναι τοσες λαμπες τα πηρα ολα μαζι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7NationArmy είπε

Και εγω απο εκει...η συσκευη ερχετε απο U.K. μηπως σκευτομαι αυτη απο κωτσοβολο ειναι για εμας...γιατι μιλησα και με την υποστηριξη απο U.K. καναμε ολα τα βηματα 1-1 μαζι και παλι τιποτα....κριμα ειναι τοσες λαμπες τα πηρα ολα μαζι!!!

Δεν πιστευω να παίζει ρόλο η περιοχή αγοράς. Ίσως ο λογαριασμος που είναι συνδεδεμένος αλλα και παλι χλωμό. Εγώ πχ το είχα αγοράσει από amazon uk απευθείας και όλα δουλεύουν κανονικά.

Οι δικές μου λάμπες είναι yeelight (singapore server) και η alexa τις βλέπει κανονικά με το αντιστοιχο skill

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7NationArmy είπε

Και εγω απο εκει...η συσκευη ερχετε απο U.K. μηπως σκευτομαι αυτη απο κωτσοβολο ειναι για εμας...γιατι μιλησα και με την υποστηριξη απο U.K. καναμε ολα τα βηματα 1-1 μαζι και παλι τιποτα....κριμα ειναι τοσες λαμπες τα πηρα ολα μαζι!!!

Δεν φταίει το dot και η προέλευση του, η εφαρμογή της xiaomi και οι servers τους είναι το πρόβλημα. Άμα διαβάσεις στις αξιολογήσεις μέσα στα skills της εφαρμογής του dot και σε reviews του Amazon, έχουν πολλοί στην Ευρώπη το ίδιο θέμα. 

Ακόμα και μια smart plug της xiaomi που έχω δεν μπορεί να την βρει. 

Έχω δοκιμάσει και τα 2 skills που αφορούν την xiaomi αλλά δεν παίζουν. 

Αν έφταιγε το dot και η προέλευση του, δεν θα είχα συνδέσει χωρίς πρόβλημα, harmony hub, sonoff relay και 5-6 shelly διακόπτες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fingolfingr είπε

Δεν πιστευω να παίζει ρόλο η περιοχή αγοράς. Ίσως ο λογαριασμος που είναι συνδεδεμένος αλλα και παλι χλωμό. Εγώ πχ το είχα αγοράσει από amazon uk απευθείας και όλα δουλεύουν κανονικά.

Οι δικές μου λάμπες είναι yeelight (singapore server) και η alexa τις βλέπει κανονικά με το αντιστοιχο skill

Οποτε προτεινεις να αλλαξω σε yeelight λαμπες και να μπω απο εφαρμογη yeelight ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, 7NationArmy είπε

Οποτε προτεινεις να αλλαξω σε yeelight λαμπες και να μπω απο εφαρμογη yeelight ?

Όχι δεν προτείνω να αλλαξεις τις λαμπες.  Ο cantonas παραπάνω αναφέρει ότι δοκιμασε και τις 2 εφαρμογες. Αν εννοεί xiaomi home και yeelight... δοκιμασε κι εσύ την yeelight μηπως και. Εχει μεσα καποιες xiaomi λαμπεσ αλλα δεν ξερω αν εχει τις δικές σου.

 

Σχετικά με τους servers.... εγώ θα προτιμούσα να τις συνδεσω σε κινεζικους μηπως και δουλεψουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, cantonas είπε

Και πως γίνεται αυτό, να συνδεθούν στους κινέζικους servers?

Όταν εγκαθιστας της εφαρμογη (ή όταν κανεις Login αν θυμαμαι καλα) σε ρωτάει σε τι server θες να συνδεθείς. China mainland, europe Κλπ. Από όσο θυμαμαι εχει λίστα. Βέβαια θα πρεπει να γίνουν reset οι λαμπες για να τις ανακαλύψει από την αρχή η εφαρμογή. Αν θυμαμαι καλα για reset τις αναβοσβήνεις από τον διακοπτη 5 φορές.

 

Μπορεί να ξεκινήσει καποιος με μία και αν δουλεψει... παει στην αλλη

 

ΥΓ: Βλεπω ότι το alexa app εχει 3 skills για mi home. To ένα είναι μονο για αμερική, το αλλο λέει ότι είναι συγκεκριμένα για mi home και singapore server και ένα που συμφωνα με τα σχολια δουλευει για ασια. Δοκιμάστε για αρχή αλλαγή σε chine mainland και προχωρήστε αναλόγως

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, fingolfingr είπε

Όταν εγκαθιστας της εφαρμογη (ή όταν κανεις Login αν θυμαμαι καλα) σε ρωτάει σε τι server θες να συνδεθείς. China mainland, europe Κλπ. Από όσο θυμαμαι εχει λίστα. Βέβαια θα πρεπει να γίνουν reset οι λαμπες για να τις ανακαλύψει από την αρχή η εφαρμογή. Αν θυμαμαι καλα για reset τις αναβοσβήνεις από τον διακοπτη 5 φορές.

Μπορεί να ξεκινήσει καποιος με μία και αν δουλεψει... παει στην αλλη

ΥΓ: Βλεπω ότι το alexa app εχει 3 skills για mi home. To ένα είναι μονο για αμερική, το αλλο λέει ότι είναι συγκεκριμένα για mi home και singapore server και ένα που συμφωνα με τα σχολια δουλευει για ασια. Δοκιμάστε για αρχή αλλαγή σε chine mainland και προχωρήστε αναλόγως

Ευχαριστω για την συμβουλη...αυριο που θα εχω χρονο θα το δοκιμασω να δω εκτος αν με προλαβει ο  cantonas να μας πει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

- smart διακοπτες - 

 https://www.banggood.com/MoesHouse-AC170-250V-RF433-WiFi-Smart-Wall-Touch-Switch-No-Neutral-Wire-Needed-Smart-Single-Wire-Wall-Switch-Work-with-Alexa-Google-Home-p-1703985.html?ID=6287845528397&cur_warehouse=CN

Δεν θελει ουδετερο. 

παρέλαβα εναν τριπλό και τον δοκίμασα. όντως λειτουργεί απροβληματιστα, είναι άμεσος χωρίς καθυστέρηση. Η smart εφαρμογή εμφανισιακά είναι ολόιδια με το Mi home και λειτουργεί άψογα.

Συνδέθηκε χωρίς θέμα με alexa.

το παρκάρω εδω γιατί πιστεύω έχουν αρκετοί θέμα με τον ουδέτερο και σε αυτά τα λευτα είναι τσάμπα συγκριτικά με κάτι άλλους που έχω δει κ κάνουν 50 λιρες απο αγγλια και παίζουν χωρίς ουδέτερο.

το αρνητικό στην ολη φάση κάνανε πάρα πολύ καιρό να μπουν σε στοκ κ να έρθουν.

 

Εdit : εψανχα την εταιρία και ειδα στη περιγραφή στο σιτε τους για 2 way multi control , εννοεί το ale re tour αν κάποιος γνώστης μπορεί να με βοηθήσει? 

είναι εκεί που λεει Product features 

https://www.moeshouse.com/collections/wifi-switch/products/smart-glass-panel-switch-smart-life-tuya-app-multi-control-association-voice-control-with-alexa-google-home-1-2-3-gang

Επεξ/σία από sndev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, sndev είπε

Εdit : εψανχα την εταιρία και ειδα στη περιγραφή στο σιτε τους για 2 way multi control , εννοεί το ale re tour αν κάποιος γνώστης μπορεί να με βοηθήσει? 

είναι εκεί που λεει Product features 

https://www.moeshouse.com/collections/wifi-switch/products/smart-glass-panel-switch-smart-life-tuya-app-multi-control-association-voice-control-with-alexa-google-home-1-2-3-gang

Είναι software based, συνδέεις τον διακόπτη 1 στο φως, στον διακόπτη 2 απλά δίνεις παροχή και μετά κάνεις σύζευξη τους 2 διακόπτες στην εφαρμογή.
Από την στιγμή που μιλάμε για all smart, είναι η ενδεδειγμένη επιλογή κατά την άποψή μου. Θα μπορούσες έτσι από σχεδόν οποιοδήποτε διακόπτη, να ελέγξεις σχεδόν, οποιοδήποτε φως :)

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, sndev είπε

- smart διακοπτες - 

 https://www.banggood.com/MoesHouse-AC170-250V-RF433-WiFi-Smart-Wall-Touch-Switch-No-Neutral-Wire-Needed-Smart-Single-Wire-Wall-Switch-Work-with-Alexa-Google-Home-p-1703985.html?ID=6287845528397&cur_warehouse=CN

Δεν θελει ουδετερο. 

παρέλαβα εναν τριπλό και τον δοκίμασα. όντως λειτουργεί απροβληματιστα, είναι άμεσος χωρίς καθυστέρηση. Η smart εφαρμογή εμφανισιακά είναι ολόιδια με το Mi home και λειτουργεί άψογα.

Συνδέθηκε χωρίς θέμα με alexa.

το παρκάρω εδω γιατί πιστεύω έχουν αρκετοί θέμα με τον ουδέτερο και σε αυτά τα λευτα είναι τσάμπα συγκριτικά με κάτι άλλους που έχω δει κ κάνουν 50 λιρες απο αγγλια και παίζουν χωρίς ουδέτερο.

το αρνητικό στην ολη φάση κάνανε πάρα πολύ καιρό να μπουν σε στοκ κ να έρθουν.

Εdit : εψανχα την εταιρία και ειδα στη περιγραφή στο σιτε τους για 2 way multi control , εννοεί το ale re tour αν κάποιος γνώστης μπορεί να με βοηθήσει? 

είναι εκεί που λεει Product features 

https://www.moeshouse.com/collections/wifi-switch/products/smart-glass-panel-switch-smart-life-tuya-app-multi-control-association-voice-control-with-alexa-google-home-1-2-3-gang

είναι πολυ πιθανό να συνδέεται και με Home Assistant και αυτό θα είναι extra bonus.

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Είναι software based, συνδέεις τον διακόπτη 1 στο φως, στον διακόπτη 2 απλά δίνεις παροχή και μετά κάνεις σύζευξη τους 2 διακόπτες στην εφαρμογή.
Από την στιγμή που μιλάμε για all smart, είναι η ενδεδειγμένη επιλογή κατά την άποψή μου. Θα μπορούσες έτσι από σχεδόν οποιοδήποτε διακόπτη, να ελέγξεις σχεδόν, οποιοδήποτε φως :)

Επειδή είσαι γνώστης, μπορείς να καταλάβεις αν γίνεται σε αλερετουρ να συνδέσουμε 1 τέτοιο διακόπτη και ο άλλος να παραμείνει χαζός?? (μάλλον όχι ε?)

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, userAnon είπε

Επειδή είσαι γνώστης, μπορείς να καταλάβεις αν γίνεται σε αλερετουρ να συνδέσουμε 1 τέτοιο διακόπτη και ο άλλος να παραμείνει χαζός?? (μάλλον όχι ε?)

Καλά δεν είμαι και τόσο γνώστης, δεν είμαι ηλεκτρολόγος, μια βασική γνώση κυκλωμάτων και αυτοματισμού έχω.

Αν είναι αλε-ρετούρ με 2 διακόπτες, μπορείς να το κάνεις με το shelly, με αυτόν τον διακόπτη δεν νομίζω γιατί δεν έχει 2η επαφή. Και χώρια από αυτό, δεν θα ξέρεις από την εφαρμογή, αν τελικά το φως είναι αναμένο, ή σβηστό. Από άποψη ταλαιπωρίας και συνδεσμολογίας/εγκατάστασης, αξίζει να δώσεις τα παραπάνω χρήματα να αλλάξεις και τον άλλο διακόπτη να τον κάνεις έξυπνο, να τους ενώσεις στην εφαρμογή, και να τελειώνεις!

ΥΓ. Αν συνδέονται τελικά με Homeassistant και ΑΝ η εγκατάσταση (κουτί κλπ) το επιτρέπει, μπορείς αντί να αλλάξεις τον 2ο διακόπτη, να βάλεις από πίσω ένα sonoff mini ή κάτι τέτοιο, για πιο οικονομικά, και μετά κάνεις το automation στο homeassistant που μαζεύει ό,τι συσκευή κι αν έχεις, αντί για τις εφαρμογές της κάθε εταιρείας που υποστηρίζουν μόνο τα δικά τους. Αλλά αν βάλεις και την βαβούρα ηλεκτρολόγου - βάλε - βγάλε - ατσαλιά, καλύτερα λέω ένα ίδιο διακόπτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...